Zła miłość

Okładka książki Zła miłość Marta Guzowska Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Zła miłość
Marta Guzowska Wydawnictwo: Wielka Litera Cykl: Trzy cnoty (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Trzy cnoty (tom 1)
Wielka Litera
2022-09-28
2022-09-28

Okładka książki Zagadka Łysej Góry Marta Guzowska, Asia Gwis
Zagadka Łysej ... Marta Guzowska, Asi...
Okładka książki Zagadka upiornego lasu Marta Guzowska, Joanna Gwis
Zagadka upiorn... Marta Guzowska, Joa...
Okładka książki Morderstwo wliczone w cenę, czyli 6 zleceń Lucji Słotkiej Marta Guzowska, Leszek Talko
Morderstwo wli... Marta Guzowska, Les...

Wyróżniona opinia i

Zła miłość

przeczytanych książek 179 napisanych opinii 173

Zagadka ciekawa, akcja wartka, ocena byłaby wyższa, gdyby nie Franka, główna bohaterka. Miała być wyszczekana, odważna, nietuzinkowa prywatna detektywka, a wyszła wrzeszcząca na wszystkich histeryczka. Simona jakoś lepiej autorce wyszła, więc jest nadzieja, może i Franka się ogarnie w kolejnych częściach (które chętnie przeczytam).

ROZSTAJE DRÓG

Marta Guzowska szerszemu gronu czytelników znana jest ze swoich powieści z archeologią w tle. Oraz licznych nagród i nominacji w kategorii kryminału. Prowadzi kursy nauki pisania i niewątpliwie jest osobą, która wie jak stworzyć dobrą opowieść. Czy udało jej się to także w zupełnie nowej odsłonie? „Zła miłość” to pierwszy tom tryptyku kryminalnego. Powieść wydało wydawnictwo Wielka Litera.

Franka Kruk prowadzi biuro detektywistyczne. Po rodzinnej tragedii wraca do Brwinowa – podwarszawskiego miasteczka, w którym się wychowała. Zamieszkuje z ojcem i nastoletnią córką. Tymczasem w okolicy dochodzi do wypadku, w którym ginie młoda celebrytka. Franka, której sytuacja finansowa nie pozostawia złudzeń, zgadza się przyjąć intratną propozycję i zbadać okoliczności tej tragedii. Okazuje się, że aktorka zginęła bardzo blisko miejsca, w którym rok wcześniej wypadek miał mąż Franki... Czy śmierć gwiazdy telewizyjnych show na pewno była wypadkiem? Kruk rozpoczyna śledztwo, które będzie miało duży wpływ na jej życie. Czy małe miasto skrywa wielkie sekrety? Jak daleko można posunąć się w imię miłości?

Guzowska w nowej odsłonie to Guzowska na rewelacyjnym poziomie. Ta powieść chwyta już od początku. Oto Franka Kruk – bohaterka na miarę naszych czasów. Daleko jej do wyidealizowanych piękności, które przebojem zdobywają świat. Czasami ma dość, jest sfrustrowana, próbuje od nowa skleić swój świat, zdarza jej się płakać. Nic nie jest łatwe, gdy powracasz do mieściny, w której sąsiedzki monitoring rejestruje każdy twój ruch, schorowany ojciec potrafi zepsuć humor, a nastoletnia córka przysparza codziennie nowych trosk. Na dodatek pojawia się miłość sprzed lat. Jak tu zachować zdrowy rozsądek? Franka to zwyczajna kobieta, taka jak ty lub ja, niepozbawiona wad, charakterna, ale to także osoba, którą można skrzywdzić. Obciążona bagażem doświadczeń stara się na nowo nadać swojemu życiu sens. Nie jest to łatwe, gdy nie ma się stałego źródła dochodu, bliskiego człowieka u boku, a każdy dzień zdaje się być nową bitwą. Zawsze ceniłam kreowane przez Martę Guzowską postaci, ponieważ posiada ona szczególny dar definiowania bohaterów niesztampowych, ciekawych, ale i budzących kontrowersje. Franka wybitnie jej się udała. Rozumiem tę kobietę, jej wady, jej świat.

„Zła miłość” łączy w sobie cechy kryminału i powieści obyczajowej. Zawarte tu proporcje gatunków są, moim zdaniem, bardzo dobrze skomponowane. Otrzymujemy intrygującą zagadkę kryminalną, dobrze skrojoną bohaterkę, realistycznie oddany klimat małego miasteczka i kilka ciekawych postaci pobocznych. Lekko czyta się tę książkę mimo tego, że porusza szereg trudnych spraw. Sam wątek kryminalny jest idealnie w stylu Marty Guzowskiej – pozornie prosty, jednakże pod fasadą kryje się wielka moc namiętności. Lubię autorkę, cenię jej styl, oryginalność i sposób podejścia do literatury. Każda jej powieść jest unikatowa, dopracowana i napisana dobrym, precyzyjnym językiem. Guzowska nie idzie w brutalność, szołmeństwo i próby zaszokowania czytelnika za wszelką cenę. Jej twórczość jest kameralna, oparta na klasycznych schematach, ale okraszona wyobraźnią i świetnym wyczuciem dramaturgii ludzkich uczuć. Bardzo lubię prozę Marty, ponieważ zawsze odnajduję w niej to, czego jako czytelnik szukam : ciekawą fabułę, dobrą narrację, solidny trzon fabularny oraz język, na który jestem szczególnie wyczulona. To pisarka, która z pozornie prostej historii potrafi wycisnąć maksymalnie dużo esencji.

