Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii

Okładka książki Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii Suzanne O'Sullivan
Okładka książki Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii
Suzanne O'Sullivan Wydawnictwo: Znak Literanova nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Sleeping Beauties. And Other Stories of Mystery Illness.
Znak Literanova
2023-04-03
2023-04-03
Jan Dzierzgowski
psychiatria psychologia choroby psychosomatyczne neurologia

Dość długo męczyłem się z tą książką, ale sama tematyka podejścia do neurologii bardzo rozwinęła moje myślenie na temat różnego rodzaju zaburzeń. I dostrzegam pewną prawidłowość odnośnie definiowania chorób już u kolejnego autora.
Polecam dla ludzi zainteresowanych medycyną a zwłaszcza neurologią czy zaburzeniami psychologicznymi.

W stosunku do genialnych dwóch pierwszych książek autorki tylko bardzo dobra, najciekawszy dla mnie okazał się ostatni rozdział o medykalizacji naturalnych zjawisk i chętnie zobaczyłabym całą książkę na ten temat.
Jednocześnie pozostaję fanką autorki i ciekawe jest zobaczyć proces fascynacji naukowych autorki. Jeśli czytałam po kolei to pierwsza była książka o epiliepsji. Przychodzi pacjent do lekarza, badanie, diagnoza, różne smaczki, reakcje pacjenta, paleta objawów.
Druga książka zagłębia się w sferze pacjentów "pielgrzymów", chodzących od lekarza do lekarza szukając diagnozy, gdyż mają różnorakie objawy, a żadne badania nie wykazują nic niezwykłego. Autorka jest pełna empatii dla sfrustrowanych pacjentów rozpaczliwie szukających diagnozy i lekarstwa na ich dolegliwości a jedyną odpowiedzią medycyny jest łatka choroby psychosomatycznej.
W tej książce autorka idzie jeszcze dalej do tajemniczych epidemii nękających bardzo ograniczone populacje ludzi, wydaje się, że to specyficzne choroby psychosomatyczne pojawiające się na specyficznym pograniczu kultury, i sytuacji społeczno-gospodarczo-psychicznej. Dla lekarki jest to jak najbardziej zrozumiała fascynacja i potrzeba wyjaśnienia niewyjaśnionego, dla mnie pragmatycznej czytelniczki pytania bez odpowiedzi pozostawiają niedosyt.

Książka nie dla laików. Trzeba mieć podstawową wiedze na temat psychologii, socjologii czy tez ogólnie zaburzeń psychicznych by moc w pełni korzystać z jej potencjału. Pomimo kilku lat zagłębiania się w powyższe zagadnienia, mi nie zawsze udawało się zrozumieć istotę rozważań autorki. Również musze zaznaczyć, ze książka nie daje nam jednoznacznych odpowiedzi. Za to skłania nas do bardzo cennej, szczególnie w dzisiejszym świecie refleksji. Dla mnie książka była dość mocnym wysiłkiem intelektualnym, nie mniej czytało się a przyjemnie, dość "szybko" i jest bardzo cenna i wartościowa pozycja dla wszystkich, którzy troche już siedzą w temacie.

Był to dla mnie nowy temat, a lekturze często towarzyszyło niedowierzanie, że takie przypadki się zdarzają. Umówmy się, że zbiorowa histeria, czy śpiączka występująca tylko w obrębie jednej społeczności to niecodzienne sytuacje. Co do autorki to włożyła w książkę kawał pracy i czasu bo do większości miejsc, gdzie takie przypadki się pojawiały odbyła podróż. Ciekawie było czytać o ciężko wytlumaczalnych przypadkach, o tym co się z tymi ludźmi dzieje, jaki stosunek mają do nich inni i o tym jak często te same objawy interpretuje się i leczy w zupełnie inny sposób.

