Okładka książki Justynian, jakiego nie znacie Michał Jakub Krym
Okładka książki Justynian, jakiego nie znacie
Michał Jakub Krym Wydawnictwo: BookEdit biografia, autobiografia, pamiętnik
BookEdit
2023-07-15
Justynian I Wielki cesarstwo wschodniorzymskie Bizancjum historia Bizancjum bizantynologia

Justynian, jakiego nie znacie”

#biografia #autobiografia #pamiętnik
@bookedit.pl

2023-07-15

Cesarz Justynian I Wielki, panujący w cesarstwie wschodniorzymskim w latach 527-565, zreformował administrację, prawo i armię, nie stronił od angażowania się w kwestie religijne. Wniósł ogromny wkład w rozwój budownictwa i infrastruktury Bizancjum.
Moim zamierzeniem było stworzenie pomocnika historycznego poświęconego właśnie Justynianowi. Swoją pracę polecam uczniom szkół podstawowych, średnich, studentom, wykładowcom oraz ludziom zainteresowanym tym tematem. W łatwej, przystępnej formie podaję fakty historyczne, daty, postacie czy opisy. Wzbogaciłem je krótkimi dialogami, częściowo zawierającymi autentyczne wypowiedzi czy dziejopisy. To zabiegi, które mają ożywić i przybliżyć nam postać Justyniana.
Z powodu braku informacji źródłowych niektóre wydarzenia opowiedziałem w najbardziej prawdopodobny sposób. Chciałbym uzmysłowić czytelnikowi, jakim człowiekiem był cesarz Justynian. Sam uważał się za męża opatrzności i zamierzał rozpocząć za życia nową erę w ramach odnowienia cesarstwa. Napotykając się na różne źródła w internacie czy pisane, zauważyłem chaos informacyjny, przeszkadzający w przestudiowaniu tematu.
Moi drodzy bardzo rzadko mam do czynienia z taką książka jest to dla mnie nowość ale muszę przyznać że książka jest dobrze i interesująco napisana wprowadza nas w ciekawy i interesujący klimat jest bardzo cieniutka bo ma 62 strony ale w tych kilku stronach znajdują się ciekawe opisy dobrze jest wszystko wytłumaczone i wciągając się w nią przeczyta się ja w niecałą godzinę.
Lekka książka z dobrym przekazem
W środku znajdziecie liczne ilustracje i mapy co również daje dobry odbiór książki.
Jeśli zainteresowani jesteście książka to polecam również żeby się dowiedzieć czegoś nowego interesującego.
Polecam ❗
Dziękuję za egzemplarz
@michaljakubkrym
#współpraca
#book

Justynian, jakiego nie znacie”

#biografia #autobiografia #pamiętnik
@bookedit.pl

2023-07-15

„Justynian, jakiego nie znacie” to książka, która wprowadza nas w interesujący świat cesarza Justyniana I Wielkiego, pochodzącego z dynastii justyniańskiej, a panującego w cesarstwie wschodniorzymskim od 527 do 565 roku. Ta pozycja literacka autorstwa Michała Jakuba Kryma przyciąga swoją niepozorną objętością, ale jednocześnie zawiera bogactwo informacji i przybliża czytelnikowi postać władcy, który pozostawił trwały ślad w historii Bizancjum.

Justynian I to postać, która nie tylko wpłynęła znacząco na rozwój administracji, prawa i armii w swoim cesarstwie, ale także odegrała kluczową rolę w sprawach religijnych, będąc świętym Kościoła prawosławnego. Ta wielowymiarowa postać zapewniła w znacznym stopniu ducha swojemu czasowi i pozostawiła dziedzictwo, które do dziś fascynuje historyków i miłośników historii.

Autor, Michał Jakub Krym, wyraźnie stawia sobie za cel przybliżenie Justyniana szerokiej publiczności, niezależnie od poziomu wiedzy historycznej czytelnika. W tym celu korzysta z prostego i przystępnego języka, który pomaga zrozumieć zarówno fakty historyczne, jak i kontekst, w jakim żył i rządził cesarz.

Niezwykle cenna jest próba ożywienia postaci Justyniana poprzez krótkie dialogi i autentyczne wypowiedzi. To podejście sprawia, że postać staje się bardziej realistyczna i ludzka, co pozwala czytelnikowi lepiej zrozumieć jego motywacje i wybory.

