SĄSIEDZI. Ostatni Świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach (tom II)

Okładka książki SĄSIEDZI. Ostatni Świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach (tom II) Jacek Międlar
Jacek Międlar Wydawnictwo: wPrawo.pl historia
historia
wPrawo.pl
2023-05-25
2023-05-25
rzeź wołyńska ludobójstwo jacek międlar międlar ukraińskie ludobójstwo

„Już rano słowa w modlitwę układam -

powierzam Tobie i czekam”.

Biblia Warszawska Psalm 5,4

27 czerwca, oficjalna strona kościoła greckokatolickiego zablokowała na FB, Księdza Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego, za domagania się prawdy na temat ludobójstwa Polaków na Wołyniu. Ksiądz Tadeusz, jest jedną z osób, które zaciekle walczą o sprawiedliwość dla ofiar, oraz godny pochówek i ekshumację.

Szef ukraińskiego IPN Anton Drobowycz uznał, że Polacy niechętnie wypełniają międzynarodowe zobowiązania. Przekazał również, iż Kijów nie pozwoli na ekshumacje zabitych podczas rzezi wołyńskiej, ponieważ Polska nie odnowiła zdewastowanego pomnika ku czci żołnierzy UPA na Podkarpaciu. Jego zdaniem ukraińskie groby w Polsce są zagrożone, a w naszym kraju są osoby zdolne przekroczyć "czerwone linie".

Już niebawem nastąpi, to na co nie zgadzał się kardynał Wyszyński, czy blokowali dwaj papieże Jan Paweł II oraz Benedykt XVI, czyli beatyfikacja. Arcybiskup Gądecki, całym sercem popiera wyniesienie na ołtarze grekokatolickiego zbrodniarza, jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o…

Jego Wysokość Furer Wielkiej Rzeszy Niemieckiej Adolf Hitler Berlin.

Kancelaria Rzeszy

Wasza Ekscelencjo!

Jako zwierzchnik greckokatolickiej Cerkwi, przekazuję Waszej Ekscelencji serdeczne poważania z okazji zajęcia stolicy Ukrainy, złotowierzchniego miasta nad Dnieprem – Kijowa… Widzimy w Panu niezwyciężonego wodza niezrównanej i sławnej Armii Niemieckiej. Sprawa zniszczenia i wykorzenienia bolszewizmu, jaką Pan jako Furer Wielkiej Rzeszy Niemieckiej przyjął za cel w tym pochodzie, zaskarbia Waszej Ekscelencji wdzięczność całego chrześcijańskiego świata. Ukraińska Cerkiew greckokatolicka wie o historycznym znaczeniu potężnego ruchu Narodu Niemieckiego pod Pańskim kierownictwem. Będę się modlił do Boga o błogosławieństwo zwycięstwa, które stanie się rękojmą trwałego pokoju dla Waszej Ekscelencji, Armii Niemieckiej i Niemieckiego Narodu.

Z osobistym szacunkiem Andrzej hrabia Szeptycki – metropolita

Zbliża się 80 rocznica Ludobójstwa Polaków na Wołyniu. Bez godnych obchodów, bez uczciwości, bez sprawiedliwości. Jeśli dziś ani w kościele greckokatolickim, ani w katolickim nie ma wrażliwości na zbrodnię (wystarczy posłuchać, co mówi ks. Myhail Gredil, czy ks. Michajło Prokopiw),gdzie jej szukać?

Tom drugi najważniejszej książki tego roku Sąsiedzi Pana Jacka Międlara, całkowicie już zabiera nas we wspomnienia ludzi, którzy dla dobra przyszłości Polski zgodzili się podzielić swoją tragiczną historią.

Wie Pan, gdyby nie wojska okupacyjne, to by nas wszystkich Ukraińcy wymordowali(…)

Genowefa Skowronek

To co robili Ukraińcy, to było ludobójstwo. Polacy na nich nie napadali. Ino oni na Polaków napadali, dziecko zabili nic nie winne (…)

Władysław Zimoń

Chcieli Ukrainy samostijnej. No to już mają. To, czego przyjeżdżają do Polski po chleb?

Anna Misztal ( z domu Wijatyk)

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych w styczniu 2023 roku opublikował wyniki badań grupy Rejtynh, z których wynika, że 80% Ukraińców pozytywnie odnosi się do idei utworzenia unii militarno-politycznej złożonej z Polski, Ukrainy i Litwy.

Wie Pan, co może Pan to wytnie lub nie, ale ja się boję, że to wszystko może się jeszcze powtórzyć, zwłaszcza, jak na Ukrainie wychwalają tego Banderę. Jeżeli Polska się nie weźmie w garść i nie popędzi tego, to będzie źle. Będzie źle, naprawdę.

Anna Misztal ( z domu Wijatyk)

To tylko kropla w morzu słów, które padły w wywiadach przeprowadzonych przez Autora. Jedno przewija się bardzo często, a mianowicie, to że nic się nie zmienia, nie uczymy się z historii, a ludzie, którzy przeżyli piekło, nadal boją się, że przeszłość do nich wróci, a nasi „przyjaciele” Ukraińcy pokarzą swoją prawdziwą twarz.

Tak jak przy tomie pierwszym nie da się komentować i recenzować wspomnień. Każdy ma swoją historię, która w temacie Wołynia, Zamojszczyzny, czy Podkarpacia okazała się tragiczna.

Taras Czuchlib, ukraiński historyk z Instytutu Historii Ukrainy Narodowej Akademii Nauk Ukrainy – czołowej ukraińskiej uczelni, publikował w sieci rewizjonistyczne wpisy z żądaniami przekazania Ukrainie Przemyśla.

28 czerwca 2020 roku na swojej stronie na Facebooku Czuchlib zamieścił zdjęcie starej ryciny przedstawiającej Przemyśl i napisał: „Dawne ukraińskie miasto Przemyśl… Kiedy Polacy nam je oddadzą?”.

Oddaliśmy niemal wszystko, czas, aby oddać resztę Panie Morawiecki.

Dlaczego obie pozycje Sąsiedzi są tak ważne? My naród polski niczego nie nauczyliśmy się z historii. Żaden nasz rząd nic nie wyniósł z czasów wojennych i powojennych, naród ginie w ciemnocie, zakłamaniu i ignorancji, a przecież historia lubi się powtarzać i się powtarza. Już nie długo 11 lipca… Prawda zawsze ma szansę się obronić, jeśli każdy będzie do niej dążył. Pan Jacek Międlar, zrobił co w Jego mocy, aby pokazać ludziom, to co było ukrywane i zamiatane pod dywan. Jego rozmówcy mimo podeszłego wieku znaleźli moc i odwagę, aby przemówić. Czy damy się po raz kolejny zniewolić dla poprawności politycznej? Te książki trzeba mieć!

zaczytanizkawa.blogspot.com

„Już rano słowa w modlitwę układam -

powierzam Tobie i czekam”.

Biblia Warszawska Psalm 5,4