Freak Fighter

Ridero
2023-11-10
2023-11-10
walka internet pieniądze narkotyki

Dzięki uprzejmości autora miałam okazję przeczytać jego książkę.

Gruby jest znanym youtuberem, który na swoim kanale wyśmiewa innych do tego zarania na tym kasę. Jednak pewnego dnia wpada na pomysł zorganizowania freak fighty czyli walki znanych osób w internecie. Dzięki wspólnikowi kasa jest i można zrobić z rozmachem, w dodatku, aby obejrzeć walkę należy wykupić usługę ppv. Wszystko układa się znakomicie kasa wpłynie, popularność jest. Przez przypadek trafia do nich młody Janek, który ma wzorce i ideały. Świat narkotyków, alkoholu i wielkich pieniędzy nie jest dla niego.

W dzisiejszych czasach w internecie można już znaleźć wszystko, a jak się ma pieniądze to jeszcze więcej. Przeraża najbardziej to, iż młodzież siedzie wpatrzona jak w obrazek, wydaje kasę i potem próbuje robić to samo. Mam syna (16 lat) i nieraz przeraża mnie to wszystko. Co do książki to czyta się dość płynnie, może momentami można by coś jeszcze dodać, bo brakowało mi puenty. Autor porusza tu kilka problemów bo mamy internet i to co można w nim kupić, a dodatkowo patologiczna rodzina, narkotyki, alkohol gdzie to wszystko jest wokół Nas i trudno wyjść z nałogu. Postać Grubego to taki typowy cwaniak, który potrafi działać na nerwy i ma wszystko i wszystkich gdzieś, a on jest najważniejszy i jego kasa. Postać Janka zaś to jego przeciwieństwo i dzięki temu jest fajny kontrast bohaterów. Tak sama jak Monika w zestawieniu z Anią. Zakończenie z jednej strony smutne, ale z drugiej tak niestety wygląda życie.

Dzięki uprzejmości autora miałam okazję przeczytać jego książkę.

XXI wiek - czasy w których technologia jest ogólnodostępna, tania - dla każdego. Również dla ludzi którzy niekoniecznie mają do zaproponowania sobą coś naprawdę wartościowego.

Właśnie taką osoba jest Gruby, bohater książki @r.k.jaworowski_writer pt. Freak Fightera, który żyje z nagrywania filmików na popularny serwis internetowy oraz prowadzenia transmisji na żywo.

W pewnym momencie swojego życia wpada na genialny pomysł - organizacji walk w klatkach. Ale nie mają to być zwyczajne walki tylko walki ludzi popularnych w internecie.

Jak bardzo popularne to jest, możemy się łatwo przekonać, takie coś istnieje naprawdę. Jedni uważają to za patologie, jedni za zwykłą rozrywkę, ale jest część społeczeństwa, dla której te osoby to wzory (nie zawsze dobre) do naśladowania.

Pomysł wypala, biznes się kręci, Gruby wprowadza za każdym razem nowe, ciekawsze pomysły i ma coraz więcej kasy.

W pewnym momencie do organizacji, całkowitym przypadkiem trafia Janek, spokojny chłopak, członek zespołu disco polo, który grywa na weselach i imprezach.

Czy takie otoczenie zmieni normalnego człowieka? Czy ludzie tam pokazywani zawsze są tacy, na jakich ich kreują?

Sama książka jest bardzo lekka, prosta w czytaniu. Jednak tematyka jest dosyć specyficzna. Ja osobiście czułem się źle czytając o wielu postaciach i wiedząc, że to nie do końca jest fikcją literacką. W wielu momentach było mi naprawdę smutno z tego powodu, że nasze społeczeństwo jest aż tak zepsute...

Ocena ogólna: 6.5/10
[dziękujemy @r.k.jaworowski_writer za możliwość przeczytania e-booka]

W...

Realistyczna i przez to wstrząsająca powieść.
Mocna, brutalna i porażająca historia współczesnych youtuberów. Przestroga dla młodych ludzi, podążających bezrefleksyjnie za "celebrytami" Internetu. Pokazuje jak łatwo zmarnować życie, jeśli zbytnio wierzy się temu, co się widzi.
Powieść napisana prostym językiem, w stylu reporterskim, co jeszcze bardziej podkreśla wydźwięk fabuły. Autor nie ocenia swoich bohaterów, zostawia to czytelnikowi.

Realistyczna i przez to wstrząsająca powieść.

Gruby, prowadzący kanał na YouTubie, wpada nagle na pomysł, by zorganizować walki osób bijących rekordy popularności w internecie. Jego plan dochodzi do skutku. Mężczyzna zakłada federację Glory MMA, do której pewnego dnia trafia Janek. Jak młody muzyk disco polo odnajdzie się w nowej rzeczywistości? Jaki wpływ będzie miał na niego dotąd nieznany świat?