LAutorka, Suzanne O'Sullivan, jest brytyjską lekarką specjalizującą się w neurologii. Ma już na kącie parę książek popularnonaukowych z zakresu swojej dziedziny medycyny. "Śpiące królewny" zajmują się niesamowicie trudnym tematem jakimi są czynnościowe zaburzenia neurologiczne. Zagadnienie jest albo nieznane szerszemu gronu odbiorców, albo jednoznacznie utożsamiane z symulowaniem lub szaleństwem.

Pani doktor otwiera książkę wyjazdem do Szwecji i poznaniem tytułowych "Śpiących królewny". Dziewczęta (bo najczęściej są to dziewczynki),są dziećmi imigrantów z krajów trzeciego świata, których wniosek o azyl został negatywnie rozpatrzony. Grozi im deportacja, mimo, że dzieci albo urodziły się już w Szwecji, albo przybyły do tego państwa w bardzo młodym wieku. Kraj pochodzenia rodziców znają tylko z mrożących krew w żyłach opowieści o prześladowaniach i wojnach. Dziewczynki sukcesywnie słabną, począwszy od zawrotów głowy i zmęczenia, a kończywszy na zupełnym letargu, kiedy wiotkie leżą w łóżkach i nawet nie otwierają oczu. Dzieci nie reagują na żadne bodźce, a badania diagnostyczne wykonane w szpitalach nie wykrywają żadnych patologii. Nasuwa się oczywisty wniosek, że próbują wyłudzić pozwolenie na pobyt, ale to niemożliwe, żeby tak długo, nawet przez wiele lat, tak dobrze udawać. Tu wkraczają czynnościowe zaburzenia neurologiczne, czyli zaburzenia dysocjacyjne, konwersyjne, psychosomatyczne, biopsychospołeczne, czy nawet zbiorowa histeria - zwał jak zwał. Nie ma organicznych przyczyn problemu, ale mózg/umysł nakazał organizmowi zaprezentować takie, a nie inne objawy.

Później ze Szwecji przenosimy się z Autorką do USA, Ameryki Południowej czy Kazachstanu. Podobne problemy, ale czasami objawiające się w zupełnie inny sposób, zdarzały się już w przeszłości i dalej mają miejsce. Absolutnie fascynujący ale i kontrowersyjny temat. O wielu tych przypadkach słyszałam po raz pierwszy w życiu.

Rewelacyjna książka popularnonaukowa - autorka to nieczęsty przypadek eksperta/ki, który/a potrafi dotrzeć ze swoją specjalistyczną wiedzą do szerokiego grona odbiorców. Na plus narracja "podróżnicza": udajemy się w podróż po przypadkach pacjentów z różnych stron świata, które są bardzo różnorodne i ciekawe
Do tego aktualny temat, rzecz dotyczy dziedziny wiedzy wciąż mało zbadanej.

Do tego aktualny temat, rzecz dotyczy dziedziny wiedzy wciąż mało...

Autorka jest lekarką zajmuje się neurologią co warto zaznaczyć. W środku prócz wstępu i podziękowań znajdziemy 8 rozdziałów. Każdy opisuje inny przypadek medyczny w innej części świata, (co ważne,) bo zaburzenia są zbiorowe, ale geograficznie ograniczone.
Wiedza medyczna jest wpleciona bardzo zgrabnie, rozdziały starannie opisane.

Pani Suzanne doskonale wie, jak wielką władzę nad ciałem ma umysł i stara się to przekazać w swojej książce.
Choć to niewiarygodne udowadnia, że dowolny narząd w ludzkim ciele może źle funkcjonować za sprawą psychiki. Wytacza wojenne działa przeciwko przestarzałym koncepcjom rozpowszechnianych w medycznym światku. Niesamowite jest jak czasem zmącony umysł nakręca się samodzielnie na destrukcje i wywołuje ciężkie zaburzenia np. niepełnosprawność.

