Układ Słoneczny. Nasze miejsce w kosmosie

Okładka książki Układ Słoneczny. Nasze miejsce w kosmosie Jon Chad, Rosemary Mosco
Okładka książki Układ Słoneczny. Nasze miejsce w kosmosie
Jon ChadRosemary Mosco Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Naukomiks popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Naukomiks
Solar System: Our Place in Space
Nasza Księgarnia
2022-07-13
2022-07-13
Ewa L. Łokas, Bogumił Bieniok

2069

Książka "Układ Słoneczny. Nasze miejsce w kosmosie" Jon'a Chad'a i Rosemary Mosco zabiera nas w fantastyczny świat komiksu idealnego dla starszych przedszkolaków i dzieci ze szkoły podstawowej.
Podróż zwierzaków połączona z faktami to istna perełka wśród książeko o Układzie Słonecznym.
Zdecydowanie zachęca do pokochania komiksów.
Powinna znaleźć się w każdej bibliotece, gdzie wśród domowników żyje mały człowiek interesujący się takim tematem.
Polecam

Pięknie wydana w twardej oprawie książka przyciąga nie tylko ilustracjami, ale również treścią. Wiele ciekawostek ubranych w taką formę przekazu, że przyswoi ją dosłownie każdy....

Seria Naukomiksów @wydawnictwo_nasza_ksiegarnia to nie lada gratka dla koneserów wyśmienicie podanej i absolutnie wciągającej wiedzy z danej dziedziny. Komiksy z tej serii można z powodzeniem czytać z najmłodszymi. Gwarantuję Wam bezwarunkowe wchłonięcie ciekawej wiedzy podanej w formie wspaniałej zabawy dla dużych i małych.

Ciężko mi było wybrać po jednej ciekawostce nt. planet Układu Słonecznego z naukomiksu... Mam nadzieję, że o niektórych z nich jeszcze nie słyszeliście 🤭:
🌞Słońce jest olbrzymie. Mogłoby się w nim zmieścić 1,3 miliona planet takich jak Ziemia.
🟤Jako, że Merkurego nie chroni przed uderzeniami skał z kosmosu atmosfera, na jego powierzchni tworzą się kratery. Noszą one imiona ziemskich artystów np. malarza Claude Moneta, pisarki Madeleine L'Engle czy muzyka jazzowego Theloniousa Monka.
🌕Wenus jest bardzo jasna, a powodem tego są gęste chmury, które odbijają więcej światła niż na jakiejkolwiek innej planecie w Układzie Słonecznym.
🌍Na Ziemi... Jest plantacja marchewek...
🔴Mars jest czerwony, ponieważ pokrywa go pył tlenków żelaza czyli.. . rdza. Wysokie wiry zwane pyłowymi diabłami rozwiewają go i w ten sposób malują "zawijasy" na powierzchni planety.
🟡Gdyby Jowisz miał rozmiar piłki do koszykówki, Ziemia byłaby wielkości winogrona. W Jowiszu zmieściłoby się 1300 planet wielkości Ziemi.
🪐W 2008 roku sonda NASA Cassini przeleciała przesz największy pierścień Saturna - składający się z lodowych odłamków wyplutych przez wulkany na biegunie południowym Enceladusa (jednego z 60 księżyców tej planety). Stwierdziła tam obecność substancji potrzebnych do życia na Ziemi!
Tytan, inny księżyc Saturna, to najodleglejsze ciało niebieskie, na którym wylądował ziemski pojazd w 2005 roku.
🔵Uran zawdzięcza swój piękny błękitny kolor metanowi znajdującemu się w atmosferze, który pochłania czerwoną cześć światła słonecznego. Widzimy zatem tylko barwy niebieskie i zielone.
🔵Neptun to jedyna planeta, którą odkryto dzięki obliczeniom matematycznym...
🌌Część Wszechświata, którą możemy obserwować, ma rozmiar 92 miliardów lat świetlnych czyli ok. 870 387 203 477 433 600 000 000 km!

Bardzo wciągający komiks o Układzie Słonecznym, pięknie narysowany przez Luke Healy, ciekawie napisany przez Rosemary Mosco i Jona Chada. Polecam go ogromnie!

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Ciężko mi było wybrać po jednej ciekawostce nt....

