Liz. Biografia intymna Elizabeth Taylor

Znak
2023-10-30
2023-10-30
Adam Olesiejuk, Zofia Szachnowska-Olesiejuk

Po przeczytaniu tej biografii pozostałam z dojmującym poczuciem smutku z powodu tego, jak showbiznes (zwłaszcza w czasach, gdy do aktorstwa wkraczała Taylor) niszczył dzieciństwo, a w efekcie całe życie, wielu młodych aktorów i aktorek. Z licznych relacji przytaczanych przez Heymanna (zarówno ze strony przychylnych, jak i wrogich Elizabeth osób) wyłania się obraz rozkapryszonej, bezczelnej, wulgarnej, prostackiej i kiczowatej kobiety, która kierowała się w życiu zachciankami, często zostawiając za sobą złamane serca i zszargane więzi. Autor ukazuje nam jednak również osobę pełną poczucia humoru, dystansu do siebie, dobroduszną i gotową na bezinteresowne gesty. Nie do końca wiemy, które z jej wcieleń było prawdziwe a co było pozą.

Taylor stała się legendą za życia i na zawsze już pozostanie ikoną kina. Nawet, jeśli wytykano jej na ogół kiepskie aktorstwo. Dorastała w showbiznesie i w nim się zestarzała. Jedni ją kochali, inni nienawidzili, ale niewielu pozostawiała całkowicie obojętnymi. „Liz” to solidna biografia, przedstawiająca nam szalenie skomplikowaną osobowość, która nawet po ponad 400 stronach lektury pozostaje zagadką.

Mam pewien zarzut do polskiego wydania, w którym roi się od błędów – literówek, połkniętych wyrazów. Czasem też nie wiadomo, kiedy zaczyna się myśl narratora, a kiedy czytamy czyjś cytat.

Raczej nie polubiłabym Elizabeth Taylor. Nie mogłabym powiedzieć, że mi jej szkoda, ale z pewnością była intrygująca i ciekawa.

Muszę przyznać, że to dość ciekawa , obszerna i wręcz drobiazgowa biografia ostatniej wielkiej ikony Hollywood. Autor książki wykonał naprawdę kawał mrówczej pracy by ukazać życie zawodowe i prywatne tej artystki. Świadczy o tym dość obszerna bibliografia i mnóstwo wypowiedzi znajomych aktorki zebranych na potrzeby niniejszej biografii . I to zarówno tych cukierkowych, jak i tych wręcz niepochlebnych . W mojej ocenie, ta różnorodność źródeł i ocen zgromadzonych w niniejszej publikacji niewątpliwie uwiarygodniła opowieść o życiu E. Taylor. W rezultacie autorowi udało się stworzyć nielukrowany , prawdziwy i pełnowymiarowy obraz bardzo złożonej osobowości hollywoodzkiej gwiazdy. Osobowości, która jak się okazuje może jednocześnie wzbudzać podziw, ale i nierzadko zażenowanie otoczenia. Naprawdę sama mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki co do jej bohaterki. Tak barwny, niejednoznaczny, ale niewątpliwie prawdziwy jest portret , który udało się nakreślić autorowi . No cóż, zainteresowanych odsyłam zatem do lektury. Ja przeczytałam tę książkę naprawdę z dużym zainteresowaniem i ciekawością.

Bardzo dobra biografia Elisabeth Taylor od lat najwcześniejszych aż do śmierci. Autor stara sie być obiektywny, nie ocenia wyborów dokonywanych przez Taylor. Książkę z zainteresowaniem się czytalo. Polecam.

