Kościół szpiegów. Tajna wojna papieża z Hitlerem

9788308062081
Jarosław Rybski
Jarosław Rybski historia powszechna

Okrutny skrawek historii

Książka opisuje, jak Watykan, w czasie II WŚ, pełnił rolę mediatora między niemieckimi spiskowcami a krajami alianckimi. Poznamy historię Josefa Müllera, oficjalnie agenta Abwehry działającego w Rzymie, a naprawdę negocjatora pomiędzy admirałem Canarisem (i innymi wysoko postawionymi spiskowcami),a Watykanem, który za pomocą swoich ludzi przesyłał informacje dalej do Aliantów. W lekturze znajdziemy też opis działalności Kręgu z Krzyżowej - niemieckiej, tajnej opozycji antyhitlerowskiej.
Śmierć papieża Piusa XI na początku 1939 roku stawiała Watykan w trudnej sytuacji. Wojna wisiała w powietrzu i każdy na konklawe wiedział, że trzeba wybrać papieża na trudne czasy. Wybór padł na kardynała Pacelliego - Włocha, który wiele lat spędził na ziemiach niemieckich i przyczynił się do podpisania konkordatu z III Rzeszą w 1933 roku oraz inicjatora encykliki (1937) Piusa XI, która potępia działania rządu Hitlera. Niemcom więc nie spodobał się wybór Pacelliego na papieża Piusa XII.
Można się kłócić na temat, czy gdyby Hitler nie zwalczał kościoła w Niemczech, to Watykan, mniej lub bardziej jawnie, zainteresowany byłby obaleniem totalitarnego rządu III Rzeszy. Wielu komentatorów zarzucało Watykanowi zbytnią neutralność i brak jawnego potępienia nazistowskich zbrodni, niemniej jednak nie można odmówić zasług, jakie Watykan oddał w czasie wojny. Udzielał schronienia Żydom oraz ułatwiał ich przerzut do krajów bezpiecznych, ponaglał też zbuntowanych niemieckich generałów do usunięcia Hitlera, dopuszczając nawet jego zabicie, które byłoby moralnie usprawiedliwione w oczach Boga, jako zabicie tyrana.

Pozycji szpiegowskich z drugiej wojny światowej jest sporo, ta jest znakomita.
Mamy zarysowaną postać Eugenio Pacellego – papieża Pisa XII, postać wielkiego formatu, dyplomatę i polityka, osobę o bardzo szerokich horyzontach, a jednocześnie jakby nieodgadnionego dla swojego otoczenia. Paradoksem jest trochę, że na stolicę Piotrową wybrano właśnie kapłana o skłonnościach politycznych, ale tego wymagała ówczesna racja stanu.
Książka bardzo realistyczna i jest to jej ogromnym plusem. Obserwujemy głównych bohaterów jak papieża Piusa XII ale też Mullera, ojca Delpa, Moltke, Canarisa i innych spiskowców przez pryzmat ich własnych rozterek, pytań wątpliwości jak choćby czy może chrześcijanin zabić człowieka (tu: Hitlera),w imię czego? Te wątpliwości przewijają się przez gąszcz spotkań, rozmów, wydarzeń. Mnie osobiście ująć ojciec Delp i jego zachowanie po skazaniu na śmierć, mężny człowiek który wpadł w histerię. Jakie to prawdziwe i nam bliskie. Dostajemy więc ludzi nie z żelaza ale takich jak my, którzy może nosimy piękne ideały i pragnienia, ale w obliczu spraw ostatecznych jak śmierć potrafimy się również podłamać.
Najważniejszym jednak bohaterem tej opowieści jest Josef Muller, osoba głęboko wierząca ale jednocześnie do bólu realistyczna. Mężny i dzielny, przed wojną powiedział Himmlerowi, że z chęcią by pozbawił go życia za co ten chciał….przyjąć go do SS podziwiając jego odwagę i prawdomówność. W czasie wojny główny łącznik między niemieckimi spiskowcami i papieżem Piusem XII. Wielokrotnie groziły mu aresztowania, ale nigdy nie zrezygnował z walki o prawdę. W końcu osadzony, maltretowany, skazany na śmierć i … cudem ocalały. Osoba zdecydowanie zasługująca na oddzielną biografię!
Książka bardzo prawdziwa i to jest jej ogromnym walorem!

