Kryptowaluty dla zabieganych

biznes, finanse
Insignis
2022-11-09
2022-11-09

Okładka książki Pamiętali… pamiętamy… pamiętajcie… Wspomnienia Żydów polskich Paweł Skorut, Michał Zajda
Pamiętali… pam... Paweł Skorut, Micha...

Książka powinna się raczej nazywać "blockchain dla zabieganych", ale wiadomo, że wtedy tytuł nie byłby taki "catchy". Zarówno dla nowicjuszy, jak i tych średniozaawansowanych w tematach krypto świetna pozycja by usystematyzować i pogłębić wiedzę. Zwięźle, konkretnie i z obrazowymi przykładami. Do tego trochę realistycznych prognoz, co do tego w jakim kierunku podąży, czy też powinna podążyć branża. Dobra pozycja.

Słyszeliście o kryptowalutach?
Wiecie czym są i jak działają?
W moim przypadku choc termin ten wielokrotnie pojawiał sie podczas rozmów z synem, jakoś nie zgłębiałem bardziej tego tematu.Aż do momentu kiedy trafiła do mnie ksiazka "Kryptowaluty dla zabieganych"
Dopiero wtedy zaczęły mi sie otwierac oczy na wiedzę o tej nowej technice informatycznej jaką są systemy kryptowalutowe i ona sama.
To wlasnie dzięki tej niepozornie wyglądającej książce odkryłam nie tylko tajemnice pieniądza elektronicznego, który narodził sie w glowie Satoshiego Nakamoto.Ale również jaki wpływ mogą mieć na ogólnie pojmowaną przyszłość technologie, ktore powstały przy tworzeniu ów waluty.
Okazuje sie bowiem, że wbrew pozorom tematyka ta traktuje nie tylko o pieniądzach.Może mieć ona też znaczący wpływ na rozwój społeczeństwa obywatelskiego, łańcuchy dostaw, inicjatywy samorządowe, rozrywkę, opiekę medyczną, prywatność i wiele innych.
Autor w ciekawy i przytępny sposób objaśnia w niej działanie kryptowalut, opisując przy tym idee tkwiące u podstaw jej filozofii, wyrażone między innymi w pracach pierwszych twórców tej innowacyjnej technologii.Dzieli się rowniez swoją wiedzą i zainteresowaniami z innymi, czego wyrazem jest niniejsze 19 rozdziałów ów lektury.

Dodam jeszcze tylko, ze "Kryptowaluty dla zabieganych” to pierwsza taka książka w Polsce.Warto wiec zaczerpnąć z niej wiedzy na temat przyszłości, która już tu jest i tym samym nie dac sie zaskoczyc swoim dzieciom i wyrobić sobie własne zdanie na temat kryptowaluty.

Słyszeliście o kryptowalutach?
Wiecie czym są i jak działają?

Przyznam sie, ze mialem wilka ochote nabyc papierowa wersje, gdy tylko wyszla. Ostyglem i przeczytalem w abonamencie Legimi. I nawet sie ciesze, ze tak wyszlo.
Pozycja ewidentnie dla zoltodziobow, autor w przystepny sposob i z logika wyjasnia co to kryptowaluty kladac nacisk na blockchain.
Niestety lub stety, przez polowe lub wiecej ksiazki rozpisuje sie w jaki sposob moglby blockchain dzialac w otaczajacym swiecie. Jest to raczej wyklad, bez konkretnych przykladow, dla zupelnie niewtajemniczonych.
Byc moze moja wiedza jest bardziej rozlegla i stad taka ocena. Niemniej oczekiwalem wiecej konkretow, a wszystkie tematy sa poruszone raczej pobieznie, rowniez te dotyczace podatkow lub bezpieczenstwa...

Michał Zajda w bardzo przystępny sposób objaśnia działanie kryptowalut. Nie raz obiła mi się o uszy nazwa "Bitcoin", ale nie miałam większej wiedzy na ten temat. Po książkę sięgnęłam z ciekawości.

Autor tłumaczy czym jest i jak działa blockchain, co to smartkontrakty, tokeny i NFT oraz podaje przykłady wykorzystania tych technologii w codziennym życiu.

Wirtualne pieniądze są przede wszystkim niezależne od państw i banków.

Autor podaje przykład Cypru. Państwo to zbankrutowało i przejęło część pieniędzy swoich obywateli. Wspomina też o sytuacjach, które miały miejsce w innych krajach. W Polsce także w każdej chwili można stracić dostęp do swojego konta, z różnych przyczyn.

To się nie stanie w przypadku kryptowalut. System jest niezależny i anonimowy.

Zaciekawił mnie pomysł współdzielenia nieruchomości. Mało kogo stać na zakup całego domu czy mieszkania a wirtualne transakcje umożliwiają nabycie części lokalu lub użytkowanie go tylko przez określony czas w ciągu roku. Intrygująca jest także wizja inteligentnego miasta.