Nie będę zdradzać o czym są konkretne sprawy jej pacjentów żeby nie psuć wam czytania.
W treści znajdują się powtórzenia, ale nie są one denerwujące, bez wykładania wszystkiego na nowo. Autorka wiele razy krytykuje zachodnią medycynę czym przeciera szlaki do większej otwartości w dziedzinie diagnostyki chorób na przyszłość (ogromnie popieram). Krytykuje system ochrony zdrowia, który np. wymierza kary lekarzom, którzy nie widzą choroby u swoich pacjentów (!),nadmierną medykalizację i wymyślanie nowych „chorób pod lekkie odchylenia”. Wbija kij w mrowisko, wiele jej rozwiązań ma sens i logikę. Czasem jednak miałam wrażenie, że sama również (być może nieświadomie) próbuje wcisnąć zebrane dane w swoje sztywne pasujące naukowo ramy. Pani O’Sullivan jest ateistką, z góry odrzuca wszelkie duchowe opcje (np. opętania).
Swoje końcowe wyjaśnienia rozkłada na czynniki pierwsze, rozsądnie dobierając słowa aby wszystko było dla czytelników jasne (nawet tych sceptycznych).
Nie zgadzam się ze wszystkim z panią dr, a niektóre jej rozwiązania były kompletnie nietrafione, jednak uważam, że jej badania są bardzo ważne i mogą pozytywnie wpłynąć na naszą współczesną coraz bardziej anty-człowieczą medycynę.
Zachęcam do przeczytania i wysnucia własnych wniosków ;)

Wiedza medyczna jest wpleciona bardzo zgrabnie, rozdziały starannie opisane.

Pani Suzanne doskonale wie, jak wielką...

Zaskakująca i dająca do myślenia. Autorka pięknie otwiera oczy na to, że w ciele ludzkim nic jest tak oczywiste, czarno-białe i łatwo "klasyfikowalne", jak chciałaby zachodnia medycyna. A że sama jest lekarką zachodniej medycyny, jej refleksje i spostrzeżenia są tym bardziej cenne.

„Aby zrozumieć doświadczenia drugiego człowieka, trzeba rozmontować świat oglądany z własnego punktu widzenia i zbudować go na nowo, tym razem z perspektywy tamtej osoby”
(John Berger. A Seventh Man, 1975)

Śpiące królewny. Tajemnicze przypadku ze świata neurologii. Suzanne O’Sullivan

Jeśli chcielibyście zagłębić się w pracę ludzkiego mózgu, lubicie medyczne tematy, ciekawią was niewytłumaczalne choroby, interesujecie się neurologią, chcielibyście poznać nowe tematy i fakty z dziedziny medycyny to ta książka jest dla Was.

Przypadki chorych dzieci w Szwecji, które zapadły w sen, tajemnicza choroba grisi siknis, na którą zapadają młodzi ludzie plemienia Miskito w Nikaragui, syndrom hawański, dotykający amerykańskich dyplomatów pracujących na Hawanie oraz wiele innych ciekawych tematów.

Napisana w bardzo przystępny sposób, bez natłoku naukowych określeń czy trudnej terminologii medycznej. Ciekawa, hipnotyzująca, niejednoznaczna przygoda, przypadki których nie da się wyjaśnić naukowo, choroby psychosomatyczne, które można odebrać na kilka różnych sposobów.

Polecam ją sobie dawkować, rozszerzać podane fakty o inne materiały dotyczące kultury, społeczeństwa, pochodzenia czy doświadczeń, przez co lektura nabierze wielowymiarowości i okaże się wspaniałą przygodą wgłąb umysłu ludzkiego.

(John Berger. A Seventh Man, 1975)

Śpiące królewny. Tajemnicze przypadku ze świata neurologii. Suzanne O’Sullivan

Fascynująca!

Fascynująca!

• Do kupienia
  • Chcę kupić
  • Popularnonaukowe
  • Medycyna

Suzanne O'Sullivan Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii Zobacz więcej