Widzew. Reaktywacja

Widzew. Reaktywacja
Sine Qua Non
2023-05-17
2023-05-17

Generalnie książka dotknięta palcem tego co to ateiści, tacy jak ja, twierdzą że go nie ma. Naprawdę fajnie napisana, z pomysłem, niezłym piórem, dobrze rozłożonymi proporcjami. Przeżył człowiek raz jeszcze ten czas niezwykły, cierniem, cierpieniem ale i nieziemskimi podnietami okraszony. Do autora i publikacji mam jednak jeden zarzut, niestety mucios duży. Ledwie parę zdań autor poświęcił na temat największego fenomenu ostatnich lat dotyczącego tego klubu mianowicie szaleństwa karnetowego, które stawia Widzew na wyjątkowej pozycji w skali kraju. Coś takiego w Polsce do tej pory nie miało bowiem precedensu i skwitowanie tego ledwie paroma zdaniami, zamiast uczczenia całym rozdziałem, uważam wręcz za skandal. Bo to My, Czerwona Armia (nie mylić z Armią Czerwoną) Widzewa podnieśliśmy ten klub z upadku i trwamy, pomimo faktu, że sportowo w tym czasie, delikatnie pisząc, bywało różnie o czym książka uczciwie informuje/przypomina. Jak się pół Łodzi trzęsie to też każdy w mieście wie gdzie się tańce odbywają i to też warto by było wyraźniej odnotować. Tyle zarzutów z mojej strony. Poza tym dla każdego Widzewiaka lektura to obowiązkowa, czy reszta się pożywi? Ot pytanie. Spróbować, moim skromnym, można ale lektura to raczej dla wtajemniczonych i zainteresowanych tematem. Dziękuje za uwagę.

Mimo, że jestem od ponad 40 lat kibicem Widzewa (takim z karnetem od lat, będąc wśród tegorocznych rekordzistów Polski w dobowej sprzedaży karnetów, jaki pobiliśmy w 2023 roku, zresztą poprzedni też należał do kibiców Widzewa) ocenę dałem doceniając ogrom pracy autora, choć wiem, że nie-kibic Widzewa nie będzie tej opowieści chłonął z taką pasją, jak ja.

To prawdziwe kompendium wiedzy o tym, jak z upadającego klubu w osiem lat powstała drużyna, która znów zagrała w ekstraklasie. Pokazuje wszystkich ludzi, którzy pomagali lepiej czy gorzej Widzewowi, jego wiernych kibiców, którzy dawali i dają do dziś duże pieniądze i ogromne wsparcie zespołowi (już w III lidze przychodziło na mecz 17 000 ludzi, a bilety sprzedawane są dla 20-21 tysięcy, bo zwykle karnetowicze wiedząc, że na mecz nie mogą przyjść oddają bezpłatnie klubowi swoje miejsca, by ten mógł je znów sprzedać, gdzie by to przeszło?).

Oglądałem chyba wszystkie mecze transmitowane przez klubową telewizję. Kilka razy byłem na stadionie, więc miałem okazję obserwować wszystkie wydarzenia, jakie były w książce opisane, ale dopiero teraz zrozumiałem ogrom pracy, stresu, błędów, niepowodzeń, radości, jaka towarzyszyła ludziom, którzy próbowali przywrócić nasz klub na miejsce, na jakie zasługiwał - do ekstraklasy.

Świetna książka - obowiązkowa dla kibiców Widzewa i myślę ciekawa dla miłośników polskiej piłki ligowej bez względu na sympatie.

To prawdziwe...

Bardzo dobra pozycja, pokazująca trochę klubowej kuchni. Podczas czytania można sobie uzmysłowić jak dużo Widzew znaczy dla kibiców i ile byli oni w stanie z siebie dać żeby klub przetrwał. Polecam!

