Miłość z TikToka

Okładka książki Miłość z TikToka Magdalena Pioruńska
Okładka książki Miłość z TikToka
Magdalena Pioruńska Wydawnictwo: Znak Literanova Seria: Perseidy literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Perseidy
Znak Literanova
2023-05-08
2023-05-08

Seria ta skupia się na nastolatkach żyjących niby tu i teraz, a jednak człowiek ma wrażenie, że w jakimś alternatywnym uniwersum (a przynajmniej alternatywnym do mojej rzeczywistości xD). No powiedzcie mi, czy wam też bohaterowie o imieniu Bazyl, Agat czy Freya w jednym miejscu i jednym czasie, w prywatnej szkole dla bogatych dzieciaków wydają się bardzo alternarywni, czy to tylko moje odczucie? Głównym motywem całej serii jest koncepcja teamów influencerskich i nastolatków którzy sobie taki team stworzyli i wybijają się na social mediach za pomocą różnego contentu - od thirst trapów, aż do prześladowania kolegi ze szkoły za to, że jest gejem. I chociaż kolejne części opowiadają inne historie niż queerowe, to właśnie od wątku prześladowanego gościa, który wykasował wszystkie swoje media, oraz Bazyla, który ma swoje 2 życia - w tym jedno jako thirst trap influ należący do teamu - zaczyna się seria książką "Miłość z tik toka" . Jest to niewątpliwie historia barwna, ale chyba przez to, że nie spotkałam się z takim światem w życiu, nie jestem w stanie ocenić czy jest to w jakikolwiek sposób realistycznie osadzona historia. Niemniej jednak historia ma elementy, które lubię - ot na przykład jak Maks musi sobie wiele przerobić w głowie - lubię jak bohater pocierpi, zanim dojrzeje i dostanie swoje małe szczęście, dlatego to on został bohaterem, o którym najczęściej czytałam. Wydaje mi się, że sama książka jest skierowana do młodszego czytelnika niż ja i moje 37 lat. Na mega duży plus są ilustracja okładkowa oraz ilustracje w środku książki - to cudowne kiedy ktoś pamięta, że książka to nie tylko sam tekst, że ilustracja też jest kluczowym elementem wydawanej literatury. No a poza tym są to piękne ilustracje i nie żałuję, że to one zwabiły mnie do zakupu tej książki i na pewno przeczytam kolejną część. A już dziś mogę was zachęcić do odwiedzenia autorki książki, bo to jedna z najbardziej pozytywnych osób autorskich bookstagrama 💗

Bazyl i Maks należą do dwóch różnych światów. Pierwszy należy do popularnej tiktokowej grupy, ma naukę w głębokim poważaniu i gardzi związkami. Drugi stara się być niewidzialny, marzy o zostaniu pisarzem i rozpaczliwie pragnie miłości.

"Nie liczba przyjaciół świadczy o ich wartości"

"Znalazłem Ciebie, a Ty pomogłeś mi odnaleźć SIEBIE"

"Miłość z TikToka" to historia o dojrzewaniu, poszukiwaniu siebie i swojego miejsca w czasoprzestrzeni. To opowieść o pragnieniach. Bazyl i Maks, bo to z ich perspektywy śledzimy całą akcję, pragną zrozumienia, akceptacji, wsparcia oraz miłości. Różnych rodzajów miłości - od przyjaciół, od rodziców i tej najbardziej nieoczekiwanej - od siebie samych.

Tym, co absolutnie ujęło mnie podczas czytania, jest rozwijająca się relacja pomiędzy dwójką głównych bohaterów. Przemyślana, otoczona ogromną odautorską troską - rozgrzała moje serce. Dwutorowa narracja pozwoliła mi dokładnie wejrzeć w psychikę obu chłopców, przez co dużo bardziej mogłam się z nimi utożsamić. Muszę tutaj zaznaczyć, że oczywiście zakochałam się po raz kolejny w tym roku, a Maks oficjalnie dołącza do grona moich książkowych mężów.

Język autorki jest świetny. Przepełniony pięknymi przenośniami, świetnym humorem, autentycznością i zgrabnymi, błyskotliwymi dialogami. Postaci mają swoją unikalną osobowość, każdy jest inny i pozbawiony stereotypów. Ich zalety i wady sprawiają, że żyją nawet po zamknięciu książki. Oddychają i myślą, podejmują decyzje i dokonują wyborów.