Kryptowaluty mogą mieć zastosowanie w tak wielu dziedzinach życia, że w przyszłości z pewnością wejdą do powszechnego użytku. Warto wiedzieć na czym to polega.

Książkę czyta się niezwykle szybko i przyjemnie. Nie jest to publikacja ściśle finansowa, ale skierowana do przeciętnej osoby. Nie trzeba mieć dużego rozeznania w świecie biznesu, żeby zrozumieć tę ideę. Polecam.

Wirtualne pieniądze...

M. Zajda "Kryptowaluty dla zabieganych"

Jestem zabiegany, ale czy kryptowaluty będą dla mnie?
Książka "Kryptowaluty dla zabieganych" została wydana w wydawnictwie Insignis w roku 2022. Autorem jest Michał Zajda, m.in. twórcja blockchaina nowej generacji. Pewnie dlatego autor jest taki stronniczy w wydawaniu opinii na temat kryptowalut i pokrewnych. Co mam na myśli, opiszę dokładniej w późniejszej części. Tytuł publikacji wskazuje, że książka powinna być mini - kompendium na tematy związane z "pieniądzem przyszłości". Przekonajcie się razem ze mną czy tak faktycznie jest!
Mogę Wam już zdradzić, że książka jest napisana w sposób zwięzły i logiczny i nie dotyczy tylko tematyki stricte kryptowalut. Zajda porusza tematykę związaną z m.in. kryptowalutami w odniesieniu do ekologii czy koncepcji miasta w stylu smart. Brzmi bardziej przyszłościowo czy utopijnie? Jako, że tematyka tego rodzaju pieniądza i transakcji przewija się w dzisiejszym świecie to i ja chciałem się dowiedzieć coś więcej na ten temat i ta książka przyszła mi z pomocą. Na pewno spełniła warunek przedstawienia wiedzy merytorycznej w przystępny sposób. Autor chcąc lepiej wytłumaczyć pewnie zagadnienia kryptowalutowe wspomaga się różnego rodzaju analogiami i porównaniami, aby lepiej zobrazować temat i aby więcej osób go dobrze zrozumiało. W moim odczuciu to mu się udało i było to bardzo przydatne, ponieważ wielu osobom tematyka ta kojarzy się z czymś trudnym do ogarnięcia. Mimo, że tematyka była dla mnie nowa, w trakcie czytania nie poczułem się w żadnym momencie przytłoczony nadmiarem informacji.
Autor w publikacji “Kryptowaluty dla zabieganych” zaczyna od wytłumaczenia najważniejszych i kluczowych pojęć i kwestii, po czym przechodzi do opisów obszarów , gdzie kryptowaluty mają swoje możliwe zastosowania (teraz i w przyszłości). Według Zajdy są to bezapelacyjnie kluczowe kwestie i rozwiązania bez żadnych potencjalnych zagrożeń…Czytałem o tych wszystkich, różnych informacjach z zaciekawieniem, ale jednocześnie z poczuciem, że autor ma wyidealizowany i bezkrytyczny sposób patrzenia na kryptowaluty i ich zastosowania czy to dzisiaj, czy w rzeczywistości za parę lat. Pewnie dlatego, że Zajda bardzo mocno związany jest z tą branżą i biznesem. Warto jednak mieć na uwadze, że przecież nikt nie jest w stanie przewidzieć kierunku zmian technologicznych.
Przechodząc do podsumowania to mam mieszane odczucia. Z jednej strony książka zawiera mnóstwo informacji i to z przykładami sytuacji z realnego świata.
Ponadto wiadomości podane są w bardzo przystępnej formie dla czytelnika. Z drugiej strony jednak jeśli już ktoś pisze książkę na tak aktualny temat to moim zdaniem powinien przedstawić różny punkt widzenia. Podać wady, zalety, zagrożenia czy też potencjalne szanse, być przede wszystkim obiektywnym. Niestety moje odczucie jest takie, że autor jest praktycznie bezkrytyczny w stosunku do możliwości kryptowalut. Rozumiem, że autor widzi w tym narzędziu ogromny potencjał, możliwości, ale trzeba być też racjonalnym i wyważonym, a nie przesadnie optymistycznym! Autor jak już podaje ewentualnie wady czy zagrożenia związane z kryptowalutami, to w momencie podaje również kontrargument, który powoduje, że czytelnik może mieć poczucie, że obrót kryptowalutami nie jest obarczony żadnym zagrożeniem czy niebezpieczeństwem. Nie ma rozwiązania idealnego, wszystko ma dwie strony medalu. Poza tym świat też nie jest czarno-biały i warto sobie wyrobić własne zdanie również na ten temat. Do czego bardzo Was zachęcam. Przeczytajcie i przekonajcie się sami, czy podzielacie moje uwagi. Przecież jesteśmy różni, więc i różnić się możemy w kwestii odbioru i odczuć w stosunku do danej publikacji.
Książkę otrzymałem dzięki Stowarzyszeniu Sztukater, za co dziękuję.

