Symfonia C. Węgiel i ewolucja prawie wszystkiego

Okładka książki Symfonia C. Węgiel i ewolucja prawie wszystkiego Robert M. Hazen
Okładka książki Symfonia C. Węgiel i ewolucja prawie wszystkiego
2022-11-09
2022-11-09
2019-06-11
Rafał Śmietana

Okładka książki Dlaczego czarne dziury nie są czarne? Nierozwiązane problemy współczesnej nauki. Robert M. Hazen, Maxine Singer
Dlaczego czarn... Robert M. Hazen, Ma...

Książka obowiązkowa ba osób interesujących się zmianami klimatu. Świetnie napisana, polecam.

Z czym kojarzy Wam się węgiel?

Większość z nas pewnie odpowie, że z opałem.😀 Nie każdy zdaje sobie sprawę, że węgiel jest pierwiastkiem, bez którego życie na Ziemi nie miałoby szansy się rozwinąć. To właśnie węgiel jest dla nas najważniejszy. Skąd się wziął i jak dotarł na Ziemię? Jak powstało życie i czy jesteśmy sami we wszechświecie?

Na te i wiele innych pytań stara się udzielić odpowiedzi Robert M. Hazen w swojej książce "Symfonia C. Węgiel i ewolucja prawie wszystkiego". Książkę otrzymałem w ramach współpracy reklamowej z wydawnictwem @copernicuscenterpress

Autor jest pracownikiem naukowym Carnegie Institution for Science i profesorem w dziedzinie nauk o Ziemi na Uniwersytecie George'a Masona. Jeżeli spodziewacie się ciężkiej naukowej przeprawy przez strony, to spieszę z wyjaśnieniem, że nic bardziej mylnego. Książka jest napisana bardzo przejrzyście, więc jeżeli dysponujecie podstawową wiedzą z chemii i biologii to nie powinniście mieć najmniejszego problemu z zagłębieniem się w tej pozycji.

Tytuł Symfonia C jest nawiązaniem do muzycznego zamiłowania autora i tak jak symfonia książka dzieli się na 4 części:

-Ziemia. Węgiel- pierwiastek kryształów
-Powietrze. Obieg węgla o przyrodzie
-Ogień. Węgiel- pierwiastek wszystkiego
oraz
-Woda. Węgiel - pierwiastek życia

Książka ta jest kompendium wiedzy o Ziemi i życiu na niej. Autor prowadzi nas za rękę po meandrach chemii, mineralogii oraz biologii. Po przeczytaniu tej książki uświadomiłem sobie jak mało wiem o mechanizmach rządzących światem. Ucząc się w szkołach wiele aspektów wiedzy jest dla nas niedostępnych.
Ten ogrom wiedzy dzięki usystematyzowaniu i naukowej pracy autora pozwala nam w prosty i przyjemny sposób ją zgłębić.

To kolejna pozycja popularnonaukowa, z której obecności na mojej półce bardzo się cieszę.

Z czym kojarzy Wam się węgiel?

Na te i wiele innych pytań stara...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Wzięłam tę książkę w trakcie kursu chemii organicznej na studiach. Najbardziej ciekawiło mnie znaczenie węgla w biologii i nie zawiodłam się. Dowiedziałam się m.in. o projekcie Deep Carbon Observatory, poznałam bazy danych minerałów. Książka wprowadziła mnie w zainteresowanie biomineralizacją, co jest dla mnie fantastycznym połączeniem nauk o ziemi i biologicznych.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o węglu, a czego nie dowiedziałeś się w szkole. Polecam.

"Symfonia C" Roberta M. Hazena to biografia węgla - C - carboneum - szóstego pierwiastka na tablicy Mendelejewa i jest to pierwiastek - tak na marginesie - fenomenalny.
Przytoczę kilka ciekawostek z książki:
- węgiel jest niezwykle towarzyski 😊 nie znosi samotności i bardzo szybko wchodzi w związki, np. z H, O czy N, a ponadto to chemiczny bohater biologii - jest najlepiej przystosowany, najbardziej uniwersalny i przydatny ze wszystkich pierwiastków, jest kluczowym składnikiem życia,
- unikalne kombinacje składu chemicznego węgla i innych pierwiastków oraz układ przestrzenny atomów sprawia, że dziś znane nam jest przeszło 400 gatunków minerałów (poza grafitem i diamentem),a odkrywane są ciągle nowe!
- dla wszystkich czujących miętę do mineralogii, polecam stronę mindat.org, gdzie znajdziecie ciągle rozbudowujący się katalog minerałów,
- wiecie, że można zamówić nadający się do noszenia w formie biżuterii "pamiątkowy diament" wykuty pod ciśnieniem z atomów węgla pozostałych po kremacji bliskiej nam osoby?
-płaszcz ziemski jest ukrytym laboratorium chemicznym, fabryką syntezującą cząsteczki organiczne, jak np. kwas octowy, cenne składniki ropy naftowej oraz diamenty (!),które powstają równie łatwo w zawierających wodę płynach płaszcza ziemskiego bez żadnych zmian ciśnienia.