Jeśli miałabym określić gatunek tej powieści, byłoby mi niezmiernie ciężko to zrobić, gdyż znajdziemy w niej połączenie kilku gatunków. Grono odbiorców również może być zróżnicowane, ponieważ zarówno kobiety jak i mężczyźni znajdą w niej coś dla siebie. Akcja rozgrywa się dość szybko i natkniemy się na kilka jej zwrotów, które potrafią zaintrygować. Styl autora okazał się lekki i prosty, ale okraszony wulgaryzmami czy slangiem – jednak to jak najbardziej zrozumiałe, biorąc pod uwagę treść czy opisywane środowisko.

Oprócz walorów rozrywkowych pisarz poruszył kilka ważnych problemów: DDA, wpływ wychowania w patologicznej rodzinie na dalsze życie, nałogi bądź współuzależnienie. Ukazał w pełnej krasie jaki wpływ na naszą egzystencję może mieć popularność lub osoby, z którymi przebywamy. R. K. Jaworowski emu udało się doskonale przedstawić funkcjonowanie grup streamerów, influencerów i cenę jaką często muszą zapłacić, by znaleźć się w gronie pseudocelebrytów oraz jak bezlitosna bywa branża rozrywkowa. Widzimy, jak ci niby idole przedziewają maski - dla kilku chwil sławy potrafią brutalnie, bezkompromisowo walczyć, aby zdobyć upragniony "hajs" i chodź na chwilę zabłysnąć w showbiznesie. Widać także, iż autor świetnie rozeznaje się w temacie sportu, walk MMA oraz gal, które są organizowane.

Ten dość nietypowy, moim zdaniem, pomysł na fabułę czytało mi się przyjemnie. Żałuję jednak, że lektura skończyła się właśnie w takim momencie oraz z takim finałem. Aczkolwiek sadze, iż był to celowy zabieg autora, żeby ostrzec młodych ludzi przed zgubnym wpływem internetowych lanserów, używek czy hejtu.

Jeśli miałabym...

„Nie ma znaczenia, czy masz styl, reputację czy pieniądze. Jeśli nie masz dobrego serca, nie jesteś niczego wart” — Louis de Funès

Bardzo mocna i wstrząsająca historia współczesnych youtuberów. Nagrywają często bezmyślne filmiki, tylko po to, żeby zarobić na tym kupę kasy. Nastolatkowie idą za takimi osobami jak w ogień, nie wiedząc, że ich idole zakładają maski. Niektórzy dla pieniędzy potrafią ujawnić najbardziej intymne historie. Autor R.K. Jaworowski w swojej książce "Freak Fighter" porusza ten temat. Zobaczycie, co młodzi ludzie są w stanie zrobić dla sławy i pieniędzy.
Poznacie dwudziestosześcioletniego maniaka gier komputerowych i najsłynniejszego youtubera w Polsce Jacka Grubalakiego. Jego pseudonim, to Gruby. To bardzo niedobry typek. Dla pieniędzy nie cofnie się dosłownie przed niczym. Nie wiem, jak ktoś taki może mieć tylu fanów. Nie podobał mi się jego wypowiedzi. Używa prawie same wulgaryzmy. Dlatego nie polecam tej książki osobom niepełnoletnim.
Co wymyślił Gruby, żeby zdobyć jeszcze więcej pieniędzy i zyskać jeszcze więcej obserwatorów? Będzie organizował freak fight, walki MMA dla najbardziej popularnych osób w internecie (celebrytów). Ile na tym zarobi? Co zyska, a co straci? Przekonacie się o tym, czytając tę książkę.
Poznacie jeszcze jednego głównego bohatera Janka. Stanie się jednym z uczestników freak fight. Czy jego nagła popularność przyniesie mu chwałę? Co na to powie jego rodzina? Czy jego brat będzie szczęśliwy z popularności Janka?
Oczywiście w tej książce spotkacie jeszcze więcej postaci. Ich słownictwo mnie przeraża. Proste dialogi pokazują inteligencję takich youtuberów, którzy mają parcie na popularność i kasę. Szkoda, że takich osobników oglądają młode osoby i biorą ich sobie za wzór. Uczą się przy tym ich słownictwa i niestety później nie potrafią się dobrze wysłowić. Nie lubię walk MMA, bo nie popieram przemocy. Nie rozumiem tego parcia na kasę. Czy dla niej warto okaleczać swoje ciało? Czy warto tracić zdrowie?
Nie lubię ludzi, którzy dla minuty sławy potrafią sprzedać sekrety innych. Tutaj niestety poznacie takie osoby.
Dziękuję autorowi, że zwrócił uwagę na ten trudny temat. Nikt nie kontroluje youtuberów, a oni robią i mówią, to co chcą, zapominając, że obserwują ich nieletni. Dosłownie samowolka.
Wracając do książki, to niestety nie podobało mi się zakończenie. Szkoda, że autor nie napisał dłuższej historii. Ta powieść ma tylko 160 stron. Tutaj naprawdę dużo się dzieje i miejscami można się pogubić. Mam nadzieję, że następna książka będzie dłuższa i bardziej rozbudowana.
Cieszę się, że ją przeczytałam. Uświadomiła mi, że ten, kto ma dar do przyciągania pieniędzy, nie zawsze jest inteligentny. Niestety bohaterowie tej powieści inteligencją nie grzeszą.
Uważajcie na to co się dzieje w Internecie i na YouTube.
Plotki, ploteczki, skandale i skandaliki przyciągają obserwatorów, a co za tym idzie — pieniądze. Z tego żyją youtuberzy i tak zwane internetowe hieny. Bądźcie ostrożni. Uważajcie na ludzi pokroju Grubego.

