Italia. Opowieści o zachwycie

That Time of Day
Wydawnictwo Literackie
2023-10-25
2023-10-25

Zbiór sześciu opowiadań o niespełnionych miłościach, o stracie, traumach, nostalgii, melancholii, różnych odcieniach macierzyństwa. Piękno Italii przebija się w tle, nie jest tematem wiodącym. Podróżujemy z bohaterkami i bohaterami przez Rzym, Florencję czy Wenecję.

Mamy opowiadanie o matce, zabierającej córkę w podróż, by pokazać jej miejsca, w których poznała i pokochała jej ojca, Włocha. Poznajemy kobietę, która wspomina swojego przyjaciela odwiedzając miejsca, w których spędzali razem czas. Podróżujemy z chorą matką i jej córkami odkrywając bolesną przeszłość.

Ciąg dalszy recenzji na:

Osobiście Italia w tym wydaniu się nie zachwyciłam. Opowiadania dość smutne , poruszacie wspomnienia kobiet opowiadających ich osobiste przeżycia czy też skojarzenia z tytułową Italia.
Dość mnie ta książka przygnębiła ,śmierć wychylająca się z każdego opowiadania nie była tym czego spodziewałam się tutaj zastać .
Niestety nie urzekła mnie ta książka ani magia Italii.

Niestety nie urzekła mnie ta książka ani magia Italii.

Opowieści o zachwycie z Italią w tle.. to nie mogło się nie udać. Autorka czaruje swoją wrażliwością, uruchamia wyobraźnię, pozwala snuć się w pamięci zakamarkach po wspomnieniach z wakacji i z zachwytów właśnie. Smaki, zapachy, dotyk, widoki i bezmiar westchnień.

Polski tytuł jest mylący. Zapewne wybrany przez wydawcę jako bardziej komercyjny, niż byłby nim przetłumaczony oryginalny "That Time of Day". Nie jest to w porządku ani wobec autorki, ani wobec czytelnika. Chodziło, oczywiście o sugestię, że jest to książka o pięknie Włoch. Otóż nie jest, a ściślej: jeśli nawet jest, stanowi temat drugorzędny. Sześć opowiadań składających się na "Italię..." to przede wszystkim zapis pewnych wspomnień. Wspomnień ważnych, bo odnoszących się do takiego momentu w życiu narratorek poszczególnych historii, do takich chwil, których się nigdy nie zapomni. Coś zostawiło w pamięci niezatarty ślad i czuję się potrzebę zwierzenia...
Tyle i aż tyle.
Naprawdę, nie warto bałamucić.

Na półkach: , , , , , ,

„Italia. Opowieści o zachwycie” Gabrielli Contestabile to utwory których akcja rozgrywa się w różnych włoskich miastach i miasteczkach. Smakuje się tę prozę wszystkimi zmysłami i towarzyszy bohaterom, wczuwając się w ich emocje, przeżycia i wspomnienia.
Włoskie klimaty są mi bardzo bliskie, bo od dawna cenię i czytam włoską literaturę, a poza tym uwielbiam bywać w Italii – zwiedzać, oglądać, spacerować, delektować się smakami, zapachami, widokami… Między innym dlatego sięgnęłam po tę książkę.
W siedmiu opowiadaniach autorka przedstawia nam postacie, które z różnych powodów trafiają m.in. do Rzymu, Florencji, Sieny, Wenecji, Avezzano…
Jedni szukają tam przygód, drudzy ukojenia i spokoju albo odpowiedzi na życiowe pytania. Jeszcze inni wracają do przeżyć sprzed lat.
Poznajemy np. matkę, która chce pokazać kilkuletniej córce miejsce, w którym poznała i pokochała jej ojca; kobietę odwiedzającą region kojarzący się jej z przyjacielem-gejem, a tak naprawdę jedynym mężczyzną, którego kochała; córki podróżujące z chorą matką i nie mające pojęcia o bolesnej przeszłości jednej z sióstr…
Miłość, nadzieja, obawy, a nawet strach – to tylko niektóre uczucia towarzyszące bohaterom podczas podróży.
Bez względu na to, co przeżywają postacie, niezmiennie zachwycają się one odwiedzanymi miejscami, krajobrazami, zabytkami, uliczkami, detalami takimi jak fontanny, okiennice, drzwi, kołatki, dzieła sztuki…
Na zmysły bohaterów i odbiorców oddziałują też wizyty w kawiarniach, tawernach, knajpkach, restauracjach, winiarniach…
Czujemy smaki i zapachy kawy, wina, ciastek, deserów i regionalnych potraw. Przywołują one wspomnienia, budzą nowe emocje, uspokajają albo pobudzają, a nawet budzą niepokój.
Czytałam tę książkę niespiesznie i z ogromną przyjemnością. Delektowałam się. Konfrontowałam swoje odczucia estetyczne z doznaniami postaci.
Towarzyszyłam im także w życiowych podróżach, przeżywając wraz z nimi smutki i radości.
Była to piękna lektura. Tym bardziej, że autorka umie łączyć ujmującą narrację z wysublimowanymi opisami.
Całość ubarwiają fotografie (szkoda, że czarno-białe).
Polecam przede wszystkim tym, którzy lubią i cenią niebanalne historie.

