Druga szansa: Profesor

Okładka książki Druga szansa: Profesor Eden West
Okładka książki Druga szansa: Profesor
Eden West Wydawnictwo: Wydawnictwo HM Cykl: Druga szansa (tom 1) Seria: Druga szansa literatura obyczajowa, romans
Druga szansa (tom 1)
Druga szansa
Second chance: Professor
Wydawnictwo HM
2023-06-07
2023-06-07
Wydawnictwo HM
romans romans lgbt romans MM gej lgbt obyczaj lgbt nauczyciel uczeń zakazana relacja kryzys tożsamości geje relacja tabu

„Profesor” to książka, której nie mogłem się wręcz doczekać już od bardzo dawna. Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę w końcu ją zrecenzować, choć żałuję, że tak krótko zajęło mi przeczytanie jej. Zdecydowanie jedna z najlepiej napisanych powieści tego gatunku, niezwykle oryginalna i naprawdę dobra choć nieco kontrowersyjna jak na realia naszego kraju. Mam nadzieję, że dużo osób, nawet takich, którzy nie gustują w tym temacie, sięgnie po nią i pozna rzeczywistość ludzi LGBTQ+, jestem zdania że ta książka jest w stanie otworzyć oczy wielu ludziom i zmienić ich spojrzenie na bardziej empatyczne i pozytywne.
Cała historia zaczyna się podczas ostatniego semestru nauki na uczelni. Silas boryka się z ciosami z każdej strony. Jest dumny i szczęśliwy, że kończy edukację z wyróżnieniem, ale jest to dla niego także duża presja, a dodatkowo sytuacja rodzinna tylko bardziej go przytłacza. Relacje jego bliskich nie są najlepsze, rodzice rozstali się w ogromnej niechęci, matka jest wręcz opętana chęcią zemsty i nienawiścią, ojciec nie bardzo umie sobie radzić z atakami, a sam chłopak jest w potrzasku. Wszystko to miesza się z zagubieniem emocjonalnym jakiego doświadcza. Silas, choć doskonale zdaje sobie sprawę ze swojego biseksualizmu, próbuje zepchnąć to na drugi tor i udawać, że wszystko jest ok. Jednak profesor ze szkoły Sebastian Nolan, burzy jego pozornie poukładany świat i kwestionuje jego wierzenia. To sytuacja podwójnie skomplikowana, bo nie dość że Silas nie może ryzykować reputacji, to jeszcze zagrożona jest jego pozycja na uczelni, w końcu związek czy choćby romans z nauczycielem mógłby z łatwością przekreślić wszystko, co udało mu się osiągnąć naprawdę ciężką pracą. Oczywiście życie zawsze ma dwa grosze do dorzucenia, tym razem także - w postaci samej córki rektora, która niefortunnie akurat teraz, zdaje się wykazywać zainteresowanie głównym bohaterem. Sam Sebastian także nie ma łatwo. Na co dzień boryka się z trudnościami, jakie towarzyszą osobom z kręgu LGBTQ+, a on oprócz tego musi mierzyć się także z osobistą tragedią. Jego ukochany mąż umiera, zostawiając po sobie pustkę i brak celu. Sytuacja z własnym studentem wydaje się tylko pogarszać sprawę, bo jako starszy od niego mężczyzna, a przede wszystkim profesor, powinien zapanować nad sytuacją. Czy da się jednak zapanować nad emocjami?

Jestem w szoku ilekroć przypominam sobie, że ta książka jest debiutem Eden West. Sama fabuła, głębia postaci i psychologicznych rozterek wskazywałaby raczej na doświadczonego pisarza o wieloletnim stażu, tymczasem West ledwie zaczyna z ogromnym przytupem. „Profesor” jest oczywiście w większości powieścią romantyczną, jednak nie da się zignorować wydźwięku psychologicznego. Mamy tu świetnie poprowadzone postacie rodziców, które poniekąd symbolizują tradycyjne poglądy, oraz postać Silasa i Sebastiana, czyli głosy młodego i niekonwencjonalnego pokolenia. Mimochodem odbieramy lekcję empatii i pokory, szacunku dla każdego bez względu na dzielące nas różnice, a przede wszystkim uczymy się tego, jak łatwo oceniać będąc zamkniętym we własnych schematach. Typowym dla starszych pokoleń jest to, że nie rozumieją i nie akceptują wszystkiego, czego sami nie doświadczyli. Tymczasem aby wszyscy mogli żyć po swojemu i szczęśliwie, wystarczy się wzajemnie szanować. Nikt nie ma prawa narzucać nam swojego myślenia, a prawdziwym bogactwem jest otwarty umysł.

Już od pierwszych stron niesamowicie wkręciłam się w tą historię. Od razu było czuć chemię między bohaterami, a taka dziwna nuta tajemniczości którą czułam podczas czytania tylko bardziej wciągała mnie w tą historię.