Sięgacie czasem po biografie, bo ja lubię czytać o znanych postaciach. Dlatego też wzięłam do ręki tę książkę.
Już od lat fascynuje mnie postać Elizabeth Taylor, podziwiałam jej filmowe role. Szczególnie jako Kleopatra zapadła mi w serce. Ale jako kobieta, żona też mnie ciekawiła.
Jej życie wbrew pozorom nie było usłane różami. Wielu mężów, nałogi, liczne operacje...to wszystko przekłada się na postać trochę tragiczną i pełną sprzeczności. Autor mnóstwo pracy włożył w to, byśmy mogli zobaczyć tę artystkę wielowymiarowo.
Elizabeth Taylor oznajmiła kiedyś: "Chcę żeby na moim nagrobku widniał napis...Żyła pełną piersią". Dziś możemy z całą pewnością stwierdzić, że tak było.
Piękna, ikoniczna wręcz postać, gwiazda filmowa, aktywistka, niestrudzona w walce o zdobywanie funduszy na walkę z AIDS, zdobywczyni Oskarów, silna i pewna siebie kobieta. Czy tak naprawdę była szczęśliwa? Czy osiągnęła w życiu to co chciała? Na pewno była lojalna wobec przyjaciół i stawała w obronie słabszych.
Jej postać nie jest kryształowa, ale jest taka prawdziwa, osoba z krwi i kości, nie tylko gwiazda kina. I autor właśnie w ten sposób ukazał ją w tej biografii i muszę przyznać, że takie przedstawienie mi się podobało.
Książkę uzupełniają fotografie aktorki, co niewątpliwie jest jej atutem. Dla wielbicieli gwiazdy to pozycja must have. Mimo, że od jej śmierci minęło już prawie 13 lat, w swoich filmach będzie żyła wiecznie.
Naprawdę Wam polecam tę książkę. Może też być doskonałym prezentem dla wielbicieli biografii.

C. David Heymann, autor biografii znanych postaci, podjął się trudnego zadania opowiedzenia historii jednej z największych ikon Hollywood - Elizabeth Taylor. W swojej książce "Liz. Biografia intymna Elizabeth Taylor" stara się przybliżyć czytelnikowi życie tej wyjątkowej kobiety, które było pełne blichtru, skandali, miłości, i dramatycznych zwrotów akcji. Heymann rozpoczyna swoją opowieść od dzieciństwa Elizabeth, zdradzając, że już od najmłodszych lat Taylor była skazana na bycie gwiazdą. Olśniewający sposób, w jaki przedstawia te wczesne lata, sprawia, że czytelnik nie może się oderwać od lektury. Niewątpliwie Heymann ma dar ukazywania bohaterów swoich biografii z niezwykłą subtelnością, co pozwala nam lepiej zrozumieć ich motywacje i wybory.

Przez kolejne rozdziały autor przewodzi nas przez różne etapy życia Elizabeth Taylor. Zaskakujące momenty jej kariery filmowej, liczne romanse, prace artystyczne i burzliwe życie rodzinne - wszystko to jest przedstawione z rozmachem i starannością. Heymann nie unika trudnych tematów, takich jak liczba małżeństw Taylor czy jej publiczne problemy z alkoholem i narkotykami. Czytelnik ma okazję zanurzyć się w świat wielkiej gwiazdy, której życie było niczym burzliwa opowieść filmowa.

W kontekście jej licznych małżeństw, Heymann starannie analizuje zarówno pozytywne, jak i negatywne strony tych związków. Zwłaszcza małżeństwo z Richardem Burtonem, które było jednym z najbardziej rozpoznawalnych i skandalicznych, jest dokładnie rozpracowane. Czytelnik zdobywa wgląd w zawiłości związków Taylor i zastanawia się nad pytaniem, czy miłość może przetrwać w świetle reflektorów.

Książka rzetelnie podchodzi także do trudnych momentów w życiu Elizabeth, takich jak jej problemy z nałogami. Heymann z odwagą opisuje walkę gwiazdy z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków, ukazując zarówno jej upadki, jak i odwagę stawienia czoła własnym demonom. Jest to aspekt biografii, który zasługuje na pochwałę, gdyż nie tylko skupia się na lśniących momentach kariery, ale również na jej ludzkiej stronie i walce z własnymi słabościami.

Jeden z najciekawszych aspektów biografii to ukazanie presji społecznej, z jaką Elizabeth musiała się zmagać, mimo swojego ogromnego sukcesu i urody. Nawet w świecie, gdzie pozornie wszystko lśni, Taylor doświadczała uprzedmiotowienia i nieludzkich oczekiwań, zwłaszcza związanych z jej wyglądem. Szczególnie poruszający jest fragment, w którym, mimo osiągnięcia wagi zaledwie 57 kg, ponownie została określona jako "otyła". To ukazuje, jak krzywdzące i nieprawdziwe oceny mogą wpływać nawet na najpiękniejsze i najbardziej utalentowane osoby.

