Tajemnica Hipka Wariata

Oficynka
2022-12-02
2022-12-02
9788367204699

"Tajemnica Hipka Wariata" autorstwa Mariusza Gadomskiego to niezwykła opowieść o jednym z najbardziej tajemniczych i brutalnych przestępców międzywojnia. Historia Hipolita Ryttera, znanego jako Hipek Wariat, jest pełna mrocznych sekretów, zbrodni i tęsknoty.

Gadomski zgrabnie opowiada historię Hipka Wariata poprzez szemrane wspomnienia samego Ryttera, który na łożu śmierci w więziennym szpitalu w 1929 roku opowiada swoją historię adwokatowi Zygmuntowi Hofmoklowi-Ostrowskiemu. Choć życie Ryttera było pełne zbrodni, więzień i cierpienia, to jego opowieść rzuca nowe światło na jego postać, ukazując człowieka zmagającego się z własnymi demonami.

Narracja prowadzona w trzeciej osobie pozwala przyjrzeć się losom Hipka Wariata z bliska, uczestnicząc w jego trudnej młodości, przestępczych machinacjach i pobytach w więzieniach. Gadomski zręcznie miesza fakty z fikcją, tworząc inspirowaną na faktach historię, która przykuwa uwagę i prowokuje do refleksji.

Hipolit Rytter, choć bezwzględny w swoich czynach, staje się postacią bliską, a jego opowieść o życiu na marginesie społeczeństwa jest zarazem fascynująca i przerażająca. Gadomski nie tylko przedstawia zbrodnie Wariata, ale również ukazuje jego ludzką stronę, co sprawia, że można zacząć go rozumieć i nawet współczuć.

"Tajemnica Hipka Wariata" porusza nie tylko tematykę kryminalną, ale również ludzkiej natury i moralności. Poprzez historię przestępcy Gadomski zmusza do refleksji nad granicą dobra i zła oraz nad tym, co skrywa się za fasadą tajemniczych postaci.

Warto sięgnąć po tę książkę, by poznać historię jednego z najbardziej kontrowersyjnych przestępców międzywojnia oraz realiów tego okresu i zanurzyć się w mrocznym światku kryminalnych intryg i ludzkich dramatów. "Tajemnica Hipka Wariata" to nie tylko opowieść o zbrodniach, ale również o człowieczeństwie i walce ze własnymi demonami.

Tytuł : Tajemnica Hipka Wariata.
Autor : Mariusz Gadomski
Wydawnictwo Oficynka
Data premiery : 02.12.2022r.
#współpracareklamowa
#współpracabarterowa
#współpracarecenzencka

Opis książki :
Szemrana spowiedź króla zbrodni
Oparta na faktach powieść o Hipolicie Rytterze, pseudonim Hipek Wariat, słynnym międzywojennym gangsterze i mordercy, działającym w Warszawie, Lublinie i Charkowie. W 1929 roku Hipolit Rytter na łożu śmierci w więziennym szpitalu opowiada warszawskiemu adwokatowi Zygmuntowi Hofmoklowi-Ostrowskiemu swoją historię. Jego życie to ciągłe balansowanie między zbrodniami, pobytami w więzieniu a tęsknotą za żoną. Wie, że jest bestią, a jego historia to podróż przez morze krwi. Nietrudno zgadnąć, jak się ona skończy.

" W początkowym okresie przestępczej działalności Hipek Wariat specjalizował się w " piechociarstwie". W slangu złodziejskim piechociarzami nazywano złodziei drobiu.[...] "Piechociarstwo" wymagało od złodzieja sprytu, dobrej orientacji w terenie, sprawnych nóg, a także "gadanego". "

Ta książka to dla mnie odskocznia od romansów mafijnych.
Książka z historią w tle, oparta na faktach.
To historia słynnego gangstera i mordercy z okresu międzywojennego.- Hipolita Ryttera.
Książka sama w sobie jest ciekawa, zwłaszcza, że opowiada ją sam bohater na łożu śmierci w więziennej celi.
Słynny adwokat Zygmunt Hofmokl-Ostrowski, który jest zainteresowany życiem Hipka prosi go o opowiedzenie historii swojego życia.
Przyznam, że są to bardzo interesujące opisy życia, dosłownie wyjęte prosto z dobrego filmu, które potrafią zamrozić krew w żyłach.
Życie Hipka to nie tylko napady, ale także brutalne morderstwa.
Książka mimo wszystko jest napisana z poczuciem humoru, przez co czyta się ją z przyjemnością.
Gorąco polecam.
Dziękuję wydawnictwu za zaufanie i egzemplarz recenzencki.
#książkoweimpresje