Niezwykle lekko i przyjemnie czytało mi się ją czytało, a pomimo, że gdzieś tam w trakcie czytania wyłapywałam naprawdę pojedyncze rzeczy które mi nie pasowały (najwidoczniej nie były aż tak istotne, bo pisząc ta recenzje 3 dni po przeczytaniu już ich nie pamiętam😂) to na pewno będę wracać do tej historii i na pewno przeczytam druga część jak i dodatki na wattpadzie🤍

Książka jest nieszablonowa, zupełnie inna niż historie, które miałam okazję do pory poznać. Miała cudny klimat, który jeszcze bardziej wciągał mnie w tą historię. Może nie odczuwałam emocji bohaterów tak mocno jak przeczuwałam, ale tak czy siak historia jest cudna, pełna emocji i życiowych rozterek.

W książce zderzają się ze sobą tak naprawdę dwa różne światy, bo jednak dojrzały mężczyzna, który stracił swoją miłość, będzie miał zupełnie inne spojrzenie na świat niż 23-latek, który studiuje, po części jest pod wpływem rodziny i tak naprawdę dopiero poznaje siebie. A jednak w tej książce jest to jak dla mnie naprawdę dobrze przedstawione.

Coś co zdecydowanie przypadło mi do gustu to motyw sztuki, malarstwa. Jest on w tej książce niezwykle ważny i jest naprawdę cudnie wpleciony, a sama książka ma nawet kilka ilustracji przedstawiających małe dzieła bohaterów🤭 Sztuka odgrywa naprawdę ważną rolę w rozwoju relacji Silas'a i Sebastiana i ja jestem w tym zakochana.

Z czystym sercem mogę wam ją polecić, a ja z niecierpliwością czekałam na kolejną części i historię Josha i Raina 😍

Współpraca reklamowa z Wydawnictwem 💕

To dobrze napisany romans dwóch mężczyzn (22+30 lat) których okoliczności życiowe utrudniają im nawiązanie bliższej relacji (student+nauczyciel) ale szybko to się rozwiązuje.
Dostałam tę krótką książeczkę pod choinkę, bo mamie się okładka spodobała! Próbuję czytać coś z osobami LGBT, bałam się erotyki ale było łagodnie, piorunem pochłonęłam, przemknęłam przez książkę z poczuciem że dobrze się bawię. Można się oderwać od świata i cieszyć fajnym ciepełkiem jakie autorka wygenerowała między tą dwójką bohaterów :) Niezobowiązujące, lekkie, z tylko odrobiną trudniejszych tematów, dobrze się czyta, styl jest bardzo dopracowany.

Ocena: 8.5
Styl: 9
Postacie: 7
Fabuła: 8
Wciągalność: 10
Erotyka: właściwie brak, i dobrze.

Książkę czytałam w małym bookturze, jestem pozytywnie zaskoczona jej poziomem, bo widziałam różne opinie od innych osób z bookturu i nie miałam pewności czy to będzie dla mnie.
Okazało się że to bardzo fajna książka, styl jest gładziutki, przelatuje się przez kolejne strony, bohaterów łatwo polubić, a ich romans jest bardzo naturalnie zbudowany. Sama się prawie zakochałam w Sebastianie :D
Sebastian i Silas są bardzo dobrze dopasowaną parą ludzi - tylko całkowicie różnych z pozoru, faktycznie pragnących tego samego, miłości i wierności. Książka porusza też szereg ważnych tematów, nie bojąc się wyłamać poza pewne utarte poglądy.
Reprezentacja osób biseksualnych! Za to wielki plus dla autorki!

Ocena: 8.5
Styl: 9
Postacie: 7
Fabuła: 8
Wciągalność: 10
Erotyka: właściwie brak, i dobrze.

Mam wrażenie że czytałam inną książkę niż większość. Przypominało to najgorszego sortu opowiadanie z bloga, albo z wattpada. Źle wykreowani, irytujący bohaterowie, głupkowata fabuła przypominająca telenowelę. Zero realizmu. Nie polecam najgorszemu wrogowi, ale widzę że jestem w mniejszości.

