Feniks i Pałac Mrozu

Okładka książki Feniks i Pałac Mrozu Aisling Fowler
Okładka książki Feniks i Pałac Mrozu
Aisling Fowler Wydawnictwo: HarperCollins Polska Cykl: Zrodzona z ognia (tom 2) fantasy, science fiction
Zrodzona z ognia (tom 2)
Phoenix and the Frost Palace
HarperCollins Polska
2023-05-17
2023-05-17
dla dzieci fantasy silna postać dziewczęca emocje. przygoda

93/52/2023 ig: @liber.tinea

"Zrodzona z ognia. Feniks i Pałac Mrozu" to druga część cyklu książek dla młodzieży, autorstwa Aisling Foster. Rozwija ona wiele wątków z “Lodowego Lasu”, dlatego osoby, które nie czytały wcześniejszych przygód młodych Adeptów na Łowców z Hunting Lodge lojalnie ostrzegam, że w treści niniejszej recenzji mogą pojawić się drobne spojlery z wydarzeń poprzedzających ten tom. Dalsze czytanie grozi poznaniem informacji, które najciekawiej odkrywać samemu, przez samodzielne sięgnięcie po pierwszą część.

Po doszczętnym zniszczeniu przez Dwunastkę Hunting Lodge, wszyscy Łowcy muszą przenieść się na Półkę do Klanu gór, aby uniknąć mieszkania w namiotach podczas trwającej zimy. Dziewczyna i jej przyjaciele uzyskali dzięki swoim zasługom status pełnoprawnych Łowców. Dwunastka już przybrała nowe imię - Feniks. Teraz cała kompania wykonuje pracę, do której została wyszkolona - są postrachem potworów i niebezpieczeństw, które grożą pokojowi w Ember. Odrobinę jak nasz rodowity Wiedźmin, prawda? Poznajemy szczegóły z życia obrońców Ember, o których do tej pory nie było mowy. To właśnie jest jeden z bardzo ciekawie rozwiniętych wątków w tej części. Kiedy jestem już po lekturze, widzę, że takich detali zabrakło mi w "Lodowym Lesie". No ale w końcu od czego są kontynuacje serii?

Kilka miesięcy po wydarzeniach z poprzedniej części do tymczasowej siedziby Łowców przybywa po pomoc Nara, jedna z Czarownic. Ponad czterdzieści lat temu wszystkie zapadły się nagle pod ziemię i później nikt już żadnej nie widział. Powoli zaczęto myśleć, że ich istnienie to tylko legendy. Dlatego też te odwiedziny są dla wszystkich nie lada zaskoczeniem. Okazuje się, że gobliny z Morgrenem na czele uwolniły w siedlisku czarodziejek - Pałacu Mrozu - mroczne, tajemne siły. Stały się one ogromnym zagrożeniem nie tylko dla Icegaardu. Całe Ember może przestać istnieć wskutek działania, jak nazwano to zjawisko: Cieniorytu. Magiczki próbowały już wszystkiego i ostatnią nadzieją wydaje się być nieokiełznana moc, odkryta niedawno w Feniks. Jako żywiołak dziewczyna nie potrafi jeszcze nad nią panować, dlatego kiedy Nara nalega na to, aby razem z nią udała się do siedziby Czarownic, gdzie przejdzie ekspresowe szkolenie, ta po krótkim namyśle się zgadza. Oczywiście, czego można się spodziewać, nie uda się tam sama. Jej wierni kompani wyruszają wraz z nią w nieznane, na skrzydłach lodowego orła, poszukując kolejnych przygód i w obronie znanego im świata.

Książka "Feniks i Pałac Mrozu" pod kątem wizualnym ma dużo ładniejsze, wyraźniejsze grafiki niż pierwsza część, co ogromnie mnie cieszy. Pozostałe aspekty takie jak idealna długość rozdziałów, czy płynność tekstu pozostały niezmiennie na bardzo dobrym poziomie. W tej części pojawia się za to więcej magii i mistycyzmu, a mam wrażenie, że również samej akcji i korelacji między bohaterami. Poza głównymi postaciami i ich małym światem, poznajemy też i przedstawicieli różnych klanów, patrząc na to jak stają na skraju konfliktu sprowokowanego przez Wiktorię (nauczycielkę młodych Adeptów, o której było sporo w “Dwunastce i Lodowym Lesie”) i jej popleczników. Choć wcześniejszemu tomowi niczego nie zabrakło, to mam wrażenie, że ten jest jeszcze bardziej dopracowany. Choćby przez to, że Autorka na potrzeby akcji stworzyła całą plejadę różnych potworów, dodatkowo w ciekawy sposób opisanych w bestiariuszu Feniks. “Feniks i Pałac Mrozu” jest przepełniony ponadczasowymi wartościami, przypomina jak ważni i cenni są dla nas prawdziwi przyjaciele. Gorąco polecam tę powieść, oczywiście poprzedzoną lekturą pierwszego tomu. Uważam, że byłby to idealny wybór na rozpoczęcie przygody z fantastyką zarówno przez młodszego, jak i starszego Czytelnika.

