rozwińzwiń

W tropikalnym piekle

Okładka książki W tropikalnym piekle Kacper Jan Gęsior
Okładka książki W tropikalnym piekle
Kacper Jan Gęsior Wydawnictwo: Fundacja Historia PL historia
544 str. 9 godz. 4 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
W tropikalnym piekle
Wydawnictwo:
Fundacja Historia PL
Data wydania:
2023-06-12
Data 1. wyd. pol.:
2023-06-12
Liczba stron:
544
Czas czytania
9 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788396296658
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
168
32

Na półkach:

Brak odwołań do japońskich źródeł trochę rozczarowuje.
Dodatkowo skład woła o pomstę do nieba. Za duża czcionka i interlinia, zdjęcia które zajmują tylko pół strony(reszta strony pusta) i nic na nich nie widać, nieczytelne mapy tylko trochę większe od znaczka pocztowego.
Ale mimo wszystko nie żałuje zakupu, chętnie sięgnę po kolejne książki autora jeśli powstaną.

Brak odwołań do japońskich źródeł trochę rozczarowuje.
Dodatkowo skład woła o pomstę do nieba. Za duża czcionka i interlinia, zdjęcia które zajmują tylko pół strony(reszta strony pusta) i nic na nich nie widać, nieczytelne mapy tylko trochę większe od znaczka pocztowego.
Ale mimo wszystko nie żałuje zakupu, chętnie sięgnę po kolejne książki autora jeśli powstaną.

Pokaż mimo to

avatar
1425
154

Na półkach: ,

Bitwa o Guadalcanal przyniosła chwałę 1. Dywizji Piechoty Morskiej, udany desant na wyspę, obrona przed zaciekłymi i fanatycznymi atakami Japończyków w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Tę historię dobrze opisał Autor w swojej debiutanckiej książce.
Temat znany już z "Cienkiej,czerwonej linii" Jamesa Jonesa czy kilku odcinków serialu "Kompania braci: Pacyfik" więc warto zapoznać się z innymi wspomnieniami uczestników walk, dokumentami źródłowymi.
Na minus słabe mapki, do przeglądania których warto mieć lupę i dla odmiany absurdalnie duża czcionka, może trafiłem na egzemplarz dla niedowidzących czytelników ale biorę to za celowy zabieg powiększający objętość i ilość stron. Nieładna zabawa wydawnictwa.

Bitwa o Guadalcanal przyniosła chwałę 1. Dywizji Piechoty Morskiej, udany desant na wyspę, obrona przed zaciekłymi i fanatycznymi atakami Japończyków w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Tę historię dobrze opisał Autor w swojej debiutanckiej książce.
Temat znany już z "Cienkiej,czerwonej linii" Jamesa Jonesa czy kilku odcinków serialu "Kompania braci: Pacyfik" więc...

więcej Pokaż mimo to

avatar
206
206

Na półkach: ,

Ciekawa książka, której autor sprytnie uniknął zarzutu opowiadania o walkach na Guadalcanal jedynie z perspektywy amerykańskiej, bez korzystania ze źródeł japońskich, albowiem założył, że ma to być opracowanie jedynie walk 1 Dywizji Piechoty Morskiej. Dostajemy zatem historię tej formacji, początki słynnych marines, a przede wszystkim założenia i wizja ich rozwoju jako sił desantowych, począwszy od pierwszych lat dwudziestego wieku, a następnie po I wojnie światowej, potem ich rozrost po ataku na Pearl Harbor. Najmocniejszą częścią książki są oczywiście opisy działań jednostki na Guadalcanal.
W tym zakresie to wartościową pozycja, łatająca dziurę na naszym rynku, bo brak w zasadzie u nas tytułów, wszystko jedno czy polskich autorów, czy tłumaczeń, traktujących o lądowych walkach na Pacyfiku podczas drugiej wojny światowej, a pozycje dotyczące walk o Guadalcanal poświęcone są niemal wyłącznie zmaganiom morsko-powietrznym.
Książka rzetelna, oparta na źródłach i opracowaniach, sprawnie napisana. Efekt psuje jednak nieudana redakcja.
Zastosowana czcionka, o wiele większa niż w jakiejkolwiek posiadanej przeze mnie książce, co najmniej zadziwia, jakby miała sztucznie napompować książkę. Wcale nie polepsza to komfortu czytania, bo czcionka jest zwyczajnie za duża. Do tego korekta i redakcja była niechlujna, sporo powtórzeń, jakiś słów pozostałych bo zmianie konstrukcji zdań. A obrazu dopełnia koszmarny dobór map. W czasie gdy dostajemy książki o coraz lepszym opracowaniu od strony map i planów, gdy nawet w najpopularniejszych seriach na rynku, dotąd po macoszemu traktującemu mapy, coś drgnęło i wyraźnie uległo poprawie, w tej książce, w której szczegółowość opisów poszczególnych starć po prostu domaga się wyraźnych, czytelnych map i szkiców, dostajemy koszmarnej jakości, zaciemnione przedruki, nietłumaczone, bez jakiegokolwiek opracowania, które równie dobrze mogłyby zostać bez straty usunięte.
Jest spora ilość zdjęć, ale czarno-białych, a mimo że na tym samym papierze co tekst, to wrzuconych zbiorowo na końcu, mimo że autor odwołuje się często do nich w tekście, a umieszczenie ich w odpowiednich miejscach nie zmieniłoby kosztów druku.
Tym samym bardzo dobra pozycja popsuta została nieudolną, zwyczajnie złą pracą redaktorską. Jednak ocena za treść, bo książka warta czytania.

