Retrozbrodnie

Empik Go
2022-10-27
2022-10-27

Okładka książki Fucking Monterosa Filip Kasperaszek, Anna Kazejak
Fucking Monterosa Filip Kasperaszek, ...
Okładka książki Nad trumną. Wyznania pracowników branży pogrzebowej Todd Harra, Kenneth McKenzie
Nad trumną. Wy... Todd Harra, Kenneth...
Okładka książki GOPR. Na każde wezwanie Wojciech Fusek, Jerzy Porębski
GOPR. Na każde... Wojciech Fusek, Jer...

Po lekturze fascynujących przygód bohatera "Tajemnic Hipka Wariata" postanowiłam przyjrzeć się bliżej twórczości Mariusza Gadomskiego i dzięki uprzejmości samego autora w moje ręce trafiły "Retrozbrodnie", czyli zbiór 10 opartych na faktach opowiadań kryminalnych, których akcja toczy się na przełomie XIX i XX wieku.
🔫
Wraz z bohaterami opowiadań Gadomskiego przemierzamy polskie miasta i wsie, by poznać mroczne tajemnice ich mieszkańców. Stajemy się świadkami brutalnych morderstw, w tym maleńkich dzieci, szaleństw bohaterów, nawet tych z arystokratycznych rodów i działań zbrodniczych duetów. Co więcej, poznajemy „od kuchni” modus operandi zabójcy i z ciekawością śledzimy procesy karne Naszych szemranych bohaterów. A to wszystko w jednej książce, w której roi się od historii wartych filmowych ekranizacji.
🔫
Szczególną zaletą "Retrozbrodni" jest świetnie skonstruowana narracja opowiadań, która sprawia, że czytelnicy niemal stają się świadkami mrożących krew w żyłach wydarzeń z najdalszych rubieży Rzeczpospolitej. Znakomicie przedstawione tło historyczne poszczególnych zbrodni oraz szeroko zarysowany, tak istotny dla odbiorców kontekst społeczny sprawiają, że możemy poczuć klimat tamtych czasów, poznać życie oraz problemy ówczesnych nizin i wyżyn społecznych a także przekonać się, że każdy człowiek, niezależnie od pochodzenia, w odpowiednich okolicznościach jest gotów popełnić czyn zabroniony.
🔫
"Retrozbrodnie" to świetnie skomponowany, przemyślany zbiór poruszających historii kryminalnych obfitujących w zwroty akcji, których nie powstydziłyby się współczesne serialowe produkcje. To prawdziwa gratka dla miłośników kryminałów retro, thrillerów, pasjonatów historii oraz fanów twórczości Mariusza Gadomskiego, do grona których niewątpliwie należę i ja.
🔫
Mariuszowi Gadomskiemu serdecznie dziękuję za książkę i za to, że przekonał mnie do kryminałów retro, co nie udało się do tej pory żadnemu autorowi.

🔫
Wraz z bohaterami opowiadań Gadomskiego przemierzamy...

Urozmaicony zestaw zbrodni sprzed lat. Wszystkie historie są interesujące. Ciekawie przedstawione z zarysem ówczesnych czasów.
Miłośnikom retro polecam.

Miłośnikom retro polecam.

Bardzo ciekawie napisane, a wybrane zbrodnie nie tylko budzą odrazę czy strach, ale też aż dziwią z jakich pobudek ludzie popełniali te wszystkie zbrodnie

Dowiedziałem się o przedwojennych zbrodniach o których nigdy nie słyszałem. Ciekawa i interesująca. Polecam

Fajne, jednak to inna rzeczywistość, ale polecam.

Fajne, jednak to inna rzeczywistość, ale polecam.

Audiobook czy wersja papierowa? Którą wersję bardziej preferujecie?

Kilka miesięcy temu zadałem tutaj bardzo podobne pytanie i sam byłem po stronie klasycznej formy. Minęło sporo tygodni, a ja coraz bardziej przekonuję się do wersji audio. Przede wszystkim dlatego, że jakość wykonania takich książek stoi na wysokim, niekiedy wyższym nawet od lektury papierowej, poziomie. Dobrym przykładem jest właśnie tytuł „Retro zbrodnie”, który zacząłem klasycznie, a ostatnie 150 stron przesłuchałem w audiobooku.

I właśnie ta druga połowa podobała mi się najbardziej. „Retro zbrodnie” to zbiór dziesięciu kryminalnych historii z XIX i XX wieku, dziejących się na terenach byłej Rzeczypospolitej. Co ważne, opowiadania przedstawiają perypetie zupełnie różnych bohaterów, a łączy je nie tylko temat zbrodni, ale również klimat charakterystyczny dla czasu akcji. A ten najlepiej będziecie mogli poznać w audiobooku.