M. Zajda "Kryptowaluty dla zabieganych"

Jestem zabiegany, ale czy kryptowaluty będą dla mnie?

Przede wszystkim nie lubię jak się mnie oszukuje. To nie książka o krypto walutach dla zabieganych (poza kilkunastoma pierwszymi stronami),a zbiór pobożnych życzeń autora, jaki to świat będzie cudowny, gdy wszystko "przelejemy" do blokczejna. Oddajmy w cyfrowe ręce księgi wieczyste, akty notarialne, akcje spółek, ubezpieczenia itd. a świat będzie uczciwy, zaradny, bezpieczny i mlekiem i miodem płynący (FTX czy Bitmarket lubią to!).

Początek był nawet zachęcający, bo autor wyjaśnia jak powstał i jak działa blockchain, bitcoin czy inne waluty. I dla tych pierwszych 20-30 stron daję 2 gwiazdki (a byłoby pewnie z 8 9, gdyby cała książka była w takim stylu).

Ale im dalej, tym bardziej beznadziejnie. Autor przechodzi do snucia alternatywnej rzeczywistości, w której rozwiązaniem każdego problemu dzisiejszego świata jest zastosowanie blockchaina.
Po co nam notariusz, który sporządza akt notarialny sprzedaży nieruchomości, sprawdzając przy tym wszystkie dane, udzielając porady, kontrolując prawidłowość całej transakcji. Przecież możemy zawrzeć sobie smartkontrakt, i tylko kliknąć w odpowiednim miejscu i już dojdzie do sprzedaży (to, że zamiast babci zrobi to napalony wnuczek albo oszust, który zdobył jej zaufanie już autora nie zastanawia, ani nie męczy).
Po co nam KRSy, mobywatele i inne rejestry, Oddajmy wszystkie dane do blockchaina i zawierajmy smartkontrakty, a wszyscy uczciwie i spokojnie będą otrzymywać wynagrodzenia, odszkodowania, dywidendy ze spółek itd.
Po co nam banki centralne, stwórzmy walutę opartą na blockchainie a nie będziemy podlegać kontroli rządzących i wszyscy będą bezpieczni (oszuści i giełdy lubią to).

Zatem nie dajcie się zwieść tytułowi i opisowi i za takie manipulacje ocena bardzo słaba.

Czy kryptowaluta to pieniądz jutra? Dlaczego jej rola w przyszłości będzie rosnąć?

Świat tak szybko rozwija się pod względem technologicznym, że dziś wstyd nie wiedzieć, czym jest decentralizowana waluta. Czy faktycznie można tak szybko się wzbogacić? Jak wygląda sprawa z zarobkiem? Dlaczego kupowanie „pieniądza przyszłości” niesie pewne ryzyko? Michał Zajda, jeden z twórców blockchaina, w swojej lekturze odmienia negatywne oblicze kryptowaluty. Na podstawie przykładów z życia codziennego bardzo szczegółowo wyjaśnia, czym ona jest.

Autor obala również wiele niezbyt przychylnych mitów. Odpowiada na pytanie, dlaczego kryptowaluta to ważny element życia codziennego i jaką może odgrywać rolę… szczególnie w świecie postępującej cyfryzacji. W rozdziałach (dość krótkich) ujął wszystko, co czytelnik powinien wiedzieć.

Dlaczego blockchain jest tak istotny? Oferuje świat niezależny, decentralizowany, zachowujący przy tym prywatność, a także wygodę. To właśnie on wyznaczy kolejny etap ewolucji świata cyfrowanego.

Wśród moich znajomych coraz częściej mówi się o kryptowalutach, o kopaniu, kupowaniu, sprzedaży… Moja wiedza na ten temat była dotychczas nikła. Po przeczytaniu najnowszej książki Michała Zajdy "Kryptowaluty dla zabieganych" zyskałem dawkę najważniejszych informacji. Co ważne, zrozumiałem, o co całe to zamieszanie i dlaczego moi koledzy oszaleli na tym punkcie. Od teraz nie tylko rozumiem to, o czym rozmawiają, ale mogę także z nimi dyskutować.

Więcej na: CzasoStrefa

Kryptohajs. Czy to już przyszłość ?

Airdropy, bitcoiny, blokchain - dla jednych czarna magia dla innych codzienność. Do której grupy należycie ?

