Mordercza dieta

2023-11-22
9788383431949

"Mordercza dieta"
Daniel Kalla

W Los Angeles, w tajemniczych okolicznościach umiera syn senatorki. W jego krwii zostaje wykryta niebezpieczna substancja - DPN.
W podobnym czasie w Vancouver zostaje znalezione ciało piosenkarki Rain Flynn. W jej krwi również znajduje się ta sama mordercza substancja.
Ofiar zaczyna przybywać, dlatego detektywi z Los Angeles oraz Kanady łączą się by wspólnie rozwiązać zagadkę. Towarzyszy im lekarka toksykolog.
Ich tropy prowadzą do pracowni wellness.
Czy są już blisko rozwiązania zagadki?

Jest to moje pierwsze spotkanie z autorem, czy będzie kolejne tego nie wiem.
Co prawda książkę czytało mi się sprawnie, gdyż i czcionka była okej i krótkie rozdziały, ale...czegoś mi w niej brakowało.
W książce jest poruszany problem dążenia do doskonałej sylwetki za pomocą podejrzanych substancji i jest to temat ważny i ciągle aktualny. Z każdej strony jesteśmy atakowani zdrowym trybem życia, sportem itp a wiadomo, że potrzeba czasu by nasze ciało wyglądało lepiej. Bohaterowie książki jednak nie mieli ochoty czekać nie wiadomo ile czasu, więc też poprzez łykanie tabletek doprowadzili się co prawda do idealnego ciała, które jednak będzie podziwiane tylko i wyłącznie w trumnie.
Sama fabuła książki rozgrywa się powolnie. Policjanci w wydziału zabójstw to nie kreacja policjantów znanych mi z typowych kryminałów. To typy życzliwych osobowości co gryzie mi się w tym przypadku ogromnie.
W książce mamy również ukazany problem handlu toksycznych substancji i sposób ich namierzania przez władze.
Czy samą książkę polecam? Trochę tak i trochę nie.

Moja ocena : 6/10

#recenzja #book #booklover #bookstagrammer #bookstagram #bookstagrampl #czytambolubie #czytamkryminaly #czytamthrillery #thriller #kryminał #rybnik #rybnikczyta #thrillermedyczny #pijackawe_czytam #ksiazkazbiblioteki

"Mordercza dieta"
Daniel Kalla

Ofiar zaczyna przybywać, dlatego detektywi z Los Angeles oraz Kanady...

♥Współpraca♥reklamowa♥

🟣 Licznik: 11/2024 🟣

📚Tytuł: „Mordercza dieta”
🖊️Autor: „Daniel Kalla”
📖Wydawnictwo: @harde

Ocena: 7/10 🌟

Zawsze chciałam przeczytać jakiś medyczny thriller i oto natrafiłam na książkę „Mordercza Dieta”. Czy to było ciekawe doświadczenie? Zapraszam was poniżej 😊.

Fabuła ma miejsce w Los Angeles, gdzie coraz częściej pojawiają się nowe zgony spowodowane zażywaniem leku na odchudzanie, jednak lek ten nie jest bezpieczny gdyż podczas sekcji w krwi odnaleziono silnie niebezpieczny składnik DPN - używany w czasie wojnie do materiałów wybuchowych. Po otrzymaniu tej informacji, zaczęłam się zastanawiać ile tak naprawdę dziewczyn zażywa leki nieznanego pochodzenia bądź składu, które są niebezpieczne dla naszego organizmu i wyniszczają ciało od środka. Zapewne wielu z was, jak i ja słyszały bądź nawet oglądały seriale czy filmy, w których pokazane były sceny zażywania takich „suplementów” przez młode dziewczyny, a jak się później okazało to były tasiemce. Jest to zdecydowanie niebezpieczne rozwiązanie, a książka daje nam dużo do myślenia.

Powiedziałabym nawet, że książce jest bliżej do kryminału, albowiem mamy tutaj śledztwa prowadzone w dwóch miastach, które później mają ze sobą jakiś związek.
Gdy nagle ginie ważna osoba, śledztwo rusza pełną parą, co jeszcze bardziej mnie wciągnęło, ale szkoda że zakończenie było podane jak na tacy, i wiedziałam już jak się zakończy zanim skończyłam powyższy tytuł, i tu moim zdaniem autor trochę zepsuł całokształt książki.

