The Porn Myth. Exposing the Reality Behind the Fantasy of Pornography

Okładka książki The Porn Myth. Exposing the Reality Behind the Fantasy of Pornography Matthew Fradd
Matthew Fradd Wydawnictwo: Ignatius Press nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Ignatius Press
2017-03-06
2017-03-06

Jakiś czas temu czytałem artykuł w jednym z czołowych portali newsowym o dostępności i powszechności występowania pornografii w sieci oraz we współczesnych mediach internetowych, ale nie tylko. Rozglądając się za kolejnym audiobookiem do przesłuchania natrafiłem na niniejszy tytuł, krótki opis mnie zainteresował, świeżo przeczytany artykuł sprawił iż żurem na taśmę postanowiłem sięgnąć po tą pozycję.
Mocną stroną książki jest to iż autor opiera całość wnioskach wywodzących się z najnowszych badań naukowych oraz społecznych. Spora część fenomenu pornografii oraz jej wielu aspektów nie jest do dziś dobrze zbadana. O tym zresztą też autor pisze w książce.
Na wstępie autor przytacza bardzo ciekawą analogię ze świata zwierząt i przyrównuje ją do konsumpcji pornografii wśród ludzi. Tym przykładem jest sposób dzięki któremu udało się zwalczyć pewien gatunek niebezpiecznego szkodnika który dokonywał wielkich zniszczeń środowiskowych. Aby zatrzymać rozmnażanie się ów szkodnika naukowcy wpadli na pomysł aby w sztuczny sposób rozsiewać feromon żeński ów gatunku szkodnika. Sztucznie rozsiewamy feromon wabił osobniki męskie w pułapki. Te na tyle mocno były przyciągnięte do sztucznie rozsianych foromonów iż przestały całkowicie kopulować będąc usatysfakcjonowane Sztucznym feromonem. Szkodnik w efekcie przestał się rozmanżać i jego populacja szybko wymarła. Niestety badania nad konsumpcją pornografii zaczynają wykazywać podobny trend wśród ludzi, wśród młodych mężczyzn.
To tylko jeden z wielu przykładów gdzie autor opisuje zagrożenia i ryzyka płynące z konsumpcji pornografii. Co ciekawe, konsumpcja pornografii jest nie tylko problemem mężczyzn. Historycznie mniej kobiety interesowały się pornografią, jednak najnowsze badania wykazują iż nie tylko mężczyżni masowo konsumują pornografię.
Oprócz powiedzmy negatywnych efektów biologicznych wypływających z konsumpcji pornografii oczywiście autor poświęca sporo miejsca w książce o efektach psychologicznych, społecznych. Porusza ten temat nie tylko z perspektywy konsumpcji, ale również z perspektywy podaży. W książce znajdziemy wiele przykładów, opisów z życia osób zaangażowanych w produkcję pornografii i tego jak zaangażowanie w ten rodzaj show-biznesu negatywnie wpływa na ludzi.
Uważam, że to bardzo ważna książka, która rzuca wiele światła na pewien fenomen, który jest tematem tabu, ale jest jednak dość powszechny, biorąc pod uwagę statystyki odnośnie użytkowania internetu. Pornografia jest numerem jeden jeśli chodzi o ilości megabajtów przesyłanych przez łącza internetowe, wpisywane adresy w wyszukiwarki internetowe.
Książka jest napisana w bardzo profesjonalny sposób i w żaden sposób nie moralizuje ani nie jest książką ideologiczną. Łatwo można uczynić z tematu szkodliwości pornografii temat ideologiczny, ale autor nie wpada według mnie w tą pułapkę.

• Porno

Dodaj cytat z książki The Porn Myth. Exposing the Reality Behind the Fantasy of Pornography