Okładka książki Mądrość herbaty. Piętnaście lekcji o szczęściu płynących z japońskiej ceremonii herbacianej Noriko Morishita
Noriko Morishita Wydawnictwo: Znak poradniki
poradniki
Ogni giorno è un buon giorno: Quindici gioie che il tè mi ha insegnato
Znak
2022-08-24
2022-08-24
Maria Borzobohata-Sawicka
szczęście herbata Japonia motywacja samodoskonalenie

Tej książki nie ocenia się po formie, słowach i prowadzonej narracji - to bardziej książka (o) zen. Niby chodzi o herbatę, a jednak o coś więcej.

Podczas lektury płakałam, irytowałam się i wzdychałam razem z autorką - a podczas pracy, tęskniłam. Wiele tu momentów "aha". I nagle, każda kolejna czarka porannej herbaty smakuje inaczej. Smakuje tak, jakby miała olbrzymie znaczenie. Bo ma. To jedna z najważniejszych książek, które przeczytałam w 2024 roku.

Obawiam się, że docenią ją głównie osoby medytujące lub zgłębiające "ścieżkę herbaty". A szkoda. Bo to coś więcej i należy czytać ją głębiej - również w tym, co między słowami.

W książce jest coś kojącego, spokojnego. Przyjemnie się czyta. Poznajemy losy naszej przewodniczki która prowadzi nas przez kolejne etapy ceremonii w miarę jak ją poznaje.

Spokojna, refleksyjna książka o docenianiu codzienności, której dużą zaletą jest zawarcie wielu informacji na temat ceremonii herbacianej.

Historia monotonna, powtarzające się wątki. Pod koniec zaskakuje refleksją nad życiem i herbatą. Warto dotrwać do końca - bowiem dopiero on jest początkiem prawdziwej historii.

Gdy pierwszy raz trzymałam w dłoniach „Mądrość herbaty. Piętnaście lekcji o szczęściu płynących z japońskiej ceremonii herbacianej” najpierw poczułam jeden z najpiękniejszych zapachów - zapach nowej książki. ❤️ A ta pachnie naprawdę wyjątkowo. Później pomyślałam: „Wow, fajnie będzie się dowiedzieć jak parzyć herbatę po japońsku.” Wtedy nie wiedziałam, jak bardzo się myliłam!

Autorka zabiera nas w podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni i razem z nią poznajemy cały obrzęd związany z herbatą. Dowiadujemy się, że nie jest to takie proste jakby się wydawało, że ceremonia to nie tylko przysłowiowe picie herbaty. Cała tradycja łączy pokolenia, pomaga dostrzec piękno, które nas otacza, zatrzymać się w pędzie życia i poczuć spokój z niej płynący. Jest to opowieść o odnajdywaniu siebie i swojej drogi, która prowadzi do szczęścia. Powiem szczerze, że dawno nie czytałam nic tak przytulnego i tak kojącego dla duszy.

Chyba nie muszę mówić, że przez tę książkę marzę o tym, by wziąć udział w takiej ceremonii?

Zdjęcie profilowe bpazyszkowa

Smakowa, czy klasyczna?
W torebce, czy sypana?
Na gorąco, czy mrożona?
Rano, czy wieczorem?

Zima to idealna pora, aby usiąść przy kominku z kubkiem gorącej i dobrej herbaty i zatopić się w przyjemniej lekturze . "Mądrość herbaty" Noriko Morishita jest właśnie taką książką.

Autorka "Mądrości herbaty" opisała w książce swoje spostrzeżenia i emocje jakie towarzyszyły jej podczas ceremonii parzenia herbaty, na którą uczęszczała ponad dwadzieścia lat. Choć może lepiej powiedzieć, że to ten zielony napój towarzyszył jej w radosnych i trudnych momentach życia. Pozwalał nabrać dystansu, zachwycić się chwilą oraz przyrodą, która ją otaczała. Nie zawsze było jej łatwo, ale chwila z czarką pysznego naparu wynagradzała wszystkie trudy. Okazuje się, że przygotowywanie tego tradycyjnego japońskiego napoju wcale nie jest takie proste jakby się mogło wydawać, ale jest sztuką, którą opanowuje się przez całe życie.

