Angry Girl Loves Drama Boy

Jaguar
2023-08-23
2023-08-23
Jacek Żuławnik
komiks youngadult powieść graficzna przeciwieństwa przyjaźń miłość

Wyróżniona opinia i

Angry Girl Loves Drama Boy

przeczytanych książek 2438 napisanych opinii 2390

sympatyczna, szkoda że jak ja byłam młoda to takich komiksów nie robili

sympatyczna, szkoda że jak ja byłam młoda to takich komiksów nie robili

Na półkach: , , , , , , ,

Bardzo fajna powieść graficzna, do przeczytania na raz. Przez nią się płynie a sama fabuła jest bardzo ciekawa. Polubiłam się z głównymi bohaterami jednak jest tu parę niedociągniętych wątków jednak mimo to polecam ją z całego serca.

Angry Girl Loves Drama Boy to powieść graficzna z romansem na pierwszym planie. Nastoletnia hokeistka Alix odkrywa, iż nie panuje nad gniewem – i trochę ją to przeraża. Po pierwszym napadzie furii i uderzeniu koleżanki z drużyny, dziewczyna postanawia wziąć się za siebie. Kłopot w tym, że nie do końca wie, jak to zrobić. Na szczęście zna jednak kogoś, kto z trzymaniem emocji na wodzy radzi sobie doskonale – Ezrę, chłopaka ze szkolnego kółka teatralnego. Z jego pomocą Alix uczy się panować nad złością, aczkolwiek w zamian za to zupełnie inne, znacznie przyjemniejsze uczucie zaczyna wymykać jej się spod kontroli i ciągnąć ją do młodego aktora bardziej niż po przyjacielsku.

Więcej przeczytasz tutaj: https://popkulturowcy.pl/2023/09/04/angry-girl-loves-drama-boy-recenzja-komiksu-mozna-ja-jeszcze-naprawic/

To nie "Heartstopper", ale i tak zasługuje na uwagę. Mądra opowieść o dorastaniu, miłości, przyjaźni i relacjach z rodzicami z niebanalnymi bohaterami.

super! ładna kreska, wiarygodne postacie, naturalne dialogi. podobało mi się tak bardzo, że nawet nie obniżę oceny za brak tłumaczenia tytułu. (ale serio jaguar, co z wami nie tak. weźcie tłumaczcie tytuły.)

Największą pasją Alix jest hokej – dziewczyna doskonale radzi sobie na lodzie i jest gwiazdą w swojej drużynie. Niestety staje się również obiektem drwin kapitanki. Doprowadzają one do wybuchu złości u Alix, która daje upust emocjom chyba w najgorszy możliwy sposób – atakując swoją koleżankę. Ten incydent i ewentualna jego powtórka może pozbawić dziewczynę szansy na udział w letnim obozie hokejowym reprezentacji, na którym ogromnie jej zależy. Zdesperowana Alix prosi o pomoc w opanowaniu swoich emocji Ezrę, spokojnego chłopaka, który widzi świat w kolorowych barwach i stara się nie przejmować niemiłymi uwagami i zaczepkami. On i Alix są jak ogień i woda, jednak czasem, zgodnie z powiedzeniem, przeciwieństwa się przyciągają…

Historia przedstawiona w „Angry Girl Loves Drama Boy” naprawdę mi się podobała – od początku mnie zaangażowała i całość pochłonęłam w mniej niż godzinę. Do tego bardzo przypadła mi do gustu kreska i kolorystyka rysunków, była bardzo przyjemna dla oka. Relacja między bohaterami rozwija się naturalnie i w odpowiednim tempie, nie przesadnie szybko, ale też nie za wolno. Jestem pewna, że u wielu czytających osób wywoła motylki w brzuchu. Nieustannie kibicowałam Alix (nie tylko na lodzie) i Ezrze, także w ich relacji z rodzicami, które nie należały do łatwych. Cieszę się, że autorka podjęła tematy związane z problemami w rodzinie, czyni to z komiksu bardzo wartościową lekturę.

Choć doceniam to, jak wiele tematów chciała poruszyć Faith Erin Hicks, to mam wrażenie, że liczba rozwiniętych wątków była trochę za duża na jedną powieść graficzną. Przez to niestety niektóre z nich były potraktowane trochę po łebkach, a szkoda. Dobrze byłoby, jeśli cała historia zostałaby podzielona na więcej części – wtedy każdy ważny wątek (na przykład relacji Alix z dawno niewidzianym ojcem lub Ezry i jego najlepszej przyjaciółki) mógłby zostać opowiedziany w pełni i całość wiele by na tym zyskała.

Pomijając nagromadzenie wątków „Angry Girl Loves Drama Boy” to powieść graficzna, po którą warto sięgnąć i spędzić z nią miło czas lub podrzucić ją nastolatkom. To wartościowa historia o rozkwitającym uczuciu, przyjaźni, miłości do sportu, skomplikowanych relacjach i próbie ich naprawienia. Bardzo doceniam różnorodną reprezentację osób bohaterskich, bardzo autentyczne ukazanie szkolnych realiów, a także postać Alix wykreowaną na pełną pasji i znającą swoją wartość hokeistkę. Jestem pewna, że gdy zdecydujecie się sięgnąć po tę historię to wyniesiecie z lektury kilka ważnych i potrzebnych lekcji.

