Twisted-Wonderland Tom 1. Zdarzenia w Heartslabyulu.

Okładka książki Twisted-Wonderland Tom 1. Zdarzenia w Heartslabyulu. Sumire Kowono, Yana Toboso, Hazuki Wakana
Okładka książki Twisted-Wonderland Tom 1. Zdarzenia w Heartslabyulu.
Sumire KowonoYana Toboso Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Twisted-Wonderland (tom 1) komiksy
komiksy
Twisted-Wonderland (tom 1)
Egmont Polska
2023-08-23
2023-08-23
Jacek Drewnowski

Okładka książki Twisted-Wonderland Tom 3. Zdarzenia w Heartslabyulu. Sumire Kowono, Yana Toboso
Twisted-Wonder... Sumire Kowono, Yana...
Okładka książki Twisted-Wonderland Tom 4. Zdarzenia w Heartslabyulu. Yana Toboso, Hazuki Wakana
Twisted-Wonder... Yana Toboso, Hazuki...
Okładka książki Twisted-Wonderland Tom 2. Zdarzenia w Heartslabyulu. Sumire Kowono, Yana Toboso, Hazuki Wakana
Twisted-Wonder... Sumire Kowono, Yana...

Pierwszy tom mangi wzorowanej na grze mobilnej "Disney Twisted Wonderland". Kreska miła dla oka. Czyta się szybko i przyjemnie.

1920

Bardzo ładna kreska. I te czarujące pałeczki czy różdżki jak to nazwać. Bardzo mi zawiało HP. Raczej dalej nie będę kontynuować tytułu.

Rysunki 7/10
Fabuła 5/10
Klimat. 8/10

Rysunki 7/10
Fabuła 5/10
Klimat. 8/10

Mam mieszane uczucia do mang, które są na podstawie gier.
Przeważnie robione są byle jak. I w większości nawet kreska nie powala. A jak w tym przypadku?

Co do kreski nie ma się przyczepić. Nie tylko okładka ładna, ale także sam środek. I nic dziwnego. Za rysunki odpowiada Sumire Kowono oraz za Yana Toboso(znana z Kuroshita).

Jak z fabułą? Gry nie znam. A nawet gdybym chciała poznać to nie mam jak. Gra nie jest w Polsce dostępna. ◄.►
Disney nie chce, żeby Polacy grali. Nie to nie. (`_っ´)
Jak dla mnie to jest prawdziwa dyskryminacja. Mniejsza z tym.

Jak z fabułą?
Tak sobie. Przebiega to standardowo. Główny jest wrzucony do zwariowanego świata. Wraz z nim będziemy poznawać zasady tego świata. Inspirowane Alicją w Krainie Czarów. Swoją drogą to disneyjowską Alicję oglądałam dawno temu. I kompletnie zapomniałam jak u nich wyglądała Królowa Kier. W sumie czułam zawód, bo przez oczyma miałam królową z mangi Alicja w Krainie Serc. ;) Tak, wiem. Nie ma to sensu przecież, żeby tam była.

Wydanie.
Byłam zaskoczona, że Egmont wrócił do wydania mang. To moja pierwsza od nich manga. Niestety nasłuchałam się jak okropnie wydawali. Czy nauczyli się na błędach? Niestety, nie. Owszem wydanie na pierwszy rzut oka ładnie wygląda. Format większy niż standarowy rozmiar mang. Obwoluta(Ja wolę jak jest. Nie niszczą się tak jakby ich nie było). Łatwo się otwiera. Wcześniej czytałam nowe wydanie Paradise od Waneko. I to jest jak niebo i ziemia. Bez problemu się tomik otwiera. Nie ma żadnej sztywności.
Niestety. Krzaki są nie wyczyszczone. Jakbym chciała je oglądać. To brałabym wydanie japońskie. A tutaj mamy sporo krzaków, które łatwo dałoby się usunąć. Są na białym tle...
Tłumaczenie. Jedna kwestia albo dwie wydawały się dziwne. A tak dobrze mi się czytało. Jednak wolałabym, żeby tłumacz przekładał z oryginalnego języka. To są Disneyjowskie mangi, ale pierwotnie wydane w Japonii. A my mamy tłumaczenie z angielskiego. Nie cierpię czegoś takiego. Dlatego mam nadzieję, że Egmont zostanie tylko przy Disney mangach.
Kupię następny tom. Jestem ciekawa dlaczego zostało to takie popularne. Pomimo, że do gry nie mam dostępu to mam nadzieję, że manga udzieli mi odpowiedzi na to.

