Calineczka

Okładka książki Calineczka Natasza Socha
Okładka książki Calineczka
Natasza Socha Wydawnictwo: Purple Book Cykl: Demony przeszłości (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Demony przeszłości (tom 2)
Purple Book
2023-07-12
2023-07-12
#calineczka #komisarz #przemoc #gwałt #ofiara

Byłam rozczarowana pierwszym tomem, ale od tego nie mogłam się oderwać. Polecam.

Natasza Socha choć jest znana z książek obyczajowych w ostatnim czasie próbuje swoich sił w nowym gatunku - kryminałach. I muszę przyznać, że wychodzi jej to bardzo dobrze.
"Calineczka" to drugi tytuł z serii "Demony przeszłości". To powieść dużo bardziej mętna, niepokojąca i ostatecznie przerażająca niż poprzedni tom, a mimo wszystko czytało mi się ją znacznie lepiej niż poprzednią.
Autorka przedstawia historię łączącą przeszłość z teraźniejszością, kiedy to zagadkowy morderca powraca, by siać śmierć i zniszczenie. Czy możliwe, żeby miał na sumieniu aż tyle skrzywdzonych kobiet i to na przestrzeni 30 lat? Wszystko wskazuje na to, że ziarno prawdy tkwi w dalekiej przeszłości, gdy zginęła Wiesława Miękosz.
Klara i Antoni, policjanci z Archiwum X, zaczynają drążyć coraz głębiej, ale napotykają ogólniki, które nie wnoszą nic do sprawy. Na szczęście ich skrupulatność, upór i zwracanie uwagi na detale sprawiają, że zaczyna się pojawiać jakiś punkt zaczepienia, a skrywane przez niektórych grzeszki nie mogą dłużej pozostać w ukryciu.
Mocną stroną pisarki jest także sposób, w jaki porusza trudne tematy, takie jak przemoc, traumy i władza. Natasza Socha wrażliwie podejmuje te kwestie, a zarazem ukazuje skalę problemu, jakim jest przemoc wobec kobiet, co czyni powieść nie tylko wciągającą, ale także ważną pod względem społecznym. Nie ukrywa brutalności zbrodni, ale równocześnie skupia się na psychologicznych aspektach postaci, co sprawia, że czytelnik może zrozumieć ich motywacje i zachowania. Umie budować napięcie i tworzy wyrazistych bohaterów.
Jeśli lubisz kryminały z ciekawą fabułą to polecam przeczytać.

Powieści obyczajowe, bajki dla dzieci, teksty z nieprzesłodzonym i mądrym przesłaniem świątecznym, a teraz dodatkowo zagadki kryminalne. Natasza Socha chce być wszechstronną pisarką, ale czy jej się to udało? Według mnie jak najbardziej tak. To, co dotąd utworzyła, zapowiada się naprawdę interesująco.

Seria kryminalna pt. DEMONY PRZESZŁOŚCI składa się z trzech dość krótkich powieści, a wydawnictwo zadbało dodatkowo o ogólną oprawę graficzną. Bardzo duża czcionka daje nam możliwość nie tylko wygodnego, ale też szybkiego zapoznania się z konkretną historią. Są to więc propozycje idealne dla osób zabieganych- wystarczy jeden, góra dla wieczory, by przeczytać choć jedną z trzech części. Co więcej, autorka w ogóle nie wycofała się ze swojego słynnego, bardzo przeze mnie lubianego sarkastycznego języka, dzięki czemu nie tylko odczuwałam dreszcze, ale też momentami uśmiechałam się pod nosem.

„Calineczka” to drugi tom serii, ale nie trzeba się tym absolutnie przejmować. Każdy odbiorca może sięgać po kryminalne teksty pani Sochy bez ścisłej chronologii, co akurat uważam za ogromny plus. Jedyny element łączący wszystkie trzy książki to para policjantów pracujących nad rozwiązaniem danej sprawy, niemniej jednak autorka tak opisuje ich życie, że nikt z czytających nie pogubi się, nie poczuje dyskomfortu.

