Bozie, czyli jak wygląda Bóg?

Okładka książki Bozie, czyli jak wygląda Bóg? Karolina Oponowicz, Joanna Rzezak
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Okładka książki Bozie, czyli jak wygląda Bóg?
Karolina OponowiczJoanna Rzezak
2016-04-01
religie
Inne

Okładka książki O ósmej na arce Ulrich Hub, Jörg Mühle
O ósmej na arce Ulrich Hub, Jörg Mü...
Okładka książki Maleńka pani Flakonik Alf Prøysen, Krystyna Witkowska
Maleńka pani F... Alf Prøysen, Krysty...
Okładka książki Rozbójnicy z Kardamonu Thorbjørn Egner, Mirosław Pokora
Rozbójnicy z K... Thorbjørn Egner, Mi...
Okładka książki Kim jest ślimak Sam? Katarzyna Bogucka, Maria Pawłowska, Jakub Szamałek
Kim jest ślima... Katarzyna Bogucka, ...

Dzisiaj przychodzę do Was z zupełnie inną „polecajką” dla dzieci i młodych nastolatków. „Bozie, czyli jak wygląda Bóg” to kompendium wiedzy o wierze. To zbiór informacji o kościele luterańskim, o mnichach, o religii islamskiej, katolickiej, judaistycznej, o prawosławiu i buddyzmie. To książka, która odpowiada na wszystkie pytania. Pytania, których ciekawe są dzieci. Moim zdaniem jest to idealna książka dla tych, którzy chcą poznać inne wyznania, którzy szukają, lub nie są pewni tego, w co wierzą. To także świetny przykład na to, jak przeprowadzać wywiad z kimś, kto w swoim życiu zajmuje się tak trudną dziedziną jak religia i wiara. Ta książka jest przykładem, że wszystko się da, jeśli chce, bo temat religijności i wiary jest tak samo trudny dla dzieci jak rozmowy o śmierci czy seksualności, bo ciężki do zrozumienia. Polecam tę książkę wszystkim, bo wiem, że każdy przeczyta ją chętnie. Polecam ją też jako prezent na nadchodzące Komunie. Czasem warto dać coś, co pozwoli dziecku wybrać.

Ciekawa publikacja. Moim zdaniem największym jej plusem jest to, że ma formę rozmów / opowieści z osobami, które są wyznawcami tych religii współcześnie. Dzięki temu nie jest to kolejne, podręcznikowe zestawienie, a wyjaśnienie podstaw danych religii + przełożenie ich na współczesne realia. Dzięki temu myślę, że nie jeden dorosły może dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat tego, jak te wspólnoty funkcjonują obecnie. I może nawet odczarować pewne mity i wyobrażenia.
Z kolei z punktu wydawniczego jedna rzecz - niektóre teksty są nadrukowane na ciemniejszych tłach i ich czytelność jest średnia. Ale to już bardziej "zboczenie zawodowe" ;)

Okładka książki przykuła moją uwagę oraz tytuł, który powoduje, że ma się ochotę poznać jej treść. Dziś przychodzę do was z pozycją, która wg. mnie powinna być w szkołach w klasach I-III ponieważ idealnie pokazuje to, co np. za mojego dzieciństwa nie byłoby do pomyślenia. Kiedyś to było w ten sposób, że Bóg jest jeden tylko ten katolików i nie ma innego. Nikt nie wytłumaczył, nie pokazał, jakie w Świecie występują religie? Czym się różnią? Itd. Dopiero dorosłość i ciekawość pokazała, że tak mało wiedziałam. Oczami wyobraźni widzę klasy pełne dzieciaków, które zadają mnóstwo pytań dotyczące wiary i chęcią przynależności do jakiejś wymienionej religii, a może pozostać neutralnym w kwestii wiary. No cóż może kiedyś będzie coś takiego.
Jestem osobą wierzącą, ale jeżeli chodzi o moją Helenkę to na pewno chcę pokazać jej więcej i niech sama wybierze, czym będzie kierowała się w dorosłym życiu. Jak czytałam z Helenką tę książkę to miała wiele pytań, ale odpowiedzi znalazłyśmy w dalszej części książki.
Żeby przybliżyć wam treść książki i to, co możecie w niej przeczytać to np.:
Jak wygląda duchowny Katolików jak w Kościele Luterańskim, jak wygląda Imam w religii muzułmańskiej oraz min. Rabin, Prawosławny itd. Helenka zauważyła i myślała, że wszędzie jest ksiądz.
Poznamy również różnicę, jaka występuje w różnych wierzeniach oraz czym różni się Bóg Żydowski od Boga Buddystów? Jak wygląda Dom modlitwy danej Religi itd. Informacji mnóstwo, ale wszystko oprawione cudownymi ilustracjami. Takie książki pokazują, że od młodego pokolenia rośnie akceptacja, empatia oraz zrozumienie dla kogoś innej wiary, ale nie tylko. Gratuluje autorce za cudowną książkę, która w naszym domu będzie często używana, a może nawet przekazywana dalszemu pokoleniu.
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Agora dla dzieci. No coś wspaniałego. Musicie to mieć, bo książka nie jest na jeden raz.