Kryptowaluty czają się za naszymi plecami powoli wychodząc z mroku. Większość kojarzy je pewnie z jakimiś internetowymi bogaczami, hakerami albo wałami. Ktoś gdzieś tam się dorobił, ktoś stracił. Szaleństwa giełdowe, które zwykły człowiek raczej chce omijać. Myślę że jeszcze sporo wody w Wiśle przepłynie zanim kryptowaluty przekonają nas do siebie dlatego dobrze że wychodzą takie pozycje.
Autor, który mocno siedzi w wirtualnym świecie i czuć, że jest to dla niego naturalne środowisko próbuje nas przekonać do tego przyszłościowego świata podając jak na tacy proste i zrozumiałe dla każdego nerdolaika przykłady.
Książka z serii dla zabieganych jednak w biegu nie da jej się przeczytać. Żeby ogarnąć tematy bitcoinów, smartkontraktów, kryptowalut trzeba jednak chwili spokoju i skupienia.

Kryptohajs. Czy to już przyszłość ?

Czy Wy też nie do końca rozumiecie całe te kryptowaluty?

Michał Zajda w książce "Kryptowaluty dla zabieganych" opisuje te całe blockchainy, NFT i całą resztę naprawdę prosto i składnie.
W końcu rozumiem, czemu świat oszalał na ich punkcie.
I dlaczego byłoby naprawdę fajnie, gdyby blockchain wszedł do powszechnego użytku (głównie interesują mnie rozdziały o wprowadzeniu go w ochronie zdrowia i polityce).

Proste przykłady, krótkie rozdziały, powtórzenia w momentach, gdy są naprawdę potrzebne. I mnóstwo dobrych tipów na to, jak nie dać się oszukać, albo co sprawdzić przy transakcjach
No i polecajki książkowe. Muszę przeczytać "Mindf*ck"

Skoro ja skumałam, to naprawdę jest to dobrze wytłumaczone 🤣😃

Czy Wy też nie do końca rozumiecie całe te kryptowaluty?

W końcu rozumiem, czemu świat oszalał na ich punkcie.

Słyszeliście kiedyś o kryptowalutach?
Ja nie, dopóki nie założyłam tik toka. Pojawiało mi się bardzo dużo filmów z wykresami, spadkami, wzrostami, trudnymi pojęciami typu Bitcoin, których kompletnie nie rozumiałam.
Zauważyłam trend, że ludzie coraz częściej sięgają po kryptowaluty. Podobno to inwestycja przyszłości, na której można się nieźle wzbogacić, ale czasami i szybko stracić. Widziałam filmy osób, które chwaliły się, ile zarobiły, kusząc wejścia w "ten świat". Szukałam więcej informacji i natknęłam się na tę pozycję.
Od razu stwierdziłam, że spróbuje zagłębić się dalej. Pokładałam nadzieję, że ktoś w końcu po kolei wytłumaczy mi, o co w tym wszystkim chodzi?
Czy to dostałam? Zdecydowanie tak.
Autor w poradniku zawarł 19 rozdziałów. Już na samym początku, wstąpienie dowiedziałam się, czego mogę się spodziewać. Były tam m.in rozdziały dotyczące szybkiego zrozumienia kryptowaluty, pigułka wiedzy o bitcoinie, ostrzeżenie o giełdowych przekrętach. To były przedsmak, a reszta była bardzo obiecująca.
Michał Zajda napisał: "zakładam, że sięgnąłeś po tę książkę, bo chcesz wreszcie zrozumieć, czym są kryptowaluty, ale nie planujesz poświęcać na to zbyt wiele czasu". Właśnie ja zaliczam się do tego grona. Po zapoznaniu się z tą książką zdecydowanie mogę powiedzieć, że idealnie wprowadziła mnie do tego świata. Dopóki nie wzięłam poradnika w ręce, nie widziałam skąd wziąć kryptowalutę. Teraz wiem.🥰 Poznałam wiele cennych wskazówek, porad, które pomogą wejść mi do tego świata. Pokazał plusy i minuty "tego świata". Uważam, że ten poradnik jest napisany w dość przejrzysty sposób. Czyta się go bardzo szybko. Każdy rozdział ma swoje podrozdziały, opisane w krótki, zwięzły sposób.
Naprawdę chce spróbować pieniądza przyszłości i teraz czuję, że wiem, jak się do tego przybrać.
Jeżeli szukacie klarownego, dobrze skonstruowanego poradnia o kryptowalutach, to zachęcam do sięgnięcia po książkę Michała Zajdy.

Słyszeliście kiedyś o kryptowalutach?

• Przeczytane 2023
  • 1. Ebook'i
  • Popularnonaukowa
  • Inwestowanie, kryptowaluty
  • Recenzja Sztukater

Dodaj cytat z książki Kryptowaluty dla zabieganych