Pogranicze Podróż przez historię Ukrainy 988-2022

Wszyscy żyliście na jednej ulicy
Nie ma nikogo, sam jeden zostałeś
Nie przeklina, nikt już nie krzyczy

Buczy PIDZAMA PORNO

Jest płytko...to trochę taka opowieść dla Marsjanina....wyłazi z latającego spodka i chciałby (tak zakładam , naprawdę nie wiem czemu) czegoś się dowiedzieć...no i dowiaduje się czegoś...ale ja jako Ziemianin jestem zaskoczony informacją , ze szlachta polska malowała swoje konie na biało-czerwono...ci z Warszawy pewnie na zadzie zwierzaka pisali Legia , ci z Poznania Lech , a z Krakowa...no tego nie ruszam...więc generalnie jest płasko....

Pierwsza kula dla króla, pasuje jak ulał
Wszyscy żyliście na jednej ulicy
Nie ma nikogo, sam jeden zostałeś
Nie przeklina, nikt już nie krzyczy

Buczy PIDZAMA PORNO

Jest płytko...to trochę taka...

140 stron o protestach i Donbasie wobec jednego akapitu o jednym z najbardziej brutalnych ludobójstw w XX wieku. Historia ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego - uznawanego przecież za fundament przez obecne państwo ukraińskie - opisana bardzo pobieżnie i skrótowo. Polacy przedstawieni jednostronnie, płasko, jako kolonizatorzy i okupanci. Ani słowa o ukraińskim terroryzmie w latach 20. i 30. XX wieku. Lwów przedstawiony jako matecznik ukraińskości, co jest absurdem, bo aż do 1948 roku Ukraińcy stanowili mniejszość w tym mieście.

Książka skandaliczna. Nie polecam.

Bardzo słaba książka. Bardzo źle rozłożone akcenty. Na 480 stron historia Ukrainy podczas II wojny światowej zajmuje 5,5 strony, zaś na ludobójstwo na Wołyniu jest poświęcony... jeden akapit. Na dokładnie dwanaście linijek, z czego osiem stanowi jednostkowa relacja o zabiciu Ukraińca przez UPA. Z kolei historia Ukrainy od 2004 roku do 2022 roku zajmuje aż... 140 stron....

Dla mnie zbyt "dziennikarskie" ujęcie tematu. Przede wszystkim ma być lekko i potoczyście. Z drugiej strony to bywa zaletą. Temat stosunków polsko-ukraińskich z okresu II WŚ i tuz przed zaledwie wspomniany. Czytelnik polski może mieć duży niedosyt. Ale skoro książka pisana przez Brytyjkę dla tamtejszego czytelnika, to może, aż tak bardzo nie narzekajmy.

Zbyt tendencyjna. Celowo chciałem poznać opinię tej strony, jednak oprócz stronniczości i podpinania np. Bruno Schultza pod jednego z najbardziej znanych twórców z Ukrainy (nie przypominam sobie, żeby on się do tego przyznawał),a nie wspominanie choćby słowem o matematykach Lwowskich, budzi niechęć. Widać, że pisane jest to dzięki zaproszeniom na kolacje jakie otrzymywała Anna Reid. Wielokrotnie zresztą o tym wspomina.

Obszerna historia Ukrainy, pisana z perspektywy wielu miast i miejsc ważnych. Ten ciekawy zabieg pozwala wejść w szczegóły i przedstawić detale, które w przeciwnym razie mogłyby umknąć.
Możemy się od Ukraińców wiele nauczyć, choćby dlatego, że po raz pierwszy żyją w swoim własnym państwie i są z niego naprawdę dumni. Mogliby, wzorem Polaków skupić się na swojej zależności od innych i wciąż to przeżywać, jak my zabory, wolą jednak wziąć z przeszłości to co dobre i pracować nad słabościami, nie zatrzymując się nad tym, na co nie mają już wpływu.
Świetnie widać też pęknięcie między Ukrainą zachodnią i wschodnią, coś co dzieje się na naszych oczach, ma też odbicie w przeszłości.
Jedyne co mi przeszkadzało podczas lektury to osobiste wtręty autorki, jest to pozycja popularnonaukowa, nie oczekiwałam więc opracowania historycznego, jednak jej własne odczucia przeszkadzały i wybijały z rytmu.
Dla kogoś, kto ma na temat historii Ukrainy mgliste pojęcie, dobra pozycja na początek.

Książka napisana lekko i z polotem. Nie jest nudną, historyczną pozycją, lecz raczej zbiorem reportaży; migawek z dawnej i obecnej Ukrainy. W sposób przystępny (choć mocno pobieżny) przedstawia panoramę jej dziejów i obecną rzeczywistość. Historie samych Ukraińców oraz innych nacji zamieszkujących te ziemie od najdawniejszych czasów. Polacy mogą się nie zgodzić z wieloma opiniami i konkluzjami autorki, lecz jest ona Brytyjką bez naszych uprzedzeń i animozji. Przeczytałem z przyjemnością i polecam innym.

Na pierwszy rzut oka wygląda zachęcająco - ładnie wydana, twarda oprawa, spora cegła. Zachęciło mnie również to, jakie spojrzenie na temat naszych Kresów ma osoba z Europy zachodniej. No i tu przyszło rozczarowanie. Kwerenda historyczna sprawia wrażenie nieco pobieżnej, w zasadzie od XVII wieku zaczyna się trochę konkretniej. Niestety widać w całej narracji sporo stronniczości. Reid snuje opowieść o tym regionie w zasadzie zgodnie z narracją dzisiejszego ukraińskiego IPN, który wielokrotnie udowodnił, że historię można tłumaczyć na różne sposoby - w zależności od tego co trzeba przemilczeć, a co uwypuklić. Tak więc: kilkaset lat przynależności tych ziem do Polski to był zabór Ukrainy przez okupantów Polaków (jakby nie było faktem, że nigdy wcześniej nie istniało coś takiego jak Ukraina, byli tylko mieszkańcy regionu - Rusini),Lwów to matecznik ukraińskości (jeszcze za Austrowęgier tuż przed IWŚ podawano liczbę ukraińskich mieszkańców Lwowa na nie więcej niż 10%, ale co tam),itd. Najbardziej cynicznym zabiegiem autorki było staranne omijanie tematu mordowania polskiej ludności cywilnej podczas IIWŚ - w całej opasłej księdze sprawa ta zajmuje kilka wierszy w jednym akapicie, bez żadnych szczegółów. W sumie okres pierwszych 50 lat XX wieku, to takie prześlizgnięcie się po temacie.
Generalnie oczekiwałem więcej a dostałem niewiele

Potwierdzam opinię "Harald_Hardrade".
Pani nie przyłożyła się do sprawy.
Temat Polski leży i kwiczy pod naporem przeinaczeń, przemilczeń i kłamstw.

Potwierdzam opinię "Harald_Hardrade".
Pani nie przyłożyła się do sprawy.
Temat Polski leży i kwiczy pod naporem przeinaczeń, przemilczeń i kłamstw.

Znakomita książka. Bardzo dobrze się czyta. Polecam każdej osobie zainteresowanej historią Ukrainy.

Pozostawia niedosyt.

Pozostawia niedosyt.

• Ukraina
  • W L
  • Do przeczytania w najbliższym czasie
  • Zakupy/Wymiany 2016

Dodaj cytat z książki Pogranicze Podróż przez historię Ukrainy 988-2022