Okładka książki Jak zmienić swój charakter. Pozbądź się ograniczających przekonań i wymodeluj swoją osobowość Benjamin Hardy
Benjamin Hardy Wydawnictwo: Sensus poradniki
poradniki
Personality Isn’t Permanent: Break Free from Self-Limiting Beliefs and Rewrite Your Story
Sensus
2022-07-19
2022-07-19
Joanna Sugiero
charakter

„Jak zmienić swój charakter. Pozbądź się ograniczających przekonań i wymodeluj swoją osobowość" z tej książki dowiesz się jak zmienić swój charakter na lepsze.

🦋 Nauczysz się doceniać siebie i swoje zalety, to je należy umacniać. Natomiast nad wadami, które tobie przeszkadzają nauczysz się panować.

🦋 Napisana w merytoryczny i rzeczowy sposób, bez zanudzania czytelnika. Dobry poradnik, z którego można wiele zapamiętać i wynieść.

Co prawda charakter jest trudny do zmiany, ponieważ jest to złożona kombinacja cech i tendencji. Jednakże jak twierdzi autor poprzez pracę nad swoimi myślami i zachowaniem można rozwijać pozytywne cechy i nabywać nowych umiejętności, co może prowadzić do zmiany w charakterze. Jeśli chcesz to możesz, nic nie stoi na przeszkodzie, tylko Ty sam. Od czego zacząć na początek od przemyślenia swoich celów i wartości. Następnie musimy wykonać nie lada wysiłek. Praca nad swoimi nawykami. Musimy zastanowić się jakie nawyki trzeba zmienić, aby osiągnąć pożądane cechy.

Jesteś gotowy do zmiany?

Jeśli lubicie poradniki zachęcam do sięgnięcia po lekturę.

🦋 Napisana w merytoryczny i rzeczowy sposób, bez zanudzania czytelnika....

Księgarskie półki uginają się od poradników, które mają uczynić czytających je szczęśliwszymi, bogatszymi czy szczuplejszymi. Do lektury poradnika „Jak zmienić swój charakter. Pozbądź się ograniczających przekonań i wymodeluj swoją osobowość” Benjamina Hardy’ego podeszłam z dużą dozą sceptycyzmu. Jak się szybko okazało, autor w sposób przekonujący pokazuje nam, jak możemy tworzyć się na nowo, praktycznie każdego dnia, w zależności od postawionych sobie celi. Autor przekonuje, że „nic Ci się nie przytrafia: każda rzecz w Twoim życiu zdarzyła się – albo mówiąc dokładniej, dzieje się – dla Ciebie.” Z każdej sytuacji możemy wynieść jakąś naukę czy spojrzeć na świat z innej perspektywy. „Bez względu na to, co Ci się przydarzyło w przeszłości i jak wyjątkowe, straszne lub cudowne były te sytuacje, wciąż masz taką samą zdolność kształtowania tego, kim byłeś(-aś),oraz tego, kim się staniesz”.
W poradniku znajdziemy szybkie do wdrożenia nawyki, np. dziennik wdzięczności czy np. bazgrolnik, w którym będziemy mogli zapisywać swoje przemyślenia i przepracowywać złe emocje.
Idea, że każda decyzja i wydarzenia zmienia nas, brzmi moim zdaniem całkiem rozsądnie. Patrząc z własnej perspektywy, mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że jestem inną osobą niż jeszcze kilka lat temu, czy nawet na początku tego roku. Zgadzam się z autorem, że charakter i/lub osobowość nie są czymś niezmiennym w czasie całego trwania naszego życia. Każda osoba, podejmująca trud samokształcenia, zmiany nawyków czy porzucania nałogów, zmienia się, nie tylko mentalnie, często również fizycznie.

Styl Hardy’ego jest klarowny i płynny. Jeśli przytacza przykłady z badań czy spotkań, robi to, aby podeprzeć przedstawioną tezę. Autor często odnosi się do „przyszłego ja”. Ja już wiem, jak moje „przyszłe ja” będzie wyglądało, a wy?

