Czas pokuty

Okładka książki Czas pokuty Joanna Jax
Okładka książki Czas pokuty
Joanna Jax Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Na obcej ziemi (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Na obcej ziemi (tom 2)
Skarpa Warszawska
2023-07-12
2023-07-12
9788383292038

Akcja trzyma w napięciu i nie zwalnia. Świetna trylogia!

Akcja trzyma w napięciu i nie zwalnia. Świetna trylogia!

Tom drugi cyklu jest ścisłą kontynuacją tomu pierwszego serii " Na obcej ziemi. Nowe życie." i zaczyna się od wydarzeń, które go zakończyły.

★ Próba przedostania się za granicę Nadii, Wissariona i Oleńki kończy niepowodzeniem. Konsekwencje tej próby odbijają się na dalszym życiu wszystkich, nie tylko pary zakochanych, ale także Andrzeja, Marcela, Marty, a nawet doktora Szczurka.
Dla dobra Oleńki Nadia musi pogodzić się z nową sytuacją, dlatego przystaje na warunki swojego męża Maksima i poddaje się próbie leczenia bezpłodności. Wissarion zaś ukrywa się na wsi i znów zmienia tożsamość.
Losy bohaterów pełne są nieprzewidywalnych wydarzeń, a chory pomysł Stiepana Zinowjewa aby porwać Oleńkę doprowadza do ogromnych komplikacji w życiu wszystkich. Choć akcja książki chwilami jest nieprzewidywalna, to zakończenie daje nadzieję na powiew nadziei, jak w tytule tomu trzeciego cyklu.
___________
Z czym przyjdzie zmierzyć się Marcelowi i Marcie?
Czy przybrani rodzice odzyskają porwaną Oleńkę?
Czy Nadia zajdzie w ciążę i kto będzie ojcem jej dziecka?

Dowiecie się tego z książki.
_____________
W tomie "Czas pokuty" życie Nadii, Wissariona, Andrzeja, Marty i Marcela toczy się na historycznym tle stalinowskiej rzeczywistości. To czas odbudowy Wrocławia, otwarcia Wystawy Ziem Odzyskanych, radzieckiej propagandy sukcesu, prześladowań oponentów władzy i niepewności co przyniesie jutro. Widzimy rozterki moralne bohaterów i ich przystosowywanie się do życia w tych trudnych politycznie i gospodarczo czasach, gdy PPR i PPS łączą się w PZPR.
_______________
Ta dynamiczna karuzela losów bohaterów, ich zachowań, przemyśleń, próby kształtowania własnego życia i marzeń o lepszej przyszłości sprawia , że nie sposób nudzić się przy tej lekturze. Zaś zakończenie sprawiło, że nie mogę doczekać się kontynuacji w tomie trzecim "Na obcej ziemi. Powiew nadziei."
Książkę polecam.
#jolamab_zaczytana

Ciekawa kontynuacja mocno osadzona w powojennej rzeczywistości. Znani bohaterowie, ich wybory i decyzje, które mogą zaskakiwać. Już nie mogę się doczekać kolejnej części ;) polecam!

Jak na razie to jest moja ulubiona część cyklu, skupiona głównie na Nadii i Wissarionie. Szybkie tempo, ogromne napięcie. Czyta się lekko ale z zapartym tchem.

Dobrze się czyta, choć denerwowały mnie powtórzenia faktów już znanych

Dobrze się czyta, choć denerwowały mnie powtórzenia faktów już znanych

Niepowodzenie ucieczki Wissariona, Nadii i małej Oleńki odcisnęło się piętnem nie tylko na żonie Fiodorowa, ale na wszystkich niemal jej przyjaciołach, którzy siłą rzeczy stali się podejrzani o udzielanie pomocy kochankom, co było zresztą prawdą. Wisza, równie dobrze jak Nadia, zdawał sobie sprawę że ktoś musiał ich zdradzić. Kobieta mając świadomość, że jej ukochany nie wywinie się śmierci, gotowa była na oczach męża popełnić samobójstwo, aby go w ten sposób ratować. Fiodorow przerażony zachowaniem żony i jej desperacją, pozwolił Wiszy uciec na Zachód, ale ten, wkrótce zmienił plany; po spotkaniu z bratem i oskarżeniu go o zdradę, postanawił wrócić do Wrocławia.

