Zwierzaki Wajraka

2014-01-01
2014-01-01
zwierzęta

Okładka książki Detektyw Wróbel i struty dziób Tomasz Samojlik, Adam Wajrak
Detektyw Wróbe... Tomasz Samojlik, Ad...
Okładka książki Detektyw Wróbel i złamane pióro Tomasz Samojlik, Adam Wajrak
Detektyw Wróbe... Tomasz Samojlik, Ad...
Okładka książki Wszystkie kolory świata Mariusz Andryszczyk, Anita Andrzejewska, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Katarzyna Bogucka, Aleksandra Cieślak, Maria Dek, Emilia Dziubak, Joanna Fabicka, Barbara Gawryluk, Andrzej Marek Grabowski, Monika Hanulak, Cezary Harasimowicz, Joanna Jagiełło, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Jona Jung, Grzegorz Kasdepke, Marta Kisiel, Katarzyna Kołodziej, Barbara Kosmowska, Agata Królak, Igor Kubik, Marta Kurczewska, Grażka Lange, Joanna Olech, Anna Onichimowska, Paweł Pawlak, Adam Pękalski, Andrzej Pilichowski-Ragno, Jola Richter-Magnuszewska, Grażyna Rigall, Joanna Rudniańska, Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Katarzyna Ryrych, Piotr Socha, Zofia Stanecka, Przemek Staroń, Marcin Szczygielski, Marianna Sztyma, Adam Wajrak, Anna Wielbut, Rafał Witek, Daniel de Latour
Wszystkie kolo... Mariusz Andryszczyk...

Książka jest wyśmienitą gawędą o zwierzętach. Opowieści nie są długie - można czytać przedszkolakowi czy pierwszoklasiście. Czytając, ma się wrażenie wtajemniczania w świat przyrody. Naprawdę może zainteresować zwierzętami. Jedna z lepszych książek o faunie Polski - dla dzieci i nie tylko.

Świetna pozycja, opisująca niesamowitą liczbę gatunków, w bardzo przystępny sposób, w odróżnieniu od "Przewodnika prawdziwych tropicieli" niekiedy czuć, że skierowane do młodszego odbiorcy.

Kupiłam tę książkę licząc na ciekawe anegdoty o zwierzętach, które w swoim otoczeniu spotykam na co dzień, ale i o takich, które widuje się rzadko. Myślałam, że będzie to ciekawa pozycja dla moich dzieci i pomoże mi zainteresować je przyrodą.
Ilustracje obecne w książce są dość ładne, ale opisy nudziły nawet mnie, o cztero- i sześciolatku nawet nie wspominam. Lektura "Zwierzaków Wajraka" zajęła mi bardzo dużo czasu, bo zaglądałam do niej od czasu do czasu i czytałam 2-3 opisy na raz. Na więcej niestety nie miałam ochoty.
Opisy zwierząt są raczej "suche" i niewiele różnią się od opisów zamieszczonych w różnych przewodnikach, czy albumach zoologicznych. Spodziewałam się więcej po autorze i rozczarowałam się.

Kolejna pozycja czytana przez kilka miesięcy. Raz jako przygotowanie do czytania moim siostrzenicom. Dwa dla poszerzenia swojej wiedzy.
I jest to świetna pozycja dla osób, które chcą wiedzieć coś więcej o zwierzętach, a nie są biologami. Dowiedziałam się sporo, są ciekawostki, i mimo, że książka pisana niby jak leksykon, to zawiera własne obserwacje autora, które uprzyjemniają czytanie.
Polecam

2086

Czytałam w gazecie odcinkami.
Jak miło przeczytać ciągiem.

Czytałam w gazecie odcinkami.
Jak miło przeczytać ciągiem.

Najwspanialsza książka dla dzieci i dorosłych. Zmienia stosunek do przyrody - choć mój zawsze był ukształtowany zdaniem wyniesionym z domu "każde stworzenie chce żyć" - zmienił się na jeszcze jej bliższy. Im więcej o przyrodzie wiesz, tym bardziej ją podziwiasz, rozumiesz i przestajesz się jej bać, a zaczynasz dbać o nią na każdym kroku. Ta książka powinna być obowiazkową lekturą dla każdego.

Całkiem ciekawa książka. Duża różnorodność zwierząt. Od takich, które można spotkać na spacerze w parku, po te, rzadko widywane. Cenne jest to, iż nie ma tu tylko suchych wiadomości, są za to spostrzeżenia autora, jego wspomnienia związane z konkretnymi zwierzętami. To sprawia, że każdy opis jest inny, a charakterystyczne cechy danego osobnika na długo zostają w pamięci. Ot, choćby to, że łyska nie jest kaczką. Jedyne czego mi zabrakło, to skorowidz, który ułatwiłby szybkie sprawdzenie, czy dany zwierzak jest opisany i na której stronie. Spis treści nie zawsze był wystarczający, ponieważ opisów jest ponad sto pięćdziesiąt. Polecam.

Ciekawa opowieść o zwierzętach, ptakach i rybach. Każdy z jej bohaterów scharakteryzowany jest w sposób zwięzły, nierozwlekły, językiem odpowiadającym dzieciom i młodzieży raczej. Książka może rozbudzić u młodych czytelników zainteresowanie przyrodą. Zawiera rysunki zwierzaków, zdjęć brak.
Ps. nie wiedziałam ze wiewiórki mieszkają w gniazdach a nie w dziuplach. Niby skąd miałam wiedzieć skoro wychowałam się w blokowisku. Książka dostarcza wiele ciekawostek na temat naszych małych przyjaciół. Warto!

Lubię książki pana Wajraka (moje ulubione "Wilki" i "Kuna za kaloryferem"). Ta jednak do mnie zbyt nie trafiła.
Jest to w zasadzie rodzaj encyklopedii, leksykonu o zwierzętach nas otaczających. Pomimo wielu ciekawostek zawartych w książce brakuje mi tutaj czegoś. Może więcej opowieści i akcji. ;) Taka encyklopedyczna forma to jednak nie dla mnie.
Brakuje mi tutaj także zdjęć. Ilustracje są piękne i bardzo dokładne ale jednak w książkach przyrodniczych wolę zdjęcia.

Brakuje mi tutaj...

Bardzo dużo dowiedziałam się z tej książki :-)

Bardzo dużo dowiedziałam się z tej książki :-)

• Zwierzęta
  • Przyroda