Sąsiadka z trzeciego piętra

Okładka książki Sąsiadka z trzeciego piętra Eugenia Dalmau
Okładka książki Sąsiadka z trzeciego piętra
Eugenia Dalmau Wydawnictwo: Word Audio Publishing International kryminał, sensacja, thriller
La vecina del tercero derecha
Word Audio Publishing International
2022-08-10
2022-08-10
Katarzyna Okrasko, Agata Ostrowska

"Sąsiadka z trzeciego piętra" to intrygujący thriller psychologiczny, który zapewnia nieustanne zaskoczenia. Eugenia Dalmau doskonale manipuluje emocjami czytelnika, prowadząc go przez labirynt misternie skonstruowanej fabuły, gdzie pozory i tajemnice wypełniają przestrzeń eleganckiego budynku w Walencji.

Akcja rozpoczyna się od tajemniczej śmierci Enriquego Ginera, która burzy spokój mieszkańców ekskluzywnego budynku. Ignacio, psychiatra zamieszkujący najwyższe piętro, odnotowuje dziwny incydent związany z kradzieżą jego bloczka recept w noc śmierci sąsiada. To zaczyna być tylko początkiem lawiny niepokojących zdarzeń, które wciągają główną bohaterkę, Violetę, sąsiadkę z trzeciego piętra, w śledztwo ukrytych sekretów mieszkańców.

Główna siła tej powieści tkwi w charakteryzacji postaci. Autorka kreuje wyraziste i wielowymiarowe osobowości, które skrywają niezliczone tajemnice. Violeta, dzięki jej czujności i spostrzegawczości, staje się punktem centralnym w dochodzeniu do prawdy. Jej współpraca z Ignacio, który ma unikalne umiejętności zawodowe, sprawia, że rozwiązanie zagadki nabiera tempa i napięcia.

Dalmau doskonale ukazuje oblicza ludzkiej natury, odsłaniając zakulisowe życie mieszkańców. Wśród nich znajdujemy wdowę, która jest gotowa zrobić wszystko, aby osiągnąć swoje cele, i jej nieco dziwnego syna, który kryje własne tajemnice. Na liście podejrzanych pojawia się także rozwodnik, który może być kluczową postacią w rozwiązaniu sprawy. Niekwestionowaną królową gry pozostaje perfidna żona, która manipuluje sytuacją i intryguje czytelnika swoimi zagrywkami.

Fabuła nie jest jednoznaczna i z łatwością prowadzi czytelnika na fałszywe tropy, co sprawia, że nie można oderwać wzroku od kolejnych stron. Książka utrzymuje ducha intrygi i zagadki, układając karty na stole w taki sposób, że dopiero w ostatnich rozdziałach ukazuje się pełny obraz.

Mimo że "Sąsiadka z trzeciego piętra" to thriller, to równocześnie dotyka uniwersalnych tematów, takich jak zdrada, tęsknota, manipulacja i poszukiwanie tożsamości. Czytelnik jest zaproszony do zagłębienia się w psychikę bohaterów i odkrycia, co skrywają za swoimi maskami.

Jedynym mankamentem tej książki może być jej skomplikowana struktura, która czasami może wymagać większej koncentracji od czytelnika. Jednak ta niezwykła opowieść bez wątpienia zadowoli fanów gatunku i tych, którzy lubią rozwiązywać zagadki wraz z bohaterami.

Podsumowując, "Sąsiadka z trzeciego piętra" to inteligentnie napisany i wciągający thriller psychologiczny, który utrzymuje napięcie od pierwszej do ostatniej strony. Eugenia Dalmau udowadnia swoje umiejętności w tworzeniu trzymającej w napięciu historii, gdzie nic nie jest tym, czym się wydaje. Gorąco polecam tę powieść wszystkim miłośnikom intryg i zaskakujących zwrotów akcji.

Akcja rozpoczyna się od tajemniczej śmierci Enriquego Ginera, która...

Na początku zastanawiało mnie, skąd w luksusowym apartamentowcu wzięli kratę do windy, która mi się kojarzy raczej z latami, góra, osiemdziesiątymi.
Akcja strasznie ślamazarna. Zdecydowanie za dużo długich opisów.
Ogólnie pomysł niezły, jednak wykonanie znacznie słabsze. Może jakby odchudzić tę książkę o jakieś 200 stron.
Na plus na pewno dużo wrednych charakterów. Sam wątek kryminalny średni, z małym wskazaniem na plus.

Akcja strasznie ślamazarna. Zdecydowanie za dużo długich opisów.
Na plus na pewno dużo wrednych charakterów. Sam...

Jedna z elegantszych kamienic, ciekawy zestaw sąsiadów, zamożnych lub pozujących na takich co to mają dobra wszelakie, oraz tajemnicza śmierć i to nie jedna, jak się potem okaże.

Mamy tutaj małżeństwo, które jedzie na pożyczkach, by zachować pozory swojego dość wysokiego statusu społecznego.
Mamy też męża, który ze swej majętnej żony próbuje zrobić wariatkę i tym samym przejąć kontrolę nad majątkiem.
Jest też samotna matka, która dzieli swój czas pomiędzy pracą lekarza, a wychowaniem córki. Jej były mąż odsiaduje wyrok.
I a jakże! Mamy też teściową tejże lekarki, która nie przepuści żadnej okazji, by uprzykrzyć życie byłej synowej.
Jest też psychiatra, mający różnych dziwnych pacjentów, oraz nowy dość tajemniczy lokator, zaczynający smalić cholewki do samotnej matki, co jest wodą na młyn dla jej teściowej, bo teraz może bezkarnie wyzywać ją od szmat, zdzir itp.
I mamy tutaj również dozorczynię, która stara się nad wszystkim czuwać i ogarniać narastający chaos, ale coraz częściej ma wrażenie, że w tej kamienicy mieszka stado baranów, nad którym nie da się zapanować.

Gdybym miała wam polecić tę książkę, to musiałabym lekko skrzyżować paluszki za plecami ;). Ponieważ historia sama w sobie nie jest zła i miała naprawdę ogromny potencjał, ale jej wykonanie jest już dość przyciężkie.
Pomysł był, realizacja nie poszła.
Gdyby całość była inaczej poprowadzona, to dostalibyśmy naprawdę świetną historię

Mamy tutaj ukazanie relacji między sąsiedzkich i z tego można by było wycisnąć porządną fabułę, gdyż plejada postaci jest bardzo bogata, a przekrój psychologiczny bohaterów mega interesujący.

Wątek kryminalny był dość zagmatwany i w pewnym momencie ja zaczęłam się gubić w powiązaniach, splotach, zależnościach i bałam się, że doczytam do końca i nie będę wiedziała o co tam właściwie było kaman. Ale na szczęście załapałam, zrozumiałam i wiem 😀.
I tak po prawdzie wątek obyczajowy był dla mnie bardziej ciekawy niż ten kryminalny.
Mam takie przekonanie, że autorka mając pomysł na dobrą historię nie znalazła złotego środka na wykorzystanie całego jej potencjału i poprowadzenie fabuły tak, by była wciągająca.

• Audiobooki
  • Przeczytane 2023
  • Kryminał
  • W planach ebook

Dodaj cytat z książki Sąsiadka z trzeciego piętra