Nieporządek świnki Malinki

Children Are Important
2023-03-01
2023-03-01
32 min.
świnka baranek bałagan nieporządek nauka

„Nieporządek świnki Malinki” to kolejna ciekawa książeczka, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Children Are Important. To pomysłowa, wierszowana opowieść, której bohaterką jest świnka Malinka i baranek Tulinek. To opowieść o przyjaźni,.a także porządku i bałaganie, które wpływają na codzienne życie. 🐷
Pewnego słonecznego dnia baranek Tulinek wybrał się na przejażdżkę na wrotkach. Pędząc z górki wpadł na świnkę, która wyszła nagle na drogę. Doszło do zderzenia, ale na szczęście nic groźnego się nie stało. Świnka zaczęła jednak płakać. Okazało się, że zgubiła ważny notesik, który zawierał szczegóły urodzinowego przyjęcia. Świnka była zrozpaczona. Baranek zaoferował jej swoją pomoc. Wspólnie udali się do domku świnki. Zbliżając się do domku zajęci wesołą rozmową poczuli pewien charakterystyczny zapach. Okazało się, że Świnka Malinka nie przywiązywała większej uwagi do porządku. Nie przeszkadzały jej sterty naczyń w zlewie, brudne skarpety ani wszechobecne błoto. Baranek Tulinek był zaskoczony. Nie spodziewał się takiej sytuacji. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/05/nieporzadek-swinki-malinki.html

Pewnego słonecznego dnia baranek Tulinek wybrał się na przejażdżkę na...

"Nieporządek świnki Malinki" to zabawna, rymowana historia, która uczy nie tylko dbania o porządek, ale i tego, jak ważna jest przyjacielska pomoc i współpraca.

Pewnego słonecznego dnia, baranek Tulinek postanawia wybrać się na przejażdżkę na wrotkach. Pędząc z górki, wpada na świnkę Malinkę. Całe szczęście, nic się nikomu nie stało. Ale świnka, nie wiedzieć czemu, zaczyna rozpaczać. Okazuje się, że zgubiła gdzieś bardzo ważny notesik, bez którego plany jej urodzinowego przyjęcia lęgną w gruzach. Tulinek i ochoczo proponuje pomoc w poszukiwaniach zguby. Ale im bliżej są domku świnki, tym bardziej przykry zapach docierał do nosa baranka. Z trudem przebrnąwszy przez błotniste podwórko, docierają do domostwa Malinki. A tam widok (i zapach!) przyprawiający o mdłości. Tulinek natychmiast traci ochotę na poczęstunek u świnki. Ale co z zaoferowaną pomocą w poszukiwaniu notesiku Malinki? Czy baranek podejmie się próby doprowadzenia do porządku mieszkania świnki? Czy przyjęcie urodzinowe odbędzie się?

Opowieść o śwince Malince i baranku Tulinku przypomina o tym, że prawdziwy przyjaciel nie opuszcza nas w potrzebie, a towarzyszy i wspiera nawet w najtrudniejszych chwilach. Ponadto, nie ocenia nas, szanuje nas i nasze uczucia oraz akceptuje nas takimi, jacy jesteśmy, przy czym są z nami szczerzy i zawsze mówią nam, jeśli postępujemy niewłaściwie.
Taki przyjaciel to prawdziwy skarb.

Pozycje dla dzieci naprawdę potrafią być niezwykłe, gdyż nie dość, że przyciągają wzrok swoimi pięknymi ilustracjami to jeszcze zazwyczaj niosą w sobie jakiś morał. W przypadku dzisiejszej pozycji nie jest inaczej.

Ewelina Kaczmarek w swojej małej i niepozornej książeczce uczy najmłodszych, że warto dbać o porządek, gdyż wtedy zawsze można wszystko bez problemu znaleźć, a i człowiek lepiej się czuje w czystym pomieszczeniu, niż w bałaganie. Nasza tytułowa świnka Malinka to taka mała bałaganiara, której na początku wieczny bałagan w niczym nie przeszkadzał, aż do momentu, w którym zgubiła ważny notesik. I tutaj z pomocą przybywa jej nasz niezastąpiony baranek Tulinek. Pomaga śwince zrobić porządek oraz odnaleźć zgubę. A przede wszystkim zmienia jej podejście do utrzymywania porządku w domku.

„Sprzątanie to tylko krótka chwila.
Porządek wokół życie umila.
Uśmiechy częściej na twarzach goszczą,
gdy wkoło wszystko błyszczy czystością.”

Niniejsza pozycja to wartościowa pozycja, która już od najmłodszych lat wpaja dzieciom, że porządek to coś o co warto dbać. Nie dość, że można wtedy znaleźć wszystko czego się szuka, to przede wszystkim milej się mieszka, kiedy wokół jest czyściutko. Sprzątanie tak naprawdę nie zabiera strasznie dużo czasu, a jednak świadczy o nas samych.
Piękne ilustracje do książeczki wykonała Kama Towcik.

Moim zdaniem to jedna z tych pozycji po które maluchy chętnie będą sięgać. Nie zawierają zbyt wiele treści, ale ilustracje same w sobie dużo przekazują. Piękne, kolorowe rysunki na pewno przyciągną niejedno dziecko, które chętnie weźmie książeczkę do ręki i się z nią zapozna.

"Nieporządek świnki Malinki" to krótka historia o śwince, której to baranek uświadomił jak ważne jest, aby w naszym życiu wszystko zawsze było na swoim miejscu i żebyśmy dbali o porządek. Polecam.

• W mojej domowej bibliotece
  • Samodzielne