Pozycji szpiegowskich z drugiej wojny światowej jest sporo, ta jest znakomita.

Ta solidna i znakomicie udokumentowana monografia odsłania kulisy gry dyplomatycznej i szpiegowskiej, jaką prowadził Watykan i jego tajni współpracownicy przeciwko reżimowi III Rzeszy. Autor pokazał nam proces kształtowania się papieskiej siatki wywiadowczej na terenie hitlerowskich Niemiec, która następnie angażowała się w działalność spiskową z antynazistowską opozycją i zachodnimi mocarstwami, mającą na celu obalenie Hitlera (nie wyłączając w ostateczności zamachu). Ale przecież przeciwna strona konfliktu nie funkcjonowała w tym czasie w próżni. Riebling pokazuje zatem także drugą stronę tej cichej wojny – m.in. szczegóły forsowanego przez Hitlera planu zbrojnego zajęcia Watykanu i porwania Piusa XII –przypominając, jak niewiele brakowało, by papież zapłacił życiem za swoją postawę wobec nazizmu. Bardzo rzetelnie zostały przestawione także mało znane kulisy wielkiej polityki w czasie II wojny światowej, jak chociażby negocjacje w sprawie ustalenia warunków zawarcia pokoju (po odsunięciu Hitlera od władzy),prowadzone między rządem brytyjskim a przedstawicielami wewnątrzniemieckiej opozycji.
Ale najważniejszą zaletą „Kościoła szpiegów” pozostaje bez wątpienia fakt, iż monografia ta rzuca nowe światło w dyskusji na temat działań Piusa XII i postawy Kościoła katolickiego w najbardziej mrocznym momencie współczesnej epoki, który był wielką próbą jego autentyczności i moralności. W świadomości historycznej utrwalił się obraz Piusa XII jako kontrowersyjnej i niejednoznacznej postaci. Papież ten niejednokrotnie był oskarżany zarówno przez współczesnych, jak i historyków za współudział w Holokauście, za skryte sprzyjanie nazistom. Autor, bazując na imponującej kwerendzie źródeł archiwalnych, obala ten stereotypowy wizerunek Piusa XII. Z kart książki wyłania się bowiem obraz człowieka, który, aby zabezpieczyć watykańskie interesy i pomagać ofiarom zbrodniczego systemu, zmuszony był prowadzić z przywódcą III Rzeczy niebezpieczną grę. Z jednej strony wysyłał Hitlerowi kartki urodzinowe, a z drugiej wspierał, (także finansowo i logistycznie),wszelkie działania mające na celu usunięcie tyrana. Wprawdzie nigdy nie wypowiedział na głos "płomiennych słów" krytyki na temat Hitlera i nazizmu, które, jak czytamy w książce, cisnęły mu się na usta, za to aktywnie wspierał tych, którzy chcieli obalić dyktatora.
Autor zebrał wszystkie fakty i stworzył niezwykle pasjonującą opowieść - o szpiegach w sutannach, wykradających tajemnice III Rzeszy, o zamachowcach ukrywających się w kościelnych kryptach, o tajnych emisariuszach narażających życie, by przewieźć ważne wiadomości. A przede wszystkim opowieść o nadludzkim poświęceniu i ofiarności w walce dobra ze złem, która nie była pozbawiona rozterek moralnych: czy w tej walce ludziom wolno złamać jedno z najważniejszych z boskich przykazań – „nie zabijaj”?