Mimo tego, co udało się Heymannowi przekazać, nie można przejść obojętnie obok pewnych braków w tej biografii. Często skupia się na zewnętrznych wydarzeniach i faktach, pozostawiając mało miejsca na emocje samej Elizabeth, choć autentyczność opowieści nie jest podważana, brakuje nam głębszego zrozumienia motywacji i uczuć tej niezwykłej kobiety.
Pomimo tych mankamentów, nie można zapominać o walorach tej biografii. Heymann stworzył fascynującą opowieść o jednej z ostatnich prawdziwych gwiazd Hollywood. Książka jest bogata w szczegóły, a styl autora sprawia, że nawet trudniejsze tematy czyta się płynnie i z zainteresowaniem.

Podsumowując, "Liz. Biografia intymna Elizabeth Taylor" to lektura, która przyciąga uwagę miłośników historii kina, glamuru i życiorysów sławnych postaci. Jednak, dla tych, którzy szukają głębszego zrozumienia psychiki Elizabeth Taylor, książka może pozostawić pewien niedosyt. Heymann zgrabnie opowiada historię, ale czy oddał prawdziwą istotę tej wielkiej gwiazdy? Odpowiedź może być bardziej skomplikowana niż byśmy chcieli. Na pewno jest to prawdziwa gratka dla miłośników biografii i zachęcam do przeczytania nie tylko dla fanów Elizabeth Taylor.

Elizabeth Taylor. Ostatnia wielka gwiazda filmowa w stylu starego Hollywood. Pierwsza, która była traktowana z takimi honorami i pierwsza, która zarobiła milion dolarów za rolę.

Autor przedstawił całą drogę zawodową aktorki, od debiutu w wieku dziewięciu lat. Wczesne początki kariery miały swoją cenę. Dziewczynka dorastała w otoczeniu osób dorosłych. Nie chodziła do szkoły, miała prywatnego nauczyciela zapewnionego przez wytwórnię. Nie znała prawdziwego życia.

Była odważna, towarzyska, lubiła dobre jedzenie i dobry seks. Miała siedmiu mężów, czwórkę dzieci, dziesięcioro wnuków i czworo prawnuków. Dożyła 79 lat, przeżyła wiele innych gwiazd, w tym swoich przyjaciół. Założyła fundację do walki z AIDS gdy o tej chorobie się nie mówiło.

Miała charakterystyczne fiołkowe oczy. Znacie kogoś o takiej barwie tęczówek?

Jej związki były burzliwe, miała "psychologiczną potrzebę mieszania seksu z przemocą", do legendy przeszły jej szarpaniny z Richardem Burtonem, z którym aż dwa razy stanęła przed ołtarzem.

Kochała dzieci, troszczyła się o zwierzęta, lubiła przeklinać. Zmagała się z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków i leków oraz z nadwagą. Przeszła wiele operacji, miała skłonność do wypadków.

Autor wspomnieniami osób z jej otoczenia kreśli portret tej niezwykłej osobowości.

Poza urodą Liz miała przede wszystkim charakter. Umiała postawić na swoim. Potrafiła spóźniać się na spotkania z głowami państw. Nie raz była określana jako wulgarna lub obśmiewana, czym zupełnie się nie przejmowała.

Przeżyła życie jak należy: tak, że przyjemnie wspominać, ale wstyd opowiadać. A jest o czym czytać. Tak jak w tytule, to portret intymny, więcej mówiący o osobowości autorki niż o jej rolach, choć autor opowiada również o nich. Inspirująca biografia.

Historia niesamowitej kobiety, której życie nie rozpieszczało. Na podstawie Jej życia można nakręcić niejeden film, przez co książkę czyta się bardzo dobrze. Wisienką na torcie jest piękne wydanie książki z mnóstwem zdjęć.

“„Kiedy kogoś kocham, to kocham na sto procent”.

Chyba każdy z nas słyszał o Elizabeth Taylor, pięknej kobiecie, ikonie stylu, aktorce, na której temat krążyły niezliczone plotki. Życie tej niesamowitej kobiety jest gotowym, intrygującym scenariuszem. Urodziła się w 1932 roku, zmarła w wieku siedemdziesięciu dziewięciu lat. Pierwszą rolę zagrała gdy miała jedenaście lat, została wyróżniona wieloma nagrodami, w tym dwoma Oscarami, wyszła za mąż osiem razy, urodziła czworo dzieci. Żyła pełnią życia i była nieszczęśliwa.

