Autohipnoza. Bliskie spotkania z samym sobą

Okładka książki Autohipnoza. Bliskie spotkania z samym sobą Piotr Matejuk
Okładka książki Autohipnoza. Bliskie spotkania z samym sobą
Piotr Matejuk Wydawnictwo: Sensus poradniki
poradniki
Sensus
2022-11-08
2022-11-08

Bardzo ciekawa i dobrze napisana książka. Wymaga wiele pracy z samym sobą i na pewno jest pozycją dla osób, które mają czas. Polecam.

Po latach wróciłam do tematu hipnozy i autohipnozy.. Pierwszą książkę w tej tematyce czytałam w wieku 15 lat. Teraz po latach całkowicie inaczej podchodzę do tematu nie traktując hipnozy niczym magii.
Ta książka wystarczająco wprowadza w tematykę hipnozy oraz zawiera dużo fajnych ćwiczeń z autohipnozy. Napisana przystępnym językiem. Bardzo polecam!

Hipnoza zwykle kojarzy nam się z filmami psychologicznymi, albo też z horrorami, a choć niekiedy rozważamy hipotetycznie, czy dalibyśmy się zahipnotyzować, to tak naprawdę niewiele o tym stanie wiemy. Jeszcze bardziej nikła jest nasza wiedza jeśli chodzi o autohipnozę, czyli samodzielne wprowadzenie się w pewien rodzaj transu.
Jak tego dokonać i w jakim celu? W czym może nam to pomóc? W jaki sposób (auto)hipnoza wiąże się z rozwojem osobistym i z naszymi emocjami? Aby odpowiedzieć na to pytanie możemy oczywiście zgłębiać dziesiątki pozycji poświęconych tej tematyce (napisanych zwykle w innych językach),możemy dostać się na kurs hipnoterapii, a nawet poddać się hipnozie. Jednak na początku naszej drogi warto sięgnąć po publikację pt. „Autohipnoza. Bliskie spotkania z samym sobą”, Wydawnictwa Sensus. Autor, Piotr Matejuk, nie tylko dzieli się z nami swoją pasją (i zaraża nią),ale odpowiada na wiele nurtujących nas pytań. Pokazuje, w jaki sposób możemy wykorzystać hipnozę, a dokładnie autohipnozę, by zacząć korzystać z potęgi swojej podświadomości, walczyć ze swoimi ograniczającymi przekonaniami, nawykami, by zacząć kreować siebie i zadbać o poprawę jakości życia.
Książka składa się z dwóch części, poprzedzonych obszernym wstępem, w którym autor obala mity na temat hipnozy, pokazuje, jakie są korzyści z niej płynące. Przy okazji Piotr Matejuk uspokaja, że nie musimy się bać przejęcia kontroli nad naszym umysłem przez hipnotyzera bowiem nikt nie może kontrolować naszego umysłu, jeśli mu na to nie pozwolimy. Dowiemy się także, po czym poznamy, że jesteśmy już w transie, czyli jakie są oznaki tego, że weszliśmy w trans. Część pierwsza książki służy przybliżeniu pojęcia hiponoza, wyposażenia nas w wiedzę teoretyczną związaną nie tylko z samym pojęciem hipnozy, ale również podświadomością, jej funkcjami oraz mechanizmem, jaki podświadomość stosuje sabotując nasze działania. Zastanowimy się również nad naszymi przekonaniami oraz tym, jak na nas wpływają, nad emocjami i ich wpływem na nasze przekonania oraz nad tym, w jaki sposób pracować z własnymi emocjami. Znajdziemy tu również ćwiczenia które nie tylko pozwolą nam zyskać wgląd w siebie, ale i śledzić przebieg procesu oraz zmiany osobistej. W części pierwszej książki przeczytamy również o historii hipnozy, o prawach związanych z nauką autohipnozy oraz o korzyściach z niej płynących i technikach autohipnotycznych.
Wyposażeni w podstawową wiedzę o hipnozie oraz o obszarach, w jakich może nam służyć, możemy przejść do części praktycznej książki. Tu poćwiczymy wprowadzanie się w stan transu hipnotycznego oraz nauczymy się układać wspierające sugestie hipnotyczne, stosować odpowiedni język oraz wizualizację.
Przystępny język książki to, po samym temacie oraz układzie, atut tej publikacji, która staje się łatwo zrozumiała nawet dla osób, które na co dzień nie obcują z terminami psychologicznymi. Dlatego też po ten poradnik sięgnąć mogą wszyscy zainteresowani hipnozą, a właściwie poprawą swojego życia. Oczywiście sama lektura, choć ciekawa, nie poprawi znacząco naszego życia. Konieczne są ćwiczenia, a także wypróbowanie dostarczonych przez autora narzędzi, które pozwalają nam zagłębić się w siebie, pracować z własnymi przekonaniami, nawykami, pozwalają lepiej poznać siebie (a nawet „rozmawiać z podświadomością”). Jestem przekonana, że dla wielu osób przygoda z książką będzie częścią wielkiego procesu zmiany, bowiem – obserwując korzyści z autohipnozy płynące – nie może być inaczej.