Warto także docenić uczciwe podejście autora do braku pełnych źródeł informacji. Niektóre wydarzenia są opisane w sposób najbardziej prawdopodobny, co jest szczególnie istotne w kontekście historii starożytnego Bizancjum, gdzie źródła bywają fragmentaryczne i zagubione w odległości czasu.

Dodatkowym atutem książki są mapy i przykłady mozaik z VI wieku, które ilustrują kontekst historyczny epoki Justyniana. To wspaniałe narzędzia pomocne czytelnikowi w zrozumieniu miejsca i czasu, w którym rozgrywały się wydarzenia.

„Justynian, jakiego nie znacie” to fascynujący przewodnik po życiu i dokonaniach cesarza Justyniana I. Ta książka stanowi nie tylko wspaniałe źródło podstawowych informacji, ale także interesujących ciekawostek, które ożywiają historię i pozwalają czytelnikom zbliżyć się do tej fascynującej postaci historycznej. Dzięki temu, czytelnicy odkryją, jak Justynian I Wielki pozostawił trwały ślad w dziejach Bizancjum i całego świata.

Zapraszam --> https://zaczytanyksiazkoholik.pl/recenzje/justynian-jakiego-nie-znacie-michal-jakub-krym/

Kim był Justynian? Wiecie, znacie tę wybitną postać?
Przyznaję, że nie miałam zbyt wielkiej wiedzy, o tej jak się okazuje, bardzo wpływowej postaci, a książka Michała Kryma zachęciła mnie do poszukiwania wiadomości na jego temat.
Okazuje się, że Justynian Wielki był cesarzem w pełni świadomym swej roli władcy. Studiował teologię, przewodniczył obradom synodów, fundował potężne bazyliki i sanktuaria. Kierował się miłością Boga, ale także swej pięknej małżonki Teodory.
Gdy w roku 527 n.e. cesarz Justynian przyjął godność cesarza rzymskiego, jego królestwu zagrażały od wewnątrz głębokie podziały religijne, zaś od zewnątrz barbarzyńskie państwa. Dzięki zwycięskim wojnom, oraz podpisaniu wieczystego pokoju z Persją, Justynian zdołał odzyskać dla Bizancjum większość ziem należących niegdyś do Imperium. Ponadto dzięki reformom prawnym oraz rozsądnej i skutecznej polityce gospodarczej zapewnił swojemu państwu stabilizację i dobrobyt...

"Justynian, jakiego nie znacie" to książka, która nie tylko przedstawia sylwetkę jednego z największych władców, ale także swoisty przewodnik po starożytnym Bizancjum. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to typowa biografia, tym bardziej podręcznik do nauki szkolnej, a raczej jego uzupełnienie i przypomnienie podstawowej wiedzy.
Książkę z racji jej objętości czysta się niezwykle szybko, tym bardziej że zawiera ona sporo zdjęć i rycin. Napisana ładnym językiem, zawiera wiele cytatów i odniesień do ich źródeł. Ciekawym pomysłem, jest wprowadzenie tutaj dialogów, dodają one szczypty realności i prawdopodobieństwa, że mogły one tak wyglądać w rzeczywistości.
Podzielona na krótkie rozdziały zaczynająca się szczegółowym kalendarium, intryguje swą treścią, rozbudza wyobraźnię. Jedyny zarzut, jaki mam do tej książki, to tylko to, że jest zbyt krótka, można byłoby się pokusić o obszerniejszą pracę.

Czy polecam?
Ja jestem na tak. "Justynian, jakiego nie znacie" to skondensowana wiedza podana w bardzo przystępnej formie. Doskonałe uzupełnienie podręczników i innych prac naukowych.

Kim był Justynian? Wiecie, znacie tę wybitną postać?