Książka, która przyciąga swoją barwną okładką, a potem wciąga bardziej z każdą stroną. Może historia tu opisana nie jest niczym odkrywczym, jednak sposób w jaki to zostało zrobione sprawił, że osoba, która swoje czasy studiów ma już od dłuższego czasu za sobą, zarwała noc i czytała każdy kolejny rozdział z mocno bojącym sercem. A dodam tutaj, że historia Silasa i Sebastiana nie jest erotykiem, tylko historią miłosną, a mimo to, a może właśnie dlatego, jest niezwykle elektryzująca. I mnie osobiście wcale tak nie elektryzowało to, że Sebastian jest młodym nauczycielem akademickim, a Silas chłopakiem, który niedługo kończy swój drugi kierunek studiów, tylko chemia, która towarzyszyła tej dwójce od ich pierwszego spotkania.
Polecałabym książkę dla czytelników 16+ i to nie z powodu pikantnych scen (których tu w zasadzie nie ma opisanych, bardziej są sugerowane),a tematyki, która się pojawia - wypadek, żałoba, rozwód rodziców, odkrywanie swojej tożsamości, coming out, wrogość otoczenia, stalking, molestowanie seksualne. Nie jest to cukierkowa opowieść, bohaterowie są wielowymiarowi, a ich historie są tu dużym plusem.
Książka jest pięknie wydana, a w środku zawiera kilka przepięknych rysunków. Może przedstawiają one nieco zbyt idealnie pięknych ludzi, tak jak i cała historia jest może trochę zbyt idealna, ale kto by się tym przejmował. Nie przeszkadza to brnąć z bohaterami przez wysokie zaspy o 2 w nocy i mieć nadzieję na happy end ;) Już dawno nie zarwałam nocy przy książce.

♥︎RECENZJA♥︎@edenwestauthor
Druga szansa "Profesor"10☆
Zakazany owoc smakuje najlepiej????Jasne ,że tak.
Zakazana relacja pomiędzy profesorem,a uczniem?Czemu nie??
Otóż Moi drodzy ,oczywiście nikogo ,kto mnie zna ,nie zdziwi fakt,że jak zobaczyłam tę okładkę to musiałam przeczytać tę książkę. NO przyciągnęła mnie jak magnes.A jej zwartość spowodowała, że zarwałam wczoraj nockę. Cały dzień mi chodziła po głowie ta książka i w końcu usiadłam i napiszę o niej swoje przemyślenia. MAMY tutaj owdowiałego profesora 30 latka Sebastiana ,który po roku żałoby wraca do pracy aby uczyc młodzież w college'u.
Mamy też 23 latka Silasa zafascynowanego historią sztuki i rysunku. TYCH dwoje najpierw spotka się w trakcie joggingu jednego z nich i od tego dnia nic już nie będzie takie samo.
Oczywiście całego smaczku i pikanterii dodaje fakt ,że jeden z nich jest biseksualny ,a dodatkowo dzieli ich zasadnicza przepaść (NAUCZYCIEL-UCZEŃ).
Jak już wspominałam najpierw zafascynowała mnie okładka, w środku są piękne rysunki ,bardzo pobudzające wyobraźnię o tym co czytamy,ale to jeszcze nie koniec ,bo relacja tych dwojga to istny rollercoaster emocji.Bohaterowie???No cóż, pokochałam i jednego I drugiego. Jak usłyszałam że relacja nauczyciel -uczeń,to bałam się zbyt dużej różnicy wieku,na szczęście niepotrzebnie bo 7 lat to nie tak dużo.
Autorka tak bosko opisała całą historię, że płynęłam dosłownie przez nią. Porusza również motyw problemów rodzinnych związanych z akceptacją odmienności i pokazuje jak różnie rodzina może reagować na orientację. Ważnym elementem jest tutaj również relacja, ojciec -syn,syn-matka.Tematy poruszane w tej książce to rozwód, żałoba, ukryte relacje i zakazane relacje ,emocje i seks między mężczyznami i od razu powiem, że opisane są ze smakiem i czytałam je z przyjemnością. A najważniejsze jak się kończy cała historia? No niestety tego nie mogę zdradzić, ale powiem że książkę warto przeczytać. Ja po nią sięgnęłam i się nie zawiodłam. Może jak dla mnie była trochę za krótka, tak ja byłam skłonna czytać dalej i dalej.

♥︎RECENZJA♥︎@edenwestauthor
Druga szansa "Profesor"10☆
Zakazany owoc smakuje najlepiej????Jasne ,że tak.
Zakazana relacja pomiędzy profesorem,a uczniem?Czemu nie??

Ta książka to totalny zakupowy spontan. Maszerując dzielnie między stoiskami na Targach Książki w Krakowie, przykuła mój wzrok zabójczą okładką. Gdy przeczytałam opis po prostu przepadłam i wiedziałam, że muszę ją przeczytać.Jednak biorąc się za książki w których związek tworzą dwaj mężczyźni zawsze mam pewne obawy. Boję się że ich relacja zostanie opisana w sposób krzywdzący...

