Jak pokochać freaka

Feeria Young
2017-08-02
2017-08-02
Jarosław Irzykowski
młodzież przyjaźń zaburzenia odżywiania obóz letni obóz literatura amerykańska problemy nastolatków

Do książki „Jak pokochać freaka” autorstwa Rebekah Crane podchodziłam dosyć sceptycznie – jest to literatura młodzieżowa, a młodzieżą już nie jestem. Miło się jednakże zaskoczyłam, bo okazało się że książka mi się spodobała.

Powieść ta opowiada o letnim obozie dla młodych ludzi z problemami. Obóz jest miejscem gdzie nastolatkowie z problemami zderzają się z innymi osobami z podobnymi rozterkami. Z czasem dowiadujemy się po kolei co przyczyniło się do ich nieprzyjemnych objawów, bo jak się okazuje – wszystkie ich zachowania mają swoje podłoże.
Hannah cierpi na depresję, Grover ma lęki przed zostaniem schizofrenikiem jak jego ojciec, Bek jest mitomanem, a Cassie i Dori mają zaburzenia odżywiania. Wśród nich jest również główna bohaterka o imieniu Zander, której problem jest inny – niekontrolowanie wyrywa sobie włosy na głowie. Czemu? Zachęcam do przeczytania żeby się dowiedzieć 😊

Powieść czyta się bardzo przyjemnie i lekko, osobiście wciągnęłam całą w ciągu jednego dnia. Bohaterów się lubi, wydają się sympatyczni mimo swych, często niecodziennych, zachowań. Jako czytelnik kibicowałam im i życzyłam jak najlepiej.
Książka jest natomiast dosyć przewidywalna i schematyczna. Czuć też momentami, że tytuł kierowany jest głównie do młodzieży.

Podsumowując uważam, że dzieło Rebekah Crane czyta się naprawdę przyjemnie. Książka ciekawi, jest przyjaźnie napisana. Nie ma w niej natomiast wielkiego zaskoczenia, historia jest dosyć prosta, miejscami możnaby rzec naiwna. Mimo to uważam, że dla przyjemności, bez większych oczekiwań, można ją przeczytać 😊

Nie mam pojęcia skąd taka wysoka ocena na lubimyczytac. Niby książkę czyta się szybko i nie jest aż taka zła. Ale to jak zostały przedstawione problemy uczestników obozu i to jak im „niby” pomagano załamało mnie. Osoby z PROBLEMAMI i po próbach samobójczych wysyłano do lasu w środku nocy żeby później same wróciły :) Gwiazdy miały im wskazać drogę. To było tak nieodpowiedzialne... w dodatku takie osoby nie miały żadnego wsparcia. Niby były grupowe pogadanki, ale one wszystko tylko komplikowały.
Powinny być tez rozmowy sam na sam. Przecież nie każdy chce mówić o swoich problemach przy innych.
Ah i jeszcze opiekunowie i ich podejście. W sumie brak podejścia xD ich zachowanie nie było profesjonalne. Największym plusem książki jest Cassie jest najlepiej wykreowaną postacią i do samego końca nie wiadomo co siedzi jej w głowie i czego się można po niej spodziewać.

Nic wybitnego, raczej lekka lektura

Nic wybitnego, raczej lekka lektura

Pozytywne zaskoczenie. Młodzieżówka, której czytanie sprawi przyjemność także dorosłym czytelnikom, a przy okazji przypomni im co nieco z korzyścią dla ewentualnych pociech. Być może banalne przesłanie o mocy przyjaźni, prawie do bycia kochanym i samoakceptacji nie jest niczym odkrywczym, ale tutaj przynajmniej podano je w ciekawej formie.

Ciężko jest mi ocenić tą książkę, ponieważ mimo, że jest to młodzieżówka, to jest to zarówno coś innego. Bardzo podobał mi się pomysł obozu, jak również wykreowanie głównych postaci. Jednak było w tej książce również wiele rzeczy, które od podejścia logistycznego trochę kłuły w oczy i zniechęcały do czytania. Chociażby fakt, że opiekunowie pilnują ilości sztućców, a za chwilę dzieciaki wykradają słodycze, etc. i nikt tego nie zauważa... Jak? Mimo wszystko uważam, że historia ma bardzo duży potencjał i po przemyśleniu oraz poprawieniu takich momentów historii, może to być naprawdę dobra pozycja.

