Drzewo Jessego

Wydawnictwo Sumus
2022-11-07
2022-11-07
Adwent Dladzieci DrzewoJessego Opowiadaniadladzieci

Świetna książka dla dzieci i dorosłych, która pomaga dobrze przeżyć czas Adwentu i przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia. Czytałem córkom przed Świętami i sam czułem, że każda z historii w jakiś sposób mnie ewangelizuje.

Niewiele jest książek dedykowanych najmłodszym czytelnikom, które potrafią zachwycić nie tylko treścią, ale i szatą graficzną.

"Drzewo Jessego" dopracowane jest pod każdym możliwym względem i zachwyca zarówno moich synów, jak i nas - rodziców.

Proste, życiowe opowieści wyrwane jakby z dziecięcego świata. U naszych bohaterów ciągle się coś dzieje, więc moi synowie oczekują z ogromną ciekawością na to co wydarzy się w kolejnym rozdziale.

Opowieści czasem śmieszne, innym razem bardzo poważne. W każdej z nich autorce udało się niesamowicie wpleść wartości - uniwersalne, choć mocno złączone z chrześcijaństwem. Zrobiła to w sposób niezwykle prosty, ale taki, że dzieci po prostu chłoną sobą dobro - nawet o tym nie wiedząc.

Książka dla dzieci od wieku przedszkolnego wzwyż. Moi synowie, lat 6 i 9, pokochali te opowieści od razu. Polecamy!

Czy znacie adwentowy zwyczaj tworzenia "drzewka Jessego"?

Ja sama poznałam go całkiem niedawno, ale na szczęście zdążyłam wykorzystać, zanim najmłodszy syn z niego wyrósł. Nawiązuje on do fragmentu z Księgi Izajasza (Iz 11, 1-9) zapowiadającego nadejście Mesjasza. Drzewo symbolizuje korzenie, zachęca do poznania genealogii Jezusa i swojej rodziny. Widzialnym znakiem, który można wykorzystać w Adwencie, jest gałązka kwitnącego drzewka, którą wstawiamy do wody i czytając fragmenty z Biblii, dekorujemy obrazującymi je ornamentami.

Pięknym nawiązaniem do tej tradycji jest książka Anny Pliś "Drzewo Jessego", która zawiera 28 opowiadań na każdy dzień radosnego czuwania. Ich bohaterami są dzieci, których codzienne przeżycia i doświadczenia wprowadzają do rozważań historii biblijnych. Są więc kłótnie i dylematy, radości i smutki, przedstawione w sposób tak sugestywny i obrazowy, że dzieci bez trudu się w nich odnajdują i z nimi identyfikują. Mój Piotruś żywo na nie reaguje, w trakcie czytania komentując i wymyślając, jak by się w różnych sytuacjach zachował.

Co ważne, po każdym z opowiadań znajdziemy sigla do czytań biblijnych i pytania, z których można skorzystać, zagajając rozmowę z dziećmi. Jest też króciutka modlitwa na zakończenie spotkania ze Słowem.

Jesteśmy z dziewięcioletnim synem szczerze zachwyceni "Drzewem Jessego"! Czytamy wspólnie po jednej (no, czasem więcej) historii dziennie i widzę, że opowiadania trafiają do jego dziecięcej wrażliwości. Podobają nam się też barwne ilustracje Karoliny Kucharskiej i staranność wydania książki. Widać, że każdy szczegół tej publikacji został przemyślany i dopracowany!

Polecamy więc bez wahania zarówno na Adwent, jak i na każdy inny okres w roku! Jestem pewna, że na wspólnej lekturze "Drzewa Jessego" skorzystają zarówno dzieci, jak i dorośli!

Czy znacie adwentowy zwyczaj tworzenia "drzewka Jessego"?

Ta piękna książka to zbiór opowiadań na każdy dzień adwentu, których bohaterami jest dwóch chłopców, Marek i Budek, jak również dziewczynka Klara. Mali czytelnicy z pewnością polubią tę wesołą trójkę i będą chętnie poznawać ich perypetie. W tych niepozornych historiach i różnych sytuacjach w jakich autorka stawia "książkowe" dzieciaki, zawarta jest głęboka treść, która niesie wartościową naukę ,z której my dorośli też możemy wiele zaczerpnąć. Każde opowiadanie zakończone jest pytaniami i piękną modlitwą, co angażuje dzieci nie tylko do biernego słuchania czy czytania, ale też jest pretekstem do rozmowy i wspólnego przeżywania w rodzinie, tego wyjątkowego oczekiwania.

Warto podarować naszym pociechom książkę, która nie tylko pozwoli miło spędzić czas ale i owocnie go przeżyć.

Bardzo wartościowa książka na czas Adwentu i oczekiwania na Boże Narodzenie. Napisana w formie krótkich opowiadań o przygodach trójki małych bohaterów -Marka, Budka i Klary. Każde opowiadanie przeznaczone jest na dany dzień adwentu i jest związane z wybranym fragmentem Pisma Świętego. Książka w bardzo pozytywny i przystępny sposób przekazuje dzieciom chrześcijańskie wartości i pokazuje, jak kierować się nimi w codziennych sytuacjach.

Autorka z wyczuciem, humorem, prostotą i czułością pisze o najważniejszych sprawach. Bez kiczu i banału, często charakteryzującego podobne pozycje na rynku.

Gorąco polecam.

• Chrześcijaństwo