Ta powieść to także ważna społecznie refleksja nad stosunkiem mężczyzn do kobiet. Bardzo dużo udało się Guzowskiej w tej książce zmieścić. Jest akcja, jest intrygująca zagadka, ale i wątki, które skłaniają do refleksji. Bardzo inteligentnie napisana książka, którą się zapamiętuje. Jestem bardzo ciekawa kolejnych odsłon tej trylogii, ponieważ wiem na pewno, że autorka utrzyma wysoki poziom, ale także mnie zaskoczy. Wiem, że kolejna część cyklu już powstaje. Po lekturze „Złej miłości” bardzo na tę książkę czekam.

Jedyne co w życiu przychodzi łatwo to rozczarowania. Franka Kruk świetnie zdaje sobie z tego sprawę. Można rzec, że rozczarowanie jest jej nieodłącznym towarzyszem. A może … A może da się złożyć to, co zostało rozbite? Otworzyć serce kolejny raz? Zaufać? Niebanalna historia z urokliwą bohaterką. Intrygujący kryminał z drugim dnem. Gorąco polecam. Piekielnie mocno.

ROZSTAJE DRÓG

Byłam poirytowana zachowaniem głównej bohaterki. Wiecznie krzyczała na innych i nie słuchała co się do niej mówi. Już w połowie wiedziałam kto jest winny a rzadko mi się to zdarza. Ale muszę przyznać, że historia ciekawa i może nawet skuszę się na inne pozycje autorki.

To taki kryminalik obyczajowy . o przygodach p. detektyw . Nic specjalnego , Bez emocji . Ot czytadło na wieczorne pochmurne dni.

Franka Kruk to prywatna detektywka, otrzymuje zlecenie, by zbadać okoliczności wypadku wschodzącej gwiazdy, Soni Marchlewskiej, która zginęła roztrzaskując swoje auto na drzewie.
Franka jest na życiowym zakręcie, rok wcześniej jej mąż zginął w tym samym miejscu co gwiazda telewizji. Kobieta wraca do rodzinnego Brwinowa, by opiekować się schorowanym ojcem i nastoletnią córką. Ma poważne problemy finansowe, nie potrafi dogadać się z Miśką, zbuntowaną nastolatką.
W Brwinowie spotyka wielu znajomych ze szkolnych lat. Jakie skutki będzie miało spotkanie jej szkolnej miłości, Łukasza? Czy śmierć Soni była nieszczęśliwym wypadkiem? Czy dobrze płatne zlecenie odwróci złą passę kobiety?
Przebojowa Franka wzbudziła we mnie sympatię, bardzo łatwo było jej kibicować. Autorka umiejętnie dozowała napięcie, które nie opada do ostatnich stron, a zakończenie jest zaskakujące. Z pewnością sięgnę po kolejną część.

Jak dla mnie więcej obyczajówki niż kryminału, ale nie jest to w tym przypadku zarzut. Bardzo ciekawa akcja, małe miasteczko bez anonimowości, starzy znajomi i masa problemów głównej bohaterki - to w skrócie. Fajne, zabawne teksty i sporo prawdziwości. Zakończenie otwierające drogę ciekawym wątkom. Sięgne po kolejne części bez zastanowienia.

Franka Kruk po tragicznej śmierci męża wraca do rodzinnego Brwinowa. Została całkiem sama, pogrążona w rozpaczy. Opiekuje się starym, chorym na serce ojcem, piętnastoletnią zbuntowaną córką i suką, Lolą, która jako jedyna nie sprawia jej problemów i o nic nie ma pretensji.

Trwa pandemia. Jak pamiętacie nastolatki miały wtedy areszt domowy a starsi ludzie bali się zarażenia. Nad wszystkim musi więc czuwać Franka. Jej szczęście, że ma psa i pracę, inaczej całkiem by zwariowała, zamknięta w domu.

Kobieta jest prywatną detektywką. Dostaje zlecenie odkrycia okoliczności śmierci znanej aktorki, Soni Marchlewskiej. Pechowo gwiazda zginęła na tym samym zakręcie co Marcin Franki. Samo zbliżenie się do tego miejsca powoduje atak paniki, ale Franka musi zarobić na utrzymanie wszystkich.

Zaczyna szukać. Pierwszym, oczywistym podejrzanym, jest były mąż Soni, Łukasz, lokalny przedsiębiorca, który ma w garści całe miasteczko. Zarzeka się, że nie zabił Soni a Franka wierzy swojej pierwszej, szkolnej miłości.

Trafia na forum dla inceli, czym prowokuje ich zainteresowanie. Właściwie nie dokładnie ona a kobieta, której pomogła zanim dowiedziała się kim jest: Marlena.

Przez długi czas było spokojnie. Franka bezskutecznie próbowała się czegoś dowiedzieć. Ktoś nią manipulował, by osiągnąć swój cel.

Kiedy dociera do niej prawda może być zbyt późno, by ochronić rodzinę. Wszyscy są w niebezpieczeństwie a najgorsze, że intruz uciekł, by powrócić, jak sądzę, w kolejnym tomie.

Dobrze się czyta i... tyle dobrego. Nie rozumiem, dlaczego znalazła się w finałowej, nagrodzonej trójce Festiwalu Kryminalna Warszawa.

Dobrze się czytało tą książkę, ale bardzo mocnego wrażenia na mnie nie wywarła i nie zaskoczyło mnie w niej nic. Ciekawa jestem czy w kolejnej części podzieje się coś ciekawego.

Przyjemnie się czytało, zwłaszcza że mieszkałem w tych okolicach ponad 20 lat...Czekam na ciąg dalszy.

• Recenzenckie
  • Przeczytane w 2022