"Miłość z TikToka" nieodwołalnie mnie oczarowała. Życzę sobie więcej takich dzieł.

"Nie liczba przyjaciół świadczy o ich wartości"

"Znalazłem Ciebie, a Ty pomogłeś mi odnaleźć SIEBIE"

"Miłość z TikToka" to historia o...

❤️Opinia BT❤️

Tytuł: Miłość z TikToka
Seria: Perseidy
Autor: @magdalena.piorunska
Wydawnictwo: @znak_literanova @perseidy_seria

❤️Moja ocena❤️
⭐8/10

Zapewne każdy z nas pamięta swoje szkolne lata, prawda?
Czy u Was w szkołach również były takie najpopularniejsze grupki osób, z którymi chciał się zadawać każdy kto chciał być lubiany przez innych, kto nie chciał być niewidzialny?
Ja zdecydowanie nie chciałam, być na językach wszystkich, trzymałam się na uboczu, mając kilku bliskich znajomych i to mi w zupełności wystarczyło. A jak było z Wami? Chcieliście być znani? A może niektórzy z Was należeli do tej popularnej grupki dzieciaków?
W książce do której z recenzją dzisiaj do Was przychodzę, jest właśnie taka szkolna popularna grupa nastolatków, którzy królują na TikToku.
W tej części serii główne skrzypce grają Bazyl, który należy właśnie do tej grupy i Maks, który gardzi ich sławą.

Bazyl to popularny licealista, a szkolna grupa do której należy króluje na TikToku. Jest wysportowany i trenuje pewną dyscyplinę, z którą jeszcze nie miałam okazji spotkać się w książkach. Lubi nagrywać na TikToka tak samo jak lubi zbierać z tego tytułu profity.

Maks to wyoutowany gej, który nie kryje się ze swoją orientacją. Gardzi sławą, którą posiadają wszyscy członkowie grupy do której należy Bazyl, jak i social mediami. To licealista z pisarskimi aspiracjami, który podkochuje się w swoim nauczycielu.

Książkę mogłam przeczytać dzięki BT zorganizowanym przez @livrocat za co serdecznie dziękuję ❤️

Wielki plus dla autorki za to, że odważyła się poruszyć w tej jednej książce, aż tyle ważnych wątków, którymi są social media, które teraz wśród młodzieży, ale i również wśród dorosłych są codziennością, bez której niektórzy nie wyobrażają sobie już teraz życia, szkoły, która dla niektórych nastolatków nie jest najlepszym okresem ich życia oraz wątek LGBT i trudy z jakimi przyszło zmierzyć się nastolatkom w tym świecie, w którym homofobia jest niestety bardzo popularnym zjawiskiem.
W tej historii doszło do zderzenia dwóch światów i dwóch charakterów. Elitarna szkoła i dzieciaki z dzianymi rodzicami, którzy myślą, że ten świat należy właśnie do nich i że wszystko im wolno. Ale uwaga wśród nich znaleźli się dwaj nastolatkowie, którzy są całkiem inni pod pewnymi względami. Jeden z nich co prawda ma bogatych rodziców, ale należy do spokojnych osób, nie w głowie mu imprezy i alkohol. Drugi z nich upodobnił się do tych dzieciaków z pieniędzmi dzianych rodziców, ale żeby żyć na takim samym poziomie musi na to zapracować.
Co się stanie gdy oba te światy i charaktery zetkną się ze sobą, gdy zostaną obarczeni wspólnym zadaniem?
Maks i Bazyl z początku pałają do siebie niechęcią, lecz z czasem ich znajomość i kontakt, który muszą między sobą nawiązywać przeradza się w uczucia, których raczej oboje się nie spodziewali, a już na pewno nie spodziewali się ich ich znajomi.
W tej historii zawarte zostały trudy życia codziennego nie tylko nastolatków. Pokazuje jaki wpływ na nasze życie mają social media i co tak naprawdę się za nimi kryje. Kłamstwo, zdrada i obłuda to tylko niektóre z minusów social mediów takich jak TikTok, gdzie ludzie zamieszczający różne treści zakładają maski za którymi ukrywają swoje prawdziwe oblicze i prowadzą życie na pokaz. I to wszystko dla popularności w internecie.
Historia ta opowiada również o akceptacji. Zarówno o tej okazanej od innych osób jak i o akceptacji samego siebie, bo czyż nie jest ona najważniejsza? To dzięki niej Maks był w stanie zawalczyć o siebie.
Jaki będzie koniec historii tych dwóch chłopaków, których przeciwieństwa widać gołym okiem? Czy można liczyć w ich przypadku na happy end?
Aby się tego dowiedzieć sięgnijcie po książkę “Miłość z TikToka”. Ja niecierpliwie czekam na kolejne części.

