Tajemniczy Las

Okładka książki Tajemniczy Las Sandra Dieckmann
Okładka książki Tajemniczy Las
Sandra Dieckmann Wydawnictwo: Słowne Młode Seria: Tajemnicza Przyroda literatura dziecięca
32 str. 32 min.
2022-08-10
32 min.
Barbara Górecka

Okładka książki Kot Moneta Cameron Becky, Lily Murray
Kot Moneta Cameron Becky, Lily...
Okładka książki Lis i skrzat Eva Eriksson, Astrid Lindgren
Lis i skrzat Eva Eriksson, Astri...
Okładka książki Zapachy, czyli dlaczego wszystko pachnie Agnieszka Sozańska, Monika Utnik
Zapachy, czyli... Agnieszka Sozańska,...
Okładka książki Biblioteka Astrid Emilia Dziubak, Martin Widmark
Biblioteka Astrid Emilia Dziubak, Mar...
Okładka książki Układ Słoneczny. Nasze miejsce w kosmosie Jon Chad, Rosemary Mosco
Układ Słoneczn... Jon Chad, Rosemary ...

Dziś chciałam Wam pokazać pięknie ilustrowaną książkę z serii Tajemnicza Przyroda @wydawnictwo_slowne_mlode

"Tajemniczy las" to pozycja, która pokazuje dzieciakom jak wygląda życie w lesie z perspektywy jego mieszkańców.

Spędzamy z nimi cały dzień, poznając ich zwyczaje ściśle związane z rytmem dobowym.

I tak o świcie obserwujemy młodego jelonka z rodziną, w ciągu dnia przyglądamy się lisom, niedźwiedziom, owadom czy wilkom, a w nocy obserwujemy ćmy i nietoperze.

Czytanka wzbogacona jest o pytania do czytelnika, zawarte w treści, które wspomagają skupienie i zabawę z ilustracjami.

Dużym atutem książki jest zebrany na jej końcowych stronach mini atlas prezentujący wybrane gatunki zwierząt, których dotyczył tekst. Znajdziemy tam podstawowe informacje jak nazwy, długość życia.

I wreszcie ostatnia funkcja, nie taka oczywista, to wyciszanie. Miałam poczucie, że tekst powoli zwalnia, zapewnia wytchnienie i pomaga szykować się do wieczornego snu. Moim zdaniem będzie to dobra lektura na wieczorne czytanie.

Bardzo podobają mi się ilustracje, także błyszczące na złoto elementy okładki. Czuć w nich tytułową tajemnicę i szczyptę magii.

Polecamy ❤️

I tak o świcie obserwujemy młodego jelonka z rodziną, w ciągu dnia...

Leśne zakamarki, zielone polany, ćwierkanie ptaków, skowyt wilków, szemrząca rzeka, szelest liści... "Tajemniczy las" od Wydawnictwa Słowne Młode odkrywa przed czytelnikiem sekrety lasu i jego mieszkańców - jesteście gotowi, aby je poznać?

Młode jelonki wyruszają na poszukiwanie soczystej trawy, wysoko nad nimi krąży jastrząb.
Małe liski zaaferowane zabawą nie zauważają, kto ich bacznie obserwuje, a pracowite bobry wytrwale budują żeremie.

Życie w lesie toczy się spokojnie, zgodnie ze swoim rytmem. Zwierzęta zajmują się młodymi, przygotowując je do życia w leśnych warunkach. Jedne z nich będą polować, inne muszą uczyć się chować i chronić, przed napastnikiem, bo takie są prawa przyrody.

"Tajemniczy las" to książka, która w przepiękny sposób pokazuje życie leśnych zwierząt. Uczy i zachęca do wnikliwej obserwacji przez angażujące pytania.

Utrzymane w ciemniejszych barwach ilustracje, niezwykle wiernie oddają leśny klimat. Ogrom detali pokazuje życie i zwyczaje zwierząt, zarówno tych, które wcześnie zaczynają swój dzień jak i tych prowadzących nocny tryb życia.

Książka zachwyca już sama okładką z pięknymi złoceniami. To pozycja, która będzie wspaniałą przygodą dla młodego czytelnika. Ciekawie opisana przyroda, odpowiednia i nieprzytłaczająca ilość informacji w towarzystwie pięknych rozkładówek, to zapowiedź wyjątkowej lektury.
Na samym końcu, czytelnik znajdzie zbiór ciekawostek o zwierzętach przedstawionych w książce.

Małe liski zaaferowane zabawą nie zauważają,...