Kończąc swoją recenzję tego poradnika, pragnę zostawić was z jeszcze jedną dobrą radą Hardy’ego:
„Żyj zgodnie ze swoimi priorytetami, wartościami i marzeniami”.

Jeśli lubicie poradniki albo chcecie spojrzeć na swoje życie z innego perspektywy, to „Jak zmienić swój charakter. Pozbądź się ograniczających przekonań i wymodeluj swoją osobowość” jest dla was.

"Jedna osoba, która ma silną motywację, może zmienić świat."
"Często ci, od których spodziewasz się dostać najwięcej, dają najmniej, a ci, od których najmniej oczekujesz, dają najwięcej."
"Dużo łatwiej jest wywołać w sobie uczucia za pomocą działań niż z pomocą uczuć zachęcić się do działania."
"Droga do szczęścia polega na znalezieniu kogoś, kogo chcesz uszczęśliwiać. Osoby, której szczęście jest warte twojego oddania i poświęcenia."

Lubię tego autora, w wielu kwestiach pasuje mi jego światopogląd. Po przesłuchaniu jego poprzedniej książki (Siła woli to mit! Znajdź ukryte klucze do sukcesu) przypadkowo natknąłem się na jego nową książkę akurat na promocji, więc chętnie postanowiłem kupić audiobooka za 13 zł. Książka ta jest połączeniem książki samorozwojowej, motywacyjnej, a także poradnika psychologicznego. Zawiera sporo historyjek ludzi w kontekście zmian życia lub stagnacji, a także MNÓSTWO cytatów. Autor obala różne mity na temat osobowości, przytacza co jest najbardziej zgodne z prawdą, podaje sposób przepracowania traumy i zmienienia swojej narracji, a także przeprojektowania otoczenia, aby korzystnie wpływało na zmianę swojego charakteru.

Głównym zamysłem książki jest koncepcja "przyszłego ja", według którego działamy i utożsamiamy się ze swoją przyszłą wersją. Aby to osiągnąć, autor podaje różne pytania związane z naszą tożsamością. Jeśli ktoś zdecyduje się na słuchanie audiobooka, to będzie musiał co jakiś zatrzymywać się, aby zapisać sobie te pytania.
Jednak może już teraz odpowiem: czy ta książka faktycznie może jakoś zmienić nasz charakter? Do pewnego stopnia tak, ale oczywiście tylko pod warunkiem, że będzie codziennie się działać w kierunku zmiany, gdyż samo przeczytanie/przesłuchanie, czy także odpowiedzenie na pytania z książki to niestety za mało bez podjęcia większego wysiłku.

Wypisałem sobie mnóstwo notatek, dlatego przytoczę tylko niektóre informacje.

Determinizm przyczynowy - wszystko, co się dzieje lub istnieje, zostało wywołane przez wcześniejsze warunki lub wydarzenia, a to oznacza, że ludzie są uwarunkowani wcześniejszymi wydarzeniami, które można przyrównać do klocków domina ułożonych w misternej konstrukcji.

Autor nie jest zwolennikiem determinizmu, czym argumentuje się na doktora Viktora E. Frankla, który twierdził, że "człowiekowi można odebrać wszystko z wyjątkiem jednego - ostatniej z ludzkich swobód: swobody wyboru swojego postępowania w konkretnych okolicznościach, swobody wyboru własnej drogi." (bardzo polecam także zapoznać się z książką "Człowiek w poszukiwaniu sensu")

Nie opieraj swojego życia na testach osobowości, ponieważ osobowość da się zmienić. Ludzie sukcesu staja się tym, kim chcą być, ukierunkowując swoje życie na cele i nie traktując go jako powtórki z przeszłości, podejmują odważne działania jako przyszłe wersje swojego ja, zamiast utrwalać to, kim byli wcześniej. Motywacja jest czynnikiem o tym, co możesz robić, a nie osobowość.

Nadrzędna motywacja do transformacji - Twoja motywacja jest tak wielka i inspirująca, że odmienia cale Twoje życie.