Nadia nie wie co ją czeka ze strony męża, czy jej wybaczy, czy zamknie w domu, zabraniając kontaktu z kimkolwiek. Ale Maksim, wbrew temu co się stało i poczuciu poniżenia, chce związać Nadię ze sobą wspólnym dzieckiem, o które starają się od lat. Tymczasem Wisza zaślepiony porażką ucieczki i stratą ukochanej, pragnie zemsty na Fiodorowie, co przeraża jego kuzyna Wasyla. Jedynie Nadia jest w stanie odwieść go od tego pomysłu, dlatego Andrzej, choć z wielkimi oporami, godzi się na organizację ich spotkania. Jego konsekwencje znów nie pozostaną obojętne dla innych.
Niebawem okazuje się, że wizyta u specjalisty przynosi oczekiwane efekty; Nadia zachodzi w ciążę i szaleje ze szczęścia, bo przecież od lat mówiono jej, że nie może być matką. Nie myśli już o ucieczce i porzuceniu męża, zresztą jest przekonana, iż Wissarion wyjechał z kraju.

I kiedy wszystko wydaje się wracać do względnej normalności, a relacje z Maksimem stają się w miarę poprawne, ich świat całkowicie wali się w chwili porwania Oleńki. Jak do tego doszło, kto była sprawcą, czy dziewczynka się odnalazła ... - aby poznać szczegóły czytałam powieść do 2 w nocy. Jedno mogę zdradzić - drogi Wiszy i Maksima znów się splatają i wówczas Wisza robi coś okrutnego, coś co niszczy cały sens życia Nadii, co doprowadza ją do całkowitej rozpaczy, do psychicznej rozsypki.

Obok wątków związanych ściśle z głównymi bohaterami, ich codziennym życiem, troskami i problemami, czasem poważnymi, niekiedy wywołującymi uśmiech, tkwimy w realizmie tamtych lat, gdzie Wielki Brat zza wschodniej granicy kierował życiem ludzi, gdzie jego jakość zależała od przynależności do partii, gdzie aresztowano i często skazywano ludzi pod byle pretekstem, gdzie wymuszano na nich donoszenie na sąsiadów, przyjaciół, a nawet rodzinę. Strach i obawy nie tylko przed UB czy KBW, ale przed ukraińskimi bandytami, ukrywającymi się Niemcami, ale i przed rodakami. Ciekawa, wciągająca i niekiedy zaskakująca książka, której akcja skupia się wokół grupy przyjaciół, którzy mimo różnic poglądów, odmiennego życia pozostają sobie bliscy i ważni.

Potrzebne są takie książki jak "Czas pokuty " .
Losy fikcyjnych bohaterów w powojennej Polsce tak dobrze oddają panującą wtedy atmosferę.
Trudno było żyć w tych skomplikowanych czasach,ale jakoś trzeba było.
Po ciekawej pierwszej części Drogi do wolności szybko pochłonęłam tę drugą
I na pewno sięgnę po kolejną.

Potrzebne są takie książki jak "Czas pokuty " .
Trudno było żyć w tych skomplikowanych czasach,ale jakoś trzeba było.
Po ciekawej pierwszej części Drogi do wolności szybko pochłonęłam tę drugą
I na pewno sięgnę po kolejną.