Autorka bestsellera "Włoszki", który również miałam okazję recenzować. Jej nowy tytuł przywołał pozytywne wspomnienia.

Uwielbiam wrażliwość i estetykę, którą ma Gabriella Contestabile. Pieczołowicie opisuje Włochy, ale jednocześnie umieszcza swoją historię między uliczkami tego kraju. Ciepłe, kojące słowa, które sprawiają, że ma się ochotę zamówić pierwszy lepszy lot do Rzymu czy też innego miasta Włoch. To właśnie wypełnia tę książkę. Wspomnienia, opisy, przywoływanie dawnych historii, od których nie chce się oderwać. Jestem oczarowana tym, jak pisze autorka. To, co we mnie najmocniej uderzyło, to kalejdoskop zapachów i smaków. Uwaga, bo można zgłodnieć podczas czytania!

Jest to lektura, która zachęca do odwiedzenia Włoch, do resetu w jesienny wieczór lub przy filiżance kawy. Czyta się ją szybko, jest niedługo i bardzo ładnie wydana. Po spotkaniu z tekstem Contestabile czuję się ukojona i o to chyba chodziło. Celem opowiadań, jakie opublikowała, mogłoby być trafienie do dusz czytelniczek i czytelników. Znajdziecie w nich dużo poetyki, porównań, epitetów i właśnie to zdaje się magią całości.

Serdecznie polecam zapoznać się z piórem autorki. Myślę, że oczaruje Was słowami i powolnym zatapianiem się w lekturze.

Czy są tutaj wielbiciele i miłośnicy Włoch? Kto z Was nie wyobraża sobie mapy świata bez tego kraju na niej? Włochy to nie tylko pizza i spaghetti...
Włochy to nie tylko piękne budynki, wąskie uliczki i zapierające dech w piersiach widoki... Włochy to przede wszystkim bogata kultura i tradycja oraz ogromna historia.
To także słynąca na cały świat sztuka! Historia Włoch jest tak długa i bogata, że sięga starożytności...
Od czasów Etrusków, Rzymian, aż po Renesans, Włochy odegrały kluczową rolę w kształtowaniu się europejskiej historii i kultury. Starożytne ruiny, takie jak Koloseum i Pompeje, przyciągają turystów z całego świata, którzy pragną zanurzyć się w dawnych czasach.
Renesans był okresem intensywnego rozwoju sztuki, literatury i nauki we Włoszech. Malarze tacy jak Leonardo da Vinci, Michelangelo i Rafael stworzyli niezapomniane dzieła sztuki, które można podziwiać w muzeach i galeriach sztuki w całym kraju. Florencja, z jej katedrą Santa Maria del Fiore i galerią Uffizi, jest uważana za kolebkę renesansu. Włoska kultura jest niezwykle bogata i różnorodna. Każde miasto i region ma swoje unikalne tradycje. Koloseum, Forum Romanum i Pantheon, są dowodem na potęgę i majestat starożytnego Rzymu. Katedra w Pizie, ze swoją charakterystyczną krzywą wieżą, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Włoch.
I o tym właśnie jest ta książka - zapisane są w niej historię (pełne zapachów, smaków i sztuki),które zabiorą Was do najpiękniejszych włoskich zakątków, ale nie tylko... Zabiorą Was również do najbardziej intymnych zakamarków ludzkiej wrażliwości...
Claudia przyjeżdża do Włoch z kilkuletnią córką, Chiarą. Dziewczynka ma poznać Europę i swojego ojca.
Lindsey odwiedza włoskie Cinque Terre wiele lat po śmierci swojego przyjaciela. Roberto zmarł na AIDS. Był gejem i jej największą miłością kobiety. Lila wyjeżdża w ostatnią podróż wraz ze swoimi dorosłymi córkami. Jedna z nich, Eve zmaga się z traumatyczną przeszłością. Jej sekretu nie zna ani matka, ani żadna z sióstr..
Jeśli kochacie Włochy i macie ochotę troszkę się nimi pozachwycać, ponapawać i nasycić - koniecznie sięgnijcie po tę książkę!