Mity na temat osobowości:
1. osobowość można podzielić na typy
2. osobowość jest wrodzona i niezmienna
3. osobowość to rezultat naszej przeszłości
4. osobowość jest czymś co należy odkryć
5. osobowość to nasze prawdziwe i autentyczne ja

"Nie ma czegoś takiego jak 100% ekstrawertyk i 100% introwertyk. takie osoby musiałyby wylądować w szpitalu psychiatrycznym." - Carl Gustav Jung

Teoria osobowości z największym podparciem naukowym:
1. otwartość na uczenie się i i doświadczanie nowych rzeczy - otwartość na doświadczenia
2. stopień zorganizowania, zmotywowania i ukierunkowania na cele - sumienność
3. poziom odczuwanego pobudzenia i bliskości w towarzystwie innych - ekstrawersja
4. życzliwość i optymizm w stosunku do innych - przychylne nastawienie
5. to jak dobrze radzisz sobie ze stresem i innymi negatywnymi emocjami - neurotyczność

Osobowość może zostać trwale zmieniona przez wyznaczanie celów i długotrwały wysiłek.
Tempo zmian osobowości przyspiesza, gdy dana osoba prowadzi satysfakcjonujące i wzbogacające życie.
Kiedy postrzegasz kogoś jako niezdolnego do zmiany, zaczynasz go postrzegać w oparciu o jego przeszłość. Jeżeli ktoś zrobił jakąś rzecz w przeszłości, szufladkujesz go i zakładasz, ze zawsze będzie tak postępował, nie biorąc w ogóle pod uwagę możliwości, że mógł się zmienić. Ograniczenia tego światopoglądu zostały przedstawione we francuskiej powieści "Nędznicy".

Iluzja końca historii - gdy ludzie analizują różnice miedzy tym jacy byli kiedyś, a jacy są teraz, z łatwością zauważają zmiany w swojej osobowości, które zaszły na przełomie 10 lat. Mimo to zakładają, że w ciągu następnej dekady zmiany w ich osobowości będą nieznaczące; twierdzą, że w przyszłości nie czeka ich znaczący rozwój, dotyczy to wszystkich grup wiekowych.

W teraźniejszości zawsze czujemy się jak "my". Najlepiej podejmować decyzje w oparciu o to, czego pragnie Twoje przyszłe ja, a nie teraźniejsze. Wykorzystywać przewagę jaką dają upragnione, a nie obecne okoliczności.
Nasza teraźniejszość i przyszłość zawsze będą lepsze gdy będziemy świadomi przyszłości.
Nie myśl o sobie w kategoriach ograniczających cel do którego być może dążysz.
Pierwszym etapem jest odróżnienie swojego przyszłego ja od przeszłego.
To, kim chcesz być w przyszłości jest ważniejsze niż to, kim jesteś teraz i powinno realnie wpływać na to kim jesteś obecnie.

W większości przypadków ludzie są przewidywalni.
Mit: osobowość to stabilna cecha która pod wieloma względami pozostaje niezmienna - to wyjaśnienie jest dużym i niedokładnym uproszczeniem, które prowadzi do bezmyślnych działań, usprawiedliwiania własnych zachowań, życia bez celu i brak radykalnych postępów.
Przyczyny:
1. ciągle są zdefiniowani przez dawne traumy, które nie zostały przepracowane
2. ich narracja tożsamości jest oparta na przeszłości, a nie przyszłości
3. ich podświadomość sprawia ze zachowują się w sposób spójny ze swoim danym ja i emocjami z przeszłości
4. ich otoczenie wspiera ich obecna, a nie przyszła tożsamość

Czytaj wszystko, co Ci wpadnie w ręce, a potem rozwijaj umiejętność identyfikowania najlepszych i najwartościowszych książek.
Czytanie biografii znanych ludzi to jedna z najlepszych rzeczy jakie możesz zrobić, aby otworzyć swój umysł na to, kim możesz się stać i co możesz osiągnąć.
Jeżeli będziesz poszerzać wiedzę na temat ludzkiej kondycji, historii, filozofii, psychologii, duchowości, ekonomii i nie tylko, zmienisz się jako osoba, zmienią się Twoje poglądy, zmieni się Twoja tożsamość i zmienią się tez twoje cele.
Poza czytaniem książek musisz doświadczać rzeczy, które będą Cię rozwijać, pozwolą zobaczyć inną przyszłość i umożliwią podjęcie aktywnych działań w celu jej urzeczywistnienia.

