Wspaniała śmierć

2022-09-07
Maciej Liguziński
thriller psychologiczny

Dwie historie.
W pierwszej, żona odkrywa zaginięcie męża i rozpaczliwie stara się dowiedzieć, co się za tym kryje.
W drugiej, żona ucieka z dziećmi przed mężem katem, a on poprzysięga zemstę.

To bardzo krótka książka, która jednak mogłaby się zmieścić na kilkunastu stronach. Większość historii to przemyślenia głównej bohaterki, która zmaga się z własnymi demonami. Cały czas zastanawiałam się, o co chodzi z tymi dwiema opowieściami w środku, które pozornie nie mają ze sobą żadnego związku.

Pozornie.

Wszystko na szczęście zazębia się na koniec. Bardzo szybko i bardzo krótko, ale tylko to ratuje tę książkę.

Dwie historie.
W drugiej, żona ucieka z dziećmi przed mężem katem, a on poprzysięga zemstę.

"Wspaniała śmierć" Emma Angstrom wydawnictwa LeTra to bardzo fajny kryminał, czyta się szybko i przyjemnie.
Julia choć z pozoru prowadzi idealnie życie u boku męża, to ukrywa swój romans z kochankiem. Pewnego dnia jej mąż znika, nie pozostawiając żadnych poszlak. Odkrywanie przeszłości Julii doprowadza ją rodzinnych sekretów skrywanych przez męża i jego rodzinę. od tej pory zaczyna bać się własnego męża... Zaczyna się bać o siebie i o wspólne dzieci...

Początkowo zastanawiałam się nad tytułem, jak to śmierć może być wspaniała? Jednak po przeczytaniu doskonale już wiem co autorka miała na myśli. Czasem okazuje się, że osoba ukochana i idealna ma dość przerażającą przeszłość i pułapki, które sama zastawiła na swoich najbliższych... były również zastawione przez kogoś innego. Idealnie sprawdzi się tu przysłowie: "Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie".

Julia choć sama ma za uszami, mam tu na myśli jej romans to dla dzieci byłaby zrobić wiele. Henrik wydawał się idealnym mężem i ojcem. Jednak ukrywał wiele... a nawet więcej niż Julia...

Jest to mroczny thriller psychologiczny z którym zarwiecie noc. Fabuła wciąga od pierwszej strony i ciężko jest odłożyć książkę. Ja musiałam się dowiedzieć co się stało z Henrikiem... ;) W książce czai się wiele pułapek zastawionych na Naszych bohaterów. Zakończenie fajne i tak na prawdę pozostawia nam jedną wielką niewiadomą...

Jedyne do czego mogłabym się przyczepić to książka mogłaby być napisana większą czcionką :)

Historia którą autorka Emma Angström opowiedziała jest ciekawa ale, problem polega na tym, że główną historię można by napisać na ok 10 stronach. Większość to opisy sytuacji, wyglądu, wspomnień lub niestabilnego stanu emocjonalnego głównej bohaterki. Bywają momenty, że dany opis powtarza się. Książka jest interesująca i ''na właściwych torach''' dopiero pod koniec gdy faktycznie nie skupiamy się na tym, że bohaterka jest zmęczona, niewyspana lub nie wie co ze sobą zrobić ale faktycznie ta akcja fabuły się toczy.

Emma Angström w swoim thrillerze psychologicznym "Wspaniała śmierć" mistrzowsko konstruuje napięcie od pierwszej do ostatniej strony. Główna bohaterka, Julia, odkrywa nagłe zniknięcie męża, Henryka, co sprawia, że jej świat rozpada się na kawałki. Angström zgrabnie przedstawia rozpadające się iluzje harmonii rodziny, ukazując, że nawet najbardziej perfekcyjne życie może kryć w sobie mroczne tajemnice.

Angström sprawnie wplata elementy psychologiczne, ukazując, jak łatwo można dać się zwieść iluzji perfekcyjnego życia. Odkrycia o prawdziwej tożsamości Henryka oraz tajemnicach ukrytych przed Julią składają się na intrygującą fabułę, pełną zwrotów akcji.

Autorka błyskotliwie prowadzi nas przez labirynt kłamstw i niepewności, podważając fundamenty, na których zbudowane było życie Julii. Zaginięcie męża staje się punktem wyjścia do przemyśleń nad własnymi wyborami i konsekwencjami ukrytych prawd.

Policja, mimo zaangażowania, boryka się z brakiem poszlak, co dodatkowo pogłębia tajemnicę. Angström wplata w fabułę elementy psychologii, ukazując, jak łatwo można dać się zwieść pozorom oraz jak bolesna bywa konfrontacja z prawdą, zwłaszcza tą niewygodną.