Jeśli chodzi o samą fabułę, wciągnęła mnie od pierwszych stron, poruszane są w niej bardzo ważne tematy jak anoreksja, uporczywe dążenie do szczupłej sylwetki. To temat nam bardzo znany a jednak wciąż zaskakujący, pod względem - ile niektórzy ludzie są w stanie zrobić dla pięknego ciała, poświęcając tym samym swoje zdrowie, które mamy przecież jedno.

Pierwszy raz miałam do czynienia z takim motywem w książce a przede wszystkim z medycznym thrillerem. Spotkanie uważam za pomyślne, a wam polecam zapoznać się z książką i jej tematyką. Autor ma lekkie pióro przez co książkę czyta się szybko, a historia szybko płynąca jest w sam raz idealna na wieczór z herbatką ☺️.

♥Współpraca♥reklamowa♥

🟣 Licznik: 11/2024 🟣

📚Tytuł: „Mordercza dieta”
🖊️Autor: „Daniel Kalla”
📖Wydawnictwo: @harde

Ocena: 7/10 🌟

Dyscyplina ciała, dyscyplina duszy

Są książki, które bardzo chcą być o czymś. Takie, które całą swoją banalność chcą ukryć pod tym, że przecież poruszają ważny temat - niejednokrotnie, w bezczelnie powierzchowny sposób. Mam nimi przesyt. Dlatego odetchnęłam z ulgą podczas lektury „Morderczej diety”. Książki, która okazała się nie tylko sprawnie napisana, ale przede wszystkim bardzo samoświadoma – nie udająca czegoś czym nie jest. Co by nie mówić jest to literatura czysto rozrywkowa, ale przy tym całkiem solidna, nie nastawiona na naiwne szokowanie tanimi chwytami. Ponadto naprawdę skłania do refleksji, a nie tylko wmawia czytelnikowi, że to robi. I to mi się podoba!

Na pierwszy plan w powieści wysuwają się podjęty przez Daniela Kalla temat i związana z nim szeroka gama emocji. Współczesnym Los Angeles i Vancouver wstrząsa seria zgonów związana z przedawkowaniem nielegalnej substancji odchudzającej. Ktoś, obiecując cud-fit efekty bez wysiłku, rozprowadza DNP, która niezwykle skutecznie spala tłuszcz. Pech chce, że tak naprawdę, to silnie toksyczna substancja - używana jako środek chwastobójczy i składnik ładunków wybuchowych - której nie powinno się pod żadnym pozorem wprowadzać do organizmu. Niestety zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chętnie zarabiał na słabościach innych. A, że przed dokonaniem zakupu absolutnie nic nie może powstrzymać kogoś owładniętego obsesją idealnej figury – przepis na nieszczęście mamy gotowy. W efekcie: liczba ofiar niebezpiecznie rośnie. Jednak dopiero śmierć młodziutkiej piosenkarki i syna senatorki, a co się z nimi wiąże, zainteresowanie mediów, sprawiają, że dochodzenie nabiera rozpędu.

Właściwie od samego początku wiemy dokąd zmierza fabuła i możemy z łatwością wytypować winnych. Śledztwo więc, chociaż ciekawe, wzbogacone o relacje międzyludzkie i szczątkowe elementy przeszłości bohaterów, jest dosyć stonowane, pozbawione gwałtowności i wzmożonej dynamiki. Nie oczekujcie więc po tej powieści specjalnych zaskoczeń i ściskającego żołądek napięcia. Ich miejsce zastępuje konsekwencja, celne spostrzeżenia i refleksje.

Daniel Kalla wykorzystując motyw DNP w powieściowym śledztwie skłonił mnie do tego by trochę poszperać i dowiedzieć się o tym paskudztwie więcej. Nie miałam pojęcia, że handel tym świństwem, mimo zakazów i ostrzeżeń, ma się nadal całkiem nieźle. Jeśli do tematu suplementów wzbogaconych o nielegalny składnik dodamy: zaburzenia odżywiania i postrzegania siebie, social media piętnujące każdą niedoskonałość, pogoń za idealnym ciałem ubraną w kostium zdrowego trybu życia, to otrzymujemy koktajl bardzo mocno osadzony w rzeczywistości, w której funkcjonujemy my i nasze dzieci. „Mordercza dieta” - chociaż z tej perspektywy brzmi to strasznie - wzorowo wywiązuje się z funkcji poznawczej. I to niezaprzeczalnie kolejna zaleta tej książki, która czyni z niej atrakcyjną ciekawostkę.