"Pragnienie to początek wszystkich osiągnieć. Nie nadzieja, nie życzenia, lecz silne, pulsujące pragnienie, które wszystko przewyższa." - Napoleon Hill
Nie osiągniesz celów, jeśli nie będziesz wierzyć, że to jest możliwe.

Śmiałe i odważne taktyczne ruchy przybliżające do przyszłego ja, przykłady:
- rzucenie pracy, której nienawidzisz
- zainwestowanie w sesje z mentorem
- bieganie w miejscu publicznym
- przeprowadzenie z kimś szczerej rozmowy
- opublikowanie wpisu na blogu, mimo obaw o reakcje odbiorców
- poproszenie o podwyżkę

„Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona.“ — Albert Einstein

W tym momencie zakończę streszczanie książki, ponieważ zajęłoby mi to jeszcze z 2-3 godziny, jak nie więcej, ale na koniec podam jeszcze przykład motywatorów, jakie autor zaproponował, a także niektóre cytaty, jakie wymienił.

Umieść zdjęcia odzwierciedlające Twoje przyszłe ja i okoliczności np.
- Ciebie i rodzinę, którą kochasz
- ludzi prezentujących poziom sprawności fizycznej, który chcesz osiągnąć
- otoczenie w którym chcesz przebywać, takie jak piękne domy
- duchowych przywódców, takich jak Jezus czy Budda, których chcesz naśladować
- coś, co chcesz przeżyć np. maraton albo wycieczkę do innego kraju

"Rob to co jest właściwe, a konsekwencje same się pojawią."
"Lepiej być twórczym niż doskonałym."
"Przed 8 rano robisz rzeczy które zaważą o Twoim sukcesie lub porażce."
"100% jest łatwiejsze niż 98%."
"Oczekuj wszystkiego i nie przywiązuj się do niczego"
"Miarą inteligencji jest zdolność do zmiany"
"Staraj się czuć tak jakby Twoje życzenie już się spełniło."
"Nie możesz być wolny bez niepewności."
"To, co przyprowadziło Cię tutaj, nie zaprowadzi Cię tam."
"Nigdy nie bądź dawnym czymś."
"Otwórz się na przyszłość, żeby zmienić swoją przeszłość."
"Wdzięczność wszystko zmienia"
"Dobre drzewo nie jest łatwe w uprawie."
"Dopóki nie spalisz za sobą mostów wszystko jest OK."

Tak jak jak na początku wspomniałem, w tej książce jest mnóstwo inspirujących cytatów, ja wypisałem tylko część z nich.
Pojawiły się również wzmianki o kilku dziełach z którymi, wydaje mi się, że dobrze byłoby się zapoznać, takimi jak książki "Nieskrępowana dusza" i "Nędznicy", czy chociażby film "Hamilton".
Warto też wspomnieć, że poprzednia książka autora - "Siła woli to mit! Znajdź ukryte klucze do sukcesu" - może być dobrym uzupełnieniem do tej, gdyż przeprojektowanie swojego środowiska także jest bardzo mocno związane z wpływaniem na swoją tożsamość, no ale jej znajomość nie jest obowiązkowa.

Uwaga, jako że polskie wydawnictwa lubią zmieniać oryginalne tytuły na bardziej zachęcające (podobnie jak z poprzednią książką autora),to jeżeli ktoś liczy, że przeczyta tę książkę i jak na pstryknięcie palca nagle stanie się inną osobą, to niestety muszę zepsuć oczekiwania, ponieważ tak się nie stanie. A zmiana swojej osobowości do pewnego stopnia jest jak najbardziej możliwa, lecz będzie wymagać dni, tygodni, miesięcy i lat dużego zaangażowania i wysiłku. Dlatego jeśli ktoś jest gotów na podjęcie takiego wyzwania, jak najbardziej zachęcam do przeczytania lub wysłuchania tej książki. Zmienić was ona nie zmieni, lecz przynajmniej da wytyczne, jak sami to możecie zrobić.