Tytuł : Tajemnica Hipka Wariata.
Autor : Mariusz Gadomski
Wydawnictwo Oficynka
Data premiery : 02.12.2022r.
#współpracareklamowa
#współpracabarterowa
#współpracarecenzencka

Opis książki :
Szemrana spowiedź króla zbrodni

Lubicie opowieści oparte na faktach, z historią w tle, biografie? Szczerze mówiąc,nieczęsto po nie sięgam, jednak opis tej książki bardzo mnie zaintrygował i ...nie zawiodłam się. Jest to historia pewnego znanego, pospolitego,a zarazem bezwzględnego przestępcy okresu międzywojennego - Hipolita Ryttera, zwanego Wariatem lub Kociarzem. Życie Hipka opowiada on sam, na łożu śmierci- w więziennej, szpitalnej celi, w 1929r. Do bandyty przychodzi znany adwokat Zygmunt Hofmokl-Ostrowski,który zaintrygowany zasłyszanymi opowieściami o niechlubnej przeszłości Hipka prosi go o opowiedzenie swego życia. Jak się okazuje, są to bardzo "barwne" historie, nierzadko mrożące krew w żyłach.... Hipolit od dzieciństwa musiał radzić sobie w trudnej XIXw. rzeczywistości, wychowywany z siostrą w ubogim domu jedynie przez matkę. Musiał szybko zarabiać, trafiał przez to niejednokrotnie w szemrane towarzystwo, kwestią czasu było więc wkroczenie na przestępczą ścieżkę.

Akcja książki i losy bohatera związane były z Warszawą,Lublinem,Charkowem. Życie Ryttera to naprzemiennie ciągłe grabieże, napady, a także brutalne morderstwa. Z uwagi na zdolności przywódcze nie raz jest "mózgiem" niechlubnych procederów, dzięki czemu często "gości" w niejednym więzieniu...

Książka Gadomskiego okazała się świetną, arcyciekawą lekturą. Klimat przedwojennej rzeczywistości, przed i po odzyskaniu niepodległości, jest mroczny i fascynujący zarazem. To,co mi bardzo się bardzo podobało,to niesamowita "lekkość pióra"- świetne poczucie humoru,dzięki czemu powieść czytało się szybko i bardzo przyjemnie.

Hipolit Rytter dzieli się swoimi przeżyciami i historią życia z adwokatem Zygmuntem Hofmoklem- Ostrowskim, będąc u kresu swej życiowej wędrówki. W zamian prawnik obiecuje mu sławę i przejście do historii. Poznajemy zatem ciężkie dzieciństwo i młodość bohatera. Hipek Wariat zostaje wprowadzony w świat gangsterów, po ślubie z córką jednego z nich. W powieści opisane są przestępstwa bohatera, nie wyłączając morderstw
Duży plus dla autora za fantastycznie opisane tło historyczne. Bardzo ciekawie przedstawione jest życie w Polsce w okresie międzywojennym, z jego ciemnymi stronami tj. biedą, brudem itp.
Akcja powieści jest bardzo ciekawa. Ciężko więc jest oderwać się od czytania.I mimo, że powieść dotyczy czasów II RP, w ogóle nie traci na aktualności.
Polecam książkę miłośnikom historii społeczno- politycznej, fanom biografii, ale także zwolennikom kryminałów, zwłaszcza tych retro z czasów Polski międzywojennej.
Ciekawie czyta się biografię gangstera znanego w Polsce.
Bardzo dziękuję Wydawnictwu Oficynka za egzemplarz do recenzji.

Jako fance prawdziwych zbrodni, zwłaszcza tych retro, postać Hipka Wariata była mi znana. Gdy jednak okazało się, że urodził się on w miejscowości obok, stwierdziłam, że muszę poznać tę postać bliżej. W sukurs przyszła mi książka Mariusza Gadomskiego. Choć Hipolit Rytter był nieobliczalnym zbrodniarzem, nie mającym litości dla nikogo, to sama historia jest przedstawiona lekko, co sprawia, że książkę czyta się szybko i z przyjemnością obiecując sobie co chwilę, że "jeszcze tylko jeden rozdział i idę spać". Zdecydowanie polecam!

Szemrana spowiedź króla z
brodni

Historia Hipolita Rytera, zwanego Hipkiek Warietem. Był on znanym międzywojennym gangsterem i mordercą, który działał na terenie Warszawy, Lublina i Charkowa. To jedno historia oparta na faktach.

Akcja rozgrywa się w 1929 roku, dzięki już na łóżku śmierci Hipolit opowiada adwokatowi swoją historię. A jest to historia doprawdy ciekawa. Zbrodnie, więzienia, tęsknota za żonę, mnóstwo ktoś.