„Retro zbrodnie” to bardzo ciekawa pozycja również z uwagi na to, jak dużo wątków kulturowych i literackich udało się autorowi przemycić do swoich historii. W akcji przewijają się bowiem nie tylko ulice i zaułki ówczesnych polskich miast, ale również najbardziej znane lokale oraz postaci historyczne, jak chociażby Gabriela Zapolska. To oddanie klimatu XIX i XX wieku ułatwiło Mariuszowi Gadomskiemu zawładnięcie umysłem czytelnika, który z zainteresowaniem słucha historii, ale przy okazji pozwoliło autorowi przekazać odbiorcy dwie prawdy.

Pierwszą z nich są niektóre nasze wady narodowe, które nie są czymś nowym, a raczej dobrze znanym i jedynie utwierdzanym przez kolejne pokolenia. Po drugie: odkurzenie tych starych zbrodni pozwoliło Gadomskiemu pokazać, że zło w tej postaci również nie jest czymś nowym, a mechanizmy jakie popychają ludzi do zabójstwa, ciągle są te same. Jedynie krajobraz ulega zmianie.

Audiobook czy wersja papierowa? Którą wersję bardziej preferujecie?

Niesamowita książka opisująca prawdziwe zbrodnie, popełnione na terenie Polski w dziewiętnastym wieku. Kopalnia faktów historycznych! To z książki dowiedziałam się o "zieleni Scheele'go", czyli barwnika zawierającego arszenik, powszechnie stosowanego w ówczesnych czasach, przyczyniającego się do śmierci wieku osób. Także, w literaturze francuskiej potwierdza się informacje, jakoby Napoléon Bonaparte nie zmarł w wyniku nowotworu, ale wdychania arszeniku, który znajdował się w farbie, którą pomalowane były ściany... Autor przytacza autentyczne mowy sądowe a nawet opisuje dalsze losy skazanych. Warte polecenia! Kawał dobrej roboty! Czyta się wartko.

Mariusz Gadomski i jego książka „Retrozbrodnie” to zbiór 10 opowiadań z przełomu XIX i XX wieku. Wszystkie historie wydarzyły się naprawdę i miały miejsce w byłej Rzeczypospolitej.
Mimo obcowania z książkami o zbrodniach, te popełnione ponad 100 lat temu mrożą krew w żyłach.

Motywy zbrodni się nie zmieniły, chciwość, zazdrość, nienawiść czy zawód miłosny. Zmieniły się tylko lata.
Co ciekawe, mino braku technologii jaką dysponują dzisiejszy śledczy, wszystkie zbrodnie opisane w tej książce zostały rozwiązane a winni ponieśli sprawiedliwą karę.

Na ogromny plus zasługuję otoczka w jaką ubrana jest każda zbrodnia. Oprócz opisu samych przestępstw, śledztw oraz procesów sądowych, autor wzbogaca naszą wiedzę z historii i geografii. Co więcej w każdym z opowiadań autor dzieli się z czytelnikiem niesamowitymi ciekawostkami.

To moje pierwsze spotkanie z autorem i przyznam że bardzo udane, autor w zachęcający sposób wciąga nas w każdą historię, jego styl sprawia że ciężko oderwać się od lektury.

„Retrozbrodnie” możecie wysłuchać w aplikacji Empik Go co serdecznie Wam polecam, gdyż udźwiękowienie jest świetne. Możecie również zamówić książkę w formie papierowej.

„Ale z hazardem jest jak z każdym nałogiem: im dalej w las, tym więcej drzew”.
„Retrozbrodnie” - książka, która jest zbiorem 10 historii zbrodni, od których można dostać gęsiej skórki. Każda jest przerażająca na własny sposób. Zapomniane zbrodnie sprzed lat? Autor książki chciał aby zdecydowanie ujrzały światła dziennego w dzisiejszych czasach na nowo.
Ich akcja toczy się na przestrzeni XIX. i XX. wieku na terenach byłego królestwa polskiego.
Opowiadania pokazują, gdzie kończy się człowieczeństwo, jak może ktoś zmienić się pod wpływem sytuacji, ile są w stanie zrobić ludzie dla pieniędzy, zemsty i innych swoich pobudek.
Mariusz Gadomski wykreował idealny świat akcji, przenosi czytelnika na brudne, industrialne tereny byłej Rzeczypospolitej. Nawiązuje w zbrodniach do wielu wydarzeń historycznych (jak na przykład zaborów).
Na @empikgo książka dostępna jest jako audiobook oraz ebook 😊

„Ale z hazardem jest jak z każdym nałogiem: im dalej w las, tym więcej drzew”.
Ich akcja toczy się...

"Retrozbrodne" to bardzo ciekawy zbiór spraw kryminalnych opartych na faktach. Przyjemnie się ich słuchała. Szkoda, że jest ich tak mało.

• Przesłuchane
  • Reportaż