"Jedna osoba, która ma silną motywację, może zmienić świat."
"Droga do szczęścia polega na znalezieniu kogoś, kogo chcesz uszczęśliwiać....

„ To, kim chcesz być w przyszłości, jest ważniejsze niż to, kim jesteś teraz, i powinno realnie wpływać na to, jaką osobą jesteś obecnie. „

Autor poradnika chce nam zaprezentować jak dążyć do spełniana nadanych sobie celów. Uświadamia nam, że to nie przeszłość wpływa na to kim jesteśmy a to jakie podejmujemy decyzje. Usprawiedliwiane się wydarzeniami z przeszłości nie pomoże nam w osiągnięciu naszego celu, jedynie pogrąży nas w stagnacji.
Myślę że poradnik jest przeznaczony dla osób które potrzebują „ kopniaka” aby zmienić coś w swoim życiu. Na przykładzie wielu osób psycholog pokazuje nam że tak naprawdę by coś osiągnąć wystarczy chcieć i być zdeterminowanym w brnięciu do celu.
Benjamin Hardy w poradniku tłumaczy, co to jest „ determinizm przyczynowy” i wyjaśnia ze wydarzenia z przeszłości nie decydują o naszej przyszłości a jedynie na nią wpływają.
Autor poradnika porusza kwestię testów osobowości i ich oddziaływanie na naszą samoocenę. Ludzie z nich korzystają ponieważ mają potrzebę przypisania się do pewnej grupy w otaczającym ich środowisku. Ze względu na to iż ludzie dążą do zmian, takie testy nie sprawdzają się w dłuższej perspektywie.

Według mnie poradnik porusza bardzo istotny problem który często pojawia się u ludzi którzy potrzebują usprawiedliwienia swoich złych działań. Często za przykre zdarzenia, sytuacje które nie poszły po naszej myśli obwiniamy nasze otoczenie lub naszą przeszłość. Ten poradnik uświadomił mi że to kwestia mojej przeszłości a przyszłości. Są takie wydarzenia które czasami rzeczywiście mają na nas wpływ, na zmianę podejścia, zachowania czy postawy względem drugiego człowieka. Nie przesądzają one jednak o naszej przyszłości bo to właśnie my o niej decydujemy i nie możemy się poddawać tym "potworom z przeszłości” by nami kierowały jeśli chcemy coś w życiu zmienić, osiągnąć.
W poradniku znajdują się pytania które zadajemy sami sobie, są to jednocześnie ćwiczenia dzięki którym łatwiej jest nam siebie samego zrozumieć.
Nie żyjmy przeszłością jeśli chcemy być szczęśliwi, to myśl o przyszłości powinna nasz prowadzić.