Mam mieszane uczucia do mang, które są na podstawie gier.

Jak z fabułą? Gry nie znam. A nawet gdybym...

"Yu jest zwykłym uczniem szkoły średniej. W drodze do domu po lekcjach napotyka tajemniczą karetę, która go zabiera. Kiedy chłopak odzyskuje przytomność, znajduje się w innym świecie o nazwie Twisted Wonderland!"

Tak o mandze mówi wydawca, a ja dodam do tego kilka słów od siebie.

Wyobraźcie sobie, że ostatnie co pamiętacie to powrót do domu i nietypowy powóz, jakby kareta? Ale co robi karoca zaprzęzona w konie w naszym świecie?

Budzicie się w trumnie, tak dobrze słyszycie - w trumnie, a dookoła Was jest pełno dziwnie ubranych ludzi.

Nagle pojawia się stworzenie przypominające kota, ale zdecydowanie nim nie będące, i wtedy zaczyna się istny chaos.

Jest ogień, są krzyki, jest... magia i gadające lustro... A Wy nie macie jak wrócić do domu.

Na szczęście w takiej sytuacji Yu może liczyć na dobroć serca dyrektora szkoły, zwanego także naczelnym magiem. W zamian za drobną pomoc może zostać na terenie prestiżowej magicznej szkoły. Ale tuż za rogiem czekają kolejne kłopoty, a zdarzenia w Heartslabyulu dopiero się rozkręcają. Riddle temu świadkiem.

Po więcej treści dotyczących tego tytułu zapraszam na mój profil na instagramie - snow_lily_books

Tak o mandze mówi wydawca, a ja dodam do tego kilka słów od siebie.

Już samo nazwisko jednego z twórców sprawiło, że aplikacja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Fakt, że za oryginalny scenariusz, projekt postaci oraz plan rozgrywki odpowiada Yana Toboso (Kuroshitsuji/Black Butler) jedynie te odczucia spotęgowało. A jak to wygląda w przypadku mangi?

Całą tę recenzję mogłabym tak naprawdę zamknąć w jednym zdaniu – Ta manga po prostu zachwyca. Dałam się jej oczarować już pierwszymi panelami prezentującymi Night Raven Collage. Charakterystyczny styl japońskiej mangi przeplata się tu z elementami starych animacji Disneya, co zaskakująco dobrze się komponuje. Gdyby tego było mało, całość owiana jest aurą tajemnicy, maskującą nieszczęście, jakie ma nadejść. Po prostu ideał.

Dobrze, ale od początku. W samą historię czytelnik zostaje dosłownie “wrzucony”, tak samo jak główny bohater. Tak jak on musi odkrywać od zera zupełnie obcy (i jak się później okaże) śmiertelnie niebezpieczny świat. Tym, co ogromnie ucieszyło mnie już na samym wstępie, było niezrobienie z protagonisty niezwyciężonego wybrańca z ogromnym, choć dotychczas ukrytym talentem. Yu to, nie owijając w bawełnę, pomyłka. Nie powinno go tam być. Mając do dyspozycji jedynie własny hart ducha, upór i żelazną wolę, zmuszony jest poradzić sobie o własnych siłach w świecie rządzonym przez magię. Choć najtrudniejszym zadaniem okazuje się zupełnie co innego.

Więcej na: CzasoStrefa

2016

POPKulturowy Kociołek:

Mamy tu do czynienia z mangową adaptacją popularnej (szczególnie w Japonii) gry mobilnej firmy Aniplex i Disney. Przeciętny zachodni odbiorca może tytułu w ogóle nie kojarzyć, nie ma jednak takiej konieczności. W komiksie co prawda pojawiają się postacie z gry i liczne nawiązania do tego tytułu, całość funkcjonuje jednak jako osobny byt i zupełnie inaczej (ponoć) podchodzi do historii.