Dziękuję autorowi za tego e-booka. Życzę powodzenia w tworzeniu nowych historii.

Przeczytałam książkę na Legimi. Nie rozumiem osobiście argumentu w postaci „Opisywane sytuacje z damskiej perspektywy kuriozalne, serio autor tak widzi kobiety? Może się znowu nie znam, bo nie obracam się w takim środowisku, ale serio, ciężko mi uwierzyć, że kobiety tak się zachowują”. Wystarczy wejść do Internetu i zobaczyć wypowiedzi Magical, Don Kasjo itp. Naprawdę nie są to tuzy. Umiejętność zarabiania nie świadczy o inteligencji. Równie dobrze można by powiedzieć, że książka „Dziewczyny z Dubaju” jest beznadziejna, bo nie znam tego świata i tak kobiety się nie zachowują. Ja rozumiem, po co autor napisał tę książkę, aby uświadomić tych, którzy są inteligencją polski i czytają książki. Czy świat Freak Fight to sodoma i gomora? Tak. Książka widać wywołuje skrajne emocje. Ja bym ten cały Freak Fight zdelegalizowała, jest to niszczenie mózgów młodych osób. Utrwalają bardzo złe wzorce. Ważne, że taka książka powstała, oczywiście ciężko się czyta dialogi takich osób.

Ze smutkiem wystawiam tak niską ocenę, książkę wysłał mi autor w zamian za recenzję. Niestety wysłał dwie, a ja poczułam się zobowiązana, więc masywna strata czasu razy dwa - na przyszłość będę mądrzejsza. Niby już miałam taką zasadę, że nie czytam książek wydawanych przez autorów samodzielnie, bo skoro żadne wydawnictwo nie chciało ich wydać - miało dobry powód. Zachęciło mnie to, że autor to kolega po fachu, no i to, że jednak napisał, osobiście. Wyleczył mnie już z sentymentów.

Czyta się szybko.

Książka jest fatalna. Wszystko jest w niej złe, przede wszystkim fatalny styl, a słownictwo? Czy naprawdę ludzie tak do siebie mówią? W sumie może prymitywni twórcy internetowi i zawodnicy, którzy 'walczą', jest opcja, bo takich osób nie oglądam i nie znam. Ale lekko mnie to zdziwiło. Nie czytało się też tego dobrze, te dialogi na poziomie ludzi z IQ 3, świat kręcący się wokół seksu, agresji, toksycznie jakoś. Książka o patologii z góry na dół, niestety nie jest ciekawa, wydarzenia dzieją się szybko, jakby tysiąc wątków zawrzeć na niespełna 200 stronach, mamy przesyt wszystkiego. Fabuła do niczego, imiona i nazwiska bohaterów bardzo nienaturalne. Opisywane sytuacje z damskiej perspektywy kuriozalne, serio autor tak widzi kobiety? Może się znowu nie znam, bo nie obracam się w takim środowisku, ale serio, ciężko mi uwierzyć, że kobiety tak się zachowują. Nawet młode dziewczyny, żeby np. po jednej nocy u faceta mówić mu, że są zakochane. Nope.

Nie polecam.

Książka bardzo mi się podobała. Nie jest to co prawda mój klimat i bardzo się cieszę po przeczytaniu książki. Zwłaszcza proste dialogi ukazują poziom tych osób. Wydaje mi się, że przeciętnie inteligentna osoba to najwyższy poziom intelektualny w tej książce. Reszta prezentuje poziom bardzo niski. Jak więc wymagać od nich dialogów na poziomie?

Co do samej historii jest bardzo dobrze przedstawiona. Zwłaszcza pokazanie, że ten, co ma pieniądze, nie zawsze jest inteligentny, może mieć po prostu smykałkę do zarabiania pieniędzy. Postać Grubego właściciela cyrku i jego małpy, które robią wszystko dla pieniędzy, jest genialnie opisane.