Przez lata wydawało się, że charakter jest czymś niezmiennym, my zaś jesteśmy skazani na ten, z którym się urodziliśmy. Oczywiście dla niektórych takie podejście jest niezwykle wygodne, wszak w ten właśnie sposób można usprawiedliwiać wszystkie popełnione błędy czy niewłaściwe zachowania. Jednak oznaczałoby to, że nasz rozwój wewnętrzny praktycznie nie istnieje, że cokolwiek zrobimy, to tak naprawdę nie przyniesie rezultatów.
Benjamin Hardy pokazuje, jak bardzo się mylimy w takim przekonaniu, choć tak naprawdę był to również pogląd naukowców. Co więcej, Hardy – psycholog organizacji i autor, nie tylko wyprowadza nas z błędu, dostarczając dowodów na poparcie nowego stanowiska, ale i strategii, dzięki którym możemy zmienić swoje życie i przestać traktować swoją tożsamość jak więzienie. Książka pt. „Jak zmienić swój charakter. Pozbądź się ograniczających przekonań i wymodeluj swoją osobowość”, opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus, to niezwykle wciągający poradnik, który pokazuje nam, jak osiągnąć emocjonalną elastyczność i pozbyć się ciężaru przeszłości oraz wzmocnić podświadomość, by sprzyjała nam w walce z mylnymi przekonaniami na swój temat, ograniczeniami czy nawykami, a także w jaki sposób kształtować swoje otoczenie, by nas wspierało. Tym samym to książka zarówno dla tych, którzy wciąż mają na karku nieprzepracowane traumy z przeszłości, jak i dla tych sceptyków, którzy są przekonani, ze w ich wieku nie można się zmienić. To wreszcie pozycja adresowana do tych wszystkich, którzy stawiają na rozwój, którzy chcą iść wreszcie do przodu nie pozwalając, by przeszłość ich definiowała.
Książka składa się z sześciu rozdziałów, poprzedzonych obszernym wstępem. Pierwszy z rozdziałów traktuje o mitach osobowości i opowiada m.in. o testach osobowości, motywacji. Autor podkreśla tu, że osobowość nie jest czymś stabilnym, lecz ewoluuje niezależnie od tego, czy podejmujemy w tym celu świadome działanie czy też nie. W rozdziale tym przede wszystkim Hardy rozprawia się z funkcjonującymi, destrukcyjnymi mitami, mówiącymi że osobowość można podzielić na „typy”, że jest ona wrodzona i niezmienna, że jest ona rezultatem naszej przeszłości, jest czymś, co należy odkryć i że jest prawdziwym i autentycznym „ja”.
W rozdziale drugim poznamy prawdę na temat osobowości, przekonamy się też w jakim stopniu cele kształtują naszą tożsamość. Tożsamość z kolei kształtuje działania, a działania kształtują to, kim jesteśmy i kim się stajemy. Poznamy również „dźwignie osobowości”, czyli: traumę, narrację tożsamości, podświadomość i otoczenie i zrozumiemy, w jaki sposób – bez strategii – zamykają nas one w przewidywalnych schematach. W kolejnym rozdziale przekonamy się, że osobowość może być produktem ubocznym traumy i dowiemy się, w jaki sposób tę traumę przepracować, zaś rozdział czwarty zachęca do tego, by zmienić swoją narrację i przestać nadawać znaczenia.
Dzięki lekturze piątego rozdziału będziemy w stanie wzmocnić swoją podświadomość. Autor podkreśla, że by stać się swoim przyszłym „ja”, musimy przejść transformację na najgłębszym, podświadomym poziomie. Co więcej, pisze, że nie możemy pozwolić, by definiowały nas nasze zachowania z przeszłości, mają to natomiast robić nasze zachowania z przyszłości. Rozdział szósty koncentruje się na przeprojektowaniu otoczenia w taki sposób, by tak ukształtować nasze środowisko, by pasowało do pożądanych rezultatów.
Lektura rozdziałów, a także refleksje po wykonanych ćwiczeniach, a w końcu – działania, pozwolą nam zrealizować cel, o którym pisze autor, czyli zmienić naszą osobowość. Zrozumiemy, że liczy się to, kim chcemy być i to, jakich wyborów dokonujemy. Im większy poziom dokładności osiągniemy w kreowaniu siebie, tym wyraźniejsza będzie nasza droga, a my bardziej zmotywowani. Bo zmiana jest możliwa!

Z każdą kolejną książką poradnikową uczę się czegoś nowego o samym sobie. Wielokrotnie słyszałem, że charter jest czymś niezmiennym i trudno nad nim pracować. Psycholog i autor bestsellerów Benjamin Hardy pokazuje, że jest to mit. W jego najnowszej książce wydanej przez wydawnictwo Sensus pojawia się wiele tematów dotyczących osobowości, kształtowania charakteru oraz rzeczy, które wywierają mocny wpływ na to kim jesteśmy. Każdy rozdział, wokół którego krąży autor, zawiera wyjaśnienie oraz dementowanie pewnych stereotypów. Bardzo dobrze opisano rozwój osobowościowy i to, że cele kształtują naszą tożsamość. Ponadto w książce znajdziemy wskazówki jak samodzielnie decydować o swoim życiu i uwolnić się od wpływów oraz blokad. Nabierzemy pewności siebie i odnajdziemy utracony sens życia. Sami jesteśmy twórcami swojego otoczenia, dlatego znajdziemy tu też porady, jakimi ludźmi się otaczać, by otrzymywać wsparcie o bliskich.

• Audiobooki
  • Rozwój osobisty