To także słynąca na cały świat sztuka! Historia Włoch jest...

Gabriella Contestabile to pisarka, pedagog i właścicielka Su Misura Journeys, butikowej agencji turystycznej specjalizującej się w podróżach do Włoch i zapoznawania turystów z lokalnym rzemiosłem. Urodziła się we Włoszech, ale w 1959 r. wraz z rodzicami wyemigrowała do Kanady. Obecnie mieszka w Nowym Jorku. Jest miłośniczką włoskiej sztuki i rzemiosła, zwolenniczką wielokulturowości, propagatorką wzmacniania dziewczyn i kobiet poprzez edukację.

„Italia. Opowieści o zachwycie" to pełne zapachów, smaków i sztuki historie, które zabierają nas do najpiękniejszych włoskich zakątków i intymnych zakamarków ludzkiej wrażliwości. Podróż z niezwykłymi kobietami, przez Wenecje, Florencje, Rzym czy Cinque Terre. Każda historia jest inna, ale każda jest wartościowa.

Claudia przyjeżdża do Włoch z małą córką, Chiarą. Dziewczynka ma poznać Europę i swojego ojca. Lindsey odwiedza Cinque Terre wiele lat po śmierci przyjaciela. Roberto zmarł na AIDS. Był gejem i jej największą miłością. Lila wyjeżdża w podróż wraz z dorosłymi córkami. Jedna z nich, Eva, zmaga się z traumatyczną przeszłością. Jej sekretu nie zna ani matka, ani żadna z sióstr.

Malownicza i emocjonalna dawka kobiecych przeżyć z najpiękniejszym tłem, jaki stanowią Włochy. Sprawy, które mogą dotyczyć każdego z nas, problemy, z którymi wszyscy spotykamy się na co dzień, ale opowiedziane w sposób uduchowiony. Wielu uważa, że nie da się ze spraw codziennych stworzyć czegoś fascynującego, ale udało się to Gabrielli Contestabile. Zaprasza nas do podróży po Italii szlakami ludzkich trosk, która przeplata się tym, co dla tego państwa najbardziej charakterystyczne – smaczne jedzenie, niesamowita architektura i romantyczna aura. Książka idealna na jesienne wieczory pozwala zagłębić się w inną rzeczywistość. Poczuć ciepło włoskiego słońca, gdy za oknem szaro i ponuro.

Serdecznie polecam tę lekturę wszystkim kobietom, które czują bardziej i przeżywają mocniej. Jestem przekonana, że wycieczka po zakamarkach ludzkiej duszy, która odkrywa siebie we włoskich miastach, przypadnie do gustu wszystkim ciekawym świata osobom.
A.L.
Szkolny Klub Recenzenta

Włochy, moim marzeniem aby tam pojechać, zwiedzić i choćby przez moment poczuć ten klimat, niepowtarzalny i niezapomniany.
Wenecja, Florencja, Rzym, Cinque Terre...

"Zjedz ciastko. Popływaj w zatoce. Zakochaj się. Tańcz na ulicach. Dlaczego nie ? Nie codziennie jest się w Wenecji."

Książka ta, to sześć historii, którymi jestem zachwycona.
Autorka zabiera nas do Italii, pełnej smaków i pięknych zapachów, które wpadają wzrost do serca.
Każda z historii skrywa w sobie jakieś przeżycie, jest pełna wrażliwości i emocji.

Gabriella Contestabile - pisarka, pedagog i właścicielka agencji turystycznej specjalizującej się w podróżach do Włoch i zapoznaniu turystów z lokalnym rzemiosłem. Urodziła się w 1959 roku we Włoszech.

Sześć historii, które warto przeczytać. Historii, które niosą ze sobą nie tylko radość, ale także stratę i ból.
A także wiary i poszukiwaniu własnej drogi.