93/52/2023 ig: @liber.tinea

Egzemplarz książki otrzymałam od wydawnictwa w zamian za recenzję.
Wydawnictwo nie miało wpływu na treść i formę recenzji.

Książka "Zrodzona z ognia. Feniks i Pałac Mrozu" Aisling Fowler
to kontynuacja powieści fantasy "Zrodzona z ognia. Dwunastka i Lodowy Las".

Bohaterka pierwszego tomu - 12-letnia Dwunastka odkryła w sobie moc ognia,
została łowczynią, zobowiązaną strzec pokoju w krainie Ember
i przybrała imię Feniks.

W drugim tomie wyrusza do Icegaardu na pomoc czarownicom,
albowiem to, co one tam "unieruchomiły" 40 lat temu, rośnie w siłę
i zagraża całej krainie Ember.

Okładka tego tomu tchnie chłodem, ale i łagodnością,
tymczasem nie ma tu nic łagodnego.
Jest ciągłe zagrożenie i walka,
strach, ból, krew, posoka.

A także magia i lód.

Jest przyjaźń, wspieranie się i wzajemna troska,
ale też wątpliwości i brak wiary we własne siły,
przygniatające poczucie odpowiedzialności
oraz smutek i poczucie winy.

Feniks świetnie włada toporami, ale nie potrafi korzystać z mocy ognia.
Ba, nie tylko nie potrafi, ale całkowicie nad nią nie panuje.
Tymczasem właśnie ta moc ma zniszczyć cienioryt,
który czarownice zamknęły w magicznym okulusie.
Stawką jest istnienie jej świata.
Czy jej się uda?

Przez pierwszą połowę książki akcja rozwija się bardzo powoli,
a potem nabiera niesamowitego tempa i pędzi na nic się nie oglądając,
porywa, skręca w nieoczekiwanym momencie, zaskakuje, rozdziera serce.

Postaci bohaterów są dobrze wykreowane, a ich relacjom możemy tylko przyklasnąć.
Obserwujemy zmiany zachodzące w Psie - kamiennym strażniku twierdzy Hunting Lodge,
w której szkolili się łowcy, a także rozterki i zmiany Feniks i jej przyjaciół.

Czarne charaktery i magiczne potwory są mroczne, budzą strach / odrazę.
Nie wszyscy z magicznych / realnych potyczek wychodzą cało.
Nie jest słodko i łagodnie. Jest zło, walka i krew.

Czekam na kolejny tom!

Egzemplarz książki otrzymałam od wydawnictwa w zamian za recenzję.
Wydawnictwo nie miało wpływu na treść i formę recenzji.

Książka "Zrodzona z ognia. Feniks i Pałac Mrozu" Aisling Fowler
to kontynuacja powieści fantasy "Zrodzona z ognia. Dwunastka i Lodowy Las".

Bohaterka pierwszego tomu - 12-letnia Dwunastka odkryła w sobie moc ognia,
została łowczynią, zobowiązaną...

