Świat pełen nadziei

opowiadania, powieści dla dzieci
Wilga
2023-04-13
2023-04-13

Wiadomo, że chcemy by nasze dzieci żyły w lepszym świecie. Bez znęcania się, rasizmu, seksizmu. W świecie, w którym ludzie szanują się nawzajem i każdy ma prawo być sobą. Tylko czy potrafimy przekazać dzieciom wiedzę, jak kreować taki świat? Od czego zacząć?

Onjali Q. Raúf w swojej książce „Świat pełen nadziei” podsuwa kilka pomysłów jak to zrobić. Jest to książka kierowana do dzieci, ale myślę, że część z tych propozycji mogłaby, a może nawet powinna być inspiracją dla dorosłych. Bo, żeby ten świat był lepszy i piękniejszy zmianę trzeba zacząć od siebie. A następnie, dając przykład, zachęcać do tego innych. Książka podzielona jest na rozdziały, w których autorka zwraca uwagę na to, co możemy (i my, i dzieci) zrobić, wdrożyć, zmienić. Przybliża też sylwetki osób, które już się wyróżniły i dokonały lub przyczyniły się do zmian. Czasem wręcz rewolucyjnych zmian. „Świat pełen nadziei” to nie tylko przekazana w ciekawy sposób teoria. To także przykłady i podpowiedzi jak zmienić to wszystko w czyn. Autorka podaje też dużo sytuacji i doświadczeń z własnego życia, przez co lektura jest bardziej interesująca.

Nie wiem, czy miałam w rękach bardziej inspirującą i motywująca książkę, której celem jest dążenie do zmiany naszego podejścia do świata, niż "Świat pełen zmian". A co ciekawe, to książka dla dzieci, a czerpać pełnymi garściami może z niej nawet dorosły.

Ależ ona inspiruje i namawia do działań! Zachęca by ruszyć naprzód i zrobić coś co pomoże nam wszystkim. Te działania nie muszą oznaczać protestów z transparentami, czy porzucenia wszystkiego co dla nas ważne i cenne w imię walki o lepsze jutro. Czasami możemy działać nie wychodząc nawet poza strefę swojego komfortu. A działać można na tak wiele sposobów, że tak naprawdę ogranicza nas tylko nasze podejście lub myślenie, że "to nic nie da"...

Gdy robię coś dobrego, nawet drobnego, chcę myśleć, że to ma sens, że moje małe działania przyczyniają się do zmian, chociaż nie raz chodzą mi po głowie myśli, czy to ma sens...
"Co zmieni np. moja materiałowa torba na zakupy, gdy wokół mnie są tony plastiku..." Pomyślało miliard osób...

Autorka przedstawia wielu ludzi, których bohaterstwo odznacza się działalnością na rzecz ludzi i planety i porównuje ich np. do bohaterów literackich lub telewizyjnych, podkreślając ich wspólne cechy. Na przykładzie takich osób udowadnia jak wiele może zdziałać każdy z nas, zaczynając nawet od szerzenia dobra wokół nas, co może spowodować falę dobroci i ostatecznie wiele zmienić.

Lektura tej książki to czysta przyjemność, bo już w trakcie czytania autorka (która sama jest wspaniałą kobietą i działaczką m.in. na rzecz uchodźców) podsuwa nam sugestie, ćwiczenia i zadania, które możemy wykonać.
To błyskotliwa książka i tyle w niej czekolady (którą uwielbia autorka) że nie pozostaje nic innego jak po nią sięgnąć i działać 💚

Dziś rozmyślania od rana mamy: jak nasz świat odbieramy? Jaki jego obraz kreuje w nas się ?
Czy z nadzieją witamy każdy dzień ?

Autorka Onjali Qatara Rauf w swojej książce próbuje pokazać małym i dużym jak każdy z nas może współtworzyć ten świat. 🌍🌎🌏
„Świat pełen nadziei”

Czytając poznajemy możliwości i okoliczności, w których każdy z nas może pomagać. Może dawać nadzieje. Może walczyć o słabszych. O miłość. O sprawiedliwość.

Nasze czyny to tylko kropla w oceanie ale jeśli będą one ponawiane i dodatkowo współtworzone z innymi nagle nasza siła to siła ogromnej i potężnej wody. 🌊🌊

Każdy z nas posiada niesamowity potencjał. Jesteśmy ważni i tylko od nas zależy jak będzie wyglądać nasze jutro.

Poszczególne rozdziały przedstawiają nam możliwości i sposobności na wsparcie innych i przeciwstawianie sie utartym schematom. Dostajemy konkretne zadania, możemy dokładnie rozplanować ich zakres i zasięg.

Na każdej stronie znajdziemy wiele wersetów, które warto by zapamiętać. Mnie jeden wyjątkowo zapadł w pamięć: „Czarna rzecz, TO, ciemność- nieważne, jak nazwiesz ból, cierpienie, lęki i troski, które ci zagrażają i mogą pozbawić cię energii, wewnętrznego światła i iskry- wszystko można przegnać z pomocą nie tylko tych, którzy cię znają i kochają ale każdego o dobrym sercu, kto zechce służyć ci radą. Musisz jedynie po to sięgnąć”.

Książka dla każdego bez względu na wiek i przekonania. Aby podejmować próby i aby ciągle stawać sie swoją lepszą wersją. Dla siebie. Dla innych.

Czy z nadzieją witamy każdy dzień ?

„Świat pełen nadziei”

• Dla Mateusza

Dodaj cytat z książki Świat pełen nadziei