Wymyśliłam cię

Na półkach: , , , , , ,

Bardzo wciągająca książka, do samego epilogu tak naprawdę nie wiemy co jest prawdą a co nie. Historia sama w sobie jest również niewiarygodna i wielowarstwowa. Uwielbiam i serdecznie polecam!

Kurka no pokochałam tę książkę. Gdy już myślałam że nic mnie nie zaskoczy i spodziewam się wszystkiego nagle ta informacja z rozdziału 48, no kurcze rozwaliła mnie. Super książka, świetnie napisana, a poznanie świata od innej strony jest zawsze ciekawe i fascynujące

1966

Fabularnie książka nie różni się jakoś szczególnie od innych tego typu książek młodzieżowych. Tu też są zmagania ze szkolnymi prześladowcami, z fanaberiami dyrektora szkoły, złośliwościami ex-ukochanych itp. Wątkiem, który odróżnia "Wymyśliłam cię" od innych książek, to schizofrenia paranoidalna, na którą cierpi główna bohaterka.

Dziewczyna ma urojenia, widzi rzeczy i osoby, których w rzeczywistości nie ma. Leczy się, rzecz jasna, ale to nie znaczy, że choroba nie odbija się na jej normalnym funkcjonowaniu. To właśnie wskutek akcji, podjętej w czasie ataku paranoi, zostaje przeniesiona do nowej szkoły, w której poznaje Milesa - chłopaka, przypominającego jej kogoś z czasów dzieciństwa. Kogoś, kogo rzekomo sobie tylko wymyśliła. Ta znajomość będzie miała odmienić życie zarówno Alex, jak i Milesa, który pod maską niedostępności i siły będzie skrywał tajemnice rodzinnego dramatu.

Warta poznania książka, choć z pewnością młodzieży spodoba się bardziej, niż czytelnikowi dorosłemu.

Dziewczyna ma urojenia, widzi rzeczy i...

Historia skupia się na nastolatce(Alex) , która cierpi na schizofrenię i pewnego dnia poznaję tajemniczego chłopaka(Miles) i koniec końców zbliżają się do siebie , ale dziewczyna zaczyna się zastanawiać czy przypadkiem go sobie nie wymyśliła z powodu schizofrenii. Ogólnie książka nie jest zła , ale muszę przyznać , że ten cały wątek z Milesem był bardzo przewidywalny. Już po pierwszych rozdziałach można się domyślić jaka jest prawda i to jest naprawdę spory minus

Choć opowieść jest nieco przewidywalna od samego początku, to właśnie w tej przewidywalności tkwiła dla mnie magia fabuły. Bardzo dobrze napisana opowieść, czytało się lekko i bardzo przyjemnie. Powiedziałabym, że dobra lektura na gorsze dni w ramach "kocykowych" książek :)

8,5/10⭐

Uwielbiam! Jest to druga powieść tej autorki którą przeczytałam. I tak samo bardzo mi się spodobała ( a może nawet bardziej?)

Czytanie o losach Alex często nie było łatwe. Smutne było to gdy dowiadywałam się że coś nie było prawdziwe lub po prostu inne niż wydawało się naszej bohaterce. Bardzo polubiłam się z tą dziewczyną jak i z Milesem. Ich relacja była przepiękna, oboje sobie często pomagali i uczyli się siebie nawzajem.

Kocham takie historie ❤️

8,5/10⭐

Jest to młodzieżówka, której głowna bohaterka boryka się ze schizofrenią. Jest ona przy tym niewiarygodną narratorką, do końca tak naprawdę nie wiemy czy historia przez nią opowiedziana jest prawdziwa czy nie, i które jej elementy są tylko wymysłem jej wyobraźni i są zwidami. Dziewczyna jest w liceum i poznajemy jej losy, to jak reagują na nią rówieśnicy, społeczeństwo oraz to jak ona zachowuje się w poszczególnych sytuacjach. Bohaterka poznaje chłopaka mIlesa, dzięki któremu mierzenie się ze skomplikowaną codziennością jest dla niej lżejsze lecz tak naprawdę do ostatniej strony nie jesteśmy pewni czy Miles istnieje naprawdę, czy Alex przez swoją chorobę go wymyśliła... Bardzo ciekawa książka i całkiem innych pov, tym bardziej że nie spotyka się często takich bohaterów oraz ich historii w książkach.

Alex od kiedy skończyła 7 lat choruje, jej przeciwnikiem jest schizofrenia. Żyje w świecie, gdzie nie wie co jest realne, a co jest halucynacją, ciągle robi zdjęcia aby się upewniać. Właśnie zaczyna czwartą klasę w nowym liceum, gdzie poznaje Miles’a. Dziewczyna stara się żyć normalnie i codziennie toczy walkę o pozostanie przy zdrowych zmysłach. Chodzi na imprezy, nawiązuje przyjaźnie i co najważniejsze zakochuje się. Tylko powstaje zasadnicze pytanie, czy to wszystko jest prawdziwe?
Książka jest przeznaczona dla młodzieży, porusza bardzo ważny temat, jakim jest zmaganie się z chorobą psychiczną. Główna bohaterka choruje na schizofrenie, a autorka w tej pozycji ukazuje jej codzienną walkę z chorobą. Język i styl jest prosty i przyjemny w odbiorze, książkę czyta się szybko. Bohaterowie to typowe nastolatki, które dodatkowo zmagają się z problemami. Nie są oni rozbudowani, jednakże nie są to też postacie schematyczne. Autorka w godny uwagi sposób ujęła świat bohaterki, pokazała jak wygląda życie ze schizofrenią i jakie ta choroba może mieć konsekwencje. Ponadto, w książce ukazano jak ważne jest wsparcie środowiska, zwłaszcza najbliższych oraz jakie konsekwencje może mieć ukrywanie przed osobą chorą ważnych dla niej informacji. Podsumowując, książka jest dobra, jednakże ja jestem już „za stara” na takie lektury i nie wywołują u mnie już takiego zachwytu, jak gdybym znajdowała się w grupie docelowej, jednak uważam, że jest ona jedną z ciekawszych pozycji wśród literatury młodzieżowej.

Alex to dziewczyna chora na schizofrenię. Aby zapanować nad tym co jest prawdziwe, a co nie, robi zdjęcia📷. Myśli, że ma wszystko pod kontrolą, że w końcu będzie mogła normalnie funkcjonować. Jednak życie lubi płatać figle🤪i kolejny raz każe jej się zmagać z bolesnymi stratami🩹. Miles Richter, który nie jest owiany dobrą sławą, dużo zmieni w jej życiu. Lecz gdy pewnego razu świat odkrywa przed nią brutalną prawdę, nie wie już co jest realne, a co nie i boi się, że wszystko co jej się dotąd przydarzyło było tylko jej wymysłem👥.

"Wymyśliłam cię" to książka, która bardzo mi się spodobała. Jest napisana w młodzieżowym języku, co sprawia, że jest bardzo przyjemna w odbiorze👏🏻. Jednocześnie porusza ważne tematy, m.in. problemy współczesnych nastolatków🤳oraz pozwala nam zrozumieć życie osoby że schizofrenią👍🏻.

Było kilka ciekawych momentów, jednak oceniając całość - zwyczajnie nudna. Miałam wrażenie że najważniejsza scena rozegrała się kilkadziesiąt stron przed końcem.

• 2017