Naukomiksy to pierwsze komiksy popularnonaukowe, które zaciekawiły mojego syna (7 lat). Teraz wciąga je nosem, ale zaczęło się właśnie od tej serii

Do dziś co najmniej jeden jest regularnie wyjmowany i przeglądany. A skoro pierwszoklasista sam tak długo i bez znudzenia jara się jednym typem książek to coś jest na rzeczy, wierzcie mi :)

Z mojej perspektywy chodzi o:
1) formę. Komiks zawsze jakoś lepiej mu pasował (choć od razu piszę, on lubi też typowe książki)
2) historię. Opowieść o wyprawie zwierzaków w kosmos. Z myślącym statkiem, robotem i podgryzającym wszystko z nerwów chomikiem, Wciąga!
3) krótkie rozdziały i fajne ilustracje
4) wiedza. Nie wiem czy to zaciekawiła akurat moje dziecko. Za to mnie - jak najbardziej. Dużo informacji w przystępnej formie.

Szczerze polecamy!

Z mojej perspektywy chodzi o:
1)...

Fantastyczny komiks! Bawiąc uczy. Napakowany informacjami ale podanymi w tak lekkostrawny sposób, że wiedza wchodzi jak po maśle :D
Pozycja skierowana do młodych czytelników ale dorośli również nie będą się nudzić i dużo skorzystają.
Bardzo polecam!

Bardzo polecam!

Przeogromnie żałuję, że nie było takich książek/komiksów, gdy ja byłam dzieckiem. Bardzo wpłynęłyby na mnie i być może dziś byłabym kimś innym..

Komiks przygotowany w 100% przemyślany i profesjonalny. Mamy tu ciekawą historię zwierzątek, które zapoznają dzieci z podstawowymi zagadnieniami (śmiało można to powiedzieć) astrofizyki. Niby tylko lecą przez Układ Słoneczny i tłumaczą wszystko dookoła. A jednak czegoś takiego jeszcze na rynku wydawniczym nie było i jest to strzał w 10. Nasza Księgarnia wydała komiks w odpowiednim momencie - gdy zainteresowanie Układem Słonecznym i lotami w komos są największe od wielu dekad. Można powiedzieć, że komiks zasługuje na miano "Książka XXI wieku".

Warto kupić ten komiks swojemu dziecku, ponieważ obserwując to, co dzieje się obecnie na świecie (loty na księżyc, na Wenus, teleskop Webba, Starlinki...),dostanie tutaj porcję rzetelnej wiedzy, która pomoże mu zrozumieć - co tam na górze się dzieje. W komiksie zawarte jest wszystko, co o słońcu i planetach naszego układu trzeba wiedzieć. Myślę, że na jego podstawie dzieci będą pisać prace domowe ;) A być może w przyszłości astrofizyka stanie się ich pasją...

Nasza Księgarnio - gratulacje, bardzo dobry kierunek wydawania książek i komiksów!

To chyba nasze pierwsze spotkanie z komiksem (no, poza Thorgalem - nie pytajcie 😉Babcia opowiada Czarkowi wymyśloną historię na podstawie ilustracji 😉😂),i to nie ze zwykłym komiksem, tylko naukomiksem. Czyli komiksem wprost naładowanym kosmiczną energią... to znaczy wiedzą 😉

Sara jest chora, leży w łóżku i tak baaaardzo się nudzi (znacie to?). Na szczęście z odsieczą przybywa jej przyjaciółka Jill, która proponuje Sarze niesamowitą wyprawę. Wyprawę w Kosmos! Tylko czy znudzona Sara da się przekonać, że Kosmos to o wiele, wiele więcej niż pusta przestrzeń, a nawet wyimaginowany lot poprzez Układ Słoneczny może być ekscytującą przygodą? Zwłaszcza gdy załogą statku kosmicznego napędzanego entuzplazmą są Kosmiczne Zwierzaki czyli pies i chomik Sary oraz kot i wąż Jill. Z takimi astronautami nie ma mowy o nudzie.
Ta ekipa odwiedzi nie tylko wszystkie planety Układu Słonecznego i zda raport z najciekawszych szczegółów dotyczacych każdej z nich, ale zacznie wyprawę od naszej pięknej Gwiazdy czyli Słońca, bo przecież dla wyobraźni nie ma rzeczy niemożliwych 💙. A czy Wy wiecie, że planety to tylko niewielki fragment całego układu? A za Neptunem czekają równie fascynujące twory i zjawiska? Na przykład Pluton z jasnym i widocznym obszarem w kształcie serca, ale także planeta karłowata Haumea czy Makemake. Poza tym czy wiecie co to pas Kuipera czy Obłok Oorta? Albo jakie są rodzaje galaktyk i kiedy mozna zaobserwować na nocnym niebie roje meteorów? Jeden był całkiem niedawno - Perseidy można było zobaczyć w nocy z 12 na 13 sierpnia, potocznie zwaną "nocą spadających gwiazd". No właśnie, dlaczego tak nazywa się ta noc?
Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziecie w tym fantastycznym komiksie.
Jeśli macie w domu fascynata Kosmosu lub po prostu ciekawego świata odkrywcę - to jest propozycja z cyklu "must have", a nawet "must read" 😉