Jak tego dokonać i w jakim celu? W czym może...

“Autohipnoza …” to debiut literacki autora i od razu zaznaczę, że jest to bardzo dobry debiut. W książce mamy zawarte mnóstwo wiedzy przekazanej w zrozumiały sposób oraz przyjaznym językiem.

Książka jest bardzo ciekawa i nie ma w niej lania wody - autor szanuje nasz czas, który poświęcamy na jego lekturę. Myślałam, że poza tematyką stricte hipnotyczną nic mnie w tej książce nie zaskoczy, a jednak się myliłam, bo zaskoczyło.

Książka jest podzielona na dwie części. Pierwsza to teoria, a druga praktyka. Autor przybliża nam definicję hipnozy, a także przedstawia jej genezę i tłumaczy czym tak naprawdę jest hipnoza.

Hipnoterapeuta w swojej książce przytacza wiele faktów związanych z hipnozą, a także obala mity z nią związane. Przykładem takiego mitu jest twierdzenie, iż hipnotyzer ma zdolność kontrolowania umysłu osoby poddanej hipnozie.

W dalszej części autor dokładnie opisuje oznaki świadczące o wejściu w trans, a także przedstawia szereg przykładowych indukcji hipnotycznych. Znajdujemy tutaj również kilkanaście ćwiczeń, tak aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce.

Myślę, że najważniejszą częścią tej książki jest fragment, z którego dowiadujemy się, do czego możemy wykorzystać hipnozę i jak może ona nam pomóc w pracy z naszymi problemami.

Dzięki autohipnozie możemy pracować z naszymi nawykami w szczególności z tymi, które nas ograniczają. W związku, z czym hipnoza jest świetnym narzędziem, które może pomóc rzucić palenie, przejść na zdrową dietę czy też być bardziej pewnym siebie.

Dla mnie najciekawszą częścią tej książki był rozdział o pracy z emocjami. Autor pochyla się nad tematem pracy z wewnętrznym dzieckiem, a także konfliktem wewnętrznym oraz pracy ze wstydem.

Oczywiście to nie wszystko, ale więcej już Wam nie zdradzę. Zachęcam Was do zapoznania się z książką “Autohipnoza. Bliskie spotkania z samym sobą”. Według mnie jest to wartościowa lektura, z której każdy wyniesie coś dla siebie.

„Podświadomość jest zbiorem procesów psychicznych, które w nas zachodzą. Procesów, które dzieją się automatycznie, niejako w tle. Odbywają się one poniżej progu naszej świadomości.
Na początku zacznę czym, jest w ogóle autohipnoza. Autohipnoza jest to bazujący na hipnozie, kompletny system autoterapeutyczny pozwalający między innymi: Uzdrowić swoje emocje, Wyeliminować stres, Przepracować trudne momenty z przeszłości. Jest to jedna z metod terapii.
Nie wszyscy wywodzimy się ze szczęśliwych rodzin, porzuconych dzieci i innych trudnych sytuacji nie ubywa, jednak trzeba sobie, jakoś z tym poradzić, dlatego uważam, że terapia jest niezbędna.
Każdy ma swoje sposoby na to, jak sobie radzić z wyparciem trudnej przeszłości. Natomiast na dłuższą metę nie przynoszą one zamierzonych rezultatów.
„Warto pamiętać, że takie zachowania kształtują się już w okresie dzieciństwa. Pielęgnowane przez lata stanowiły mechanizm obronny, jednak obecnie, w dorosłym życiu, przynoszą Ci więcej szkody niż pożytku”.
Ile osób w swoich głowach układa sobie własne scenariusze niczym do serialu na Netflixie, co inni o nim myślą. Robimy sami sobie szkody, zamiast mieć to w nosie. Powiem wam, że po prostu według mnie lepiej z tym kimś szczerze porozmawiać, zamiast katować się natrętnym repertuarem.
„Czytanie w myślach to po prostu wyciąganie pochopnych (często nieprawdziwych) wniosków dotyczących motywów i intencji innych, bez uwzględnienia prawdopodobnych przyczyn zachowania tych osób”.
Osobiście uważam, że ta książka była ciekawa, lecz nie spodobała mi się aż tak bardzo. Mimo to myślę, że warto ją przeczytać, ale nie polecam szczególnie tej pozycji, bo nie uważam, że była świetna.