Już na samym początku tomiku poznajemy głównego bohatera. Jest nim nastoletnie uczeń Yukena Enma. Głowa nastolatka zaprzątnięta jest myślami o klubie Kendo, którego jest wicekapitanem i zbliżających się ważnych zawodach (klub po bardzo długiej przerwie odbędzie swoje pierwsze oficjalne walki). Wszystko w jego życiu wywróci się jednak do góry nogami, kiedy wracając do domu po treningu, napotyka on tajemniczą karetę, która zabiera go do zupełnie innego świata. Rzeczywistości pełnej magii, tajemnic i niezwykłych istot.

Zarys fabuły dla każdego miłośnika mang będzie brzmieć jak bardzo typowy isekai. Twisted-Wonderland tom 1 tym właśnie jednak jest. Twórca Wakana Hazuki sięga tu po sprawdzone elementy gatunku i tworzy dość typową historię okraszoną licznymi powiązaniami ze światem Disneya. To właśnie te nawiązania sprawiają, że historia potrafi się trochę wyróżnić na tle konkurencji i tym samym mocniej przyciągnąć uwagę potencjalnego czytelnika. Nie należy się jednak spodziewać nadmiernie głębokiej historii. Całość fabuły opiera się na magii, widowiskowości, prostej tajemnicy i szczypcie humoru i zamyka się w czterech tomach.

Pierwszy tom serii to nic innego jak poznanie wraz z głównym bohaterem realiów i reguł magicznego świata, w którym się znalazł. Przy okazji w ten sposób poznajemy również podstawowe zasady gry, gdyby któryś z czytelników chciał sprawdzić oryginał. Narracja jest wartka, ale trzeba być również gotowym na pewne uproszczenia czy skrótowość niektórych informacji. Całość czyta się jednak całkiem przyjemnie i bardzo szybko....

POPKulturowy Kociołek:

Disney przez lata stworzył plejadę niezapomnianych historii i postaci, do których po dziś dzień z wielką przyjemnością wracamy. Co by się jednak stało gdyby tych kultowych bohaterów i złoczyńców umieścić w zupełnie nowej historii i w innym, zaskakującym kontekście? Taki wydaje się być zamysł mangi, która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Egmont. Nosi ona tytuł Twisted-Wonderland. Zdarzenia w Heartslabyulu.

Słowem wstępu trzeba nadmienić, że Twisted-Wonderland to popularna gra mobilna i to właśnie ona jest źródłem, z którego mangowi twórcy zaczerpnęli przy pisaniu i rysowaniu komiksu. Osobiście, pierwszy raz się z nią spotykam i nie miałem okazji w nią grać. W związku z tym do samej mangi podchodzę w oderwaniu od źródła inspiracji trójki autorów jakimi są Yana Toboso (fabuła i projekt postaci),Wakana Hazuki (scenariusz) i Sumire Kowono (rysunki).

Historia zaczyna się dosyć niepozornie. Poznajemy utalentowanego członka klubu Kendo, na którym wszyscy zdają się polegać. Jest silny, odpowiedzialny i zdeterminowany. Nazywa się Yuken Enma i razem z kolegami szykuje się do pierwszych od dziesięciu lat zawodów, w których jego szkolny klub weźmie udział. I nagle, ni stąd, nie zowąd, wracając do domu trafia na tajemniczą karetę i przenosi się do zupełnie innego świata!

Dość szybko dowiadujemy się, że został rzekomo wybrany na kandydata do dołączenia do magicznej szkoły Night Raven College! Oczywiście, z magią nie ma on zupełnie nic wspólnego, czym zaskoczony jest tłum zamaskowanych, zakapturzonych uczniów tej placówki. Na dodatek, nikt tutaj nigdy nie słyszał o Japonii, a chłopak chce wrócić do swojej rzeczywistości i wziąć udział w turnieju kendo. Okazuje się, że ten powrót nie będzie łatwy, a póki co Enma zostaje dozorcą i dość szybko pakuje się w tarapaty.

Trzeba przyznać, że ta historia rozpoczyna się w zaskakujący sposób. Razem z głównym bohaterem Twisted-Wonderland. Zdarzenia w Heartslabyulu próbujemy odnaleźć się w nowym świecie. Co ważne, poznajemy nieco jego historii, tradycji i obyczajów, których nieznajomość zdecydowanie może zaszkodzić. Myślę, że podobnie jak mnie tak i wam spodoba się wykorzystanie znajomych z animacji Disneya twarzy, które w Night Raven College uchodzą za ikony. Jakże zaskoczony byłem, widząc pomniki takich złoczyńców jak Hades, Królowa Kier, Skaza, czy Dżafar!