Książka Kościół szpiegów pokazuje zupełnie w innym świetle działania papieża i kościoła w okresie II wojny światowej. Oficjalnie musiał on zachować w miarę dobre lub też neutralne stosunki z Niemcami, dla ochrony ludności wyznania katolickiego, z drugiej prowadził tajne działania, mające na celu inwigilację planów nazistów oraz współpracę z aliantami. Autor opiera się na dokumentach archiwalnych, do których uzyskał dostęp. Warto tutaj podkreślić, jak dużo pracy włożył w przygotowanie tej książki. Co ważne, jest to opracowanie historyczne, jednak książkę czyta się niczym najlepsze thrillery i powieści sensacyjne. Jest to ogromny plus dla tego rodzaju publikacji.

Książek o zamachach na Hitlera powstało już sporo, sam z wypiekami na policzkach czytałem choćby "Polowanie na Hitlera" Moorhouse`a, czy też "Operacja Walkiria" Kniebego. Jednak w niewielu książkach o tej tematyce można było przeczytać nt. zaangażowania papieża Piusa XII (Eugenio Pacelli),czy też duchownych katolickich w ruch spiskowy w III Rzeszy, jaki powstał wśród generałów niemieckich skupionych wokół adm. Canarisa i który za cel postawił sobie obalenie Hitlera. Ta książka zapełnia tę lukę i czyni to w bardzo wciągającym stylu, niczym dobrze napisany thriller szpiegowski. Autor odsłania poszczególnych bohaterów dramatu: "wożnicę" Mullera, bohaterów w habitach takich jak Delp, Kaas, Leiber, Rosch, zbuntowanych generałów takich jak Beck, Canaris, Oster, Dohnany, Stauffenberg, czy Moltke no i ścigających ich niemieckich śledczych głównie z SD i Gestapo takich jak Hartl. Z książki wyłania się ciekawy obraz papieża Piusa XII i jego postawy wobec nazistów. Autor tłumaczy milczenie papieża w czasie wojny ukazując jednocześnie jego zaangażowanie w mediację między Aliantami a zbuntowanymi niemieckimi oficerami chcącymi obalić fuhrera. Taki obraz stoi nieco w sprzeczności z serwowanym powszechnie obrazem papieża Piusa XII jako papieża, który milczeniem wspierał nazistowskie zbrodnie. Książka ważna, warta przeczytania, z dziesiątkami stron przypisów i bogatą bibliografią, co podnosi jej wartość naukową. Przy okazji można zobaczyć też jak to głównie katolicki kościół angażował się w walkę z Hitlerem, jak niemieccy biskupi nieraz wstrzymywali się z działaniami, jak w Niemczech, w kilkudziesięciomilionowym narodzie znalazła się tylko garstka ludzi którzy zdecydowali się podnieść rękę na wodza III Rzeszy i zrobili to na prawdę późno. Dzisiaj Niemcy odcinają się od nazizmu, proszą o nieutożsamianie narodu niemieckiego w tamtym czasie z tym zbrodniczym systemem, ale ta praca to kolejna cegiełka pokazująca, jak posłuszny i mało refleksyjny był to naród i jak stosunkowo mało ludzi decydowało się na próbę obalenia tyrana.

"Kościół szpiegów" Marka Rieblinga jest to książką, którą bardzo chciałam przeczytać. Problematyka II wojny światowej, tego ogromnego nieszczęścia jakie spotkało świat, zawsze pozostawała w kręgu moich zainteresowań. Jak na złość, im bardziej chciałam ją poznać, tym lepiej wychodziło mi jej odkładanie. Wynikało to z prostej przyczyny: "tematyka jest zbyt poważna, a ja dziś nie mam to siły". I tu był mój błąd. Tematyka, owszem, jest bardzo poważna, ale sposób jej opisania i przedstawienia czytelnikowi, odpowiada na prawdę dobrej powieści szpiegowskiej.