Ciekawa lektura na jeden wieczór, która umili nam czas, i którą polecam.

Wenecja, Florencja, Rzym, Cinque Terre...

Książka ta, to sześć historii, którymi jestem zachwycona.
Autorka zabiera nas do Italii,...

Przenikająca meandry tęsknot, usilnie tłumionych w okrutnej dla marzeń prozie dnia. Wdzięcznie afirmująca życie i przekuwanie losowych doświadczeń w uświadamiające wspomnienia. Będąca sensoryczną podróżą w wielobarwne zakątki włoskich miast.

„Italia. Opowieści o zachwycie” to zbiór sześciu opowiadań zanurzonych we wrażliwości, która czule muska duszę odbiorcy, otulonych melancholią, niesionych głosem silnych kobiet, a przy tym wygrywanych egzystencjalnymi mądrościami. Gabriella Contestabile tworzy portret ludzkiego zagubienia w odmętach niepewnej rzeczywistości, odmalowując go z poetyckim sznytem, nie stroniąc od finezyjnie dobranych do siebie słów. Tym samym oddaje troski, zakorzeniony w sercu smutek, a nawet wciąż uwierający pod skórą żal w tak wysublimowanym ujęciu, że nie sposób się w tak utkanej kompozycji zatracić. I zarazem trudno o bardziej oddziałujące na zmysły opowieści o słonecznej Italii – to literacki monument dla tego zachwycającego i pełnego tajemnic kraju Europy. Na tle ukradkowo rozpisanej intymności uczuć, autorka roztacza panoramę odurzających zapachów, fascynującej sztuki i architektury, intrygującej włoskiej obyczajowości oraz uzależniających smaków. Otwierając książkę, ma się ochotę wyszeptać: „ciao, bella!”.

To historie osnute emocjami. Tymi, które głośno domagają się wysłuchania, ale i tlą się w czeluści tożsamości. Tu fundamentem są kobiece kreacje – skrojone z nostalgii, z rozpaczy i przeszłości okrytej woalem traumy. Odbiorca doznaje refleksji wraz z przyjaciółką, która rozpamiętuje ostatnie pożegnanie ze swoją bratnią duszą. Z córką, która przedziera się florenckimi uliczkami przez swoje wnętrze i oddaje hołd utraconej matce, także z trzema siostrami, po raz ostatni z rodzicielką u boku konfrontującymi się z otchłanią przebrzmiałych dramatów. To również oblicze macierzyństwa – ulokowanego w błędnej interpretacji zachowania syna, ale i rozpościerającego skrzydła oraz obiecującego metaforyczny lot przez życie zainicjowany niespodziewanym spotkaniem. Na stronach książki krystalizuje się mozaika straty, miłości i umyślnie komponowanych przez los pytań, na które trudno uzyskać przejrzyste odpowiedzi. To opowieści o relacjach, o poszukiwaniu swojej drogi, o drobnych okruchach szczęścia.

Rozpięta pośród czterech obezwładniających głębią włoskich miast, treść spowija wyczuwalnym spokojem, zmusza do zatrzymania się i prowokuje do kontemplacyjnych rozmyślań. Niewątpliwie to odsłona na wskroś przesiąknięta kobiecością, oscylująca wokół ważkich życiowych ról – matki, córki, przyjaciółki. Referowana z dozą elegancji, z czułością, a zarazem przenikliwością, w pandemicznych realiach dodatkowo nabierająca filozoficznej wymowy. Ta pozycja ewidentnie napawa nadzieją, akcentuje ulotność, w tym efemeryczność każdej chwili, istotnie pociesza w mrocznym momencie codzienności. Z liryzmem, niezaprzeczalnym artyzmem i wyraźną pasją, Gabriella Contestabile ożywia scenerie i wizualizuje włoskie cuda w sposób doprawdy pobudzający wyobraźnię. To inspirująca przygoda dla czytelnika, mogącego eksplorować natchnione duchem Italii miejsca bez rzeczywistego opuszczania domu, a zarazem wędrówka w głąb swojej świadomości i pragnień, która jaskrawi się powrotem bohaterów do oplatających ich teraźniejszość korzeni. Zajmująca lekcja akceptacji losu przy jednoczesnej odwadze do zaaranżowania zmian – rozczulająca ekspozycja pożegnań i nowych początków.

• Wersją angielska
  • Domowa biblioteka