rozwińzwiń

Ostatnia róża Szanghaju

Okładka książki Ostatnia róża Szanghaju Weina Dai Randel
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Ostatnia róża Szanghaju
Weina Dai Randel Wydawnictwo: Znak literatura piękna
480 str. 8 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2023-07-12
Data 1. wyd. pol.:
2023-07-12
Liczba stron:
480
Czas czytania
8 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324066254
Tłumacz:
Ewa Ratajczyk
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Wyróżniona opinia i

Ostatnia róża Szanghaju



przeczytanych książek 711 napisanych opinii 428

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
129 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
199
172

Na półkach:

Do powieści Weiny Dair Randel mam dwojaki stosunek. Z jednej strony zafascynowało mnie tło opisanych w niej wydarzeń- burzliwe czasy II Wojny Światowej przedstawione z zupełnie nieznanej mi perspektywy okupowanego przez Japonię Szanghaju, a także ogromnie ciekawy wątek migracji Żydów w tamte regiony. Z drugiej zaś strony rozczarowała mnie niezbyt ciekawa i, niestety, płytko przedstawiona relacja głównych bohaterów. Mimo to nie żałuję, że sięgnęłam po "Ostatnią różę Szanghaju", jest to powieść wyróżniająca się na tle typowych historii miłosnych z czasów II WŚ.

Do powieści Weiny Dair Randel mam dwojaki stosunek. Z jednej strony zafascynowało mnie tło opisanych w niej wydarzeń- burzliwe czasy II Wojny Światowej przedstawione z zupełnie nieznanej mi perspektywy okupowanego przez Japonię Szanghaju, a także ogromnie ciekawy wątek migracji Żydów w tamte regiony. Z drugiej zaś strony rozczarowała mnie niezbyt ciekawa i, niestety, płytko...

więcej Pokaż mimo to

avatar
770
396

Na półkach: ,

Historia ciekawa, chociaż czasami mi się dłużyła. Faktem jest, że mamy zupełnie inną kulturę i zwyczaje niż Chińczycy i może dlatego trudno mi czasem było zrozumieć zachowanie bohaterki. Warto jednak poznać trudne czasy wojny w Chinach.

Historia ciekawa, chociaż czasami mi się dłużyła. Faktem jest, że mamy zupełnie inną kulturę i zwyczaje niż Chińczycy i może dlatego trudno mi czasem było zrozumieć zachowanie bohaterki. Warto jednak poznać trudne czasy wojny w Chinach.

Pokaż mimo to

avatar
464
85

Na półkach: ,

Bardzo ładna książka, wzruszająca i trzymająca w napięciu do ostatniej ostatniej strony. Temat żydowskich uchodźców w Szanghaju w trakcie II Wojny Światowej był mi całkowicie nieznany i z ciekawością śledziłam historię głównego bohatera. Również elementy kultury chińskiej, zwłaszcza te koncentrujące się na pozycji kobiet w społeczeństwie, było ciekawym uzupełnieniem książki. Czasami miałam jednak wrażenie, że akcja toczy się zbyt szybko i brakuje większego rozwinięcia niektórych wątków, zwłaszcza tego miłosnego. Pomimo wszystko polecam!

Bardzo ładna książka, wzruszająca i trzymająca w napięciu do ostatniej ostatniej strony. Temat żydowskich uchodźców w Szanghaju w trakcie II Wojny Światowej był mi całkowicie nieznany i z ciekawością śledziłam historię głównego bohatera. Również elementy kultury chińskiej, zwłaszcza te koncentrujące się na pozycji kobiet w społeczeństwie, było ciekawym uzupełnieniem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
4975
4766

Na półkach:

Temat ciekawy okupacja Japońska w Chinach. Wątek romantyczny,taki sobie . Ale za to ten typowo okupacyjny bardzo dobrze opisany.

Temat ciekawy okupacja Japońska w Chinach. Wątek romantyczny,taki sobie . Ale za to ten typowo okupacyjny bardzo dobrze opisany.