Dwunastka musiała dojrzeć, by nareszcie zdać sobie sprawę z tego, kim naprawdę jest i co potrafi, a chęć indywidualnej zemsty przekuć w służbę dla świata i realizację wyższych celów. Teraz, już jako Łowczyni wybrała sobie nowe imię, które odzwierciedla moc jej żywiołu, czyli ognia Brzmi ono: Feniks, bowiem jest ona żywiołakiem ognia, ale jak mityczny Feniks powstała z popiołu. Teraz, kiedy minęły trzy miesiące po zniszczeniu Hunting Lodge, dla Feniksa codziennością jest walka z potworami. Wraz z Piątym, Szóstym i Siódemką realizują kolejne misje, z „Magicznym bestiariuszem” eliminując przeróżne potwory.
Teraz jednak nadchodzi czas pełnej mobilizacji, a o kolejnej wyprawie Feniksa i walce ze złem przeczytać możemy w drugim już tomie książki pt. Zrodzona z ognia. Feniks i Pałac Mrozu”, autorstwa Aisling Fowler. Opublikowana nakładem wydawnictwa HarperCollins książka, to niezwykła wyprawa nie tylko w głąb fantastycznego świata, ale i w głąb samego siebie. Przeznaczona dla młodszych czytelników, w wieku lat -nastu, spodoba się również ich rodzicom i opiekunom, bowiem nie tylko wciąga nas w pełną niebezpieczeństwa rzeczywistość, ale kryje w sobie głębię związaną z odkrywaniem swoich mocnych stron i pokonywaniem ograniczeń.
Kiedy z Pałacu Mrozu przybywa czarownica, pierwsza od dziesięcioleci która oddaliła się od Icegaardu wiadomo, że można spodziewać się kłopotów. Tym bardziej, że jest zdesperowana, bowiem magia czarownic jest nie dość silna w obliczu kłopotów. Może to grozić zniszczeniem Icegaardu, a nawet całego Ember wraz z jego klanami. Otóż znów pojawił się Morgren, który najwyraźniej przetrwał poprzednie starcie. Nikt nie wie dlaczego, ale po jego wizycie pulapka, w której czarownice zamknęły tajemniczą chorobę, cienioryt, zaczyna tracić moc. A może po prostu cienioryt staje się coraz potężniejszy. W przeszłości zabrał niemal wszystkie czarownice, a chorobę cienia przetrwały tylko te najmłodsze. Na długie lata udało się umieścić cienioryt w magicznej pułapce, ale teraz za sprawą Morgren, wydaje się on z niej wydostawać. Czarownice próbowały już niemal wszystkich magicznych zaklęć i sposobów, poza jednym. Nie użyły jeszcze ognia, dlatego też Feniks jest im potrzebna.
Czy dziewczyna zgodzi się wyruszyć z czarownicami do Icegaardu? Czy zdoła zniszczyć cienioryt? Na jakie niebezpieczeństwo musi teraz być gotowa? Jaką cenę przyjdzie jej zapłacić za realizację swojej misji? Przekonamy się o tym dzięki lekturze tej niezwykle wciągającej książki, której każda strona niesie ze sobą nowe niebezpieczeństwo. Niezwykła fabuła, akcja w którą angażujemy się niemal od razu po otworzeniu książki, wspaniali bohaterowie z Feniksem na czele – to wszystko sprawia, że od książki trudno jest się oderwać. Dlatego z niezwykłym zapałem wkraczamy do Ember, by nieść pomoc klanom i walczyć ramię w ramię z Feniksem i jej przyjaciółmi. Jednocześnie z zachwytem obserwujemy relacje pomiędzy przyjaciółmi, zabawne słowne utarczki czując, że jesteśmy częścią wspólnoty, jesteśmy częścią czegoś wspaniałego …

Bardzo często sami nie zdajemy sobie sprawy z siły, która w nas drzemie. Odkrywamy swoje mocne strony zwykle w chwilach kryzysu czy w trakcie prób, przed którymi stawia nas życie. Tymczasem warto wiedzieć na co nas stać, co więcej, warto przekraczać swoje granice i nieustannie się rozwijać. To właśnie pozwala nam wzrastać i to sprawia, że czujemy, iż naprawdę żyjemy....

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Stała się Łowczynią, a jej nowe imię brzmi Feniks. To ono odzwierciedla moc jej żywiołu. Od zdarzeń, w których ulega zniszczeniu Hunting Lodge, mija kilka miesięcy, kiedy przybywa niespodziewany gość. Jest nim czarownica z Pałacu Mrozu, a nie pojawiały się one od bardzo dawna.
Ona nie prosi, a więc błaga o pomoc, jeśli Feniks jej odmów będzie bardzo źle. Icegaardowi grozi poważne niebezpieczeństwo, wręcz upadek, a jeśli do tego dojdzie, znikną wszystkie klany Ember. Dziewczynka decyduje się pomóc i wraz z przyjaciółmi wyrusza w niebezpieczną podróż. Co ich spotka? Kogo będą musieli pokonać? Czy uda im się pomóc?

Książka czytana przez nastolatkę i jej oczami jest recenzja.
Historia w książce według niej była ciekawa, wciągająca, a przy tym pełna niebezpieczeństwa, magicznych przygód. Bohaterowie stają przed wieloma niełatwymi decyzjami, od których wiele zależy. Książkę czytało jej się szybko, a podczas czytania towarzyszyły jej emocje.

Według Amelki główna bohaterka jest postacią ciekawą, dającą się lubić, taką, której losy śledzi się z przyjemnością.

„Zrodzona z ognia. Feliks i Pałac Mrozu” to ciekawa, pełna magicznych przygód książka, którą polecamy.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/06/zrodzonazogniafeliksipalacmrozuwydawnictwoharperkids.html

• Czekają na spotkanie
  • Kupione