„Mordercza dieta” to powieść, którą postawiłabym raczej na półce z kryminałami niż thrillerami medycznymi lub ewentualnie gdzieś pomiędzy. Chociaż czyta się ją szybko i jest dosyć lekka w odbiorze, to i tak wywołała we mnie poczucie niepokoju. Bo chociaż sama dawno już przestałam zwracać uwagę na to, gdzie mam za dużo tłuszczyku a gdzie za mało mięśni, to zderzenie się ze światem kultu ciała jeszcze przed moimi córkami. W związku z tym, informacje o DNP, z jednej strony, mnie okropnie przeraziły, z drugiej cieszę się, że wiem, bo wiedza daje szansę na jakieś działanie.

[współpraca barterowa]

Dyscyplina ciała, dyscyplina duszy

Masz możliwość jedzenia czegoś bez ograniczenia i skutków ubocznych, co by to było?

U mnie czekolada, gdyby była zdrowa, to żadne ilości nie byłyby mi straszne :D

„Mordercza dieta” to thriller medyczny. Akcja dzieje się w Los Angeles, w którym to pojawiają się zgony wśród osób chcących zrzucić na wadze. Magiczny suplement ma w swoim składzie DNP, czyli materiał wybuchowy używany również w czasach wojny.

Moda na tę tabletkę zapoczątkowana została na Tik Toku.
Dla mnie ogromnym plusem tej książki jest umiejętne połączenie psychologicznych elementów i fascynacji „idealnym” ciałem z wątkiem kryminalnym. Obsesyjna wręcz chęć otrzymania produktu jakim jest własne ciało, ale w wersji szczupłej, ukazuje ciemną stronę takich działań. Zwłaszcza, jeśli są to substancje niesprawdzone.

Skomplikowane relacje międzyludzkie, świat toksykologa, policji i tych, którzy za wszelką cenę chcą wyglądać dobrze.
Książka, która wciąga, ale zarazem zmusza do przemyślenia, jaką cenę można zapłacić za doskonałą sylwetkę, czy piękno.

U mnie czekolada, gdyby była zdrowa, to żadne ilości nie byłyby mi straszne :D

Czy próbowaliście się kiedyś odchudzać, wspomagając się tabletkami?
Po przeczytaniu książki "Mordercza dieta" może stracicie ochotę na taką metodę. Akcja tej lektury rozgrywa się w Los Angeles, gdzie pojawiają się przypadki zgonu wśród osób zażywających specyfik na zrzucenie wagi. Okazało się, że składnikiem tego suplementu był DNP, który był używany w czasie wojny, jako materiał wybuchowy. Moda na ten specyfik zaczęła się od filmiku na Tik Toku. I tu zacytuję autora-:Daniela Kalla : " I w tej historii naświetlam Czytelnikom problem istnienia jak najbardziej prawdziwej i jak najbardziej śmiertelnie niebezpiecznej pigułki na odchudzanie, która robi się coraz popularniejsza".
I tu pojawia się refleksja - ile młodych dziewcząt korzysta z dziwnych pseudoleków, aby osiągnąć swój cel - idealną figurę. Niestety dużąvrolę odgrywają tu obrazy idealnych modelek, celebrytki lansujących się na portalach społecznościowych.
Wracając do książki, która wciąga od pierwszych stron, a jednocześnie jest ostrzeżeniem przed obsesyjnym dążeniem do smukłej sylwetki, mogę ją śmiało polecić wielbicielom thrillerów Lekturę czyta się dość szybko, tym bardziej, że wzbudza ona emocje i zmusza do przemyśleń. I nawet trochę przeraża- ukazując jak reklama może wpłynąć na życie ludzi- nie tylko nastolatek. I jak ładny obrazek z portalu społecznościowego wyłącza myślenie w dążeniu do upragnionego celu.
Zachęcam do zapoznania się z książką. Na pewno zostaniecie po lekturze z przemyśleniami.
Dziękuję Wydawnictwu Harde za egzemplarz do recenzji.

Czy próbowaliście się kiedyś odchudzać, wspomagając się tabletkami?

Lubicie thrillery medyczne?

Jeśli tak, to jest książka dla Was!

Chociaż sama przyznam, że bliżej jej moim zdaniem do kryminału to niemniej jednak, książka jest warta uwagi.

Mamy tutaj śledztwa toczące się w dwóch miastach, w sumie nawet krajach, które w pewnym momencie się łączą.