Mark Riebling przedstawił okres II wojny światowej ze strony dotąd nieznanej, ze strony reakcji Papieża Piusa XII. Ten o to człowiek objął swój pontyfikat w jednym z najtrudniejszych momentów w dziejach świata. Co więcej, jako od głowy Kościoła katolickiego, wymagano od niego określonej postawy co do poczynań Hitlera. Fakt, że miał on dosyć duże doświadczenie w zakresie polityki, wpłynął na jego wybór. Do Watykanu już od dłuższego czasu płynęły informacje, że Hitler planuje podjąć działania zmierzające do wyniszczenia księży katolickich. Pius XII musiał podjąć bardzo trudną decyzję, czy oficjalnie krytykować Wodza i przez to narazić katolików na jeszcze większe represje, czy może w inny sposób przeciwstawić się Złu. Ostatecznie, Papież stanął na czele wielkiej siatki szpiegowskiej, której celem było obalenie Fuhrera. Oficjalnie zaś przyjął stanowisko neutralne.

Lektura opisuje od początku do końca, jak doszło do uknucia intrygi, jaką rolę pełnili poszczególni ludzie i ile musieli przejść, by ten tragiczny czas dobiegł końca. Czyta się ją z niezwykłym zaciekawieniem. Nie jest typową książką historyczną zawierającą suche fakty. Autor oczywiście trzyma się chronologii i poszczególnych wydarzeń, ale duży nacisk kładzie również na ludzi, na ich rozterki, wątpliwości. To co mnie zaskoczyło, albo raczej pogłębiło moją wiedzę, to fakt, jak wielu Niemców nie mogło pogodzić się z rządami Hitlera, jak bardzo chcieli doprowadzić je do końca, wiedząc że zniszczą one ich kraj:

" (...) oficerowie wojskowego wywiadu zostali tak wyszkoleni. Spisywali relacje swoich kontaktów i przechowywali je w bezpiecznym miejscu na przyszłość, gdyż pamięć lubi płatać figle. Po drugie, niektórzy ze spiskowców chcieli zachować dla potomności fakt, że istnieli przyzwoici Niemcy".

Szokujące dla było dla również to, ile prób zabicia Hitlera skończyło się niepowodzeniem. Człowiekowi od razu przychodzi do głowy myśl, ilu ludzi mogło przeżyć, gdyby to jedno istnienie zakończyło się wcześniej.

Lektura jest fascynująca. Choć zna się ogólne zakończenie, człowiek i tak nie jest pewny końca. Czytając ją zyskuje się ogromną wiedzą, dużą dawkę emocji, ale również kolejną przestrogę. Przypomina, jak jeden człowiek omamił tłumy i doprowadził do ogromnego zła:

"Po raz pierwszy wyczuwałem, co to znaczy, kiedy zbiorowość zmienia jednostki w bezimienną masę (...)Nie był to ogień, który wymykał się tu spod kontroli, lecz ludzkie inferno, żar nienawiści."

Kolejne pokolenia powinny dbać o to, by taka sytuacja już nigdy się nie powtórzyła.

Książka nie tylko dla pasjonatów lektur historycznych, poruszająca i bardzo ciekawa.

Polecam !

Więcej recenzji na fifraku.blogspot.com Zapraszam !

"To dziwne, jak nieskończenie wiele rzeczy nagle zależy od pojedynczej decyzji. Jest to tych kilka chwil, kiedy nagle jeden człowiek może naprawdę zaważyć na historii świata."

Sięgając po książkę nie przypuszczałam, że tak dobrze będzie mi się ją czytało, niemal natychmiast się w nią wciągnęłam, kontrowersyjny temat zaintrygował, a atrakcyjny sposób jego przedstawienia powodował, że trudno było oderwać się od lektury. Autor bazował na ogromnej ilości dokumentów, także tych z watykańskich archiwów, stenogramów, różnych prac, wycinków prasowych. Wrażenie robi jego zaangażowanie i zakres uszczegółowienia informacji. Wszystko zgrabnie ze sobą skompilowane, płynnie zazębiające się, niesione wartką akcją, a jednocześnie nadające wydźwięk narastającego zaciekawienia, mocnego napięcia, niemal thrillerowskiego klimatu. Zastanawiamy się, jak wiele jest prawdy w opisywanych wydarzeniach, zgodności z faktami, gdyż wiele zaskakuje, zdumiewa, odwołuje się do tego co było z zupełnie innej perspektywy. Pius XII, według wielu "papież Hitlera", a jednak w książce przedstawiony nie jako sojusznik nazistowskiej Rzeszy, ale jako "Szef" szpiegów, agentów dążących do usunięcia Hitlera ze sceny politycznej i nie tylko.

