Seagull

Okładka książki Seagull Ann Cleeves
Okładka książki Seagull
Ann Cleeves Wydawnictwo: Griffin Cykl: Vera Stanhope (tom 8) kryminał, sensacja, thriller
Vera Stanhope (tom 8)
Seagull
Griffin
2018-01-01
2018-01-01
125019332X

Należy zastrzelić tłumacza. Im szybciej, tym lepiej.

Należy zastrzelić tłumacza. Im szybciej, tym lepiej.

Kolejny tom jednej z moich ulubionych autorek o jednej z moich ulubiony bohaterek. Ciekawa fabuł, trzymająca w napięciu do końca. Interesujące tło obyczajowe. Intrygujący bohaterowie Wszystko, co trzeba. Wydawać by się więc mogło, że książka idealna. Otóż nie. O ile dla autorki same pochwały (jak zawsze),o tyle dla wydawnictwa - żółta, a nawet czerwona kartka. Zwykle nie czepiam się korekty, bo wiem, że literówki mogą się zdarzyć w każdej książce, najlepszemu wydawcy. Ale litości! Nie w takim natężeniu. Interpunkcja leży i kwiczy, niechlujnie skonstruowane zdania, powtórzenia... Błędy, które bolą albo śmieszą. Jak ten na 25 stronie "Jego zaginięcie zgłoszono w tysiąc dziewięćdziesiątym piątym roku". Ciekawe, kto był takim jasnowidzem, że zgłosił zaginięcie człowieka dziewięćset lat przed samym wydarzeniem. I komu zgłosił? Może królowi... Tu po prostu nie ma redakcji i korekty. Co zresztą wydawca "uczciwie" dał do zrozumienia, bo na stronie redakcyjnej żaden redaktor ani korektor nie został wymieniony. No i w tym wypadku odium wstydu powinno spaść na tłumaczkę. Byłoby to jednak niezasłużone, bo ona swoją robotę wykonała dobrze, tylko nie otrzymała żadnego wsparcia od wydawcy. Szkoda. I szkoda, że "Amber" tak bardzo zlekceważył czytelników.

Ciekawy kryminał, podobnie jak poprzednie tomy, gdzie intryga jest mocno zagmatwana. Polecam.

Świetny kryminał. Pomysłowy, zakręcony, odrobinę melancholijny i naprawdę dużo jest w nim jest Very Stanhope.
Vera jest tutaj bohaterką zdecydowanie pierwszoplanową. Nie tylko prowadzi śledztwo, ale jakoś cała akcja kręci się wokoło niej. Jest więc i Vera współczesna, bliska emerytury, trochę już zmęczona życiem, i Veta młoda i zbuntowana, a nawet Vera całkiem młoda i jeszcze nie całkiem zbuntowana.

Jest skomplikowana zagadka. Są emocje. Kilka, całkiem rożnych, postaci kobiecych. Czwórka tajemniczych przyjaciół.
Może zakończenie jest zbyt przesadzone -ale całość naprawdę zgrabnie zbudowana.

Tę Autorkę zawsze biorę w ciemno. Może tu trochę fabuła ponaciągana (całopalenie na koniec to chyba trochę przesada),ale nie szkodzi. I tak się ciekawie czyta.
Dobrze, że nie ma już przypominaniu o egzemie Very. Tym razem ma tylko brudne nogi, aż Joe'mu się robi niedobrze.
Pani Autorko, niech już Pani tej Verze odpuści. Wszyscy wiemy, że jest nieatrakcyjna i fizycznie zaniedbana. Skupmy się na jej mocnych stronach: charyzmie, umiejętności słuchania, kojarzenia faktów i wyciągania wniosków. Taka moja serdeczna prośba.
Tak czy inaczej - polecam!

Kolejna świetna książka z Verą, niezbyt atrakcyjną starszą policjantką, która pomimo własnej samotności wspaniale rozumie ludzi. Tym razem zagadka sięga starej historii i spraw, z którymi Vera miała do czynienia jeszcze w młodości.

Idealna.

Idealna.

Świetna! Bardzo trzymająca w napięciu i bardzo inna od dotychczasowych części. Niezwykle się zaczyna, prawie przypadkiem, i dotyczy cold case, co w połączeniu z Verą daje bardzo satysfakcjonującą lekturę. Czy to prawdopodobne, że tak się skończyło, że takie było rozwiązanie zwłaszcza trzeciego morderstwa, to już inna sprawa...

• Kryminały
  • Przeczytane w 2023