Zamknij oczy, weź głęboki wdech, zachłyśnij się czystym powietrzem, poczuj intensywność zapachów, wsłuchaj się w mnogość dźwięków wibrujących w pozornej ciszy. Poczuj się częścią tego miejsca. Otwórz oczy i… zachwyć się! Jesteś w lesie. Niby pospolitym, ale kryjącym w sobie tyle tajemnic, że nie sposób odkryć je wszystkie. To miejsce żyjące w rytmie natury, w którym możemy zrzucić z siebie ciążący płaszcz cywilizacyjnej codzienności i znów poczuć się częścią tego co pierwotne, naturalne i piękne.

Hipnotyzująca bogactwem detali i mieniąca się złotem elementami okładka jest tylko preludium do tego, co czeka we wnętrzu „Tajemniczego lasu” Sandry Dieckmann, który ukazał się nakładem wydawnictwa @wydawnictow_slowne_mlode. Ilustracje są tym, co przykuwa uwagę i zachwyca kusząc do sięgnięcia po tę książkę. Kryje się w nich przyjemne ciepło, spokój, uchwycone piękno natury z jego czystością, dzikością i pierwotnością. Ubrane w barwy ziemi – brązy i zielenie przełamywane czerwienią, pomarańczowym i żółcią. Są opoką, która podtrzymuje niespieszną opowieść o codzienności leśnych zwierząt.

Tekst zachowuje spokojny ton wytyczony przez naturę. Odnosi się wrażenie, że jest lekki jak dźwięk niesiony wiatrem po leśnej otchłani. Dociera do odbiorcy stłumiony, lekko rozproszony, tajemniczy. Opowiada o życiu leśnych zwierząt: jeleni, lisów, niedźwiedzi, wiewiórek, wilków, bobrów, królików, sów, borsuków, nietoperzy, pszczół, motyli i żab. Zdradza sekrety ich leśnej codzienności angażując przy okazji młodego czytelnika poprzez pytania.

To książka kompletna, w której znajdujemy i piękne ilustracje, i mądry, przyjemny tekst, i elementy angażujące czytelnika, i solidną porcję informacji (piękny indeks na końcu). Zachwyca, rozpieszcza zmysły, uczy i relaksuje. Aż trudno się od niej oderwać. To nauka w wydaniu tak pięknym, że zapiera dech w piersiach, oferująca zachwyt porównywalny z tym, gdy natura odsłania przed nami piękno swych krajobrazów.

Las.
Z czym Tobie się kojarzy?
Może z ciszą, spokojem, śpiewem ptaków? A może z tętniącym życiem ukrytym przed spojrzeniem ludzi światem? Książka "Tajemniczy las" prezentuje rzeczywistość, której bardzo często nie widzimy a może po prostu nie jesteśmy w stanie zauważyć. Wielu z nas mieszka w miastach, gdzie dostęp do natury bywa mocno ograniczony. Napisana przez Sandrę Dieckmann historia przedstawia dzień w owianym tajemnicą zakątku lasu. Prowadzi czytelnika przez wschód słońca aż do jego zachodu aby udowodnić jaki tryb życia prowadzą zwierzęta zależnie od pory dnia. Obserwujemy budzącą się do życia naturę, zwierzęta podległe rytmowi dnia danego gatunku oraz bujną roślinność, wśród której mamy szansę podziwiać pracę owadów. Wszystko ma swoje własne miejsce. To las z naszych marzeń, a może prawda? Balansując między prawdą a snami widzimy to wszystko co nazywamy naturą. Tą nieodgadnioną, której powinniśmy dać miejsce w naszym życiu i szanować za to jak bardzo jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Opowieści są zwykle prowadzone w formie monologu. Nie tu! 🙃Autorka zachęca odbiorcę do zaangażowania i dialogu, stawiając na jego drodze rozmaite pytania i wskazówki do działania. "Czy widzisz krążącego wysoko jastrzębia?" "PATRZ! Nad lasem krąży głodny myszołów." Te wszystkie zabiegi sprawiają, że cala książka staje się wspaniałą przygodą do wspólnego przeżywania. Stała interakcja, rozmowa, wspólne poszukiwania to genialne rozwiązanie, które sprawi, że nawet maluch wykaże nią zainteresowanie. Na kartach tej historii zapisanych jest wiele wartościowych treści. Już w samych ilustracjach można odnieść wrażenie, że słowa są tutaj tylko uzupełnieniem. Dodatkowo na ostatnich stronach powstała lista gatunków z książki z ciekawostkami i podstawowych informacjach, m.in o długości życia. To gratka dla każdego małego i dużego fana zwierząt. Jak najtrafniej podsumować ten tytuł? Tu leśne sekrety wychodzą na jaw i pokazują swoje niezwykłe oblicze. Taka lektura to genialne rozwiązanie dla wszystkich miłośników natury a także tych, którzy głodni wiedzy przemierzają literacki świat w poszukiwaniu nietypowego przekazu.

Las.
Z czym Tobie się kojarzy?

• Dla szkrabów
  • Przyroda