Autor wykonał kawał dobrej, solidnej pracy, zebrał ogrom materiałów o zawodowym, prywatnym i intymnym życiu aktorki. Książkę - jest pokaźne, ponad 500 stronicowe tomiszcze, czyta się przyjemnie, lekko i z niesłabnącym zainteresowaniem. W przystępny sposób Autor ukazuje wzloty i upadki Elizabeth, a obok ciekawe spojrzenie na amerykańską śmietankę towarzyską, wśród której często brylowała nasza gwiazda.

Zaskakujący, niejednoznaczny, często trudny świat Liz. Historia życia przepełnionego dobrymi i złymi chwilami, ogromna popularność, skandale, ekstrawagancki sposób bycia. Liz była prawdziwą, jedną z ostatnich gwiazd Hollywood. U niej nic nie działo się spokojnie, burze były na porządku dziennym. Jej liczne związki z mężczyznami, niestałość w uczuciach, rozczarowania, sprzeczności, lęki, destrukcyjne zachowania, uzależnienie od narkotyków i alkoholu. Żyła intensywnie i wystawnie. Zawsze i wszędzie się spóźniała, nieustannie była pod presją sławy, wszędzie towarzyszyli jej wścibscy paparazzi.

Pięknie wydana, wciągająca biografia nietuzinkowej kobiety. Miałam wrażenie, że książka przeczytała się sama, tak bardzo zafascynowało mnie życie tej pełnej sprzeczności, kochliwej kobiety. Całość uzupełniają zdjęcia gwiazdy i jej bliskich. Serdecznie polecam!

“„Kiedy kogoś kocham, to kocham na sto procent”.

To niesamowite, że jedna osoba mogła tyle przeżyć. Znałam niektóre fakty z jej życia, ale nie wiedziałam, że była aż tak nieszczęśliwą osobą. Książkę czyta się jednym tchem!

"Liz: Biografia intymna Elizabeth Taylor" autorstwa C. Davida Heymanna to wciągające i wyczerpujące studium życia jednej z najbardziej ikonicznych i enigmatycznych postaci Hollywood. Heymann zabiera czytelników w intymną podróż przez burzliwe i pełne blasku życie Elizabeth Taylor, oferując szczegółowy opis jej doświadczeń osobistych i zawodowych.

Biografia zagłębia się w wczesne lata życia Taylor, przedstawiając nam jej dzieciństwo, wczesne oznaki talentu aktorskiego oraz dynamikę rodziną. Heymann przedstawia żywy obraz drogi Taylor do gwiazdy jako dziecka aktorki w filmach takich jak "Wielka nagroda" oraz jej przekształcenia w legendarną gwiazdę filmową w produkcjach takich jak "Kleopatra" i "Kto się boi Virginii Woolf?"

To, co wyróżnia tę biografię, to jej skoncentrowanie się na życiu osobistym Elizabeth Taylor. Heymann zagłębia się w jej liczne małżeństwa i romanse, oferując czytelnikom wgląd w intensywne, pełne pasji i często burzliwe związki, które kształtowały jej życie. Książka szczegółowo opisuje jej małżeństwa z takimi znanymi postaciami jak Richard Burton, Michael Wilding i Mike Todd, a także jej pracę charytatywną i walkę z uzależnieniami.

Autor zapewnia również uważny ogląd wkładu Taylor w świat filmu oraz jej zmagania z presją sławy. Czytelnicy uzyskują wgląd w jej przyjaźnie z innymi legendami Hollywood, a także jej niewzruszone wsparcie dla działań na rzecz HIV/AIDS. Wszystko oparte jest na dokładnych badaniach i zawiera relacje pierwszej ręki oraz wywiady.

Podsumowując, "Liz: Biografia intymna Elizabeth Taylor" to wciągająca książka, która dostarcza głębokiego zrozumienia jednej z najbardziej ikonicznych aktorek w historii kina. To pozycja obowiązkowa dla fanów Elizabeth Taylor oraz tych, którzy interesują się fascynującym światem klasycznego Hollywood.

Biografia zagłębia się w...

• Biografie
  • Zbiblio