To właśnie przypadkowe zniszczenie jednego z pomników ładuje chłopaka w kłopoty, a zarazem rozpoczyna pierwszy wątek tej historii jakimi jest odnalezienie magikamienia. Razem z dwójką uczniów, magicznym stworzeniem (zdaje się, że kotem) rusza do krasnoludzkich kopalni, gdzie oczywiście czeka na nich zagrożenie. Przyznam, że byłem pod wrażeniem sekwencji walki i tego jak dobrze akcja komponuje się tutaj z prezentacją nowego świata.

Co zaś tyczy się strony wizualnej, to pierwszy tom Twisted-Wonderland. Zdarzenia w Heartslabyulu prezentuje się bardzo przyzwoicie. Świetnie udało się połączyć disneyowski z mangą spod znaku shounen. Widać duże przywiązanie do detali, a oryginalne kostiumy z miejsca przykuwają uwagę. Jest naprawdę efektownie, choć wydaje mi się, że sama kreska nie jest bardzo oryginalna. Spodobała mi się jednak ta mieszanka stylu zaprezentowana przez autorów.

Wracając do samej fabuły, jest w niej sporo pomysłowości. Spójrzmy chociażby na walkę z tajemniczym potworem z kopalni. Tutaj Enma ma okazję zaprezentować swoje umiejętności dowódcze, mobilizując kolegów do starcia i używając przy tym taktyki znanej z kendo. Bardzo mi się to spodobało. Charakter bohatera zdecydowanie wybija się na tle opowiadanej historii. Także pomysł na stworzenie gadającego, posiadającego magię ognia, ambitnego i zadziornego kota rodem z animacji Disneya muszę uznać za wyjątkowo udany, a jest tego więcej!

Naprawdę zaintrygowała mnie historia przedstawiona w Twisted-Wonderland. Zdarzenia w Heartslabyulu. Co prawda, pierwszy tom pozostawił mnie z większą ilością znaków zapytania niż odpowiedzi, ale jestem bardzo ciekaw w jakim kierunku podąży ta historia. Jakie nawiązania do świata Disneya czekają nas w kolejnych rozdziałach? Dlaczego Enma tu trafił? I czy uda mu się powrócić do domu? Nie mogę się doczekać by się tego dowiedzieć i z niecierpliwością wyczekuję kolejnego tomu.

Twisted-Wonderland to manga, która przenosi czytelnika do Disneyowskiego świata.
Ciężko zamknąć ją w kategoriach wiekowych, ponieważ w początkowym odbiorze uznałabym, że jest to lektura dla młodszych czytelników, ale rozwój - akcji zwłaszcza pod koniec tomu - był na tyle ciekawy, że przestałam tę mangę kategoryzować.
To pozycja dla każdego, kto lubi klimat kreowany przez Disneya.

Główny bohaterem mangi jest Yu - zwykły uczeń szkoły średniej i zapalony gracz kendo. Jest zastępcą kapitana drużyny i bardzo zależy mu na tym, aby jego drużyna wygrała zbliżający się turniej.
Kiedy wraca po lekcjach do domu, znikąd wyłania się tajemnicza kareta, która porywa go do alternatywnego świata.
Kiedy chłopak odzyskuje przytomność, jest już w świecie o nazwie Twisted Wonderland.

Jest to komiksowa wersja niezmiernie popularnej gry mobilnej „Disney Twisted-Wonderland".
W mandze zachwyca staranność, zwłaszcza strojów magów. Na plus są również demony wykreowane w uniwersum.

Pierwszy tom mangi stanowi fajne wprowadzenie do uniwersum, a kiedy wydaje się, że fabuła w mandze będzie prosta, w drugiej części tomu autorzy zasiewają ziarnko niepewności.
Jestem ciekawa, jakie jeszcze przygody będzie miał nasz Yu.

To pozycja dla każdego, kto lubi klimat kreowany przez...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

• Manga