Mój zegarek

Saga Egmont
2021-12-20
2021-12-20
21 min.
tragedia rodzinna rodzina zła sytuacja materialna sierota nieobecny ojciec brak pieniędzy biedna rodzina

Okładka książki Konopnicka na cały rok . Wybrane wiersze Marii Konopnickiej. Maria Konopnicka, Marta Taraszkiewicz
Konopnicka na ... Maria Konopnicka, M...
Okładka książki Na jagody Maria Konopnicka, Katarzyna Minasowicz
Na jagody Maria Konopnicka, K...

Mocne opowiadanie, po takiej historii, boleśnie się dorasta. Zderzenie marzeń, nadziei i chęci z rzeczywistością. Jeśli do tego bohaterem jest dziecko to zawsze takie nie baśniowe zakończenie uderza swoją gorzkością.

2041

"Mój zegarek" Marii Konopnickiej opowiada historię małego chłopca, Stanisława, któremu ojciec przywozi z Paryża cenny i piękny zegarek. Jego ojciec wrócił z zagranicznej podróży, nie było go w domu bardzo długo. Po powrocie domownicy dostrzegają przemianę w tacie, bo był trochę inny. Był wystrojony, wesoły, pogodny, roztrzepany, brodę miał ściętą w klin, gwizdał i śpiewał piosenki. Chłopiec bardzo cieszy się z tego prezentu, ale niestety jest zbyt młody, by uczynić go swoim własnym. Patrzy na niego tylko w niedzielę. Pewnego dnia jego ojciec znika z domu, a zegarek zostaje wzięty przez matkę pod zastaw. Jego wielka tęsknota za prezentem odwraca uwagę chłopca od dramatu w jego rodzinie. Chłopiec pisze list do taty, nie traci nadziei.
Autorka porusza problemy, jakie były ważne w tamtym okresie. Rozpadająca się rodzina, nadzieja syna i rozczarowanie dotyczące losu zegarka łapie za serce.
Po opowiadanie sięgnęłam w ramach marcowego wyzwania czytelniczego.

Małemu Stanisławowi z zagranicznej podróży ojciec przywozi zegarek. Chłopiec jest zachwycony przepięknym prezentem. Ale ze względu na młody wiek nie dostaje go na własność, może go oglądać tylko w niedzielę. Aż pewnego dnia ojciec znika, a zegarek trafia w zastaw. Chłopiec ogromnie tęskni za podarunkiem, i nie zauważa tragedii, która rozgrywa się w jego rodzinie.

• Literatura piękna
  • 0-200
  • #WyzwanieLC2024

Dodaj cytat z książki Mój zegarek