Moi drodzy,
miałam znów zaszczyt i przyjemność wziąć do ręki kolejną książką autorstwa Michała Jakuba Kryma 😉 Jak wiecie autor napisał esej, czyli formę literacko – naukowa przedstawiająca punkt widzenia autora o tytule Homo artist. Po udanym debiucie wrócił do nas z nowym dziełem, tym razem biografią z elementem fabularnym przedstawiającą Justyniana, czyli cesarza panującego w cesarstwie wschodniorzymskim w latach 527-565.
O książce wspominałam Wam już kilka miesięcy temu i bardzo się cieszyłam, że autor ukończył prace a ja mogę w końcu przeczytać utwór i zdać Wam relację. Bo o cesarzu Justynianie I wielkim do tej pory nie posiadałam wielu informacji nawet źródła historyczne nie mówią wiele o tym cesarzu do 40 roku życia, ale autor w biografii pozwala nam poznać postać. Jest to idealna książka zarówno dla osób, które nie wiedzą kim był cesarz, ale jako dodatek dla uczniów, studentów, czy historyków. Pan Krym w książce uszeregował wszystkie informacje o cesarzu Justynianie a dzięki dialogom, które mogły mieć miejsce, dodaje biografii fabularnego zabarwienia.
A teraz w kilku słowach powiem Wam czego ja się dowiedziałam o Justynianie i kilka faktów, które sama zapamiętałam ze szkoły 😉
Na wstępie autor zapoznaje nas z przydatnym kalendarium, rozpoczynającym się od detronizacji ostatniego imperium Cesarstwa Zachodniego Romulusa Augustulusa a kończy kalendarium na śmierci Justyniana.
Justynian I Wielki był cesarzem bizantyjski urodził się w Tauresium k. Bederiany ok 482. Władca wszechstronnie wykształconym, cechujący się wysoką kulturą osobistą, o silnej osobowości; był znany z prowadzenia agresywnej polityki w odróżnieniu od Justyna.
Ożenił się z Teodorą, którą uczynił cesarzową a jak możemy przeczytać uroczystość odbyła się w Hagii Sophii, natomiast samo wesele odbyło się w pałacu Cesarki w Konstantynopolu. Co ciekawe na samym weselu zabrakło cesarzowej Eufemii, która zmarła, krótko wcześniej, dzięki dialogom dowiadujemy się, że Eufemia nie była za ślubem pary. Dlaczego? Właśnie takie elementy tłumaczy pan Krym za pomocą fabularnych dialogów, które pochwalam i które czynią książkę bardzo przystępną.
O czym jeszcze dowiemy się w publikacji?
Poznamy cel polityki, czyli chęć odbudowy imperium rzymskiego, z jedną ortodoksyjną wiarą. Dowiemy się o zamknięciu Akademii Platońskiej i poznamy skutki tego czynu.
Autor przybliży nam zasługi pary cesarskiej, która zasłynęła na przykład z walki z prostytucją.
Przybliżona zostanie postać siostrzeńca Justyna czyli Petrusa i wiele innych faktów, które przeczytacie właśnie w książce Pana Kryma.
Musze przyznać, że publikacja jest pełna ciekawostek oraz interesujących analiz. Przeczytałam książkę w niecałą godzinę i z chęcią sięgnęłabym po kolejną dotyczącą tak niezwykłej postaci, która zapisała się na kartach historii. Justynian I Wielki, był człowiekiem, który wiedział co chciał osiągnąć w swoim życiu. Dziękuję autorowi za tak wspaniałe przedstawienie postaci.
Na pochwałę zasługuje również szata graficzna będąca fragmentem mozaiki z bazyliki w Rawennie. Książka wydana została w lekki sposób, skład jest czytelny uzupełniony mapami, ilustracjami mozaik, zdjęć i elementów wpływających na miły odbiór lektury a zarazem będące pouczającym dodatkiem.
Serdecznie polecam.