Angström we "Wspaniałej śmierci" nie tylko przedstawia zagadkę zniknięcia Henryka, lecz również eksploruje psychologiczne niuanse postaci, ukazując ich wewnętrzne konflikty i tajemnice. Julia, główna bohaterka, staje w obliczu bolesnych odkryć dotyczących własnego życia, co sprawia, że czytelnikowi łatwo się z nią utożsamić.

Narracja pełna jest niepewności i zaskakujących zwrotów, co utrzymuje nas w stałym napięciu. Angström mistrzowsko balansuje pomiędzy momentami suspensu a psychologicznymi rozważaniami, tworząc kompleksowy portret postaci i ich relacji. W miarę jak rozwiązują się tajemnice, czytelnik jest zmuszony do przewartościowania swoich przekonań na temat bohaterów i ich działań.

Dodatkowo autorka z sukcesem eksploruje temat iluzji społecznych oraz cenę, jaką płacimy za utrzymanie pozorów szczęścia. Czytelnik, podobnie jak Julia, zostaje skonfrontowany z trudnym pytaniem, czy można naprawdę poznać drugiego człowieka, nawet jeśli się go kocha.

"Wspaniała śmierć" to nie tylko pasjonujący kryminał, lecz także głęboka analiza ludzkiej psychiki, pozostawiająca czytelnika zastanawiającego się nad własnymi przekonaniami i relacjami.

"Wspaniała śmierć" to nie tylko zagadkowy thriller, ale także spojrzenie na złożoność ludzkich relacji i skomplikowane kruchości życia. Angström zgrabnie manewruje między emocjonalnymi momentami a momentami napięcia, oferując pełną gamę doznań.

Julia i Henrik to wzorowe małżeństwo. Kochają się, dzielą obowiązkami i opieką na trójką ukochanych dzieci. Szybko jednak dowiadujemy się, że Julia zdradza męża, mimo miłości. Kiedy następnego dnia po powrocie "z siłowni" budzi się, Henrika przy niej nie ma. Sama odwozi dzieci do przedszkola i spóźnia się do pracy, bo to był dzień męża do odwożenia dzieci. Po pewnym czasie kobieta zaczyna się poważnie niepokoić. Nie ma żadnych wiadomości, nie może się skontaktować z ukochanym, nie pojawił się w pracy, a przyjaciele nic o nim nie wiedzą. Julia zgłasza sprawę na policję, ale razem z przyjaciółką podejmuje też własne śledztwo. I w sumie nie wiadomo, czy wynika z niego więcej dobrego czy złego... Okazuje się, że zupełnie nie znała człowieka, za którego wyszła. Jakie to może nieść konsekwencje?
Druga linia narracyjna (bardzo krótkie rozdziały) należy to Valtera. To mężczyzna, który nienawidzi swojej żony i siedmiorga dzieci. Wyżywa się na nich i chce ich zabić. Kiedy żona decyduje się na odejście, zastawia pułapki w domu, by zemścić się po śmierci. Jak jednak jego historia wiąże się z historią Julii, która ma miejsce 20 lat później?
Książka jest ciekawa i na pewno wzbudza emocja. Czasem jest to złość, czasem znużenie, ale ważne, że coś się dzieje. Czyta się to bardzo dobrze i szybko. Historia jest intrygująca i odkrywanie Henrika oraz połączeń razem z Julią to wspaniała przygoda.

Już dawno nie przeszłam obok żadnej książki z takim zobojętnieniem. Nie wspominając o tym, że oceniłam ją na 3 gwiazdki, co już dawno mi się nie zdarzyło.
O czym to jest? Chyba o wspomnieniach. Przez 3/4 książki Julia wspomina przeszłość swoją i męża. Z tych wspomnień wychwytuje wcześniej niedostrzegane elementy. Aż w końcu puzzle układają się w całość. Ale - jak każdy średnio inteligentny czytelnik domyślił się po kilku rozdziałach - jest już za późno.
Odradzam.

O kurcze... Zmęczyłem się tą książką okrutnie. Dobry temat, ale realizacja kiepska. Czytałem na Kindlu, zatem podsumuję tak: przez 90% nuda, przydługie rozważania bohaterki, raczej usypiające niż budujące napięcie. Zaczyna się coś dziać dopiero w ostatnich 10% książki. Ale nawet to mnie nie zaskoczyło, ponieważ wcześniejsze sygnały mogą uważnego czytelnika naprowadzić na częściowe odgadnięcie finału.
Sposób narracji to tez nie moje klimaty. Ale wiadomo - kuchnia, moda, muzyka, kino i książki to rzecz gustu :-)
Ps. Nie lubię wystawiać takich ocen...