#miłośćztiktoka #perseidyseria #magdalenapioruńska #wydawnictwoznakliteranova #bookstagram #polskiebookstagramy #bookowykot #romansowelove #mojaopinia

❤️Opinia BT❤️

Tytuł: Miłość z TikToka
Seria: Perseidy
Autor: @magdalena.piorunska
Wydawnictwo: @znak_literanova @perseidy_seria

❤️Moja ocena❤️
⭐8/10

Zapewne każdy z nas pamięta swoje szkolne lata, prawda?

~ Mamy tu dwóch całkowicie różnych od siebie bohaterów Maksa który uwielbia pisać, jest skryty ,cichy i szalenie inteligentny ,przyjaźni się z Freią dziewczyną prowadząca bookstagrama .
Natomiast Bazyl to szkolny osiłek, gwiazda TT wraz ze swoją paczką nie wiedzieć czemu kojarzą się z licealistami szkoły dla elity, a dla fejmu i rozgłosu nie cofną się przed niczym .
Tych dwóch chłopaków z całkowicie różnych światów zaczyna łączyć coś więcej niż tylko obowiązek napisania pracy za karę nadaną przez nauczyciela...
Ale czy skończy się to dobrze ? Zwłaszcza w tak toksycznym środowisku? Szczerze zachęcam po sięgnięcie tej pozycji ! Jestem nią bardzo ale to bardzo mile zaskoczona 📖👌
Mamy tu nie tylko romans ale również obraz tego jak niebezpieczne i niszczące może być środowisko influencerskie .

Tych...

Było ok, ale bez szału.

Było ok, ale bez szału.

Prawdziwe i wciągające. Do tego te portrety bohaterów - palce lizać!

Prawdziwe i wciągające. Do tego te portrety bohaterów - palce lizać!

Urocze to było, mega się wciągnęłam. Bohaterowie bardzo przypadli mi do gustu, fajnie było obserwować rozwój ich relacji. Miłym dodatkiem były ilustracje na końcu każdego rozdziału. Losy Frei i Agata średnio mnie interesują, ale raczej sięgnę po kolejny tom.

Książka na jedno popołudnie. Dosłownie. Zaczęłam o 17 skończyłam o 22, z przerwą na usypianie dziecka. Oczekiwałam czegoś innego, gdy sięgałam po ta książkę. Bardziej w stylu Date me Bryson Keller lub podobnego cukierkowego romansu. Mam wrażenie, że autorka nie za bardzo potrafiła się zdecydować czy chce napisać młodzieżówkę czy książkę dla dorosłych czytelników, przez co wyszedł groch z kapustą. Wszystko dzieje się za szybko, niektóre wątki są niejasne i choć domyślam się, że mają być zaczątkiem do kolejnych tomów, to ja nie mam zamiaru kontynuować przygody z tą pisarka. Jednym plusem tej książki jest Maks, który trafił w moje serce, choć uważam jego charakter za niewykorzystany potencjał. Pozostałe postacie są niekonsekwentne i zmieniają się w ciągu sekundy. Najgorszy zarzut jaki mam do tej książki, to, że wszystko jest takie spłycone. Mam wrażenie, że pływałam w niej na powierzchni, a przecież pod spodem było jeszcze tyle możliwości. Raczej nie polecam.

Moim zdaniem TikTok to jeden wielki zabieracz czasu. Wchodzisz tam na chwilę, a wychodzisz po kilku godzinach. Oglądasz śmieszne filmiki, teorie spiskowe, ludzi robiących z siebie idiotów i słodkie zwierzaczki, a czas wokół nieprzerwanie leci. Mam wrażenie, że ta platforma zmienia ludzi i ukazuje ich zupełnie inne oblicze.