Moi drodzy,

Co wiemy o Justynianinie? Nie wiele, prawie nic, w szkole przewijały się wątki o detronizacji imperatora Cesarstwa Zachodniego Romulusa Augustulusa gdzie ustalono datę upadku imperium zachodniego. Rzym objął panowaniem cały basen Morza Śródziemnego, który według tradycji rządziło kolejno siedmiu królów. po ostatnich rządach nastał okres republiki i początek ekspansji terytorialnej, która wyniosłą Rzym na pozycję potęgi w rejonie śródziemnomorskiej. Ale aby dojść do Justyniana trzeba przebić się przez okres cesarstwa Trajana, gdzie został nadany edykt mediolański, dając swobodę wyznania religii chrześcijańskiej. Potem w r. 380 cesarz Teodozjusz uznał ją za religię państwową. Idąc dalej tym tropem poznajemy dalsze losy które nadają kolebkę cywilizacji. Została jednak ona podzielona na dwie części: zachodnią ( łacińską ),i wschodnią ( grecką ). A podzielił ją między dwóch synów. Poznajemy dzieje początków Konstantynopola i Bizancjum. Jest to historia która prowadzi drogą do zaistnienia Justynianina, który jak autor pisze o zaginionym cesarstwie, a także odnosząc przez zapomnienie przez nas współczesnych ludzi. Także powołał komisję, złożoną z prawników i uczonych, której zadaniem było unowocześnienie i usystematyzowanie prawa rzymskiego. Czytam że sam bohater był prymusem wśród cesarzy, a także wzorcem. Nosił się władcą całego cywilizowanego świata, chrześcijańskiego świata zamieszkałego, spadkobiercą władzy cesarskiej, ukształtowanej pod wpływem tradycji rzymskiej, hellenistycznej i chrześcijańskiej. Pokazany utarty szlak Bizancjum, Konstantynopol o którym czytałam w szkole i nic nie pamiętam, dziś odkryłam go na nowo dzięki napisanej książce autora Michała Jakuba Kryma, który w swój sposób nadał nowy wizerunek Justynianowi. To że go nie znałam, wiadomo, ale jestem w stanie przyznać że zobrazowana postać przybliża mi charakter, życie, codzienność mając na uwadze wiek, inteligencje jakże wysoko postawioną, wiele cech o które dzisiaj można zabiegać, dowiedzieć się i zinterpretować.

Niesamowicie ciekawa, interesująca książka poświęcona Justynianowi. Przetykana dialogiem, dawała poczucie historycznej powieści, gdzie toczyło się życie Justynianina, napisanej biografią a nawet pamiętnikiem. W książce tej zawarte są informacje o których dowiedziałam się po raz pierwszy, mianowicie iż opisana postać była odpowiedzialna za odnowienie cesarstwa, starożytnych ziem, postać nigdy nie była obojętna i nad wyraz barwna. Jeśli interesują Was zagadnienia z tej dziedziny historii, polecam serdecznie, wszystkim ciekawskim.

Z tego miejsca pragnę podziękować autorowi książki za zaufanie, przesłany egzemplarz.

Wydawnictwo: Book Edit

Justynian, postać z pogranicza starożytności i średniowiecza. Z jednej strony znany z tego, że podjął decyzję o zamknięciu Akademii Platońskiej, co wielu uważa za symboliczny kres starożytności. Z drugiej zaś próbował, nie bez sukcesów, odbić tereny Zachodniego Cesarstwa z rąk ludów północy, wskrzeszając tym samym dawne Imperium Romanum.

Kto napisał książkę? Michał Jakub Krym jest młodym autorem, nie jest to jednak jego debiut, ten miał miejsce wiosną tego roku pod postacią książki "Homo artist". Jaki jest więc "Justynian..."?

Książka jest zwięzłym przedstawieniem postaci jednego z największych władców Bizancjum. Nie ma tu specjalnie miejsca na wątki poboczne, szerokie tło historyczne czy geopolitykę. Autor o wszystkim wspomina, opisy ogranicza jednak do paru zdań. Książka nie jest pełnowymiarową biografią, a raczej "pomocnikiem historycznym" o wyraźnych rysach encyklopedycznych. Podejrzewam, że książka może być świetna dla studentów potrzebujących szybkiego odświeżenia sobie pewnych wątków z życia Justyniana.

Niestety książka jest krótka, chociaż jako suplement jak najbardziej zdaje swoją rolę. Chętnie zobaczyłbym treść tej książki w dłuższej pozycji, typu krawczukowego "Pocztu...". Elementem, który mi nieodpowiada są dialogi dodające trochę fabularnego charakteru całej treści. Na plus bezpośrednie cytaty że źródeł oraz stosowanie oryginalej pisowni niektórych wyrażeń, a następnie tłumaczenie ich znaczenia w przypisach, takie zabiegi bardzo lubię.

Książka jest godna polecenia każdemu czytelnikowi, który potrzebuje odświeżenia sobie informacji na temat Justyniana lub po prostu interesują go jedynie krótkie formy. Szukacie czegoś w krótką letnią podróż? Premiera "Justynian jakiego nie znacie" będzie mieć miejsce 15 lipca!

Kto napisał książkę? Michał Jakub...

• Historia (Robocza bibliografia)
  • Z Nie mam

Dodaj cytat z książki Justynian, jakiego nie znacie