Osteopatia i joga w samoleczeniu

Okładka książki Osteopatia i joga w samoleczeniu Friederike Reumann
Okładka książki Osteopatia i joga w samoleczeniu
Friederike Reumann Wydawnictwo: Vital poradniki
poradniki
Vital
2023-02-17
2023-02-17
Beata Bulkowska-Gottschling
#poradnik #zdrowie #joga #jogin #osteopatia #osteopata #medytacja #technikioddychania

„Osteopatia i joga w samoleczeniu” Friederike Reumann.

Gdy zobaczyłam książkę „Osteopatia i joga w samoleczeniu” Friederike Reumann, to głównie przyciągnęło mnie do niej słowo „joga”. Jogę ćwiczę regularnie od trzech lat, ale zajmowałam się nią dość sporadycznie już znacznie wcześniej.
Osteopatia kojarzyła mi się natomiast z układem kostnym (pewnie od słowa „osteoporoza” 😉),ale tak naprawdę nie znałam wcześniej tego pojęcia. Okazało się jednak, że „osteopatia to niekonwencjonalna metoda leczenia, wyróżniająca się holistycznym podejściem do organizmu i prowadzeniem terapii manualnej”. Tym bardziej z ciekawością zaczęłam książkę czytać.
Zarówno joga, jak i osteopatia, to filozofie, w których „centrum znajduje się człowiek jako całość i jako indywidualna jednostka”.

Zatem do rzeczy. Książka „Osteopatia i joga w samoleczeniu” Friederike Reumann podzielona jest na trzy rozdziały. Oczywiście rozdział pierwszy zapoznaje nas z teoretycznymi podstawami jogi i osteopatii.
Dla kogoś, kto zna jogę i regularnie ją trenuje nie będą nowością różne metody w niej wykorzystywane. Bo przecież joga, to nie tylko ćwiczenia fizyczne, nawiasem mówiąc świetne i pomagające we wzmocnieniu i usprawnieniu naszego ciała, ale również medytacja i różne techniki oddychania. Autorka w klarowny sposób daje wskazówki, jak powinniśmy medytować w zależności od ilości czasu, którego możemy medytacji poświęcić oraz miejsca, gdzie możemy się medytacji w danym momencie oddać. Bo, że medytacja przynosi same korzyści dla naszego zdrowia, zwłaszcza psychicznego, to chyba nie muszę nikogo przekonywać. Podobnie oddychanie. Wbrew pozorom oddychanie, to nie tylko funkcja fizjologiczna człowieka wykonywana automatycznie. Dzięki różnym metodom oddychania możemy wpływać na stan fizyczny i psychiczny swojego organizmu, co jest niezmierne ważne dla jego prawidłowego funkcjonowania. I wreszcie ćwiczenia jogi, a w szczególności jej dwanaście podstawowych pozycji, czyli asan. Autorka szczegółowo opisuje i ilustruje poszczególne asany oraz przedstawia niezbędne do wykonywania asan przyrządy.
Skoro mowa o teorii, to w tym rozdziale zapoznajemy się również z pojęciem osteopatii, czyli leczeniem przy pomocy rąk oraz jej ścisłą korelacją ze wszystkimi elementami jogi.

Pozostałe dwa rozdziały, to już przekuwanie teorii w praktykę. I tak w rozdziale drugim autorka omawia samoleczenie w czterech krokach. Są to zatem ćwiczenia praktyczne aktywujące różne części ciała, które mają na celu podjęcie procesu leczenia. Każde ćwiczenie jest tu również dokładnie opisane i zilustrowane, podane są jego oczekiwane efekty wraz z opisem uzdrawiających impulsów osteopatycznych. W nagrodę za dobrze wykonane zadania autorka sugeruje wypić aromatyczną herbatę, której składniki i ich działanie są podane na końcu drugiego rozdziału.
Natomiast rozdział trzeci zawiera dodatkowe porady i wskazówki autorki prezentujące pięć gotowych sekwencji ćwiczeń terapii jogi i osteopatii wspierających nasz organizm i mających na celu pomóc nam w najczęstszych codziennych dolegliwościach. Dowiemy się tu jak naładować się energią po przebudzeniu, jak sobie radzić z zaburzeniami snu, co jest najlepszym „lekarstwem” na stres i ciągłe zmęczenie, jak pozbyć się dokuczliwego bólu dolnej części pleców oraz jak zapewnić sobie dobre trawienie.

Ksiązka „Osteopatia i joga w samoleczeniu” Friederike Reumann jest świetnym poradnikiem, z którego zaczęłam już korzystać w trakcie czytania. Oczywiście nie udało mi się jeszcze wykonać wszystkich opisanych przez autorkę ćwiczeń, ani skorzystać ze wszystkich porad i technik aktywacji impulsu osteopatycznego, ale wszystko przede mną. I robię to z pełnym zaufaniem do prezentowanego poradnika bazując na własnym doświadczeniu w ćwiczeniu jogi oraz na kompetencjach Friederike Reumann, która jest doświadczoną fizjoterapeutką, osteopatką i naturopatką wykorzystującą swoją wiedzę i umiejętności we własnym gabinecie i studio jogi.

Książka została wydana w bardzo komfortowej formie albumowej, na przyjemnym w dotyku papierze kredowym z wyrazistymi rysunkami i zdjęciami, szczegółowymi opisami, które w sposób jasny i zrozumiały prezentują wszelką niezbędną wiedzę w samoleczeniu jogą i osteopatią. Bardzo się cieszę, że trafiłam na ten poradnik i z wielką przyjemnością będę korzystała z niego na bieżąco. A naprawdę warto.

Książkę otrzymałam z serwisu Sztukater

„Osteopatia i joga w samoleczeniu” Friederike Reumann.

Dodaj cytat z książki Osteopatia i joga w samoleczeniu