Ludzie umierają nagle, praktycznie bez możliwości ratunku a w ich krwi wykryto tajemniczą substancję DNP.

Gdy ginie syn polityka i gwiazda muzyczna, dochodzenie rusza z kopyta.

Poruszony mamy tutaj temat zaburzeń odżywiania, głównie w kierunku anoreksji.
Myśli takich osób, ich sposoby na utratę wagi etc.

Ile ludzie są w stanie zrobić i znieść dla szczupłego ciała...
Przejrzałam kiedyś wiele dokumentów i filmów fabularnych na ten temat i dalej nie mogę przestać się dziwić, jak tacy ludzie, praktycznie bez tkanki tłuszczowej i mięśniowej, nadal funkcjonują.

Nie wiedziałam nawet, że niektóre substancje są wykorzystywane w takich celach, jakie zostały opisane w książce.

Po raz pierwszy miałam do czynienia z autorem.
I o ile jego pióro czyta się dobrze, o tyle moim zdaniem rozwiązanie zagadki mamy praktycznie na tacy i to sporo czasu przed końcem historii.

Co prawda było małe zamieszanie, podczas którego autor próbował odwrócić uwagę od podejrzanych jednakże i tak wszystkich poprawnie wytypowałam i nie było elementu zaskoczenia.

Szkoda, bo lubię rozwiązania nieoczywiste, takie zwroty akcji by zmylić czytelnika a tutaj mi tego zabrakło.

Poza tym nie mam do czego się przyczepić, wszystko było ok, nie było zbędnie przeciąganych akcji, opisów etc. A rozdziały są krótkie, dzięki czemu płynnie i szybko się brnie przez lekturę.

Lubicie thrillery medyczne?

Jeśli tak, to jest książka dla Was!

"Mordercza Dieta" to książka, która nie tylko wciąga od pierwszych stron, ale również rzuca światło na mroczne zakamarki obsesyjnego dążenia do idealnej sylwetki. Opowieść o śmierci Rain Flynn, popularnej gwiazdy pop i influencerki, otwiera przed czytelnikiem drzwi do niebezpiecznego świata tajemniczych substancji, które obiecuje cuda, ale przynoszą śmierć.

Akcja zaczyna się od tajemniczej śmierci Rain, która staje się punktem wyjścia dla toksykologa z Vancouver i detektywa z Los Angeles. Kiedy odkrywają, że liczba ofiar związanych z tą substancją rośnie, zdają sobie sprawę, że mają do czynienia z czymś znacznie większym niż izolowane przypadki przedawkowania. Połączenie sił dwóch specjalistów z różnych dziedzin, z jednej strony naukowej, z drugiej kryminalistycznej, tworzy fascynujący tandem, gotów stawić czoła niebezpieczeństwu.

Jednym z głównych atutów tej książki jest umiejętne połączenie wątku kryminalnego z głębokim zrozumieniem psychologicznych aspektów społeczeństwa zafascynowanego idealnym ciałem. Autor przenosi nas za kulisami obsesyjnego dążenia do szczupłej sylwetki, eksponując mroczne konsekwencje, jakie niesie ze sobą nieodpowiedzialne sięganie po tajemnicze substancje.

Postacie w książce są dobrze wykreowane, a ich rozwój ukazuje skomplikowane relacje międzyludzkie, uwydatniając różnice pomiędzy światami nauki a świata policyjnego. Toksykolog zmuszony do współpracy z detektywem niesie ze sobą bagaż wiedzy o substancjach chemicznych, podczas gdy detektyw operuje w świecie zbrodni i śledztw.

Fabuła nie tylko trzyma w napięciu, ale także skłania do refleksji nad współczesnym społeczeństwem i presją na osiągnięcie idealnej sylwetki. Autentyczność przedstawionego problemu oraz starannie skonstruowane postaci sprawiają, że czytelnik zanurza się w tej historii, przeżywając z bohaterami każdy krok śledztwa.

Podsumowując, "Mordercza Dieta" to nie tylko fascynujący thriller kryminalny, ale również społeczna analiza obsesyjnego dążenia do idealnej sylwetki. Autor udowadnia, że mroczne tajemnice skrywane w poszukiwaniu piękna mogą prowadzić do śmiertelnych konsekwencji. To lektura, która wciąga, zmuszając do zastanowienia się nad ceną, jaką płacimy za nasze społeczne wyobrażenia o pięknie i doskonałej sylwetce.

