Podwieczorek oprawców

Okładka książki Podwieczorek oprawców Maciej Siembieda
Okładka książki Podwieczorek oprawców
Maciej Siembieda Wydawnictwo: Saga Egmont reportaż
reportaż
Saga Egmont
2023-09-08
2023-09-08

Okładka książki Zbrodnia w operze Katarzyna Gacek, Gaja Grzegorzewska, Joanna Jodełka, Janusz Onufrowicz, Robert Ostaszewski, Alek Rogoziński, Anna Rozenberg, Maciej Siembieda, Grzegorz Skorupski, Bartosz Szczygielski
Zbrodnia w operze Katarzyna Gacek, Ga...

Okładka książki Urodzeni mordercy? Nieznane kulisy pracy profilera. Kto zabija i dlaczego Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Jan Gołębiowski
Urodzeni morde... Małgorzata Fugiel-K...
Okładka książki Prezydent. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim Aleksander Kaczorowski, Aleksander Kwaśniewski
Prezydent. Ale... Aleksander Kaczorow...
Okładka książki Urban. Biografia Dorota Karaś, Marek Sterlingow
Urban. Biografia Dorota Karaś, Marek...
Okładka książki Doppelganger. Sobowtór Andrzej Gołda, Katarzyna Rygiel
Doppelganger. ... Andrzej Gołda, Kata...

Podwieczorek oprawcy” to zbiór reportaży napisanych na przestrzeni lat. I mam z nimi problem, bo napisane są w bardzo ciekawy sposób. Ale chyba błędem było, że sięgnęłam po nie w formie audio. Wiele razy gubiłam wątek, czasami nie wiedziałam o co chodzi. A i w sumie po przesłuchaniu całego nie pamiętam co dokładnie w nich było.

Przyznam szczerze, również średnio pasował mi lektor. I to pewnie też miało wpływ na odbiór tej książki.

Po tym audiobooku doszłam do wniosku, że chyba nie jestem aż tak wprawionym słuchaczem, żeby po ten gatunek sięgać w formie audio 🤷🏻‍♀️

Przyznam szczerze, również średnio pasował...

Większość reportaży wykorzystana w tej książce jest już mi znana z beletryski Macieja Siembiedy, który to sprawnie wykorzystał je w innych swoich książkach. Myślę,ze taką kolejność należy zachować. W przeciwnym razie wiedzialabym o watkach i postaciach wykorzystanych w powieściach a to mogłoby odebrac mi przyjemność z czytania 9 poprzednich książek.
To taka wisienka na torcie na fanów autora.
Dla mnie super.
Polecam.

To taka wisienka na...

Rewelacyjny zbiór reportaży , które czyta się z zapartym tchem. Niektóre z nich autor wykorzystał później w swoich pełnowymiarowych książkach . Polecam gorąco

Wstrząsające reportaże pisane na przestrzeni lat o człowieku miażdżonym przez koła historii, o co nietrudno w Polsce.

Reportaże same z siebie ciekawe, niektóre nawet bardzo ale zebrane w książkę tracą swój urok. Słuchając ich próbowałem znaleźć wspólny mianownik i jakoś nie potrafiłem. Im dłużej słuchem tym bardziej odnosiłem wrażenie że to taki zlepek opowiadań. Mimo wszystko dobrze się tego słuchało.

Większość czytelników kojarzy Macieja Siembiedę, jako najpopularniejszego autora powieści sensacyjno - historycznych w Polsce.
Pisarza, który w swoich książkach opowiada o nieznanych lub mało popularnych faktach polskiej historii, do wynajdywania których ma wyjątkowy talent. Jednak nim zaczął pisać powieści, był dziennikarzem i reporterem specjalizującym się w dziennikarskich śledztwach historycznych. Jest laureatem licznych nagród, m.in. trzykrotnie otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, czyli tzw. „polskiego Pulitzera”. Przed wydaniem pierwszego tomu cyklu o prokuraturze IPN Jakubie Kani, ukazało się kilka książek jego autorstwa: zbiory reportaży, poradnik o ich pisaniu oraz biografia Marka Belki.
"Podwieczorek oprawców" to właśnie jeden ze zbiorów reportaży pisanych przez Pana Macieja na przestrzeni wielu lat, publikowanych na łamach regionalnej prasy.
Opisują historie różnych ludzi, mieszkających w różnych miejscach, a których wspólnym mianownikiem jest życie zdeterminowane przez historię, przypadek, czynniki, na które nie mieli wpływu. A może mieli? Może wybory przez nich dokonywane były racjonalne, z tym że ich konsekwencje były odmienne od zamierzonego celu? Na przykład historia Pawła, który został ZOMOwcem po to, by uniknąć służby wojskowej i brać udział w meczach Górnika Zabrze, obstawiając stadion - ostatecznie skazując się na społeczne wyobcowanie. Umiejętne połączenie ich życia z opisywanymi wydarzeniami, potwierdza stwierdzenie, iż "człowiek tworzy historię, a historia człowieka". Można również stwierdzić, iż źle opowiedziana historia jest nudna, lecz w takim wydaniu, można się nią na powrót zafascynować.
Niektóre historie opisane w reportażach, albo wątki z materiału zebranego kiedyś do owych reportaży, autor wykorzystał rozbudowując je w swoich powieściach, np. w "Gambicie". To niesamowite, ale i tym razem muszę podziękować Panu Maciejowi za zrelacjonowanie nieznanej mi wcześniej historii małej opolskiej wsi, z którą łączą mnie rodzinne więzi. Zatem dziękuję, natomiast zbiór ten (dostępny w @audioteka w formie audiobooka),polecam w oczekiwaniu na premierę 6 tomu cyklu z Jakubem Kanią, pt."Orient".

Yyyyyyy.... nie chce wyjść na jakiegoś niedouczonego ignoranta ale nie podeszło mi kompletnie. Słuchałem. Podchodziłem trzy razy ale nie dałem rady. Nie chodzi o opisy ale to jakieś historie powyrywane skądś nie wiem skąd. nawet jakbym przesłuchał cala to pewnie dziś już bym zapomniał o czym była. Nie dałem rady nie ten styl, nie takie podejście nie po prostu nie. Tak jak mogę słuchać Wołoszańskiego non stop i będzie on wzbudzał moje zainteresowanie tematem tak tutaj dałem sobie luz dość szybko.

Świetne reportaże ukazujące losy ludzkie uwikłane w zawirowania historii. Część z nich czytałam dawno, dawno temu w prasie. Sam fakt, że zapadły mi w pamięci na wiele lat i teraz ulegają przypomnieniu świadczy o ich wadze i kunszcie reporterskim Pana Siembiedy.

Kolejna REWELACYJNA książka tego autora. Czytanie reportaży pana Siembiedy samo w sobie jest świetnym doświadczeniem. Jednak uzupełnione o to, że później można szukać zawartych w nich autentycznych wątków, w kryminałach historycznych jego autorstwa dodaje całemu doświadczeniu unikalnego dreszczyku emocji. Te mogą się nie poruszyć, gdy ktoś po prostu nie zna innych pozycji tego autora.

Niestety nie udało mi się przebrnąć przez wszystkie reportaże. Zupełnie stylowo mi nie podeszła, nie mogłem się skupić na tym co czytam, niezbyt mnie pociągnęła w opisywany świat, choć zdaję sobie sprawę, że poruszane tematy są ważne i bardzo trudne.

• Reportaż, proza dokumentalna
  • Storytel
  • Literatura polska (współczesna)

Dodaj cytat z książki Podwieczorek oprawców