Okładka książki Szybko, coraz szybciej. Jak postęp technologiczny zostawia nas w tyle i co możemy z tym zrobić Azeem Azhar
Azeem Azhar Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie reportaż
reportaż
Exponential: How Accelerating Technology Is Leaving Us Behind and What to Do About It
Wydawnictwo Literackie
2023-09-06
2023-09-06
Agnieszka Sobolewska

Błyskotliwe, zaskakujące i pouczające opracowanie z ciekawym punktem wyjścia o epoce wykładniczej. Bez miałkich tez i lania wody. Autor to nie samozwańczy znawca, tylko człowiek z doświadczeniem analitycznym i biznesowym. Dodatkowo bardzo dobre tłumaczenie Agnieszki Sobolewskiej.

Autor definiuje "Epokę Wykładniczą" jako okres, w którym nowe technologie, głównie cyfrowe, rozwijają się z wykładniczą szybkością. Tymczasem instytucje naszego społeczeństwa ewoluują w tempie liniowym, co prowadzi do powstania "Luki Wykładniczej" - rozbieżności między postępem technologicznym a społeczno-polityczną rzeczywistością, w której żyjemy. Książka, moim zdaniem, jest znakomita. Azhar wykazuje się spójnym i zdyscyplinowanym podejściem, unikając typowego dla tego rodzaju literatury błędu: mam jedną ciekawą myśl więc teraz muszę ją obudować różnymi ogólnikami by wyszło 300 stron.

W ostatniej części książki autor prezentuje spójne i przekonujące rozwiązania problemu Luki Wykładniczej. Opisuje zasady, które powinny kierować narzucaniem reguł megakorporacjom epoki wykładniczej, by służyły przede wszystkim utrzymaniu spójności społecznejone nie tylko ich zyskom. Przykładem jest zasada interoperacyjności: jeżeli użytkownik korzysta z jednej sieci społecznościowej, komunikatora czy serwisu, może on swobodnie przenieść się do innego, zachowując całą historię i kontakty. Przykładowo, będąc użytkownikiem WhatsAppa, można wysyłać wiadomości do osób korzystających z Signalu. Pracując w Uberze, można przenieść się do Bolta, zachowując historię i rekomendacje. Utopia? Autor przypomina, że początkowo sieci komórkowe były izolowanymi silosami, gdzie komunikacja była możliwa tylko w ich obrębie. To rząd wprowadził obowiązek interoperacyjności między sieciami, co obecnie jest standardem.

Jedynym aspektem, do którego mógłbym się przyczepić, jest fakt, iż autor nie poświęca zbyt wiele uwagi sztucznej inteligencji, sprawiając wrażenie, jakby pisał książkę przed erą rewolucji AI. Jednak na rynku istnieje już wiele publikacji skoncentrowanych wyłącznie na tym temacie.

Wnikliwa analiza tego jak technologia wpływa na Nas i jakie benefity jesteśmy w stanie z tego stanu czerpać. Niestety, pokazuje też smutną stronę, gdzie przestajesz się liczyć jako jednostka a zaczynasz jako dane. Warta uwagi.

• Reportaż
  • Audioteka