Czytanie komiksów wydaje się niezobowiązującym, lekkim zajęciem nic nie wnoszącym do życia czytelnika poza rozrywką. Nic bardziej mylnego. Popularyzatorzy wiedzy coraz częściej korzystają z tej formy, aby przemycić czytelnikom sporą dawkę wiedzy oraz rozbudzić zainteresowanie nauką, otaczającym nas światem. Patrząc na bogactwo publikacji edukacyjnych dla dzieci i młodzieży zazdroszczę, że w czasach mojego dzieciństwa nie było takich książek i różnorodnych zajęć. Autorzy materiałów prześcigają się w sposobie przyciągnięcia widza i czytelnika. I myślę, że robią to dobrze, ponieważ bardzo dużo młodych odkrywców sięga po różnorodne materiały. Moja córka jest jedną z takich czytelniczek. Tworząc publikacje popularnonaukowe dla dzieci i młodzieży i sięgając po nie trzeba pamiętać, że nic tak skutecznie nie przyciąga dziecięcej i młodzieżowej uwagi jak komiksy. Jak wykorzystać ten fakt do przemycania informacji naukowych? Wydawnictwo Nasza Księgarnia ma na to sposób: przetłumaczyło bardzo popularną serię „Science Comics”, w której możemy znaleźć opowieści o dinozaurach, rekinach, zjawiskach cieplarnianych, wodzie, kotach, drapaczach chmur, niedźwiedziach polarnych, robotach, psach, chorobach, maszynach latających, nietoperzach, rafach koralowych, samochodach i wielu, wielu innych. Tematyka jest szeroka i różnorodna. Każdy tom napisał specjalista w danej dziedzinie, a treści skonsultowano z naukowcami, dlatego mamy pewność, że nasze pociechy mają do czynienia z wiedzą, a nie uprzedzeniami czy przekonaniami. Do tej pory na polskim rynku pojawiły się trzy tomy: „Dinozaury. Skamieliny i pióra”, „Rekiny. Najlepsi myśliwi w przyrodzie”, „Roboty i drony”, „Koty. Natura i wychowanie”, „Samochody i ich fascynujące silniki” i „Układ Słoneczny”. Dwa pierwsze tomy łączy przekonanie o niebezpieczeństwie i agresji opisanych zwierząt. Dinozaury najczęściej kojarzą się z tyranozaurem, a rekiny z żarłaczem białym i często zapominamy, że jest wiele gatunków zbyt małych i za bardzo nastawionych na tryb życia niezagrażający nikomu. O ile w przypadku prehistorycznych gadów jest nam to łatwo przyjąć do wiadomości to chrzęstnoszkieletowe ryby jednak nadal wywołują w nas skojarzenie z żarłaczami i filmami grozy. Poczucie zagrożenia nie jest też obce w kontekście robotów. Wizje autorów filmów science fiction (fantastyki naukowej) wcale nie sprawiają, że czujemy się bezpieczniejsi. Wręcz przeciwnie: roboty kojarzą na się tak samo źle jak dinozaury i rekiny. A może nawet jeszcze gorzej, bo o ile zwierzęta możemy jakoś poskromić to armii drapieżnych robotów już nie. Nawet miłe kotki mogą okazać się tymi groźnymi. Wszystko zależy od rozmiaru i predyspozycji. Jeśli myślicie, że samochody nie spotykały się z uprzedzeniami osób, które śledziły początki powstawania to szybko zweryfikujecie swój pogląd w czasie lektury. A jak jest z kosmosem? O tym dowiecie się z tomu zatytułowanego „Układ Słoneczny. Nasze miejsce w kosmosie”.
Publikacja podzielona jest na 11 części. Opowieść zaczyna się od dziecięcej nudy w czasie choroby. Na szczęście bohaterka ma bardzo dobrą przyjaciółkę, która po lekcjach przychodzi, aby dotrzymać towarzystwa i zapewnić rozrywkę. Sara nie jest zachwycone tym, co przynosi koleżanka. Książka o kosmosie wydaje jej się nudna. Jill jednak zaczyna opowiadać, porusza ciekawe tematy i przede wszystkim fantazjuje wysyłając swoje zwierzaki na misję w kosmos. To powoli zaczyna intrygować Sarę, bo odkrywa, że trzeba wiele rzeczy zaprojektować: statek, stroje, trasę. Dziewczyny zauważają, z jak wieloma problemami przyjdzie zmierzyć się ich załodze, poznają rozwiązania stosowane