Szalenie ciekawa lektura, świetny pomysł. Książka wprawdzie przeznaczona dla dzieci, ale jak najbardziej godna polecenia dorosłym - ja dowiedziałam się z niej naprawdę sporo, a wręcz poczułam się zachęcona do dalszych poszukiwań i pogłębiania wiedzy. Niech zatem dorośli sięgają bez obawy! Zapewniam, że oprócz informacji dość oczywistych znajdą mnóstwo nowego (być może nawet coś o swoim własnym wyznaniu?). Sześć postaci oprowadzających nas po świecie swoich religii to osoby bardzo interesujące - zaraz na początku lektury wyguglałam ich sobie ;) Chętnie zadałabym im więcej pytań. Niestety, znalazłam błąd merytoryczny oraz pewne nieścisłości, które muszę jeszcze zgłębić, by lepiej zrozumieć dane zagadnienia. Książka okazała się zatem bardziej inspirująca, niż przypuszczałam.

Powiem szczerze, że książka bardzo przyjemna. Napisana co prawda prostym językiem, tak aby ci najmłodsi zrozumieli, jednakże odpowiada na każde nurtujące pytania związane z religiami świata. Książka teoretycznie przeznaczona dla dzieci, jednak uważam, że nawet dorosły mógłby ją przeczytać.

Porusza ona wszystkie aspekty religijne: Bóg, Wysłannicy Boga, dom modlitwy, dusza ciało i dom, święta, modlitwa, dziecko oraz śmierć. Zdecydowanym plusem jest to, że opisana jest duża liczba religii, które możemy poznać. Między innymi: chrześcijaństwo, buddyzm, judaizm, islam, prawosławie, protestantyzm. Cała książka opiera się na odpowiedziach księży lub wyznawców danej religii. Pytania zadawane są najczęściej przez dzieci, ale i również przez samą autorkę.

Bardzo dużo się z tej książki dowiedziałem. Uczy, ale i zarazem jest przyjemna i dobra na każdą porę. Czytać ją mogę ciekawscy, osoby zmęczone, które chcą odpocząć, orraz w sumie wszyscy. Począwszy od dzieci skończywszy na dorosłych.

Kupiłam z myślą o pytaniach synka, które stały się na tyle dla mnie trudne, że nie potrafiłam udzielić mu na nie odpowiedzi. Okazało się, że lektura książki wciągnęła całą rodzinę, od dziadka i babci, po wnuków. Niezwykle ciekawe rozmowy, napisane przystępnym, zrozumiałym dla kilkulatka językiem.

Prezbiter, prezbiterium, archimandryta, azan, domowe nabożeństwa, opactwo, chorały gregoriańskie, diakon, biocybernetyka, Adonaj, medytacja, pustelnia, mizar, sura, sutra, smicha, tetragram, Pięcioksiąg, 99 imion, Fitra, Sjakjamunim, koło Samsary, miesiąc Nisaan, Hadżidża, gaj Lumbini, drzewo Bodhi, nirwana, bima, minjam, minaret, muezin, minbar, ikonostas, ikonograf, metafora, theravada, tabernakulum, pudża, Tora, Talmud, Jom Kippur, Siddharta Gautama, Siakjamuni, mala, kipa, kaszrut, mezuza, menora, sofer, krzyż Koptów, balsaminka, kielich kiduszowy, szabesszluf, batiuszka, ablucje, konfirmacja, dżiny, tytani, karma, Havdali, Olam Haba, Kanaan, Drzwi Królewskie, mitra, halal, kamiławka, skufia, święty kącik, Modlitwa Spowiednia, postylle, reformacja, dżihad, soltep, szahada, chasyd, hadisy, chimara, Pascha, czador, hidżab, muhira, ramadan, ideał bodhisattwy, młynek modlitewny, cyces, filakterie, riasa, fez, tałes, pangija, szkaplerz, sandak, Święto Ofiary, Święto Szałasów, Święto Świateł i Flag, tipitaka, rakaty, gehenna, konwersja, mohel, postrzyżyny, Eucharystia, Iblis, ruchoskłony...

Jak widać książeczka (choć chyba jednak książka) zawiera całkiem konkretną dawkę ekstraordynaryjnych słówek, które, na pierwszy rzut oka, mogą śmiało trącić kabałą, czarami, falami UKF, Ku Klux Klanem, wytwórnią DGC Records, zetknięciem z U.F.O, Startrekiem czy innymi dziwadłami. O ile oczywistym jest, że większość wyżej wymienionych pojęć może być zupełnie niezrozumiała dla dzieci (przynajmniejdla tych, dorastających poza obszarem multikulti),o tyle dam sobie rękę uciąć, że większość dorosłych (których rolą jest przecież objaśnianie dzieciom świata) również tych pojęć zupełnie nie kuma, a przynajmniej nie w komplecie i nie w oderwaniu od kontekstu. Książka Karoliny Oponowicz z pewnością pomoże to zmienić.