Pokaż mimo to

avatar
1971
1713

Na półkach: , , , , ,

Za mną kolejna piękna i wzruszająca historia burzliwej i zakazanej miłości na tle II wojny światowej.Tym razem akcja dzieje się Szanghaju,gdzie Chiny toczą wojnę z Japonią i borykają się z okrutnym okupantem jakim jest właśnie Japonia. Na tle tych brutalnych wydarzeń tworzy się piękna,romantyczna ,ale i zakazana miłość.Miłość dwojga ludzi pochodzących z dwóch różnych światów.Miłość,która nigdy nie powinna się przydarzyć.
Autorka tak pięknie napisała swą powieść ,że nie mogłam się od niej oderwać,przeniosła mnie w zupełnie inny,nieznany mi dotąd świat.Poznałam nie tylko chińską kulturę i zwyczaje,ale rolę i pozycję chińskich kobiet,a przede wszystkim poznałam historię niemieckich Żydów szukających schronienia w Azji.
Dla mnie była to nie tylko ciekawa i egzotyczna podróż w odległy świat,ale i niezwykła i poruszająca lekcja historii.

Za mną kolejna piękna i wzruszająca historia burzliwej i zakazanej miłości na tle II wojny światowej.Tym razem akcja dzieje się Szanghaju,gdzie Chiny toczą wojnę z Japonią i borykają się z okrutnym okupantem jakim jest właśnie Japonia. Na tle tych brutalnych wydarzeń tworzy się piękna,romantyczna ,ale i zakazana miłość.Miłość dwojga ludzi pochodzących z dwóch różnych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2267
728

Na półkach: , , ,

„Ostatnia róża Szanghaju” Weina Dai Randel od Wydawnictwo Znak to piękna powieść obyczajowa retro z romansem dwójki nieznajomych, których losy zostały złączone. Od momentu, gdy przeczytałam „Gejszę” uwielbiam historie miłosne osadzone w Japonii, pradawnych Chinach. Osadzone wśród feudalnego społeczeństwa, w którym bardzo ważne są powiązania pomiędzy przedstawicielami różnych klas. W którym nie liczy się, kto jest kim, ale kto skąd pochodzi.

Podczas II Wojny Świątowej w roku 1940 w okupowanym przez Japończyków Szanghaju Aiyi Shao – młoda Chinka, właścicielka nocnego klubu spotyka Ernesta Reismanna, biednego żydowskiego uchodźcę, który pięknie gra na pianinie, dzięki czemu znajduje zatrudnienie w klubie Aiyi. Los nie jest jednak dla nowych znajomych łaskawy. Ich dzieje zostają rozdzielone przez historię, która również nie daje żadnej szansy na jakiekolwiek przyszłe spotkanie.


Przepiękna powieść!!! Bardzo dobrze napisana, głęboko przemyślana, długo zostanie przeze mnie zapamiętana.

Na przekór opisowi Wydawcy powieść zaczyna się od 1980 roku w Szanghajskim pokoju hotelowym. Dzięki narracji pierwszoosobowej poznajemy bohaterkę, którą widzimy oczami wyobraźni siedzącą na wózku inwalidzkim, która o sobie myśli w następujący sposób: „Mam sześćdziesiąt lat, jestem bizneswoman, filantropką i kobietą dręczoną rozterkami. Na dzisiejsze spotkanie ubrałam się w przemyślany sposób – w czarny kaszmirowy sweter, haftowaną żółtą bluzkę, czarne spodnie i wykonany na zamówienie but. Mam ogromną nadzieję, że wyglądam elegancko i skromnie, jak na stateczną miliarderkę przystało”. Czy sześćdziesiąt lat to wiek stateczny? Od razu pomyślałam, że raczej nie. Ale versus wydarzeń opisanych w roku 1940, czyli czterdzieści lat wcześniej, faktycznie Aiyi może widzieć się w ten sposób. I to ta narracja naprzemienna, retrospekcja sięgająca do 1940, do losów Aiyi prezentowanych z jej punktu widzenia spowodowała, że odebrałam powieść w sposób bardzo osobisty, głęboko relacyjny. Czym innym jest narracja w rozdziałach zatytułowanych Ernest, która jest narracją trzecioosobową. O ile Aiyi sama o sobie opowiada, o tyle historię Ernesta poznajemy przez ocenę wszystkowiedzącego narratora występującego w trzeciej osobie.