Młodzieżówki mają to do siebie, że szybko mi się je czyta, aczkolwiek nie wszystkie są tego przeczytania warte. Ta jest właśnie jedną z nich.
O ile koncept obozu wydawał się całkiem fajny, tak z realizacją pomysłu poszło trochę gorzej. Nie wciągnęła mnie ani historia głównej bohaterki, a tym bardziej wątek romantyczny, bo Grover denerwował mnie niemiłosiernie. Całą uwagę skupiłam na przyjaźni, jaka pojawiła się między Zander, a Cassie i tak naprawdę traktowałam to jako jedyny plus tej książki.

To nie jest typowa opowieść o miłości. Na pierwszy plan tej książki wychodzą problemy psychiczne i emocjonalne bohaterów, których losy krzyżują się na obozie. Każda z postaci musi się uporać z własnymi demonami. Mimo młodego wieku mierzą się ze sporymi przeszkodami, które zrzuciło na nich życie oraz własny umysł.

Akcja toczy się dość powoli, nie ma tu spektakularnych wydarzeń, wielkich uniesień, ani niczego co sprawi, że nie można oderwać się od czytania. Tu nic nie wgniecie w fotel, mimo to sięgnięcie po tę powieść nie będzie błędem, bo jest w niej jakaś wartość.

To lekka powieść dająca nadzieję na lepsze. Jednak sięgając po tę książkę trzeba się też liczyć z przygnębiającym nastrojem jaki wprowadza, gdyż dotknie trudnych tematów. Poczujemy wręcz to zmęczenie życiem, które odczuwają bohaterowie.

Moje ulubione momenty w tej książce to budowanie relacji Zander i Grovera oraz poznanie ich osobistych historii. Lubię gdy uczucie rozwija się powoli i naturalnie. Także pierwsze zbliżenie seksualne zostało ładnie opisane. Na reszta bohaterów przyznam, że interesowała mnie dużo mniej.

Ogromnym minusem dla mnie było to, że powieść zdominowała przyjaciółka pary głównych bohaterów – Cassie. Mnie dziewczyna działała na nerwy, bo jest wredna i odpychająca. To bardzo istotna postać, ale miejscami było jej za dużo. Nawet zakończenie kręciło się wokół Cassie i dramy z nią związanej. Zdecydowanie wolałabym się skupić na Zander i Groverze. Także tytuł sugerowałby większe skupienie fabuły na historii miłosnej.

Podsumowując, przeczytać jak najbardziej można. Książka ma swój urok, ale szału nie będzie. To stonowana historia przepełniona smutkiem z przebłyskami optymizmu.

Motywy: zaburzenia psychiczne, zaburzenia odżywiania, nastoletnia miłość, żałoba, nastolatki, obóz letni, wakacje, przyjaźń.

Data zakończenia czytania: 23.01.2022

Akcja toczy się dość powoli, nie ma tu spektakularnych...

Taki głupi tytuł, że aż się odechciewa. Jednakże książka jest całkiem dobra. Porusza rzeczywiste problemy i z psychologicznej perspektywy też jest zgrabnie sklejona. Ciekawa i wciągająca opowieść - polecam.

Wzięłam sobie tę książkę jako odmóżdżacz, a taką się nie okazała. I jestem pozytywnie zaskoczona. Polecam

Książka z literatury młodzieżowej, sięgnęłam po nią ze względu na lekka historie, uważam, że takie są idealne na upalne dni.
Historia nastolatków z pewnym problemami, dla których został stworzony obóz, poznajemy tam gówna bohaterkę czyli Zander 16 lat, której rodzice z niewiadomych na początku przyczyn wysyłają ja na obóz dla zaburzonych nastolatków.
Na obozie poznajemy Casse, która określa się jako maniakalno-depresyjną anorektyczkę, która połyka tabletki odchudzające, Jest bardzo nie miła dla Zender, która pierwszy raz jest na tym obozie.
Grover Clavenland chłopak, który ciągle mówi o swojej przyszłej schizofrenii. Przystojny, słodki, i powiedziałabym, że przez większość książki bardzo specyficzny i dziwny.
Bek to uroczy ale patologiczny kłamca.
W pewnym momencie między terapią grupową a zakazanymi nocnymi wyjściami z domku, ta czwórka znajomych staje się dla siebie czymś bliższym, powstaje wątek romantyczny, podobało mi się to, że nie był to taki nagły, i szybki proces zakochiwania, czy zauroczenia, który w wielu młodzieżówkach bierze się od tak.
W palącym słońcu stanu Michigan Zander i trójka nastolatków ujawnia przed sobą swoje dramatyczne tajemnice
Polecam jako niezobowiązującą lekturę, na wieczór na plaży. Choć książka nie jest długa, zdążyłam przywiązać się do głównych bohaterów.

Na obozie poznajemy...

• 2017