Jest to naprawdę interesująca pozycja, która obala miny i wyjaśniająca czym faktycznie jest hipnoza oraz autohipnoza.

Książka podzielona jest na dwie części:
1 > cześć teoretyczna
→ opowiada o emocjach, przekonaniach, podświadomości czyli o tym wszystkim, co jest powiązane z tytułową autohipnozą 💫
→ znajdziemy w niej również wiele ćwiczeń umożliwiających nam zajrzenie w głąb siebie
2 > cześć praktyczna
→ czyli autohipnoza w praktyce 💪🏼
autor przedstawia tu wiele praktycznych technik, które tłumaczy nam krok po kroku 👌🏼

Warto podkreślić, że autor przedstawia nam dokładną instrukcje postępowania wprowadzającego nas w stan autohipnozy.

Książka napisana jest w bardzo przystępny sposób - czyta się ją lekko.
Jej objętość również nie przytłacza, ponieważ liczy zaledwie 200 stron (czystej esencji ☺️),
natomiast trzeba poświęcić jej więcej czasu by móc wykonać wszystkie ćwiczenia po kolei < w przeciwnym razie nie ma się co spodziewać rezultatów.
Bez wątpienia książka ta jest krokiem wprzód do naszego samopoznania 😀 W końcu by poddać się autohipnozie musimy być w pełni świadomi tego nad czym konkretnie chcemy pracować.

Książka podzielona jest na dwie części:
1 > cześć teoretyczna
→ znajdziemy w niej również wiele ćwiczeń umożliwiających nam zajrzenie w...

Gdy myślisz o hipnozie, jaka jest pierwsza myśl, która pojawia się w twojej głowie?💭

Wiele osób boi się hipnotyzerów, bo wydaje im się, że mogą zapanować nad ludzkim umysłem 🧠 i zmusić ich do robienia rzeczy, których w normalnych warunkach by nie zrobili. Czasami mogą myśleć, że jest to związane ze złymi mocami 👿. Jednak autor obala te mity i tłumaczy czym jest dokładnie hipnoza oraz autohipnoza. Poprzez autohipnozę można np. poznać lepiej samego siebie, przepracować traumy, zmniejszyć poziom odczuwanego bólu, utworzyć pozytywne przekonania i zmienić negatywne.

W książce autor przedstawia krok po kroku, w jaki sposób rozpocząć swoją podróż. Udało mi się wejść w taki trans 😛 i było to dla mnie ciekawe doświadczenie, bo nie byłam pewna czy zadziała, dlatego tym bardziej mogę tę książkę polecić. 😃 Autor porusza również inne tematy np. o emocjach, przekonaniach, pracy podświadomości, ponieważ to wszystko jest ze sobą powiązane i niezbędne, aby autohipnoza mogła się udać. Jestem mile zaskoczona, bo faktycznie to książka, która daje odpowiednie narzędzia do wprowadzenia się w trans. Jeśli jesteś w stanie poświęcić trochę czasu na praktykę, ta książka może być bardzo pomocna. Jedna z lepszych, jakie czytałam. Pomimo że jest dość krótka, 😌 opisuje sporo elementów i przedstawia wiele technik. To taka wiedza w pigułce, która może zmienić twoje życie. 🍀

Piotr Matejuk stworzył książkę która jak mówi ma spowodować, że staniesz się swoim własnym terapeutom. No tak, bo w końcu kto zna Cię lepiej niż ty sam.

Książka podzielona jest na dwie części cześć pierwsza teoretyczna, cześć druga praktyczna.