Wszystkie rozdziały są ponumerowane. Jest ich łącznie dziewięćdziesiąt dwa. Jak już wspomniałam powyżej przed każdym rozdziałem znajduje się informacja, czy to historia napisana z perspektywy Aiyi czy Ernesta.

„Z ojczyzny wypędzono go dlatego, że był Żydem; teraz, gdy pokonał ocean i znalazł się na obcej ziemi, przepędzano go znowu przez to, że był uchodźcą.” – „Ostatnia róża Szanghaju” Weina Dai Randel.

Historia wojenna jest zawsze bardzo dobrym tłem romansu. Tym bardziej, że jest to romans osób, które często tylko dzięki niej miały szansę się spotkać. Możliwe, że przez to, iż wojna rodzi silne uczucia, opowieści miłosne tak trafiają w nasze serca, tak odbieramy je emocjonująco. Do tego sama Aiyi, niesamowita kobieta w wojennej zawierusze. Wyobrażacie to sobie! Właścicielka klubu nocnego. Idealnie Autorka zobrazowała ten retro, dawno miniony świat. Czytając miałam poczucie podobieństwa do „Casablanki” amerykańskiego melodramatyczny filmu w stylu noir w reżyserii Michaela Curtiza z 1942 roku, którego akcja dzieje się w czasie II wojny światowej, w kontrolowanym przez Francję Vichy marokańskim mieście Casablanca. W filmie parę kochanków brawurowo zagrali Humphrey Bogart jako Rick Blaine oraz Ingrid Bergman jako Ilsa Lund. Sama nie wiem skąd to skojarzenie. Może ta atmosfera. Możliwe, że klub nocny, z alkoholem, gorącą atmosferą i pianistą. Może stroje, piękne ubrane i pomalowane kobiety z wąskimi brwiami. Możliwe, że ten cały blichtr, mimo toczących się działań wojennych i mimo aktywności okupantów. Nie wiem nawet czy to skojarzenie jest dobre.

Mam tylko pewność, że powieść „Ostatnia róża Szanghaju” Weiny Dai Randel to pięknie opowiedziana historia o czasach, które już minęły i o bohaterach, których losy chwytają nas za serce. Do tego naprawdę napisana w bardzo dobry, literacki sposób. Serdeczenie polecam.

„Ostatnia róża Szanghaju” Weina Dai Randel od Wydawnictwo Znak to piękna powieść obyczajowa retro z romansem dwójki nieznajomych, których losy zostały złączone. Od momentu, gdy przeczytałam „Gejszę” uwielbiam historie miłosne osadzone w Japonii, pradawnych Chinach. Osadzone wśród feudalnego społeczeństwa, w którym bardzo ważne są powiązania pomiędzy przedstawicielami...

więcej Pokaż mimo to

avatar
174
173

Na półkach: ,

Żydowski uchodźca Ernest Reisman ucieka wraz ze swą młodszą siostrą z nazistowskich Niemiec do okupowanego przez Japończyków Szanghaju. Poznaje młodą Chinkę Aiyi Shao, właścicielkę nocnego klubu, która wbrew rodzinie zatrudnia Ernesta jako pianistę.Tych dwoje, jakże różnych ludzi połączyła pasja do jazzu a później również gorące uczucie. Niestety Aiyi jest już zaręczona i wydaje się, że ich miłość nie doczeka się spełnienia.Czy dwoje kochających się ludzi jest w stanie pokonać wszystkie przeciwności losu? Jaki będzie finał tej zakazanej miłości?
Jak nieoczywiste wybory, błędne decyzje, strach i beznadzieja wpłyną na ich determinację aby być razem na przekór wszystkiemu?