Co do samej historii jest...

E-book "Freak fighter" trafił w moje ręce bezpośrednio od jego Autora - pana Rafała Krzysztofa Jaworowskiego. Został mi on udostępniony w zamian za recenzję.
Gdy zgodziłam się przyjąć ofertę, pomyślałam "a co tam, przecież nic nie tracisz", jednak straciłam czas i straciłam go bezpowrotnie...
Gdybym natomiast wydała choć złotówkę, na niego, z własnej kieszeni, to zdecydowanie byłabym zniesmaczona, by nie pisać dosadniej...
Wymęczyłam się przy lekturze bardzo, ani temat ani sposób narracji, ani nawet jeden bohater... Dosłownie nic mi się podobało. Nic nie było w stanie przykuć mojej uwagi, nie mówiąc już o tym by zbudzić moją sympatię. Żeby chociaż dialogi były dopracowane i wyglądały na autentyczne... Sama nie wiem... Najwidoczniej nie dla mnie została stworzona ta "pozycja", zwyczajnie nie jestem "targetem", choć rozumiem i zamysł i motywację, dla której powstała.
Fabuła "Freak fighter" jest płaska, słaba i jednowymiarowa...
A teraz z innej beczki. Nie rozumiem i najpewniej nigdy nie zrozumiem fenomenu większości z tych wszystkich instagwiazdek, jutuberów i tych wszystkich, który uważają się za bożyszcza nastolatków... Patostreamerzy, no tak, jest nawet na to nazwa. Sława, ten tak zwany fejm, którym się szczycą, pieniądze, które zwykły człowiek uczciwą pracą nie zarobi...
Taki to tygiel zepsucia i pokaz chamienia kolejnych młodych ludzi, reprezentacji naszej przyszłości... Cyrk na kółkach i w większości banda debili. Kiedyś, w tych innych, normalniejszych czasach, żeby zrobić karierę powiedzmy w modelingu, trzeba było ciężko na sukces pracować.
Teraz kupisz zasięgi, lajki. Przyklepie ktoś znany. FameMMa? ... Pozycja mocno nie dla mnie... Ocena dostateczna. Czy jest to debiut? Chyba tak, więc dlatego. 2/10.

Gdybym natomiast wydała choć złotówkę, na niego, z własnej kieszeni, to...

Historia zaczyna się bardzo niewinnie. Pewnego dnia Gruby, który utrzymuje się z internetowych filmików, dzięki jednej przelotnej znajomości zainteresował się walkami MMA. W związku z tym, że miał głowę na karku, wpadł na pomysł stworzenia gali, na której mieli walczyć celebryci, youtouberzy i inne wirtualnie popularne osoby. Gdy znalazł sponsora, organizacja imprezy ruszyła pełną parą. Gala zakończyła się ogromy sukcesem. Gruby rozpędzał się w pomysłach i tworzył coraz to bardziej widowiskowe walki. Na jednej z nich przez przypadek znaleźli się dwaj bracia tworzący niszowe disco polo. Jeden z nich – Janek, będąc świadkiem nachalnego zachowania się jednego z uczestników imprezy wobec hostessy, stanął w jej obronie. Nawet nie przypuszczał, że tym samym jego dalsze losy zostały przesądzone...

Do książki podchodziłam trochę jak do jeża, albowiem tematyka wydawała mi się daleka od tej, którą się interesuję. Autor jednak przyjemnie mnie zaskoczył. Nie jestem zbytnio obeznana w świecie internetu i podczas lektury stwierdziłam, że to nawet i dobrze. Wiem tyle, ile potrzebuję, by wykonywać swoją pracę. Wirtualny świat to świat pełen blichtru, obłudy, dążenia do jak największej popularności i zarobienia jak największych pieniędzy nie zważając na nic: ani na krzywdę innych, ani na prywatność. Liczy się tylko kasa, zasięg oglądalności i sława. Autor opisał świat biznesu pełen animozji, imprez, narkotyków i zepsucia moralnego. Kluczem do sukcesu jest robienie zadym i ukazanie drugiego człowieka jako głupka, by móc się z niego naigrywać. Czy ktoś, kto w ten świat się zagłębi, będzie mógł jeszcze odzyskać normalne życie? Fabuła była dość dynamiczna, dialogi proste i bez polotu, ale według mnie pasujące do opisywanego środowiska.

Podsumowując, książka doskonale ukazuje fałsz i obłudę internetowego świata, czyta się dobrze i szybko, ale jednak nie wzbudzała większych emocji.

Za możliwość zapoznania się z treścią książki dziękuję Autorowi.

• Recenzja ukaże się wkrótce
  • ** Legimi