To bardzo ciekawie napisana historia, odsłaniająca mroki, sekret i tajemnice tej zagadkowej postaci.

Szemrana spowiedź króla z
brodni

Ciekawią Was drastyczne historie oparte na faktach? Jeśli tak, to dobrze się składa, bo akurat dzisiaj mam dla Was recenzję książki biograficznej o Hipolicie Rytterze, czyli „Tajemnica Hipka Wariata” Mariusza Gadomskiego. Kim był ten człowiek o tak dziwnym pseudonimie i jaką historie skrywało jego życie? Zapraszam na recenzję!

Jest rok 1929. Wtedy to Hipolit Rytter, zwany inaczej Hipkiem Wariatem, na łożu śmierci opowiada warszawskiemu adwokatowi Zygmuntowi Hofmoklowi-Ostrowskiemu historię swojego życia. Z tej opowieści wynika, że był słynnym międzywojennym gangsterem oraz mordercą, który działał w Warszawie, Lublinie i Charkowie. W jego życiu przewijało się wiele zbrodni, nie raz siedział w więzieniu, ale też w międzyczasie ciągle tęsknił za swoją żoną. Hipek Wariat zdawał sobie z tego sprawę, że był okrutnym mordercą, który zdolny jest do wszystkiego...

W książce narracja prowadzona jest w trzeciej osobie. Rozdziały są bardzo długie, jest w nich wiele opisów, co nie każdemu może się podobać, bo czasami były one dla mnie nużące. W książce tej występuje wiele drastycznych scen opisanych bardzo szczegółowo, więc nie polecam jej zbyt wrażliwym osobom. Czytając, sama musiałam ominąć kilka akapitów opisujących mordowanie kotów przez Hipka Wariata, które są dla mnie najukochańszymi stworzeniami na świecie, bo niestety moja wrażliwość nie pozwoliła mi je czytać. Oczywiście główny bohater miał swój powód, żeby nienawidzić koty, ale to go nie usprawiedliwiało, żeby dopuszczać się tak okropnych czynów. Znacznie więcej było opisów mordowania ludzi, co też podczas czytania wywoływało u mnie wstręt. Najbardziej mi było szkoda służącej Franciszki, której historia zabójstwa była opisana w ostatnim rozdziale. Ogólnie nie znałam wcześniej człowieka, jakim był Hipolit Rytter, więc cieszę się, że dzięki tej książce dowiedziałam się o jego istnieniu, bo mimo że był on okrutnym mordercą, był też ciekawą i bardzo przebiegłą osobą. Podczas czytania, tak jak w dobrym kryminale, było czuć mroczny klimat, a międzywojenne czasy tylko go nasilały. Bardzo lubię Lublin, więc te wątki, w których akcja toczyła się w tym mieście, czytałam z wielkim zainteresowaniem, bo dzięki tej książce mogłam sobie wyobrazić, jak wyglądało to miasto na początku XX wieku.

„Tajemnica Hipka Wariata” jest bardzo ciekawą powieścią opartą na faktach, która może zaciekawić wszystkich tych, którzy lubią czytać o autentycznych wydarzeniach oraz postaciach. Myślę, że przypadnie ona również do gustu wielbicielom kryminałów. Cieszę się, że dzięki tej książce wzbogaciłam swoją wiedzę o historię życia Hipolita Ryttera, mimo że nie należał on do dobrych osób.

Jest rok 1929. Wtedy to Hipolit Rytter, zwany...

„Tajemnica Hipka Wariata” autorstwa Mariusza Gadomskiego jest fascynującą podróżą w głąb zbrodniczego półświatka międzywojennej Polski. Powieść, choć osadzona w realiach historycznych, czyta się jak najbardziej wciągający thriller.
Gadomski, wykorzystując swoje nieprzeciętne zdolności narracyjne, przybliża czytelnikowi skomplikowaną postać Hipolita Ryttera, pseudonim Hipek Wariat, ukazując zarówno jego brutalność jak i nieoczekiwaną głębię emocjonalną. Autor z ogromną dbałością o detale rekonstruuje epokę, w której działał Hipek, malując barwny obraz Warszawy, Lublina a nawet Charkowa. Dialogi są żywe i autentyczne, a opisy miejsc i zdarzeń tak plastyczne, że czytelnik może poczuć się jak świadek opisywanych wydarzeń. Gadomski nie unika trudnych tematów, eksplorując ciemne zakamarki ludzkiej psychiki i motywacje prowadzące do przestępczego życia. Jednak „Tajemnice Hipka Wariata” to nie tylko kronika życia gangstera. To również głębsze przemyślenia o naturze zła, wolności wyboru i możliwościach odkupienia. Rytter, mimo swojej przerażającej przeszłości, jest postacią wielowymiarową, co skłania do refleksji nad granicami ludzkiej empatii i zrozumienia.
Mariusz Gadomski dostarcza nam nie tylko doskonałego kryminału historycznego, ale również skłania do myślenia o uniwersalnych wartościach. „Tajemnica Hipka Wariata” to książka, która pozostaje w pamięci długo po odłożeniu jej na półkę, zmuszając do zadawania sobie pytań o naturę ludzkiej duszy i konsekwencje wyborów, które kształtują nasze życie. Rekomenduję tę pozycję każdemu, kto szuka literatury łączącej głębię psychologiczną z historią i napięciem thrillerów kryminalnych.