„Bozie...” to zbiór pytań zadanych w imieniu dzieci duchownym sześciu wyznań i udzielonych na te pytania odpowiedzi. Jak pisze Autorka, mimo iż na widok owych pytań duchowni „często szeroko otwierali oczy ze zdumienia” starali się na nie odpowiedzieć „z wielką cierpliwością i otwartością”.

W efekcie powstała książka omawiająca w uporządkowany, ciekawy i lekkostrawny sposób zagadnienia związane z poszczególnymi religiami, tytułowymi „Boziami”, kapłanami, modlitwami, świętymi księgami, świętami, ale również z tym co po śmierci, tym co przed przyjęciem do religijnej wspólnoty, ze światem, opatrznością, konsekwencjami, dokonywaniem wyborów, naprawianiem błędów, radowaniem się tym co nas otacza.

Oprócz kwestii przynależnych konkretnym wyznaniom pojawiają się tu również tematy zupełnie uniwersalne: miłosierdzie, wyzwalanie od cierpienia, samotność, medytacja, sumienie, przekraczanie granic wyobrażenia, premia za bycie dobrym człowiekiem, doznawanie oświecenia, pozbywanie się „emocjonalnych splamień”, rachuba czasu, odrzucenie skrajności, zgoda na wątpliwości, przebaczenie i przebaczanie.

Duchowni zwracają uwagę na rzeczy banalne, ale w sumie godne przypomnienia w szczególności dorosłym, choćby na to, że śmierć i smutek (tak ochoczo wypierane przez współczesne konsumpcyjne społeczeństwa) to nieodłączna strona życia, że by potrafić być efektywnie dobrym dla innych trzeba być przede wszystkim dobrym dla siebie, że ludzie, którzy postępują źle i głupio „czynią tak, bo są nieszczęśliwi albo zostali skrzywdzeni”, że dobroć nie polega na byciu głupim czy naiwnym, że należy pracować nad opanowywaniem zgubnych skłonności, że „człowiek jest sumą nawyków, które może zmienić”, że oprócz grzechu zazdrości i pychy jest jeszcze grzech obojętności.

Jest również kilka ciekawostek o windach szabatowych, błędnym zapisie K+M+B, Ceremonii Przyjęcia Schronienia w Buddzie, Dharmie i Sandze”, kręgosłupie i nie/spożywaniu mięsa.

Według mnie wydawnictwo interesujące i potrzebne. Zachęca do myślenia i zadawania pytań, otwiera na różnorodność, pokazuje że modlitwa oprócz próby nawiązania kontaktu z Bogiem, może być również metodą na oderwanie się od codzienności, rutyny, kłopotów, ćwiczeniem uważności i koncentracji, treningiem umysłowym, ale że z drugiej strony może być tak, że „piekło i raj to ludzkie fantazje”, a wątpliwości są jak najbardziej wskazane. Właściwie z każdego religiopoglądu można zaczerpnąć coś wartościowego.

Zgadzam się w pełni z opinią Szymona Hołowni umieszczoną na okładce: „Dobra rzecz. Pisana z myślą o dzieciach, więc wszystko wytłumaczone jest tu tak, że zrozumie nawet dorosły. Wierzącym przyda się, bo jest źródłem inspiracji. Niewierzącym może pomóc zrozumieć tych wierzących.”

Na koniec pozwolę sobie jeszcze na wklejenie cytatów, które szczególnie przypadły mi do gustu:

„Człowiek jest nie tylko poddanym Boga, ale też jego partnerem. Nie powinien tylko siedzieć i czekać, ale działać.”

„Bogu nie chodzi o to, żeby ludzie byli grzeczni. On chce, żeby ludzie byli mądrzy, potrafili dobrze wybierać i odróżniać dobro od zła.”

„Chrześcijanin nie może być ciągle zdołowany. Trzeba się cieszyć tym, co nas spotyka.”

Szkoda, że niektórym nikt nigdy tego nie powiedział, a sami, do późnej starości jakoś tego nie odkryli.

Spodziewałam się po tej książeczce czegoś więcej, niestety czytając odpowiedzi duchownych na zadawane przez dzieci pytania sama miałam problemy ze zrozumieniem wyjaśnień. Może tak to jest z duchownymi, że nie są w stanie niczego prosto wyłożyć? W mojej opinii może na 10% pytań dzieci udzielono odpowiedzi. Nie podobało mi się również pokazanie protestantów na przykładzie wyznania luterańskiego, które jest diametralnie różne np. od wyznania zielonoświątkowego ( ten odłam protestantyzmu nie ma już tak wiele wspólnego z kościołem katolickim). To trochę jak na lekcjach religii niby odpowiadają na pytania a na końcu człowiek i tak z tymi samymi pytaniami zostaje. Uważam, że dobry duchowny jest w stanie wyjaśnić dziecku w przystępny, prosty sposób podstawy swojej wiary.

2037

To będzie pierwsza lektura, którą podaruję wnukowi

To będzie pierwsza lektura, którą podaruję wnukowi

Fajna dla młodych ciekawskich.

Fajna dla młodych ciekawskich.

• Dla dzieci
  • 2017
  • Dzieci
  • Ebooki

Dodaj cytat z książki Bozie, czyli jak wygląda Bóg?