Magdalena Pioruńska w swojej powieści pokazuje właśnie, że ludzie zakładają zupełnie inną maskę, tworząc materiały w internecie. Jej historia nawiązuje do zakłamanego świata TikToka, gdzie króluje obłuda, zdrada i kłamstwo.

W tej powieści poznajemy dwa przeróżne charaktery. Z jednej strony mamy Maksa, który kocha tworzyć i pisać oraz skrycie podkochuje się w swoim nauczycielu. Gardzi social mediami i nie ukrywa się z tym, że jest gejem. Zdecydowanie może liczyć na wsparcie swoich bliskich. Z drugiej strony mamy członka bandy TikTokowej, czyli Bazyla. Uwielbia nagrywać filmiki, być w centrum uwagi, ale nie po drodze mu ze świetnymi wynikami w szkole.

Ta dwójka nigdy nie pałała do siebie sympatią, ale zostają połączeni w skutek wspólnej pracy na zaliczenie w szkole. Bazyl musi koniecznie poprawić swoje oceny, a Maks napisać artykuł dotyczący publikowania treści w social mediach. Chcąc nie chcąc, obaj muszą liczyć na swoje wsparcie. Nie wiedzą jeszcze jak wiele ich łączy.

Ta książka nie była idealna, miała zarówno wady i zalety, ale ciekawość zwyciężyła i doczytałam ją do końca. Mimo, że historia była przewidywalna, to miło spędziłam z nią czas i jestem pewna, że sięgnę po kolejne tomy serii. Autorka ukazuje, że rzeczy publikowane w internecie zdecydowanie różnią się od realnego życia. Ludzie zakładają maski sztuczności, żyją w zakłamaniu tylko dla zyskania popularności. Relacja jaka połączyła głównych bohaterów, została świetnie opisana i kibicowałam tej dwójce podczas lektury. Obydwoje po części skradli moje serce. Mimo, że książkę mi się dobrze czytało, to niektóre sceny i dialogi bym zmieniła. Ogromny plus za wydanie tej książki w tak przepiękny sposób!

Magdalena Pioruńska w swojej powieści pokazuje...

Po książkę sięgałam z zaciekawieniem. Z wszystkich opinii które do tej pory gdzieś do mnie dotarły i recenzję które otrzymałam w większości były to zachwyty na temat tego jakie tematy są poruszane i w jaki sposób są one opisane.
U mnie książka wzbudziła bardzo sprzeczne emocje, ponieważ czytając ją postawiłam się w roli matki którą jestem, matki nastolatki która też jest w szkole o konkretnym profilu, może nie aż tak elitarnym ale są tu zachowania które nie powinny mieć miejsca i dziwi mnie to że nie została na to zwrócona większa uwaga.

Ogromny plus dla autorki za poruszenie tematu LGBT i mediów społecznościowych– w dzisiejszych czasach jest to dość kontrowersyjny temat i każdy ma do tego inne podejście, Ja swoje dziecko uczę tolerancji i nie wyobrażam sobie aby do szkoły do której chodzi doszło do takiej sytuacji jaka jest opisana w książce. Wiemy że sporo rzeczy jest fikcją literacką, natomiast sama autorka też sugerowała się swoimi własnymi obserwacjami i to jest w tym wszystkim tak bardzo mocno przerażające.
Dlatego tak bardzo wstrząsnęło mną w momencie czytania, że szkoła nie reaguje na hejt. Nie wyobrażam sobie nauczyciela który wie o jakimś znęcaniu się, czy psychicznym, czy fizycznym nad uczniem i zero reakcji, zero wyciągania konsekwencji. Autorka świetnie to pokazała.
Bohaterowie książki są bardzo specyficzni, na początku mamy trochę chaosu, ale z każdą kolejną stroną wszystko się nam układa.
Jestem pozytywnie zaskoczona chociaz na początku mialam sceptyczne podejście.

Jedno co mogę powiedzieć po tę książkę powinno sięgnąć wielu rodziców bo może bardzo otworzyć oczy na to jak wychowywane są dzieci.

• Przeczytane 2023
  • LGBTQ+