Mamy dzisiaj piękny słoneczny dzień, a na dodatek dzień kobiet. Z tej okazji wlatuje nowa recenzja 😁🌷 Tym razem troszkę innej książki niż Maxa Czornyja. A mianowicie "Tajemnica Hupka Wariata" Mariusza Gadomskiego, który opisuje przeżycia Hipolita Ryttera. Człowiek ten zasłynął swoim gangaterskim życiem, który spróbował chyba wszystkich rodzajów zbrodni. A zaczęło się od niewinnego ptaka i kota. Autor nakłada duży nacisk na opis historii, która działa się w tamtym czasie ma terenach Warszawy i Lublina. Nie koniecznie przypadło mi to do gustu, wolałbym aby było więcej Hipolita w Hipolicie. Ale każdy ma inne gusta, a o nich się przecież nie dyskutuje. Po za tym książka ciekawa, można dużo się dowiedzieć o tamtych latach 1900-1927 coś koło tego, ale są to odległe lata o których niewiele się wie. Dla kogoś takiego jak ja, czyli mieszkańca Lublina było to interesujace doznanie, gdyż nie miałam pojęcia o istnieniu kogoś takiego jak Rytter, a zrobił on nie małe spustoszenie w mieście. I nie tylko tym mieście, był nawet zakochany w Felicji, również mieszkańce Lublina. Po przeczytaniu tej książki stwierdzam, że chętnie przeczytałabym o jeszcze innych zbrodniach mojego miasta. Nawet kilka z nich było poruszonych w tej książce, więc ciekawie by było poznać je bliżej. Polecam sięgnąć po tą książke, jest w niej wiele ciekawych gangsterskich przygód Hipolita i oczywiście jest na faktach, a takie lubię najbardziej i myślę że nie tylko ja 😍 Udanego weekendu wam życzę 😁🌼

"Tajemnica Hipka Wariata"
Mariusz Gadomski

Hipolit Rytter na łożu śmierci opowiada adwokatowi Zygmuntowi Hofmokl-Ostrowskiemu historię swojego życia.
Mężczyzna zabiera adwokata w podróż przez ciężkie dzieciństwo i czasy młodości. Wspomina co było przyczyną powstania u niego tzw. wstrętu, który w późniejszym wieku powodował u niego rządzę mordu i brak jakichkolwiek wyrzutów sumienia za popełnione zbrodnie.

Niesamowita lektura!
Autor w książce idealnie odzwierciedlił życie w międzywojennej Polsce, gdzie wszechobecny był smród, brud i ubóstwo.
W niebywale charyzmatyczny sposób przedstawił historię życia jednego ze złodziejaszków i herszta gangsterów, który działał w Warszawie, Lublinie i Charkowie.
Hipek Wariat od początku życia parał się nielegalnym handlem zwierząt a w momencie, gdy poślubił córkę gangstera, został również wprowadzony w świat gangsterki. Napady na furgony czy rozbrajanie sejfów to jedne z jego nielicznych rzezimieszkowych zdolności.
Można powiedzieć, że Hipek miał niebywałe szczęście jak i pecha. Niejednokrotnie wychodził z więzienia po to, żeby za chwilę do niego wrócić.

Ogromnym plusem książki jest samo tło historyczne jak i autentyczne osoby pojawiające się w powieści. Widać, że autor ma ogromną wiedzę historyczną, którą w przystępny sposób przedstawia czytelnikowi.
Mimo iż sama powieść nie opiewa w krwawe opisy, została przeze mnie bardzo dobrze odebrana i stwierdzam, że podobają mi się takie retro kryminały.
Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Pana Mariusza, jednakże już wiem, że nie będzie ono ostatnie.

Moja ocena: 9 /10

#recenzja #book #booklover #bookstagrammer #bookstagram #bookstagrampl #czytambolubie #czytamkryminaly #czytamthrillery #thriller #kryminał #rybnik #rybnikczyta #wspołpracabarterowa #historiawtle #retrokryminal

"Tajemnica Hipka Wariata"
Mariusz Gadomski