Gwiazdy kina PRL

Sławomir Koper Wydawnictwo: Fronda biografia, autobiografia, pamiętnik
Fronda
2022-09-27
2014-04-16

Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...

Okładka książki Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk Ewelina Karpacz-Oboładze, Angelika Kuźniak
Czarny Anioł. ... Ewelina Karpacz-Obo...
Okładka książki Czerwona księżniczka Dariusz Kortko, Judyta Watoła
Czerwona księż... Dariusz Kortko, Jud...
Okładka książki W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne Maja Łozińska, Jan Łoziński
W przedwojenne... Maja Łozińska, Jan ...

Elita czy raczej pijacy i rozpustnicy ? Oportuniści pełną gębą. Oto bohaterowie czasów PRL

Ciekawi was kino i historia? Tutaj mamy ciekawe połączenie tych tematów.

Przyjrzymy się sukcesami filmówki, socrealizmem w obiektywnie kamery, zespołach filmowych, superprodukcjach, kultowych scenach i wiele wiele więcej.

To kompleksowy przewodnik po scenie kina PRL, znanych osobach, produkcjach, o tym co podbiało serce w tamtych czasach.

Ciekawa książka

Ciekawi was kino i historia? Tutaj mamy ciekawe połączenie tych tematów.

Ciekawa książka

Informacje, których nie dowiemy się z telewizji.

Największe ciekawostki dot. takich gwiazd jak Bogumił Kobiela, Jerzy Skolimowski czy Daniel Olbrychski.

Bardzo dobry przewodnik dla fanów polskiego kina.

Informacje, których nie dowiemy się z telewizji.

Bardzo dobry przewodnik dla fanów polskiego kina.

Ciekawie skonstruowane i opisane "sceny z życia" kultowych aktorów i reżyserów kina PRL. Autor bardzo umiejętnie zestawia plotki ze wspomnieniami i dokumentami, jak sam stwierdza - "historyk musi mieć krytyczny stosunek do źródeł". Nie są to chronologiczne biografie, ale trochę anegdot, trochę ciekawostek, trochę wspomnień z życia i planów filmowych. Polecam!

Soczysty jezyk, niepowtarzalny styl, ciekawy wybór anegdot i faktów. Jak zwykle się nie zawiodłem no i wspaniała plejada gwiazd polskiego kina: Wajda, Tyszkiewicz, Olbrychski i inni.

Ciekawie , a czasami wręcz "sensacyjnie" opisane życie aktorów, reżyserów i gwiazdeczek powojennej Polski.
Plotki sa konfrontowane z dokumentami, realiami i tzw. "prawdą oczywistą" okresu PRL.

O kinematografii PRL-u można powiedzieć wiele. Można denerwować się na nachalną propagandę np. przyjaźni polsko-radzieckiej lub krytykować dialogi. Jednak prawdą jest, że zachodni recenzenci wyczekiwali na filmy z Polski. Niektóre z filmów nakręconych nad Wisłą zyskały uznanie w Hollywood a polscy aktorzy stawali się gwiazdami festiwali filmowych. Tym razem mamy szansę poznać bliżej tych, którzy byli częścią historii polskiej kinematografii m.in. Andrzeja Wajdę, Tadeusza Łomnickiego, Bogumiła Kobielę, Jerzego Skolimowskiego, Daniela Olbrychskiego oraz Beatę Tyszkiewicz.
Do tej pory co jakiś czas można w telewizji obejrzeć filmy i seriale nakręcone w czasach PRL-u. Jedne nas bawią, inne irytują. Większość jest nam dobrze znana. Niejednokrotnie mamy szansę zobaczyć starsze pokolenie znanych i w większości przypadków lubianych. aktorów albo poznać do tej pory nieznanych.
Czasami też świat filmu decyduje się na nakręcenie dalszych losów bohaterów, których widzowie poznali w filmach i serialach peerelowskich. Jednak moim zdaniem ,,kontynuacje’’ nie dorównują swoim poprzednikom. To pokazuje, że czas PRL-u nie był najgorszym okresem dla polskiej kinematografii. Pisano wtedy nienajgorsze scenariusze. Byli wtedy nienajgorsi reżyserzy i aktorzy. Kilka takich osobistości z dziedziny filmu mamy szanse poznać dzięki powyższej lekturze. Ich pochodzenie było różne. Różnymi drogami byli prowadzeni by stanąć w miejscu, w którym mieli kręcić swoje filmy lub tworzyć filmowe kreacje. Łączyło ich natomiast jedno: barwne życie i dawanie swojej pracy siebie w stu procentach.
W większości przypadków ich problemy były dalece inne niż mieli typowi mieszkańcy PRL-u. Czytając tę książkę nie raz dziwiłam się ich stylowi życia. Niejednokrotnie podchodzili do niego absurdalnie beztrosko. Autor nic nie przemilczał. Pisał uczciwie o ich wadach i zaletach. Czuć było, że starał się przekazywać wiedzę jak najrzetelniej. Nie szafował datami ani suchymi faktami rodem z encyklopedii, ale barwnie i ciekawie snuł historię życia przedstawionych bohaterów. Co chwilę podrzucał czytelnikowi ciekawostki, sprawiając, że z zainteresowaniem a często też ze zdziwieniem śledziło się koleje losów tych, którzy tym razem gościli na kartach jego książki. Polecam ją każdemu kto zechciałby lepiej poznać historię polskiej kinematografii.

Interesująca książka o wyjątkowych ludziach w trudnych wojennych, powojennych czasach i czasach PRL. Ich talent sprawił, że możemy oglądać ich w filmach z tamtych lat. Pan Sławomir Koper pomogl nam dyskretnie zajrzeć za kurtynę i dyskretnie podejrzeć ich po za sceną czy po wyłączeniu kamery. Ludzi z krwi i kości. Książkę przeczytałam jednym tchem. Bardzo podobal mi się rozdział o
Tadeuszu Łomnickim i Bogumile Kobieli. Zabrakło mi rozdzialu o Pani Poli Raksa. Te trzy strony na wstępie to zdecydowanie za mało.
Książka bardzo ciekawa. Polecdm ))

Niestety jedna z słabszych książek Pana Sławomira. Spodziewałam się, że autor skupi się jednak na ciekawszych gwiazdach kina PRL i przybliży nam kilka sensacji z ich życiorysów.

Fajne opisane ciekawostki o paru gwiazdach kina PRL. Ciekawa lektura. Polecam

Fajne opisane ciekawostki o paru gwiazdach kina PRL. Ciekawa lektura. Polecam