Julia to żona Henrika i matka trójki dzieci. Ma wszystko o czym można tylko sobie zamarzyć. Ma wspaniałego męża, który sprząta, gotuje i zajmuje się dziećmi. Ma piękny stary dom, nad jeziorem. Ma oddaną przyjaciółkę i robi karierę jako dziennikarka. Ma też kochanka, z którym spędza upojne chwile. Nagle jej życie wywraca się do góry nogami kiedy budzi się, któregoś dnia i odkrywa, że jej mąż nagle znika. Z początku Julia nie przyjmuje tego do wiadomości, że Henrik ją opuścił. Może wyszedł wcześniej do pracy, może coś mu wypadło. Może coś się stało. Sprawy się jednak komplikują kiedy zaczyna powoli odkrywać prawdziwą tożsamość swojego idealnego męża. I jak się okazuje ten mężczyzna ma mnóstwo tajemnic. Nagle Julia uświadamia sobie, że nic o nim tak naprawdę nie wie, przecież zawsze wszystko kręciło się tylko wokół niej, jakby była pępkiem świata i patrzyła na świat przez różowe okulary. Jednak miarka się przebrała i trzeba było stanąć na wysokości zadania i ponieść konsekwencje swojej ślepoty.
Opowieść dzieje się dwutorowo. Historia Julii w połączeniu z Valterem, który jest pełen nienawiści i pogardy. Jest okrutny dla swojej rodziny. Częściowo książka inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami. Jak dla mnie ta cieniutka historia to mały zalążek tego, co można byłoby z niej wyciągnąć, gdyby tylko autorka zechciała ją pociągnąć dalej i więcej. Zbyt mało treści o bohaterach, przeszłości Henrika, Valtera i samej akcji poszukiwań. Połowa książki stracona na płacz Julii i jej emocje. Zazwyczaj współczuję bohaterom czy utożsamiam się z nimi, ale ona mnie ,w którymś momencie zaczęła irytować. Jej lament , łzy i panika były wręcz nie potrzebne skoro też miała swoje tajemnice. Za winy i grzechy i tak przyjdzie kiedyś zapłacić. Czuję jakiś lekki niedosyt po przeczytaniu tych stu osiemdziesięciu stron. Wspaniała śmierć - nie wszyscy sobie na nią zasłużyli. Nie wiem, czegoś mi tu zabrakło, dlatego tylko w mojej ocenie cztery :)

Młode małżeństwo z trójką dzieci spełnia swoje marzenie i osiedla się w domku nad jeziorem. Wszystko wydaje się harmonijne, idealne i rodzinne. Wspólne dzielenie obowiązków, gotowanie, sprzątanie i spędzanie wolnego czasu. Jednak Julia skrzętnie ukrywa przed Henrikiem romans z kolegą z pracy. Pewnego poranka mąż kobiety znika. Nikt nie ma od niego wiadomości, sprawę przejęła policja. Julia podejmuje równolegle swoje śledztwo, ponieważ uważa, że jako dziennikarka może dowiedzieć się więcej i sprawniej. Co się stało? Gdzie podział się Henrik? Czy dowiedział się o romansie żony, a może sam ma jakieś głęboko ukryte tajemnice i nie chce, by ujrzały ono światło dzienne?

Autorka przedstawiła życie Julii i Valtera w dwóch płaszczyznach czasowych. Co mężczyzna ma wspólnego z fabułą? Z początku nic nie wskazywało na to, że ich historie połączą się w spójną całość. A jednak… do samego końca nie byłam pewna czy dobrze kombinuję… Okazało się, że zakończenie zdołało mnie zaskoczyć.

Zanurzając się w życie Valtera, czytelnika oblepia brud. Okrutny, perfidny i wyrachowany człowiek znęcający się psychicznie i fizycznie nad rodziną i uważający, że ma do tego pełne prawo. Tok jego myśli przeraża tak jak czytanie o przemocy domowej.
Autorka przyznała, że do stworzenia historii mężczyzny została zainspirowana postacią Belga, który w domu budował liczne zmyślne pułapki, by uśmiercić swoją żonę.

Jedyne co mogę zarzucić lekturze, to albo zła korekta, albo tłumaczenie. W tekście znajdują się literówki, nieprawidłowe odmiany lub określenia. By nie być gołosłowną, podam przykład: „Podeszła do domu w stronę domu, gdzie były zgaszone okna”. Trochę mnie to wybijało z rytmu.

Wspaniała śmierć jest krótkim thrillerem psychologicznym, ale bardzo treściwym. Jeszcze po zakończeniu lektury w głowie wirują niepokojące pytania: w jakim stopniu znamy bliskie nam osoby? Czy na pewno wiemy o nich wszystko? Czy to, co od nich słyszymy, jest zawsze prawdą, czy tylko spreparowaną wersją, w którą mamy uwierzyć?

Za możliwość zapoznania się z treścią książki dziękuję Wydawnictwu Arkady.

Daję ocenę 7 coma 8.
Niezła.

Daję ocenę 7 coma 8.
Niezła.

• Kryminał
  • Krótkie
  • Moje
  • KRYMINAŁ, SENSACJA, THRILLER

Dodaj cytat z książki Wspaniała śmierć