Akcja zaczyna...

@violet.and.dog
„Zmień umysł, a ciało podąży” - takie motto przyświeca jednej z klinik odnowy biologicznej w centrum Los Angeles. Jednak co jeśli ciało i umysł nie zechcą ze sobą współpracować? Wtedy z pomocą przyjść może magiczna kapsułka. Specyfik o nazwie DNP nie tylko odchudza, ale jak się okazuje, również pozbawia życia. Gdy jego ofiarą padają kolejne młode kobiety (i mężczyźni) do akcji wkracza nietypowy duet złożony z detektywa i pani toksykolog. Czy uda im się powstrzymać śmiertelne żniwo? Tego dowiecie się z książki kanadyjskiego pisarza Daniela Kalla. Autor jest z zawodu lekarzem i da się to zauważyć w jego książce.
Zacznę od tego, że „Mordercza dieta” to przyjemny i niewymagający za wiele od czytelnika thriller z elementami kryminału. Oczywiście możecie przeczytać i dobrze się bawić, ale jeśli tego nie zrobicie, to niewiele was ominie. Ja bynajmniej miło spędziłam z nią czas, choć nie dowiedziałam się niczego, czego bym wcześniej nie wiedziała. W Internecie bez problemu znaleźć możemy oferty cudownych środków obiecujących natychmiastowy i spektakularny efekt. Wystarczy wejść w komentarze na Pudelku, aby przekonać się, że komuś bardzo zależy na wypromowaniu pewnego leku o nazwie Ozempic jako cudownego środka na odchudzanie. Farmaceutyk stosowany w leczeniu cukrzycy zachwalany jest przez różnego rodzaju podejrzane fejkowe, profile. Zawsze znajdą się osoby zdesperowane i gotowe na wszystko w walce o szczupłą sylwetkę, które kupią taki środek i zażyją go, ryzykując własnym zdrowiem i życiem. W tej dziedzinie książka ta może być przestrogą dla osób, które zastanawiają się nad sięgnięciem po nieznane substancje obiecujące nierealne efekty bez zbędnych wyrzeczeń tj. dieta czy sport. Książkę przeczytacie błyskawicznie, ale to czy coś z niej wyniesiecie, zależy tylko od was.
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję @hardewydawnictwo

@violet.and.dog

Powieść opisywana jako "porywający thriller" - w mojej ocenie: ani porywający, ani thriller.
Jedna z najsłabszych książek przeczytanych w roku 2023. Powieść jest słaba, momentami wręcz nudna. Nie zawiera żadnej tajemnicy, praktycznie wszystko wiadomo od początku.
Jedyny plus - w dość wyrazisty, mocny sposób pokazuje fiksację ludzi na punkcie wyglądu, sylwetki...
Raczej nie polecam...

Raczej nie...

Czytujecie thrillery? Ja robię to rzadko, ale są takie, po które sięgam zaciekawiona opisem. I tak właśnie skusiła mnie "Mordercza dieta".
To porywająca historia o tym, do czego można się posunąć by osiągnąć idealną figurę. A najgorsze jest to, że takie historie zdarzają się naprawdę, bo kult idealnego ciała jest coraz powszechniejszy. Skoro zaś można taki efekt uzyskać bez wysiłku, to czemu nie spróbować. A osoby chcące zarobić na kompleksach innych, często są bezwzględne i wyrachowane.
Naprawdę to świetna, dobrze skonstruowana historia, z bohaterami, którzy są "żywi", mają swoje dobre i złe strony, nie są czarno- biali, raczej w odcieniach szarości.
Wciągnęła mnie ta książka. Autor ma dar opowiadania zajmujących historii. No i oprócz wątku kryminalnego i psychologicznego, mamy tu też pewne rozterki bohaterów, ich przemyślenia i skomplikowane relacje.
A sam pomysł na fabułę, idealnie wpasowuje się w dzisiejszy zagoniony świat i kult piękna. Gorzkie to czasy, gdy więcej wart jest idealny, perfekcyjny wygląd, niż to co mamy w środku...to tylko taka moja refleksja po lekturze.
Naprawdę Was zachęcam, byście sięgnęli po tę książkę. Zmusza do myślenia, zadaje pytania i domaga się odpowiedzi.
Polecam.

• Szukam
  • JaChce
  • Moje

Dodaj cytat z książki Mordercza dieta