Moje komiksy. Vol. 1 Od Tajfuna do Supermana

KOMIKSoTEKA (tom 4)
Kurc
2022-01-01
2019-11-29

Świetna pozycja na temat komiksów. Prawdziwy list miłosny od fana tego rodzaju twórczości. Starsi czytelnicy znajdą nostalgiczne wspomnienia, które przypomną im ich dziecięce lata. Podobały mi się omówienia różnych bohaterów, w ramach których autor wykorzystał swoja wiedzę fachową. Ogólnie dobra rzeczy! Mam nadzieję, że wkrótce pojawią się kolejne tomy.

Kolejna świetna publikacja około komiksowa z wydawanej stanowczo zbyt rzadko serii KOMIKSoTEKA, ukazującej się nakładem wydawnictwa KURC. Tym razem jest w roli prowadzącego przez meandry komiksu występuje wielbiciel i badacz medium, współpracujący z licznymi magazynami internetowymi (w tym znakomitej ESENSJI) Paweł Ciołkiewicz.

Książka ta prezentuje subiektywny - bo ważny dla autora - wybór serii komiksowych. Sąsiaduje tu więc z sobą nostalgiczna publicystyka skupiona na komiksach ukazujących się w Polsce na jeszcze w okresie sprzed roku 1989 - w tym spory tekst dotyczący, występującego w tytule kultowego dziś "Tajfuna" i jego twórcy Tadeusza Raczkiewicza, interesujące teksty o "Tytusach...", "Kajku i Kokoszu", "Throgalu"... - z felietonami analitycznymi opisującego zjawisko komiksu autobiograficznego na trzech interesujących polskich przykładach ("Totalnie nie nostalgia. Memuar" Wandy Hagendorn, "Jak schudnąć 30 kg..." Tomka Pstrągowskiego i "Najgorszy komiks roku" Macieja Pałki). Na koniec zaś kilka przekrojowych tekstów o historii (z ciekawymi analizami i interpretacjami) komiksów superbohaterskich ze stajni DC i Marvela...

"Moje komiksy..." to pozycja ciekawa, nie tylko przybliżająca ważne dla historii medium - i dla autora przede wszystkim - komiksy i ich twórców, ale też zawierająca wiele ciekawych analiz i zaskakująco odkrywczych interpretacji dzieł. Polecam gorąco!

P.S. Wraz z lekturą książki Pawła Ciołkiewicza stuknęło i właśnie 100 przeczytanych pozycji w tym roku...

Książka ta prezentuje subiektywny - bo ważny...

Niestety daje tylko połowę możliwych gwiazdek, pierwsze rozdziały bardzo fajne, chociaż już o KiK było według mnie na siłę opisywanie problemów z fujarką Łamignata. Później to już był według mnie jakiś bełkot, może naukowy, ale nadal bełkot.

Kolejna świetne pozycja o polskim i nie tylko polskim komiksie. Poza jednym rozdziałem czyta się znakomicie.

Sentymentalna podróż przez komiksy z wieloma ciekawostkami :)

Sentymentalna podróż przez komiksy z wieloma ciekawostkami :)

• Polska
  • 🍱 Komiksy