Ciekawa książka, której autor sprytnie uniknął zarzutu opowiadania o walkach na Guadalcanal jedynie z perspektywy amerykańskiej, bez korzystania ze źródeł japońskich, albowiem założył, że ma to być opracowanie jedynie walk 1 Dywizji Piechoty Morskiej. Dostajemy zatem historię tej formacji, początki słynnych marines, a przede wszystkim założenia i wizja ich rozwoju jako sił...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1203
957

Na półkach: , ,

Trochę pozycji o Guadalcanal w języku polskim mamy, natomiast żadna z nich nie koncentrowała się w całości na walkach lądowych. Autor przedstawia nam je z amerykańskiej perspektywy, a konkretniej 1. Dywizji Piechoty Morskiej. Struktura książki jest w zasadzie modelowa, jeśli chodzi o tego typu pozycje. Rozdziały wprowadzające opowiadają o Korpusie Piechoty Morskiej w latach 1919-1941, rekrutacji, szkoleniu, organizacji, uzbrojeniu i umundurowaniu. Kolejne fragmenty mówią już o walkach na Wyspach Salomona. Opis działań lądowych jest przedstawiony w interesujący sposób, autor chętnie cytuje wspomnienia Marines, które urozmaicają narrację. Poza walkami "w tropikalnym piekle" Gęsior opisuje też życie codzienne amerykańskich żołnierzy na Guadalcanal - co jedzono, jaki był stosunek do japońskich jeńców, na co chorowano, co według żołnierzy było towarem luksusowym na wyspie. Pochwalić należy fotografie, które dobrze uzupełniają tekst. Z kolei na minus oceniam mapy, czarno-białe przedruki z innych pozycji, w kiepskiej rozdzielczości, to jednak coś co powinno odchodzić do lamusa, bo jest zwyczajnie nieczytelne.

Trochę pozycji o Guadalcanal w języku polskim mamy, natomiast żadna z nich nie koncentrowała się w całości na walkach lądowych. Autor przedstawia nam je z amerykańskiej perspektywy, a konkretniej 1. Dywizji Piechoty Morskiej. Struktura książki jest w zasadzie modelowa, jeśli chodzi o tego typu pozycje. Rozdziały wprowadzające opowiadają o Korpusie Piechoty Morskiej w latach...

więcej Pokaż mimo to

avatar
27
8

Na półkach:

Książka jest chyba pierwszą w Polsce, która opisuje walki lądowe na Guadalcanal z perspektywy małych oddziałów, a nawet pojedynczych żołnierzy.
Autor wykonał świetną pracę. Tekst jest łatwo przyswajalny; nawet w opisy wyposażenia oraz personelu wplecione są ciekawostki urozmaicające tekst. Książka obfituje w cytaty wspomnień uczestników wydarzeń, co jeszcze bardziej pozwala wczuć się czytelnikowi w tropikalne piekło Guadalcanalu. Zdarzają się co prawda pojedyncze literówki i błędy językowe, ale są to drobnostki nie wpływające na całokształt.
Bardzo pomysłowym manewrem są odsyłacze w tekście do zdjęć na końcu książki, dzięki czemu możemy zobaczyć, co autor miał na myśli. Zdjęcia, mimo wersji czarno-białej, są czytelne i ciekawe.
Książce dałbym 9/10, gdyby nie jeden poważny feler w postaci słabych map. Są one małe i nieczytelne, na jednej z nich widać artefakty z kompresji. Dla części z nich wystarczyłoby odwrócić orientację, przez co zajmowałyby większość strony, a nie jedną trzecią. Dla niektórych dodatkowym minusem może być fakt, że map nie przetłumaczono na język polski. Niestety, jest to "znak firmowy" książek pod redakcją Pana Andrzeja Ryby.
Kwestia map odnosi się do redakcji, mniej do autora. Gdyby mapy były lepsze, dałbym ocenę 9/10.

Jest to debiutancka książka Kacpra Gęsiora i uważam debiut za bardzo udany. Dużo informacji w zjadliwej formie sprawia, że chętnie polecam tą książkę wszystkim interesującym się działaniom Marines oraz walkom lądowym na Pacyfiku.
Chętnie przeczytam też kolejne książki tego autora. Wierzę, że takowe zostaną napisane ;)

Książka jest chyba pierwszą w Polsce, która opisuje walki lądowe na Guadalcanal z perspektywy małych oddziałów, a nawet pojedynczych żołnierzy.
Autor wykonał świetną pracę. Tekst jest łatwo przyswajalny; nawet w opisy wyposażenia oraz personelu wplecione są ciekawostki urozmaicające tekst. Książka obfituje w cytaty wspomnień uczestników wydarzeń, co jeszcze bardziej pozwala...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    14
  • Przeczytane
    6
  • Posiadam
    4
  • II wojna - Pacyfik
    1
  • II wojna - ogółem
    1
  • II wojna światowa
    1
  • Do kupienia
    1
  • Kindle
    1
  • Audio&E-booki
    1
  • USA
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki W tropikalnym piekle


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne