Podhale. Wszystko na sprzedaż

2022-07-20
2022-07-20
9788381915021

Piknie Wos witomy na Podhalu

Zaciekawiła mnie, bo nigdy nic nie czytałam o Zakopanem. Lekko się to czytało, a czy to prawda? Nie wiem, nigdy tam nie byłam więc ciężko mi cokolwiek porównywać.

Kontynuacja mojej podróży po Zakopanym (w którym nigdy nie byłam) zaraz po "Nieobecnym mieście".
Mam mieszane uczucia co do tej publikacji. Ukazuje wszystkie patologie Podhala zaczynając od patodeweloperki po sprzedaż tandetnych pamiątek.

„Zakopane – niegdyś tygiel artystyczny, dziś »Las Vegas Podhala«.” Reportaż Aleksandra Gurgula „Podhale. Wszystko na sprzedaż” równie dobrze mógłby nosić tytuł „Wszystkie patologie Podhala”, bowiem właśnie to przedstawia nam autor.

Opisywana jest patodeweloperka, która nieodwracalnie zmienia krajobraz miasta. Płonęły zabytki, perły podhalańskiej architektury, a w ich miejsce stawiane są wielkie hotele i pensjonaty. Zwrócono uwagę także na samowole budowlane, które bywały śmiertelnie niebezpieczne.

Pod lupą znalazła się również religijność górali. Wielu z nich jest wręcz hiperreligijnych, jednak nie przeszkadza to w akceptowaniu przemocy domowej oraz nadużywania alkoholu. Zakopane jako ostatnia gmina, dopiero w 2023 roku (czyli już po wydaniu tego reportażu) przyjęła uchwałę antyprzemocową. Jak możemy przeczytać: „przyzwolenie na przemoc góralskie rody dziedziczą z pokolenia na pokolenie.”. Z kolei alkohol jest częstym „lekiem” na marginalizowaną na Podhalu depresję, często prowadzącą do samobójstw.

Znalazły się tu także rozważania na temat nieodpowiedzialnych turystów, którzy wychodzą na szlaki nie zważając na zagrożenia, oraz wykorzystywania zwierząt, szczególnie koni na szlaku do Morskiego Oka.

W reportażu poruszono bardzo wiele wątków, jednak żaden z nich nie został pogłębiony. Przez brak wstępu i zakończenia książka sprawia wrażenie zbioru kilku oddzielnych tekstów. Nie było tu zaskoczeń, momentami wyczuwałam w tekście lekką stronniczość. Z pewnością nie można powiedzieć, że temat został wyczerpany. Niemniej może to być ciekawa pozycja dla osób, którym obce są podhalańskie zagadnienia.

Zbiór wszystkich patologi Podhala o których chyba każdy słyszał. Przesłuchane….nadal w szoku, że takie sytuacje mają miejsce :(

Mydło i powidło. Jak na wydawnictwo Czarne pozycja jest bardzo słaba. Autor nie miał pomysłu na reportaże więc opisał samowole budowlane, billboardy itd. przez prawie 200 stron o ciemnej góralskiej i chytrej naturze

Ta książka to obowiązkowy modlitewnik, obok Biblii, dla każdego decydenta z Podhala. Zachwyt budzą tylko góry, reszta tematów poraża. Zamiast magii miejsca jest kult mamony.

Tytuł mówi wszystko o tej książce a nawet można powiedzieć spojleruje, bo głównie jest tu mowa o pogoni za pieniądzem i wyciskania z turystyki 200%. Nic mnie w tej książce nie zaskoczyło czy zdziwiło, więc łatwo wypada z pamięci. Niczego nowego się nie dowiedziałam

Książka ciekawa, pokazuje inne spojrzenie na turystykę Tatr i potwierdza pewne stereotypy na temat mentalności mieszkańców Podhala. Miejscami "topornie" się czyta, brak spójności i płynności.

Bardziej zbior niezaleznych artykulow niz ksiazka jakos spojna calosc. Potwierdza duzo stereotypow o mieszkancach podhala

Zakopane – piękne miasto u podnóża polskich gór. Każdy je zna, kiedyś tygiel artystyczny a dzisiaj „Las Vegas Podhala”. Mieszkańcy tego miasta starają się uratować je przed zmianami jakie chcą wprowadzić deweloperzy. Jednak jest to walka z wiatrakami. Inwestorom zależy jak zwykle na pieniądzach. Autor bardzo klarownie przedstawia „patodeweloperkę” w zakopanym. Również skupia się nad ilością reklam, które są umieszczane na każdym metrze tego pięknego miasta. Oprócz deweloperki i reklam, Gurgul skupia się nad problemem lokalnych kierowców busów, górali, którzy wykorzystują konie do przewozu turystów a także zwraca uwagę na spalanie śmieci w góralskich domach. Warto zauważyć, że region ten zarabia w największym stopniu z turystyki, a jedną z najbardziej rozwiniętych gałęzi handlu jest rękodzieło i jego dzisiejszy absurd.
Można śmiało powiedzieć, że książka Aleksandra Gurgula jest opowieścią o kapitalizmie jaki był na południu Polski. Autor skupia się nad układami i korupcją jaka ma miejsce w Zakopanem. Nie bez powodu książka ta ma podtytuł „wszystko na sprzedaż”. Oprócz spraw z tym związanych w książce tej mamy przedstawione sprawy jakie miały miejsce w ostatnich latach m.in. sprawa tragicznej śmierci osób na którą się przewróciła wiata. Muszę przyznać, że mam trochę mieszane uczucia do tej książki. Wydaje mi się, że autor skupił się na sprawach najgłośniejszych. Poza tym brakuje m i tutaj jakiejś spójności. Na pierwszy rzut oka są to luźno zebrany zbiór reportaży. Książka w porównaniu do innych reportaży Wydawnictwa Czarnego wypada raczej słabo.

• Reportaż
  • Reportaże