przez astronautów, dowiedzą się jakie wyzwania mogą czekać na ich bohaterów, a później ruszają na misję, którą zaczynają od Słońca, a kończącą się na Obłoku Oorta. Dzięki temu poznajemy cały Układ Słoneczny, dowiadujemy się jak działa grawitacja, dlaczego jest potrzebna. Każdy obiekt staje się pretekstem do zgłębienia ważnych zagadnień. I tym sposobem przy okazji odwiedzenia gwiazdy w naszym układzie pojawiają się pojęcia atomów, pierwiastków, syntezy jądrowej, jaki statek obserwował powierzchnię, dlaczego nie możliwe jest lądowanie na nim.
Kiedy grupka zwierzaków-astronautów odwiedza kolejne planety możemy dowiedzieć się także o ich miejscu w kulturze. Do tego zrozumiemy, dlaczego są to obiekty niedostosowane do zamieszkania, jaki ma rozmiar, jak prezentuje się na tle innych planet, jak wygląda jego budowa, w jaki sposób dwutlenek węgla wpływa na temperaturę powierzchni, z jakich materiałów mogą być zbudowane, jak one wpływają na ich kolor, jakie znaczenie ma skład atmosfery. Do tego przyjrzymy się planetoidom, tworzeniu się pierścieni wokół planety. Poznamy też teorię powstawania księżyców i kraterów na planetach. Do tego pojawią się ciekawostki na temat naukowców, którzy przyczynili się do rozwinięcia wiedzy o kosmosie, poznamy misje NASA. Nie zabraknie też tematu galaktyk, różnych odmian gwiazd. A wszystko to pod pozorem lekkiej opowieści o podróży zwierzaków po kosmosie. W czasie tej wyprawy bohaterki odkrywają różne właściwości i poznają wyzwania, z jakimi muszą zmierzyć się naukowcy zgłębiający temat.
Wszystkie książki z serii „Naukomiks” to niepozorne lektury pełne ilustracji. Wejście w ich treści zaskakuje czytelnika ogromem przekazywanych informacji nieograniczających się do zamieszczenia ilustracji przybliżających nam wygląd zwierząt, pojazdów, konstrukcji, planet opisu ich funkcji, ale też zawierających sporą dawkę informacji o tym, z jakimi problemami mieli do czynienia naukowcy, w jaki sposób rywalizowali ze sobą, a także pokazaniem jak bardzo kobiety - mimo dyskryminacji – były zaangażowane w naukową pracę, dopracowywanie ważnych projektów. Poznamy znaczenie wkładu każdego z nas w ogólny postęp, a to sprawia, że czytelnik czuje się w pewien sposób odpowiedzialny za zdobytą wiedzę.
Całość barwna, pełna przyciągających wzrok ilustracji, niedługich informacji zachęcających do lepszego poznawania. Bardzo dobrze zszyte strony oprawiono w solidną okładkę, dzięki czemu książka jest estetyczna i trwała.
Osobiście jestem zachwycona książkami. Myślę, że lektura będzie przydatna w edukacji przedszkolaków oraz uczniów szkoły podstawowej. Zdecydowanie polecam.
#RosemaryMosco #UkładSłoneczny #Naszemiejscewkosmosie" #JonChad #Naukomiks #naszaksięgarnia #górowiankaas #górowianka #górowiankaksiążki #sikorkawśródksiążek #annasikorska #czytamdlaOli #czytamoli #dziecko #młodzież #kosmos #wszechświat #słońce #planety #nauka #książka #popularnonaukowe #pożyczprzeczytajpoleć #nasa http://annasikorska.blogspot.com/2022/08/rosemary-mosco-ukad-soneczny-nasze.html

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Fajny komiks. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajny komiks. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

2086

Komiks popularnonaukowy dla młodego czytelnika.
Astronauci - zwierzęta nie przypadli mi do gustu.
Trudno rozróżnić fakty od fikcji. Szkoda.

Komiks popularnonaukowy dla młodego czytelnika.
Astronauci - zwierzęta nie przypadli mi do gustu.
Trudno rozróżnić fakty od fikcji. Szkoda.

Bardzo fajny komiks, ładne obrazki dużo ciekawej wiedzy. Dzięki temu komiksowi polubiłem kosmos

• Popularnonaukowe
  • Dzieci 6+