DRUGA SZANSA: PROFESOR jest dowodem na to, że zwiazek mm można opisać subtelnie, smacznie z dużą dozą emocji, czułości, bardzo barwnie i eterycznie. Autorka stworzyła piękną relacje, która pomału rozwija się między Sebastianem a Silasem. Niejednokrotnie miałam ciarki i bardzo wzruszałam się przeżywając emocje razem z bohaterami. Ich niepewność, obawy, lęk przed otoczeniem jak i brakiem akceptacji. Wszystko to podkręca emocjonalność tej książki. Eden West bardzo mocno zwraca tu uwagę na to, jak ważny jest dotyk i bliskość. Coś co w "zwykłym" związku jest normalnością, w relacji tabu jest wzniesieniem się na wyższy poziom. Zwykle trzymanie się za rękę, musi być "kradzione" i ukrywane przed oczami postronnych. Bo przecież relacja student i nauczyciel jest zakazana.

Dostajemy pięknie opisane sceny pocałunku, sceny w których dotyk odgrywa bardzo ważną rolę, jednak tak jak pisałam wcześniej jest to bardzo wysublimowane i bardzo przyjemnie się je czyta. Chciałabym więcej takich scen w książkach o relacjach mężczyzna-kobieta. Autorka nie bombarduje nas też scenami seksu. Duży +. Tak naprawdę jest tu tylko jedna taka scena. I jest ona bardzo dobrze napisana.

Dodatkowo w książce znajdziemy kilka pięknych grafik, które pobudzają wyobraźnię i idealnie komponują się z miejscem historii, którym jest ASP.(nie wiem jak nazywa się to dokładnie po angielsku, więc użyłam określenia z naszego podwórka).

Z całą pewnością mogę stwierdzić, że ten zakupowy spontan był naprawdę strzałem w dziesiątkę. Książka bardzo mi się podobała i mam nadzieję, że w niedługim czasie wyjdzie drugi tom serii. W tle pojawiło się bowiem kilku bohaterów których historię bardzo chętnie poznam.
Polecam wam serdecznie i mam nadzieję, że uwiedzie was ta historia tak samo jak uwiodła mnie

Z reguły nie czytam romansów. Nie jest to moja tematyka. Tym razem jednak postanowiłam zrobić wyjątek dla książki Profesor Eden West. Opowiada ona o zakazanej (jakże by inaczej!) miłości między wykładowcą Sebastianem a utalentowanym studentem Silasem. Rzecz dzieje się w lubianej przez czytelników, szczególnie młodych, scenerii amerykańskiego college’u. Sebastian ma zaledwie 30 lat, ale jest człowiekiem po przejściach, stracił w wypadku samochodowym męża. Silas kończy drugi kierunek studiów, ma poważny stosunek do życia i związków oraz trudną sytuację rodzinną. Fabuła, jak to w romansie, nie zaskakuje nas zbytnio. Widzimy fascynację wzajemną bohaterów, która narasta wbrew przeszkodom natury społecznej. Książka ma jednak parę zalet, które wyróżniają ją spośród literatury gatunku. Po pierwsze poznajemy perspektywę obu bohaterów. Po drugie autorka wyraźnie chce się odciąć od stereotypu geja szukającego rozrywek erotycznych i pokazuje nam piękną, głęboką miłość, pełną delikatności i wdzięku. Na uwagę zasługuje podział ról w związku. Nie dostajemy historii o dorosłym mężczyźnie, wprowadzającym w arkana miłosne młodego, naiwnego chłopca. To często Silas staje się osobą dominującą i bardziej zdecydowaną w związku. Ciekawy jest też obraz rodziny. Autorka ucieka od łatwych, schematycznych rozwiązań. Pokazuje, że za nietolerancją może kryć się czyjeś zranienie, że nie należy odwracać się od bliskich, nawet jeśli nie spełniają naszych oczekiwań, że warto dać rodzicom drugą szansę, nawet jeśli pierwszą zmarnowali. Jednym słowem jest to książka warta polecenia nie tylko młodzieży queerowej. Życzę jej popularności na miarę Flaw(less) Marty Łabęckiej, bo podobnie skupia się na miłości przezwyciężającej przeszkody, a jest językowo dużo sprawniej napisana.

"Druga szansa. Profesor" to pozycja idealna na pride month - czyli na czerwiec. Choć sama czytałam książkę trochę później, to zauroczyłam się tą opowieścią.

Historia Silasa i Sebastiana naprawdę mnie wciągnęła, wzruszyła i mocno poruszyła. Do tego napisana jest bardzo przyjemnym, ładnym językiem. Ilość opisów jest wystarczająca, by móc sobie wszystko wyobrazić i obserwować bohaterów. Relacje są tak pięknie i subtelnie ukazane, że nie da się przy lekturze nie uśmiechać.

Podobało mi się także to, że autorka nie stroni od tematów tabu, a porusza je z delikatnością, wyrozumiałością i zrozumieniem. Bardzo czekam na kolejne części i przygody kolejnych bohaterów. :D <3

(PS. W środku są ilustracje, są przepiękne!)

• LGBT
  • LGBT+