Książka ta nie jest standardową powieścią, ani poradnikiem, to opowieść o tym jak odnaleźć szczęście i sens życia. Myślę, że ta książka pomaga odnaleźć siebie, inaczej spojrzeć na otaczający nas świat, ale przede wszystkim odpuścić samemu sobie ❤️

Polecam!

Smakowa, czy klasyczna?
W torebce, czy sypana?
Na gorąco, czy mrożona?
Rano, czy wieczorem?

Książka z rodzaju tych, które albo trafią do ciebie całkiem, albo nie trafią w ogóle. Jeśli jesteś miłośnikiem ceremonii herbacianej albo lifestyle'owych porad zachwytów nad codziennością, nad uważnością w zwykłym życiu - to będzie książka dla ciebie. Jeśli nie - nie porwie cię w ogóle. To opowieść o tym, jak autorka, ucząc się "drogi herbaty", początkowo nie rozumiała w niej nic, a później odkrywała pewne elementu czy dochodziła do ich zrozumienia. Przy czym mówimy o subiektywnym, metafizycznym zrozumieniu "sedna", a nie udzieleniu merytorycznej, czarno-białej odpowiedzi. I tyle.

Gdy pierwszy raz zobaczyłam tą książkę na #bookstagram widziałam, że będzie wyjątkowa, wiedziałam że muszę ją przeczytać. Instynkt podpowiadał mi od razu, że nie będzie to pozycja traktująca tylko o herbacie. I nie myliłam się! I też się nie zawiodłam.

Autorka Noriko Morishita przez wiele, wiele lat studiowała ceremonię parzenia herbaty. Z lekcji na lekcję przekonywała się, że nie jest to tylko sztuka zaparzenia idealnej czarki herbaty… Ceremonia ta jest bardzo zawiła i zmienia się zgodnie z porami roku. Każdy krok jest istotny i musi być wykonany z idealna starannością.

Na książkę składa się 15 lekcji/ rozdziałów, w których autorka pokazuje jak być tu i teraz, jak dostrzegać otaczające nas piękno, jak poddać się rytmowi natury, jak patrzeć żeby dostrzegać to co naprawdę w życiu ważne.

To bardzo wartościowa lektura, która otula czytelnika aurą spokoju.

Picie herbaty to coś więcej niż zaparzenie jej z czajnika

Po przeczytaniu tej książki to wiem.

"To 15 lekcji o szczęściu, które Noriko wyniosła z dwudziestopięcioletniej praktyki parzenia tradycyjnej japońskiej herbaty."

Autorka nie tylko pisze o japońskich tradycjach dotyczących parzenia herbaty, ale porusza kwestie związane z porami roku oraz tego jak na nas wpływają. To książka, która uczy nas jak być tu i teraz, czerpiąc radość z prostych rzeczy, nie zadając pytań.
Podoba mi się też to, że w prosty sposób autorka chce nam powiedzieć, że rozwój wymaga czasu. Zrozumienie go, również. Ile razy robicie coś bez zrozumienia, a później wychodzi to od Was samych?
Na pewno jest wiele takich czynności.
W moim przypadku jest to obróbka zdjęć. Najpierw czarna magia, a później coś co znam, kocham i rozumiem.
Książkę czyta się bardzo szybko. Została napisana przyjemnym piórem, mimo że pojawiają się w niej japońskie słówka.
I ta okładka trafiająca w 100% w mój gust.
Jeśli będziecie mieli okazję, nie wahajcie się po nią sięgnąć. ❤️

Picie herbaty to coś więcej niż zaparzenie jej z czajnika

Po przeczytaniu tej książki to wiem.

Cudna ksiażka, spokojnie płynąca treść. Niczego odkrywczego tu nie ma, a mimo to czyta sie z niezwykłą przyjemnością.

• Poradniki
  • Popularnonaukowe
  • Poradniki/motywatory
  • Przeczytane 2023
  • PRO

Noriko Morishita Mądrość herbaty. Piętnaście lekcji o szczęściu płynących z japońskiej ceremonii herbacianej Zobacz więcej