Dzieła

Pallottinum
1980-01-01
1980-01-01
Albert Warkotsch
filozofia teologia modlitwa miłość duchowość

Zbiór dzieł ascetycznych Maksyma Wyznawcy w tłumaczeniu ks. Alberta Warkotscha. Tak naprawdę wszystkie są godne polecania, chociaż ja najbardziej lubię "Księgę Miłości", z podzielonymi na cztery setki sentencjami dotyczącymi życia chrześcijańskiego.

Warto przeczytać również "Antologię życia wewnętrznego", która grupuje sentencje zapożyczone od innych autorów w tematyczne dzieła, np. "o próżnej chwale", czy "o zazdrości". Warto zauważyć, że autor sięgał tutaj do Biblii, Ojców Kościoła, ale też autorów pogańskich, takich jak np. Epiktet, Diogenes czy Plutarch.

Dzieło posiada również rozbudowany wstęp napisany przez tłumacza, u którego widać dużą wiedzę na temat Maksyma i który bardzo sprawnie objaśnia jego naukę.

• 010 Filozofia Bizantyńska

Dodaj cytat z książki Dzieła