Kulturoznawczyni, literaturoznawczyni, doktorka nauk humanistycznych, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu, autorka książki Ewa Kierska. Malarka melancholii (2020),animatorka kultury, współorganizatorka Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj!, miłośniczka literatury pisanej przez kobiety oraz biografii nieznanych i zapomnianych artystek. Stale współpracuje z Kulturą Liberalną.
Ostatnimi czasy coraz chętniej sięgam po książki które zajmują się tematami, których nie widzę a ich dostrzeżenie zmienia moje podejście do życia.
Mam to szczęście, że bezdomność jest mi obca. Mam to szczęście, że nie miałam życiowych zawirowań, które by mnie do bezdomności zbliżyły.
Ta książka uświadomiła mi, że kobiety wpadające w bezdomność maja różne bagaże życiowe i rzadko to jest ich nałóg. Pani Sylwia złamała moje stereotypowe podejście.
Bardzo polecam książkę!!!
Obecnie czytam reportaż Sylwii Góry o bezdomności wśród kobiet w Polsce. Już teraz mogę śmiało napisać, że to ważna i potrzebna książka z zakresu literatury faktu. Autorka przedstawia rzeczywistość ludzi, przede wszystkim kobiet, które doświadczyły wykluczenia społecznego. Ukazane przyczyny i codzienność bohaterek zadaje kłam stereotypom na temat bezdomnych osób. Widać w tym reportażu nieudolność państwa. Przeciwwagą stały się prywatne osoby, instytucje charytatywne i społeczne, które podejmują wysiłek wspierania ludzi w bezdomności oraz prowadzących działania mające na celu przywrócenia jednostki do stabilnego życia. Po raz kolejny to trzeci sektor, ngo wyręczył państwo. I żeby było jasne, nie ma w tej książce zarzutu pod adresem pracowników społecznych. System prawny i nie tylko pozostają dalekie od rozwiązań problemów osób bezdomnych. Dowodzi tego status młodych ludzi, którym pomaga Fundacja Drugie. Książka daje wyobrażenie o problemach, które nie są medialne, bo dotyczą ludzi, których nie widzi się. Szacun dla wolontariuszy i ludzi, którzy pomagają.