Mecze Widzewa znane są wielkiej rzeszy kibiców. Zawsze cały stadion jest zapełniony kibicami nie tylko z samej Łodzi, lecz również z całej Polski. Jak jedzie się na mecz, cała Łódź przepełniona jest autami różnych rejestracji. Samochodami ozdobionymi szalikami z kompletem kibiców w środku. Na stadionie króluje nie tylko płeć męska, jest również dużo kobiet (jestem jedną z nich) i dzieci. Cała rodzina dopinguje swoją drużynę do walki o punkty w tabeli. Doping słychać aż stadion drży. Oprawa zawsze jest bardzo widowiskowo przygotowana. Widzew bez względu, w jakiej lidze grał, kibice nigdy nie zawiedli i zawsze byli przy drużynie, którą tak kochają. Tych emocji nie można do niczego porównać- aby to poczuć, trzeba tam być.

Książka jest pięknie oprawiona, a w środku można znaleźć zdjęcia, które oddają wielkie chwile drużyny i wspaniałych ludzi, którzy włożyli duży wkład, by drużyna mogła się podnieść po upadku i spadku w 2015 roku. Książka opowiada, jak Widzew niczym feniks odradza się z popiołu, bo jest znany z tego, że jest niezniszczalny.

Widzew to klub, który ma długą historię sportową, grał z Liverpulem, Juventusem i Manchesterem City, po których zyskał wielki szacunek i wiernych kibiców w całej Polsce. Ten zespół wzbudza szacunek i respekt, nawet u największych rywali.

Autor w tej książce opisze o sukcesach, jak również porażkach, tej drużyny. Nie braknie trudnych tematów: kłótni, konfliktów i skandali. To historia, która bez cenzury przybliży punkt widzenia złych decyzji zarządu, jak również tych dobrych np. rekordowych sprzedaży karnetów.

Jak tylko zobaczyłam tę książkę, wiedziałam, że będzie to super prezent dla mojego męża wiernego kibica od najmłodszych lat, jak również dla mnie. Mąż zaraził mnie miłością do tej drużyny czerwono-biało-czerwonych i już prawie osiemnaście lat jeżdżę wraz z nim na stadion, kiedyś ten stary i teraz ten nowy, aby dawać głośny doping, który wzmacnia zawodników, dając im przewagę emocjonalną nad przeciwnikiem. Książka pomogła mi poznać tę drużynę od wewnątrz. Na taką opowieść zasługuje RTS.

"Widzew: Reaktywacja" to pasjonująca podróż przez historię klubu, która wciąga od pierwszej strony i nie pozwala oderwać się aż do ostatniej kropki. Jej lektura to niczym pływanie po stronach, które kuszą, intrygują i wciągają, sprawiając, że pragnie się odkrywać zawartość każdej kolejnej kartki.

Godna polecenia dla wszystkich fanów sportu, pasjonatów historii klubów oraz tych, którzy poszukują inspirującej historii.

Godna polecenia dla wszystkich fanów sportu, pasjonatów historii klubów oraz...

Znakomita książka Bartłomieja Stańdo, relikwia dla Widzewskiej społeczności, polecam kibicom RTS!

Duży plus za utrzymanie książki w formie opowieści a nie suchego wywiadu z bohaterami. Bardzo dobrze się czyta, materiał zakulisowy bardzo ciekawy dowodzący o dużym zaangażowaniu również ludzi o których mało w mediach wiemy a którzy dużo poświęcili czas i oddania naszemu klubowi za co wielkie dzięki!

Rewelacja

Rewelacja

sporo "mięska", dla kibiców Widzewa pozycja obowiązkowa.

sporo "mięska", dla kibiców Widzewa pozycja obowiązkowa.

Bardzo dobra pozycja dla fanów naszej rodzimej Ekstraklasy. Książka w przystępny dla czytelnika sposób przedstawia powrót na salony wielkiej marki w Polsce jaką jest Widzew Łódź.

• SQN
  • EmpikGO