Jak każda książka p.Joanny godna polecenia,a ta mówi o ludziach wysiedlonych z dawnych ziem polskich na ziemie odzyskane na Dolny Śląsk,życie nie było łatwe ale właśnie tak kształtowało się państwo polskie

"Czas pokuty" to drugi tom z serii "Na obcej ziemi" autorstwa Pani Joanny Jax i pod skrzydłami wydawnictwa Skarpa Warszawska.
🔴
Zakończenie pierwszego tomy, tak wbiło mnie w fotel, że natychmiast zasiadłam do jego kontynuacji. Miałam to szczęście, ze zaczęłam je czytać, kiedy już oba były dostępne.
🔴
Jak już wiemy z pierwszego tomu, niestety ucieczka Nadii i Wiszy nie powiodła się, a wręcz zakończyła spektakularnym zwycięstwem Maksima Fiodorowa. Jest zatem rok 1948 i bohaterowie nadal znajdują się we Wrocławiu. Nadia oczywiście jest załamana, a Maksim wraca do chwilowo zapomnianego tematu i zaczyna naciskać żonę, żeby podjęła leczenie. Dziewczyna jest rozdarta, bo mąż pragnie mieć z nią dziecka, a ona nie może otrząsnąć się z ostatnich przeżyć.
🔴
Czy Nadia zapomni o ukochanym i czy Maksim doczeka się dziecka, tego
oczywiście nie mogę Wam zdradzić. Mogę natomiast obiecać, ze drugi tom jest równie wciągający jak jego poprzednik.
Autorka nie odpuszcza i wplątuję wszystkich bohaterów w nowe zupełnie niespodziewane zakręty losu.
Moja uwaga całkowicie była skupiona tym razem na Nadi i jej mężu, bowiem autorka połączyła ze sobą skrajnie różne osobowości.
Nadia, to wyjątkowa kobieta, która tylko z zewnątrz wygląda na Panią żyjącą jak pączek w maśle. Tak naprawdę ta kobiet poświęciła prawie wszystko dla dobra innych. Podjęła próbę zawalczenia o siebie i swoje uczucia, ale niestety los i Maksim zdecydowali inaczej. W przeciwieństwie do swoich znajomych, żyje w dobrobycie, ale tylko pozornie, bo jej dusze rozrywa od środka cierpienie i tęsknota.
Maksim natomiast początkowo pokazał mi się z jak najgorszej strony. Mimo wszystko poznałam go również jako kochającego ojca Oleńki, która przecież nie jest jego biologiczną córką. Prezentuje od dwie skrajnie różne osobowości. W pracy bezwzględny i wręcz siejący postrach, a w domu oddany mąż i kochający ojciec. Jest tak nieprzewidywalny, że każda strona z nim w roli główniej to jedna wielka niewiadoma, która stale trzyma w napięciu.
🔴
Pani Joanna Jax ponownie pokazała swój kunszt literacki, a ja znowu nie mogłam się oderwać od książki. Cała gama uczuć i barwne postacie na tle naszej historii to, jak widać, idealne połączenia.
Autorka posiada wyjątkową zdolność przykuwania czytelnika do kolejnych stron swojej powieści. Zakończenie oczywiście tak spektakularne, ze czytelnik ma ochotę wstać i biec po kolejne tom z tej serii.
Tak jak już pisałam wcześniej i teraz potwierdzam, ta autorka sprawia, że albo spóźniam się na odprawę na lotnisku, albo nie przesypiam nocy i nadal nie mam jej dość.
🔴
Polecam Wam bardzo zarówno pierwszy tom "Nowe życie", jaki i drugi "Czas pokuty" z serii "Na obcej ziemi" autorstwa Pani Joanny Jax.
Polecam
Zaczytana Joana

🔴
Jak już wiemy z pierwszego tomu, niestety ucieczka Nadii i Wiszy nie...

Nie wiem jak Pani Joanna to robi ale uwielbiam bohaterów jej książek .

Nie wiem jak Pani Joanna to robi ale uwielbiam bohaterów jej książek .

• Przeczytane 2023