Cześć pierwsza to teoria o podświadomości, przekonaniach i emocjach, które są podstawami do pracy z poznaniem samego siebie oraz o tym czym jest hipnoza i tytułowa autohipnoza. Razem z ta teorią dostajemy od autora ćwiczenia, które już w trakcie poznawania teorii pozwalają nam zajrzeć w siebie dodatkowo zdecydowanie urozmaicają lekturę. Jako osoba, która już wcześniej zagłębiała się w temat podświadomości pierwszy raz w KSIĄŻCE spotykam się z tym, że autor nie łączy jej z niczym „magicznym”, od razu nadaje naukowo udowodniona formę. Więc osoby, które łączyły podświadomość oraz hipnozę z magia, ezoteryka czy okultyzmem i dlatego nie chciały pracować nad swoim rozwojem zgłębiając się w ta tematykę, zapraszam do lektury. Sama tematyka hipnozy i autohipnozy przed przeczytaniem była dla mnie nowa, tutaj poznałam ja w dość łatwy i przystępny sposób.

Cześć druga czyli nauka autohipnozy w praktyce. W tej części również towarzyszą nam ćwiczenia, które pokazują jak krok po kroku wykorzystać dana technikę opisywana przez autora. Technik jest sporo, ale każda jest wyjaśniona i jak już wspomniałam połączona z opisem ćwiczeń praktycznych do wykonania.

Książkę Piotra Matejuka nazwałabym podręcznikiem z ćwiczeniami do rozpoczęcia procesu samopoznania. Skoro podręcznik to polecam zarezerwować więcej czasu na czytanie tej książki, żeby mieć czas na wykonanie ćwiczeń, bo bez ich wykonania czytanie tej książki nie przyniesie rezultatu. Warto mieć tez jaki notes do wykonywania ćwiczeń, warto mieć je cały czas przy sobie wędrując coraz dalej po stronach książki.

Uważam, że w trakcje pracy z książka dostajemy duża dawkę wiedzy. Mi zdecydowanie bardziej do gustu przypadała cześć teoretyczna, niż praktyczna. Połączenie wiedzy z ćwiczeniami jest ogromnym plusem.

Czytało mi się łatwo i szybko, co zapewne jest skutkiem sposobu pisania oraz przedstawienia tego na karkach książki. Zabiegi typu kursywa, pogrubienie a nawet uśmiechnięte buźki od razu pomagają zwrócić uwagę na ważne aspekty poruszane w książce i przyswoić wiedzę - szczególnie przydatne dla wzrokowców.

Autor w bardzo dobry sposób wprowadza nas w tematykę hipnozy. Dla osób, które nie miały z nią do czynienia (czyli takich jak ja) rozpoczyna od definicji i mechanizmów powstawania tego określanego jako doskonały stanu umysłu zjawiska.

W łatwy i przystępny sposób autor przedstawia nam dokładną instrukcję, w jaki sposób należy postępować, aby wprowadzić się w stan autohipnozy. Książka jest bogata w ćwiczenia, które pozwolą nam zagłębić się w problemy, z którymi się mierzymy. Jest to istotne w procesie autoterapii, ponieważ musimy być w pełni świadomi nad czym chcemy pracować.

Jedyną rzeczą, jaka mnie zaniepokoiła był fragment dotyczący subosobowości. Dokładnie chodziło o nawiązanie kontaktu i rozmowa z nimi. Miała on na celu pracę nad konfliktami wewnętrznymi pomiędzy poszczególnymi osobowościami. Z racji tego, iż jestem laikiem w tej tematyce naszła minie refleksja dotycząc bezpieczeństwa tego ćwiczenia i przełożenia tego raczej na grunt hipnozy z wykwalifikowanym specjalistą, a nie autohipnozy.

Kolejną rzeczą, na którą zwrócę uwagę jest piękna szata graficzna. Bardzo przypadło mi do gustu rozmieszczenie tekstu, pogrubienia i kursywa. Takie zabiegi zawsze bardzo pomagają mi w przyswojeniu wiedzy, ale także w szybkim odnajdywaniu fragmentów, do których chcę powrócić.

Uważam, że jest to dobra książka, która może rozpocząć waszą przygodę z hipnozą, ponieważ zawiera ona wiele podstawowych informacji i nie zarzuci ona czytelnika milionem niezrozumiałych definicji i nawiązań. Jest to dość krótka książka, lecz uważam, że warto rozplanować jej czytanie na dłuższy okres, aby móc zagłębić się w każde ćwiczenie w niej zaproponowane. Mnie niestety zafascynowała na tyle, aby rozpocząć swoją przygodę z autohipnozą ale uważam, że może ona znaleźć rzeszę fanów.

• Rozwój
  • Hipnoza