Tom drugi to historia z bardzo wyraźnym przeskokiem czasowym. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku doszło bowiem do brutalnego gwałtu i morderstwa, a trzydzieści lat później ten sam zbrodniarz znowu atakuje niewinną kobietę. Jak to możliwe, że przez tyle lat nie został schwytany? Dlaczego w ogóle szuka ofiar? Czy uda się go w końcu schwytać, skoro zachowany został jego materiał genetyczny? Czy świadkowie wydarzeń sprzed trzech dekad w ogóle jeszcze żyją i czy coś pamiętają? Sprawa nabiera rozpędu, a para policjantów, Klara i Antoni, mają za zadanie rozwikłać tę sprawę. Ich działania warto prześledzić.

Książka ta to nie tylko dobra opowieść kryminalna. Sama nazwałabym ją raczej manifestem. Kobiety zgwałcone nie powinny się ukrywać, wstydzić i uważać, że ten haniebny czyn to ich wina. Autorka wyraźnie podkreśliła też, jak trudna, a zarazem ważna, jest rozmowa skrzywdzonej z psychologiem. Nie mniej żmudna, ale nierzadko owocna, jest praca policji. Aby natrafić na odpowiedni trop, nie można pomijać absolutnie żadnego szczegółu, choćby wydawał się mało istotny. Pozory często nas przecież mylą.

Bardzo mnie cieszy, że akcja powieści została osadzona w moim rodzinnym Poznaniu, a także pobliskim Buku. Dzięki temu cała procedura poszukiwania sprawcy nabrała dla mnie kolorów, mogłam idealnie wyobrazić sobie wskazane miejsca.

Odsłonę kryminalną Nataszy Sochy uważam za udaną, oby tak dalej.

Seria kryminalna pt. DEMONY PRZESZŁOŚCI składa się z trzech dość...

176/2023 (E)

176/2023 (E)

książka w porządku, szybko się czyta, ale mogłaby być trochę dłuższa, bo w pewnym momencie strasznie wszystko szybko się dzieje

Super książka, choć historia okrutna. Czytało się błyskawicznie i z przejęciem.

Super książka, choć historia okrutna. Czytało się błyskawicznie i z przejęciem.

Spoko książka , nie wybitna , ale do przeczytania nawet na 1 posiedzeniu . Pierwszy raz napiszę ,ale jest strasznie krótka , jak novelka .A szkoda .

Bardzo ciekawa, wciągająca historia. Czekam na kolejne.

Bardzo ciekawa, wciągająca historia. Czekam na kolejne.

#calineczka to druga część z detektyw Klarą i jej partnerem Antonim. Tym razem gwałt na kobiecie prawdopodobnie łączy się ze sprawą sprzed blisko trzydziestu laty. Czy to możliwe, że gwałciciel powrócił? Ile teraz miałby lat? Wszystko wydaje się dziwne, a motyw Calineczki jest bardzo tajemniczy. Malutkiej ubranka, malutkiej kobiety. O co w tym wszystkim chodzi? Partnerzy muszą wyjaśnić sprawę.

Bardzo lubię książki #nataszasocha
Z wielką chęcią sięgam po kolejną. Może są jakoś wielce objętościowe ale dla mnie to świetne pozycje na jeden wieczór. Bez zbędnych opisów. Lubię dla odstresowania poczytać jakoś dobry kryminał. Od zeszłego miesiąca sięgam po autorkę. Zobaczymy ile sztuk będzie w tym miesiącu. 😜

Polecam 💪💪💪

Czy to możliwe, zabójstwo z przed 30 lat i gwałty w teraźniejszości. W książce Nataszy Sochy to możliwe, autorka sprytnie powiązała przeszłość z teraźniejszością.
Jeden kat i kilka ofiar, prócz tego prywatne problemy głównych bohaterów policjantów.

• Audiobooki
  • Biblioteka