W książce autor opowiada o zakrojonym na światową skalę przedsięwzięciu Deep Carbon Observatory, którego jest pomysłodawcą i szefem. Swoją opowieścią stara się przybliżyć różnorodne właściwości węgla w dziedzinie biologii, chemii, geologii, astrologii, klimatologii, (nano)technologii.
Niecała książka była dla mnie przyswajalna, ponieważ napisana jest naukowym językiem, momentami uderzająco przypominała podręcznik chemii i geoligii. Raczej zaliczyłabym ją do książek naukowych, niż popularnonaukowych. Dla mnie fragmenty o biologicznych oraz technologicznych możliwościach węgla były fascynujące, chemiczne były przyswajalne, zaś geologiczne ledwo do przebrnięcia...
Tytuł mocno frapujący, ale środek wyśrubowany. Nie zniechęcam Was jednak. Uważam, że każda książka niesie ze sobą okruszek, malutki pierwiastek wiedzy, który przybliża nas do większego zrozumienia otaczającego nas świata 😊

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Przytoczę kilka ciekawostek z książki:

Naprawdę niesamowita książka! Po przeczytaniu dowiedziałam się wielu niesamowitych rzeczy, nie tylko o węglu. Jak podkreśla sam autor wszystko co nas otacza zrobione jest z szóstego pierwiastka, czyli mówi on w swojej opowieści o całym świecie.
Jeszcze nigdy nie udało mi się przeczytać takiej wszechstronnej książki, dlatego też będę ją często polecać nie tylko osobom zainteresowanym nauką.

Świat można zrozumieć łącząc spojrzenie szczegółowe, jakie reprezentują poszczególne dziedziny wiedzy, z szerszym, które nazywamy interdyscyplinarnym. I to właśnie robi Hazen w swojej „Symfonii C”. Poza świetną pozycją popularnonaukową jest to również swego rodzaju raport z prac w ramach inicjatywy Deep Carbon Observatory, która ma na celu dogłębne zbadanie węgla – pierwiastka, minerału i podstawy życia.

Autor całkiem błyskotliwie podzielił pozycję na cztery główne części, każda koncentrująca się na ciut innym aspekcie węgla. I tak: pierwsza część „Ziemia” skupia się na minerałach i kryształach – skąd wziął się węgiel, jak pojawił się na naszej planecie i jakie formy przybiera. To świetnie i wyczerpująco opisany fragment i czuć, że pisze to przede wszystkim geolog.

Część kolejna, „Powietrze” stanowi opis obiegu węgla w przyrodzie, ale bez szczególnego uwzględnienia biologicznego życia, ponieważ temu Hazen więcej uwagi poświęca pod koniec książki. Jest więc tutaj sporo o naszej atmosferze czy wulkanach. Ponownie omawiane zagadnienia zostały w nim szeroko i przystępnie ujęte.

W części „Ogień” głównym punktem zainteresowania są nowoczesne technologie oraz to, w jaki sposób wykorzystujemy pierwiastek w naszym codziennym życiu. Moim zdaniem właśnie ten aspekt jest w książce najciekawszy, tym bardziej szkoda, że fragment jest wyraźnie krótszy na tle pozostałych.

„Symfonię” autor zamyka „Wodą”, gdzie pochyla się nad życiem ziemskim, które oparte jest właśnie na węglu. Według mnie ta część jest najsłabsza (co nie znaczy, że słaba),bo najbardziej rozwleczona i w pewien sposób podręcznikowa. Znajduje się tu sporo informacji, które w literaturze popularnonaukowej zostały wielokrotnie opisane, a ponieważ Hazen nie jest biologiem, to czuć tutaj mniej pisarskiej swobody.

Całość jest tym rodzajem literatury naukowej, którą życzyłabym sobie częściej spotykać. Nie ma tutaj nadęcia, za to narracja jest zgrabnie prowadzona. Do tego autor co rusz sięga po anegdoty, które wplata zręcznie w całą historię. Fajna, przystępna rzecz.

• Popularnonaukowe
  • Copernicus Center Press