Autorka na przykładzie swoich bohaterów w interesujący sposób zaprezentowała różnice społeczne i kulturowe między Europejczykami a Chińczykami i Japończykami.Pisarka opowiedziała nam o Szanghaju, który stał się bezpieczną przystanią dla tysięcy europejskich Żydów, aż do momentu przystąpienia Japonii do wojny i pokazała jak brutalność i okrucieństwo ich żołnierzy w niczym nie ustępowało niemieckim oprawcom. Swojej opowieści o bólu, stracie i bezustannej walce o przetrwanie autorka przeciwstawiła w bardzo sugestywny i malowniczy sposób prawdziwe umiłowanie muzyki przez ludzi należących do innych kultur.

Jest to kolejna książka o zakazanej miłości i chociaż przybliża nam historię i kulturę Państwa Środka to jednak jest tylko następna opowieść mająca przypaść do gustu kobietom.

"Ostatnia róża Szanghaju" to powieść o wojnie i miłości a ludzi obowiązują tylko prawa okupanta, nawet prawo do miłości.

🔥Ocena 1-10: 7
⭐️ Za książkę dziękuję Wydawnictwu Znak

Żydowski uchodźca Ernest Reisman ucieka wraz ze swą młodszą siostrą z nazistowskich Niemiec do okupowanego przez Japończyków Szanghaju. Poznaje młodą Chinkę Aiyi Shao, właścicielkę nocnego klubu, która wbrew rodzinie zatrudnia Ernesta jako pianistę.Tych dwoje, jakże różnych ludzi połączyła pasja do jazzu a później również gorące uczucie. Niestety Aiyi jest już zaręczona i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
105
76

Na półkach:

Warto przeczytac przede wszystkim dla poznania tej wojennej strony,ktorej nie znamy. II wojna swiatowa w azji kojarzy Nam sie wlasciwie tylko z Pearl Harbor oraz z Hiroshima i Nagasaki. Tutaj dostajemy bardzo ciekawe historyczne tlo,o ktorym wlasciwie nie mialam wczesniej pojecia.
Historia jest piekna i wzruszajaca. Wielka milosc,bol,strata oraz rodzinne perypetie i tradycje. Brutalnosc wojny. Warto przeczytania pozycja

Warto przeczytac przede wszystkim dla poznania tej wojennej strony,ktorej nie znamy. II wojna swiatowa w azji kojarzy Nam sie wlasciwie tylko z Pearl Harbor oraz z Hiroshima i Nagasaki. Tutaj dostajemy bardzo ciekawe historyczne tlo,o ktorym wlasciwie nie mialam wczesniej pojecia.
Historia jest piekna i wzruszajaca. Wielka milosc,bol,strata oraz rodzinne perypetie i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
483
236

Na półkach:

Powieść, po której oczekiwałem jednak nieco więcej. Owszem – mamy burzliwą historię miłosną. Bohaterami - Chinka z zamożnych sfer i żydowski bezpaństwowiec - uciekinier z ogarniętych antysemicką histerią Niemiec. Zdarzenia układają się początkowo pod dyktando chińskiej, surowej wobec kobiet obyczajowości, w świetle której tego typu związek byłby sprzeczny z wszelkimi obowiązującymi zasadami. Życie bywa jednak przewrotne i tak dzieje się i w tym przypadku. Scenariusz dalszych zdarzeń zaczyna jednak układać wojna japońsko – chińska i okupacja Szanghaju. Początkowo wojna stanowi dalsze tło, ale w dalszej części książki tragiczne wydarzenia zaczynają dziać się już na pierwszym planie tej historii. Opisy scen momentami, zwłaszcza skutków wojny dla ludności cywilnej, są dość drastyczne. Powieść rozgrywa się w dwóch perspektywach czasowych, przy czym wspomnienia wojenne opisywane są przemiennie przez każdego z dwojga głównych bohaterów. W powieści zabrakło mi szerszego i bardziej szczegółowego opisu miejsca wydarzeń, bądź co bądź - z naszego punktu widzenia – dość egzotycznego. Czytałem już lepsze opowieści dziejące się w kulturach o obyczajach radykalnie innych niż nasze (np. Shantaram). Przede wszystkim jednak raziło mnie tu nagromadzenie słabo uprawdopodobnionych przypadków niosących dla dalszego przebiegu zdarzeń kluczowe skutki i konsekwencje, a niektóre sytuacje i zdarzenia uważam wręcz za niewiarygodne (np. scena z porwaniem czołgu). W sumie lektura zasługująca na pozytywne oceny, choć nie porywająca.