Szkoda, że tytuł polskiego wydania został tak zmieniony - oryginalne "Hockey girl" dużo bardziej oddawałoby to, co w książce znajdziemy. A tak, podjarana perspektywą poczytania o dziewczynie z problemami wybuchów złości/agresji, zawiodłam się - tak naprawdę mowa o całej jednej sytuacji w całym komiksie. Może gdyby nie za duże oczekiwania całość podobałaby mi się bardziej. Inne problemy też są zresztą potraktowane bardzo pobieżnie - można odnieść wrażenie, że były ambicje na więcej ale nie starczyło czasu/miejsca/weny. Ale nie jest też źle - historia faktycznie jest urocza, kreska bardzo ładna i ekspresyjna (zwłaszcza zbliżenia i sceny na lodzie),bohaterowie ciekawi. Jest tylko po prostu mniej niż obiecuje okładka.

Współpraca reklamowa @wydawnictwojaguar

„Angry Girl loves drama boy” to świetna powieść graficzna nie tylko dla młodszej grupy odbiorców, ale też dla strasznych. Bohaterowie zmagają się z problemami, które mogą dotyczyć bądź dotyczyły każdego z nas.
Problem radzenia sobie z agresją, chęć bycia częścią grupy, akceptacji przez znajomych to problemy, które są na początku dziennym w świecie szkolnym.
Autorka w delikatny i bardzo przystępny sposób pokazała jak bohaterowie powieści radzą sobie z nimi na codzień.

Relacja tej dwójki jest bardzo delikatna. Rozgrywa się pomału, stopniowo zmienić się w coś więcej niż tylko chęć wspólnej pomocy. Cudownie było obserwować zmiany, które zachodziły w bohaterach.

Ale pomijając fabułę oraz kreacje bohaterów (która swoją drogą wypadła naprawdę dobrze) skupmy się na pięknym wydaniu. Cała powieść graficzna jest dopracowana w najmiejszym szczególe. Piękna kreska, delikatna kolorystyka no dla mnie super!

Współpraca reklamowa @wydawnictwojaguar

„Angry Girl Loves Drama Boy" to komiks, w którym wiele młodych osób może odnaleźć kawałki siebie, a przewracając kolejne strony otrzymać swego rodzaju wsparcie i poczucie, że nie są same ze swoimi problemami. Jednocześnie poruszana tematyka może trafić także do starszych osób, które nastoletnie lata mają już dawno za sobą, poprzez przypomnienie o ważnych wartościach.

W komiksie nie brakuje szerokiej rozpiętości tematycznej, co z jednej strony jest zaletą, ale z drugiej wadą. Podobało mi się, że autorka nie skupiła się tylko na problemach w rodzinie czy przyjaźni, a połączyła je z trudnościami, które można napotkać w szkole. Jednocześnie uważam, że niektóre wątki zasługiwały na większe pogłębienie i historia mogłaby na tym wiele zyskać. Cieszę się jednak, że główne osoby bohaterskie mogły dowiedzieć się w trakcie historii więcej o sobie i zapoczątkować zmiany na różnych płaszczyznach.

Do gustu przypadł mi styl rysunku, który sprawił, że komiks przeczytałam z największą przyjemnością. Jak dla mnie mógłby być nieco dłuższy, bo lektura zajęła mi tylko nieco ponad godzinę. Mimo tego polecam – myślę, że to świetny pomysł na prezent dla osoby w nastoletnim wieku.

W...

"Angry girl loves drama boy" to uroczy komiks opowiadający o dwójce sympatycznych nastolatków, których, jak sugeruje tytuł, połączy uczucie.

Tytułowa "Angry girl" to skromna i nietypowa dziewczyna. Jest wysoka, nie wzbudza zainteresowania wśród chłopaków. Kroczy swoją ścieżką, a jej największą miłością jest hokej! Niestety w drużynie panuje nieciekawa atmosfera i spotykają ją tam różne nieprzyjemności. Nie udaje się jej przez to zawsze panować nad emocjami i dostrzega w tym problem. Dziewczyna chce nauczyć się radzić sobie z hejtem i burzą emocji.

"Drama boy" to z kolei miłośnik teatru i aspirujący aktor. Ma paczkę zgranych przyjaciół, lecz w szkole często jest obiektem drwin. Umie jednak sobie poradzić z zaczepkami i przykrymi komentarzami pod swoim adresem.

Właśnie to przyciąga do niego główną bohaterkę, prosi go, by nauczył ją radzić sobie z tego typu nastoletnimi trudnościami.

Zaczynają spędzać razem czas, poznawać się i coraz bardziej do siebie zbliżać. Z czasem budzi się między nimi wzajemne zaufanie i zwierzają się sobie ze swoich problemów i traum.

Bardzo mi się spodobało, że oprócz lekkiej historii o szkolnym zakochaniu, mamy tutaj do czynienia z czymś głębszym. Rodzącą się przyjaźń i potrzebę posiadania przyjaciół, pasji, bliskości. Podkreślona jest praca nad sobą, nad problemami i trudnościami, zdrowe szukanie rozwiązań. Dodatkowo, poruszone zostały tu też wątki relacji z rodzicami głównych bohaterów.

Całość oczywiście można by rozwinąć i nadać im więcej głębi, lecz jako powieść. Komiks to w tym przypadku krótsza forma i może przez to troszkę uboższa jeśli chodzi o przekazanie zawartych tu wartości.

Nie mniej całość bardzo mi się podobała, świetnie się bawiłam i miło spędziłam czas. Mało tego, zapragnęłam więcej tego typu historii! Bardzo polecam, jeśli szukacie czegoś w takich klimatach 😍

• Komiks
  • Komiksy