Poznajemy skalę, przesłania i niebezpieczeństwa towarzyszące tajnym przedsięwzięciom Kościoła, podziemnej walce z hitlerowskim rządem. Owiane wielką tajemnicą operacje watykańskich służb specjalnych, misje wywiadowcze, nasłuchy, zapisy tajnych audiencji, spotkań z dyplomatami, analizy, raporty, kodowanie informacji, siatka kurierów i informatorów. Ogromne poświęcenie agentów, nieustanne narażanie własnego życia, a jednocześnie szukanie kolejnych sposobności na zatrzymanie przerażającego szaleństwa Hitlera. Liczne zamachy na jego życie, popierane przez papieża, przechytrzanie służb Gestapo i SS, balansowanie na cienkiej linii politycznej dyplomacji. Aktualności nabierały słowa Tomasza z Akwinu, że "kiedy nie ma wyjścia, ten, kto uwalnia swój kraj od tyrana, zasługuje na najwyższą pochwałę". Mamy wrażenie jakbyśmy zagłębiali się w powieść szpiegowską, a każdy z jej rozdziałów przynosi coraz bardziej nieoczekiwane wydarzenia, zaskakujące zwroty akcji, intrygujące interpretacje dostępnych źródeł. To co kryło się pod pozornym milczeniem Piusa XII wobec okrucieństwa nazizmu, mocno zdumiewa, skłania do zastanowienia, uważniejszego przyjrzenia się oficjalnym postawom, etycznym dylematom, moralnym wyzwaniom, zakulisowym i zakamuflowanym zachowaniom, a także świadectwom niemieckiego ruchu oporu. Jednak wciąż będzie zastanawiać znikoma odwaga otwartego sprzeciwu niemieckiego społeczeństwa wobec tego, co działo się podczas nazistowskiego reżimu.

bookendorfina.blogspot.com

Po dziesięcioleciach opluwania Piusa XII przez ruchy "postępowe" wychodzi na jaw dlaczego papież zachował oficjalnie milczenie wobec zbrodni nazistowskich. Mark Riebling ukazuję, że "papież zszedł do podziemia" wspomagając niemieckich patriotów z samym admirałem Wilhelmem Canarisem, na czele. Głównym łącznikiem między Canarisem a papieżem był Joseph Muller, wysunięty tu niejako na głównego bohatera książki.

Niemniej zdaję sobie sprawę z tego, że ta znakomita książka nie dotrze zapewne do szerszej świadomości i Pius XII, postać w związku z tym tragiczna, będzie nazywany "papieżem Hitlera".

Publikacja "Kościół szpiegów" obala mit jakoby Pius XII był „papieżem Hitlera” i pokazuje starania stolicy apostolskiej w walce z niemieckim nazizmem. Wyjaśniony został fakt, dlaczego papież nie głośno i wyraźnie nie sprzeciwił się polityce Hitlera, co było główną przyczyną oskarżania Piusa XII o cichy współudział w Holokauście.

Cała recenzja na: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2016/10/mark-riebling-koscio-szpiegow-tajna.html

Cała recenzja na:...

Doskonale napisana i udokumentowana książka historyczna na temat dość mało znany, poza samymi zamachami rzecz jasna. Teraz dla równowagi wypadałoby przeczytać coś o roli Watykanu w eksodusie zbrodniarzy wojennych do Ameryki Pd.

• Biblioteka
  • Zakupy/Wymiany 2021