Powieść, po której oczekiwałem jednak nieco więcej. Owszem – mamy burzliwą historię miłosną. Bohaterami - Chinka z zamożnych sfer i żydowski bezpaństwowiec - uciekinier z ogarniętych antysemicką histerią Niemiec. Zdarzenia układają się początkowo pod dyktando chińskiej, surowej wobec kobiet obyczajowości, w świetle której tego typu związek byłby sprzeczny z wszelkimi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1222
729

Na półkach: , , ,

Całość na: http://www.ksiazkowewyliczanki.pl/2023/10/co-przezya-ostatnia-roza-szanghaju.html

Byłam niezwykle ciekawa tej historii, przede wszystkim dlatego, że mało w moje ręce wpada książek o II wojnie w Azji. Zupełnie inny obraz świata, a jednak tak samo wielka doza tragedii i terroru. Autorka wraz z rozwojem tej historii przeprowadza bohaterów przez różne etapy wojny, pokazuje ich rozwój w tym mieście, ale i degradację społeczną. Udało jej się pokazać jak różne grupy społeczne przez japońskie naciski zmieniały się. Pojawiają się tu bogaci Chińczycy, z całą spuścizną historyczną, ale również imigranci z Europy, którzy tysiącami emigrowali do Azji i którzy szukają możliwości zarobku i ułożenia sobie życia, ale jest to w większości niemożliwe. Pojawiają się obozy dla obcokrajowców, którzy dość licznie zamieszkiwali Szanghaj.

Historia jest trudna i przepełniona bólem. Czym bliżej końca, tym więcej smutku i niepewności jutra się w niej pojawia. Na kartach powieści znaleźć można duże grono bohaterów, w dużej mierze drugoplanowych. Ciekawe postacie, dobrze wykreowane, z wyrazistymi zachowaniami, sprawiają, że podczas lektury ma się wrażenie przebywania na gęsto zaludnionych ulicach Szanghaju, odwiedzenia czy to klubów, czy chińskich domów, czy mniej przyjaznych dzielnic miasta.

"Ostatnia róża Szanghaju" oddaje czytelnikowi bardzo różne emocje, które powodują, że ciężko oderwać się od lektury. Miłość i nienawiść, śmierć i smutek, zdrada i pogodzenie, strata i odnalezienie. Ten tygiel emocji osadzony jest w tyglu kulturalnym, mieście, które łączy tradycję z nowoczesnością, zamknięcie z nowym otwarciem. Mnogość bohaterów i ich historii, to wszystko splatają tragiczne czasy okupacyjne. Lektura tej pozycji jest niezwykle ciekawa, wciągająca, choć momentami niesamowicie trudna i bolesna. Warto po nią sięgnąć.

Całość na: http://www.ksiazkowewyliczanki.pl/2023/10/co-przezya-ostatnia-roza-szanghaju.html

Byłam niezwykle ciekawa tej historii, przede wszystkim dlatego, że mało w moje ręce wpada książek o II wojnie w Azji. Zupełnie inny obraz świata, a jednak tak samo wielka doza tragedii i terroru. Autorka wraz z rozwojem tej historii przeprowadza bohaterów przez różne etapy wojny,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    567
  • Przeczytane
    143
  • Posiadam
    20
  • 2023
    11
  • Teraz czytam
    8
  • Chcę w prezencie
    4
  • Przeczytane 2023
    3
  • 2024
    3
  • Powieści
    2
  • Literatura piękna
    2

Cytaty

Więcej
Weina Dai Randel Ostatnia róża Szanghaju Zobacz więcej
Weina Dai Randel Ostatnia róża Szanghaju Zobacz więcej
Weina Dai Randel Ostatnia róża Szanghaju Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także