Zwierzaki Pana Tuwima

Okładka książki Zwierzaki Pana Tuwima Marianna Jagoda, Julian Tuwim
Okładka książki Zwierzaki Pana Tuwima
Marianna JagodaJulian Tuwim Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wydawnictwo Olesiejuk
2023-09-11
2023-09-11

Gdyby ktoś zadał mi pytanie: "jakie książki lubię najbardziej?" - moją pierwszą odpowiedzią byłaby... poezja. 🧡 Tomiki wierszy z dumą wypełniają biblioteczkę. Ale zaraz, zaraz - w końcu nie o mnie tu mowa. Jakie książki najbardziej lubi Mikołaj? 🤔 Wybór jest trudny, ale kiedy z nieskrywaną radością powtarza kolejne wersy "Abecadła", "Pana Hilarego", "Kaczki dziwaczki" czy "Tańcowały dwa Michały" - wiem, że (tak jak ja) kocha poezję. ☺️

Kiedy w naszej biblioteczce pojawił się tomik (a może tom): "Zwierzaki Pana Tuwima", Mikołaj nie krył zadowolenia. Trudno się dziwić. W końcu lektura łączy w sobie to, co najlepsze - znane wiersze i zwierzęta! 🐘 Znajdziecie w niej "Cuda i dziwy", "Dżońcia", "Ptasie plotki" i "Ptasie radio", "Słonia Trąbalskiego", "Spóźnionego słowika". 🕊 Klasyka mistrza pióra, którą maluchy wprost uwielbiają. 👶

Wszystko okraszone bajkowymi ilustracjami Marianny Jagody. Rysunki naprawdę są bajkowe - przenoszą w zupełnie inny świat. Świat, w którym wszystko jest możliwe. 🥰

Ten zbiór wierszy Juliana Tuwima jest podróżą w czasie i przestrzeni. 🌏 Dla dorosłych - sentymentalną wycieczką w lata dzieciństwa, a dla dzieci - w mniej lub bardziej znane zakamarki wyobraźni, które przy akompaniamencie poezji odkrywają się na nowo. 👧 Polecam gorąco! 🧡

Wiersze Tuwima znają chyba wszyscy. Te dla dzieci cieszą się szczególnym zainteresowaniem. Bawią i uczą kolejne pokolenia nie tracąc nic ze swojego uroku.

Wydawnictwo @wydawnictwo_olesiejuk przygotowało wyjatkowy zbiór, tych najbardziej znanych utworów Tuwima. Nosi tytuł "Zwierzaki Pana Tuwima" i nic dziwnego, znajdziemy w nim samych, dobrych znajomych.

Jest tu Słoń Trąbalski, Słowik, który się spóźnił, ptaki, które się kłóciły, mnóstwo zwierzaków pomagających babci i dziadkowi wyciągnąć rzepkę a nawet kura, która leciała aeroplanem.

Szczególne wrażenie robi ta książka ilustracjami. Przypominają dziecięce rysunki, barwne kolaże i wycinanki.

Za sprawą "Zwierzaków Pana Tuwima" wróciliśmy do wierszy, które Marysia tak chętnie czytała gdy była młodsza. Cudny to był powrót. Dziękujemy 🥰

Jest tu Słoń...

Dziś pokażę Ci książkę, która jest odpowiedzią na jedno z najczęściej zadawanych mi pytań. Co czytać niemowlakom i małym dzieciom? Otóż wiersze! Bo mają rytm i rym, są melodyjne i łagodne. To właśnie wiersze mają kojącą moc i wywołują w dzieciach przyjemne doznania. Najmłodszych oswajają z brzmieniem słów, z językiem, z intonacją i akcentem. A obserwowanie czytającego rodzica, jego mimiki i ruchów ciała, to fascynujące doświadczenie dla niemowląt. Nieco starszych wiersze wesprą w nauce mowy, pomogą ćwiczyć pamięć, poszerzą słownictwo, uwrażliwią, a przede wszystkim rozbawią. No dobrze, tylko jakie wiersze wybrać? Idealne będą wiersze Juliana Tuwima, a te o zwierzakach to zawsze pewniaki. Sięgaj więc śmiało po "Zwierzaki Pana Tuwima".

Ta książka to przepiękny zbiór 18 znanych wierszy Juliana Tuwima. Łączy je to, że wszystkie są o zwierzętach. Znajdziesz tu więc "Ptasie radio", "Cuda i dziwy", "W aeroplanie", czy "Słonia Trąbalskiego". Na pewno znasz te wiersze, więc nie napiszę o nich nic, czego byś nie wiedział/wiedziała. Są po prostu klasyką, której nie da się podrobić, i z którą dorastają kolejne pokolenia. Nie zmieniajmy tego!

Natomiast to, o czym bardzo chcę Ci napisać, to warstwa graficzna "Zwierzaków Pana Tuwima". Zachwyciły mnie radosne, żywe i intensywne kolory ilustracji, które stworzyła Marianna Jagoda. Są zabawne i pełne uroku. Spójrz na Pana Maluśkiewicza, szybującego na przepięknym motylu, na Słonia Trąbalskiego w fikuśnym kapelusiku, czy na małpę z wiersza "Gdyby" ubraną w pstrokate wzorki. Wszystkie te ilustracje sprawiają wrażenie egzotycznych, są pełne dynamiki i radości. Jestem przekonana, że dzieci doskonale się w nich odnajdą.

Jeśli więc szukasz nietuzinkowego wydania klasycznych wierszy Juliana Tuwima, to sięgnij po "Zwierzaki Pana Tuwima". Tu obraz współgra z tekstem i jeszcze pięknej wydobywa dobrze znane rymy.

• Dla Ali
  • Samodzielne